moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Puma” przeprawia się przez wodę

Saperzy położyli mosty, a amfibie przetransportowały dziesiątki wojskowych pojazdów. Wszystko po to, aby pododdziały 15 Brygady Zmechanizowanej i Batalionowej Grupy Bojowej NATO mogły pokonać przeszkodę wodną. Takie zadanie wojsko wykonywało podczas ćwiczeń „Puma ’18” na poligonie w Bemowie Piskim.

– Pododdziały przygotowują się do kontrataku. Aby zrealizować swój plan, muszą jednak poradzić sobie z przeszkodą wodną – mówi o scenariuszu ćwiczeń por. Daniel Rycharski z 2 Batalionu Zmechanizowanego 15 Brygady. – Oczywiście teren został wcześniej rozpoznany, a brzegi ubezpieczone. Przez cały czas nad bezpieczeństwem wojsk czuwają Rumunii wyposażeni w działa przeciwlotnicze Oerlikon oraz Zawiszacy i ich działka ZU-23 – dodaje oficer kierujący zajęciami.

REKLAMA

Przeszkodę wodną znajdującą się na terenie ośrodka szkolenia musiało pokonać ponad 300 żołnierzy i około 60 pojazdów. Wśród nich 14 bojowych wozów piechoty, 24 Strykery US Army, 16 brytyjskich Jackali oraz pojazdy chorwackie i rumuńskie.

Zawiszacy wytyczyli 3 trasy przejazdu. Pojazdy kołowe, takie jak Strykery przeprawiały się w najpłytszym punkcie akwenu, bojowe wozy piechoty po prostu go przepłynęły. – Do działania zaangażowaliśmy także nasze amfibie PTS, które transportowały pojazdy ciężarowe oraz żołnierzy – mówi por. Rycharski. – Ich nośność nie przekracza jednak 10 ton, dlatego ciężkie pojazdy czy BWP-y, które zgodnie ze scenariuszem zostały uszkodzone, sami transportowaliśmy dzięki rozłożonym nad wodą mostom BLG – wyjaśnia.

Przez cały czas nad bezpieczeństwem przeprawy czuwała grupa nurków. – Jesteśmy gotowi, aby w każdej chwili wkroczyć do akcji. Zgodnie z procedurą, zawsze najpierw udzielamy pomocy załodze pojazdów, a następnie przystępujemy do ewakuacji sprzętu – mówi st. chor. Krzysztof Kowhan z 15 Brygady Zmechanizowanej, który podczas ćwiczeń dowodzi grupą ewakuacji medycznej. – Ale wszystko przebiega bardzo sprawnie, nie sądzę, żebyśmy musieli interweniować – dodaje.

Jak podkreśla por. Rycharski, trudność takiej operacji nie polega wcale na samej przeprawie. – Gdy mamy do czynienia z tak dużą ilością sprzętu, w dodatku różnych wojsk, najważniejsze jest skoordynowanie działań – mówi. – To bardzo ważne, aby każdy wiedział, w którym momencie może przystąpić do działania i oczywiście, jak powinno ono przebiegać – zaznacza.

Żołnierze sojuszniczych wojsk podobnie oceniają operację. – Podczas dzisiejszych zajęć przeprawialiśmy dwa pojazdy ciężarowe, samobieżną wyrzutnię rakiet M92 Volcano, a także 30 żołnierzy. Wszystko poszło bardzo sprawnie, choć to zadanie nie wymagało od nas tak dużego zaangażowania jak od załogi amfibii – mówi por. Zoran Golubovic, dowódca plutonu z armii chorwackiej. – Nasz Wulkan po raz pierwszy pokonywał taką przeszkodę, w dodatku na amfibii, ale myślę, że kiedyś powtórzymy to ćwiczenie w Chorwacji – dodaje.

Dowódca Zawiszaków, gen. bryg. Jarosław Gromadziński wyjaśnia, że wojska innych armii rzadziej niż Polacy przechodzą tego typu szkolenie. – Nasi sojusznicy nie mają zdolności, które umożliwiłyby im wykonanie takiego zadania samodzielnie, dlatego ich wspieramy – mówi gen. Gromadziński. I dodaje: – Musimy współpracować jak jedna dłoń, która, kiedy trzeba, będzie jak silna pięść gotowa do uderzenia – podkreśla.

Sojusznicze wojska będą ćwiczyć pokonywanie przeszkód wodnych jeszcze przez dwa dni. Choć scenariusz ćwiczeń będzie taki sam, zmienią się realizujący je żołnierze. Wszystko po to, aby jak najwięcej z nich miało okazję sprawdzić się w działaniu. Ale to nie jedyna przeprawa, która odbędzie się podczas międzynarodowych manewrów „Saber Strike ‘18”, których częścią jest „Puma”. W niedzielę w Chełmnie przekroczą Wisłę pododdziały 12 Brygady Zmechanizowanej. Operację będzie zabezpieczał 5 Pułk Inżynieryjny.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st. kpr. Bartosz Grądkowski, ppor. Maciej Wrotniak

dodaj komentarz

komentarze


„Poszli nasi w bój bez broni”
„Sophia” do końca marca
Cybernetyczna foka lustruje dno
Tysiące osób pożegnały prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
Morze niezgody
Zrobiłem to, co do mnie należało
Album na urodziny „Łuka”
Playing the World
„Strzelnica w powiecie” po raz drugi
Czarter samolotów dla VIP-ów
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
Centrum w zawieszeniu
Programy NATO dla ukraińskich saperów
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Patagonia Does not Forgive Mistakes
Klątwa czarnego złota
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
Pilot z precyzją chirurga
Polskie święta na misjach
Komandosi z Agatu na Kaukazie
Gdynia gościła polsko-szwedzkie forum
Ogień przez 48 godzin
Antoś, symbol Lwowa
Plutony podhalańczyków gotowe do szpicy
Więcej ochotników zasili szeregi WOT-u
ORP „Drużno” po nowemu
Zabytkowe czołgi w nowej siedzibie
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Pamięć o powstańcach styczniowych jest elementem polskiej tożsamości
Wojsko pomaga w gaszeniu pożaru
Jedenaście lat od katastrofy pod Mirosławcem
„Jastrzębie” przechwyciły rosyjski samolot
Curse of the Black Gold
Formowanie Żelaznej Dywizji
Widzimy się na macie
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Cel – bezpieczna Europa
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Militaria z morskiego dna
See You On The Mat
Powrót lekkich czołgów w US Army
Niemcy i Brytyjczycy połączyli siły. Powstał zbrojeniowy gigant
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
13 Desperadoes
Proobronna „Anakonda”
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
W Brukseli o bezpieczeństwie
Testament geopolityczny prezydenta
Szturmani pojadą na zawody w Kanadzie
Wojownik w Kłodzku
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
Pożegnanie generała Surawskiego
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
Poszukiwana Harpia
Granice są po to, by je przekraczać
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
Franciszek Jach – pilot z fantazją
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Panie bez taryfy ulgowej

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO