moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Puma” przeprawia się przez wodę

Saperzy położyli mosty, a amfibie przetransportowały dziesiątki wojskowych pojazdów. Wszystko po to, aby pododdziały 15 Brygady Zmechanizowanej i Batalionowej Grupy Bojowej NATO mogły pokonać przeszkodę wodną. Takie zadanie wojsko wykonywało podczas ćwiczeń „Puma ’18” na poligonie w Bemowie Piskim.

– Pododdziały przygotowują się do kontrataku. Aby zrealizować swój plan, muszą jednak poradzić sobie z przeszkodą wodną – mówi o scenariuszu ćwiczeń por. Daniel Rycharski z 2 Batalionu Zmechanizowanego 15 Brygady. – Oczywiście teren został wcześniej rozpoznany, a brzegi ubezpieczone. Przez cały czas nad bezpieczeństwem wojsk czuwają Rumunii wyposażeni w działa przeciwlotnicze Oerlikon oraz Zawiszacy i ich działka ZU-23 – dodaje oficer kierujący zajęciami.

REKLAMA

Przeszkodę wodną znajdującą się na terenie ośrodka szkolenia musiało pokonać ponad 300 żołnierzy i około 60 pojazdów. Wśród nich 14 bojowych wozów piechoty, 24 Strykery US Army, 16 brytyjskich Jackali oraz pojazdy chorwackie i rumuńskie.

Zawiszacy wytyczyli 3 trasy przejazdu. Pojazdy kołowe, takie jak Strykery przeprawiały się w najpłytszym punkcie akwenu, bojowe wozy piechoty po prostu go przepłynęły. – Do działania zaangażowaliśmy także nasze amfibie PTS, które transportowały pojazdy ciężarowe oraz żołnierzy – mówi por. Rycharski. – Ich nośność nie przekracza jednak 10 ton, dlatego ciężkie pojazdy czy BWP-y, które zgodnie ze scenariuszem zostały uszkodzone, sami transportowaliśmy dzięki rozłożonym nad wodą mostom BLG – wyjaśnia.

Przez cały czas nad bezpieczeństwem przeprawy czuwała grupa nurków. – Jesteśmy gotowi, aby w każdej chwili wkroczyć do akcji. Zgodnie z procedurą, zawsze najpierw udzielamy pomocy załodze pojazdów, a następnie przystępujemy do ewakuacji sprzętu – mówi st. chor. Krzysztof Kowhan z 15 Brygady Zmechanizowanej, który podczas ćwiczeń dowodzi grupą ewakuacji medycznej. – Ale wszystko przebiega bardzo sprawnie, nie sądzę, żebyśmy musieli interweniować – dodaje.

Jak podkreśla por. Rycharski, trudność takiej operacji nie polega wcale na samej przeprawie. – Gdy mamy do czynienia z tak dużą ilością sprzętu, w dodatku różnych wojsk, najważniejsze jest skoordynowanie działań – mówi. – To bardzo ważne, aby każdy wiedział, w którym momencie może przystąpić do działania i oczywiście, jak powinno ono przebiegać – zaznacza.

Żołnierze sojuszniczych wojsk podobnie oceniają operację. – Podczas dzisiejszych zajęć przeprawialiśmy dwa pojazdy ciężarowe, samobieżną wyrzutnię rakiet M92 Volcano, a także 30 żołnierzy. Wszystko poszło bardzo sprawnie, choć to zadanie nie wymagało od nas tak dużego zaangażowania jak od załogi amfibii – mówi por. Zoran Golubovic, dowódca plutonu z armii chorwackiej. – Nasz Wulkan po raz pierwszy pokonywał taką przeszkodę, w dodatku na amfibii, ale myślę, że kiedyś powtórzymy to ćwiczenie w Chorwacji – dodaje.

Dowódca Zawiszaków, gen. bryg. Jarosław Gromadziński wyjaśnia, że wojska innych armii rzadziej niż Polacy przechodzą tego typu szkolenie. – Nasi sojusznicy nie mają zdolności, które umożliwiłyby im wykonanie takiego zadania samodzielnie, dlatego ich wspieramy – mówi gen. Gromadziński. I dodaje: – Musimy współpracować jak jedna dłoń, która, kiedy trzeba, będzie jak silna pięść gotowa do uderzenia – podkreśla.

Sojusznicze wojska będą ćwiczyć pokonywanie przeszkód wodnych jeszcze przez dwa dni. Choć scenariusz ćwiczeń będzie taki sam, zmienią się realizujący je żołnierze. Wszystko po to, aby jak najwięcej z nich miało okazję sprawdzić się w działaniu. Ale to nie jedyna przeprawa, która odbędzie się podczas międzynarodowych manewrów „Saber Strike ‘18”, których częścią jest „Puma”. W niedzielę w Chełmnie przekroczą Wisłę pododdziały 12 Brygady Zmechanizowanej. Operację będzie zabezpieczał 5 Pułk Inżynieryjny.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st. kpr. Bartosz Grądkowski, ppor. Maciej Wrotniak

dodaj komentarz

komentarze


Co z kierowcami pojazdów uprzywilejowanych?
Szachiści najlepsi w mistrzostwach NATO
IPN odnalazł szczątki kolejnego niezłomnego
15–30 czerwca 1918 – Błękitna Armia pod polskimi sztandarami
Święto Dowództwa Generalnego
Przyjaciele nie tylko w służbie
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
Ławka, która łączy tradycję z nowoczesnością
Szpadzistka, florecistka i żeglarze na podium
„Tygrys” z radarem
Eurosatory – osobiste wymogi
Najszybsza selekcja w Polsce
Bliski Wschód – definicja chaosu
Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City
Wykaż się lotniczą wiedzą zdając do Szkoły Orląt
Naukowcy przypomnieli dorobek Wyższej Szkoły Wojennej
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Piłkarze z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Starcie pancernych plutonów
Scenariusze dla Tygrysów
Koszykarze z Czarnej Dywizji mistrzami Wojska Polskiego
Trening z koktajlami Mołotowa
Na jakich zasadach powrót do armii?
Eurosatory 2018: Robotyzacja pola walki
Rusza V Festiwal Orkiestr Wojskowych
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
Rosomaki w patriotycznym zdobieniu
Srebrny medal st. szer. Mateusza Polaczyka
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Polskie Bryzy nad Afryką
Polityka fałszywego uśmiechu
Gen. Sokołowski: Judo świetnie kształtuje charakter
Kierunek – wschodnia flanka
Wojskowi judocy na tatami
Załoga Bergepanzera w akcji
Porady z paragrafem
Sukces Trumpa czy Kima?
Legenda polskiej partyzantki
„Saber Strike ’18” – decydujące starcie
Egzamin „Kormorana” na Świnie
Eurosatory 2018 zakończone
Dzieci wyśpiewały i wytańczyły Niepodległą
Terytorialsi na kursie dla ratowników wodnych
Nowy inspektor marynarki wojennej
Francja inwestuje w obronność
Wielka parada na jubileusz marynarki wojennej
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Polskie skrzydła w Afryce
Pomnik katyński w Jersey City. Prawda historyczna kontra polityczna poprawność
Puma i Kuguar na Mazurach
W Radomiu o przygotowaniach do Air Show
Marsz dla Rafała
Minister obrony na spotkaniu w Rumunii
Jak polscy partyzanci zdobyli niemiecki garnizon
LOT Szkoły Orląt
Patagonia w zasięgu ręki

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO