moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Siła przyciągania

Jak przebiega formowanie kolejnych jednostek wojsk obrony terytorialnej? W jaki sposób dowódcy wykorzystują dotychczasowe doświadczenia nowego rodzaju sił zbrojnych? Na ile korzystano ze wzorców z sił operacyjnych, a gdzie niezbędne było opracowanie nowatorskich rozwiązań? O tym między innymi rozmawialiśmy z oficerami WOT. Zapis debaty w czerwcowym numerze „Polski Zbrojnej”.

W jaki sposób doświadczenia w szkoleniu trzech pierwszych brygad WOT-u są wykorzystywane przez kolejne jednostki?

Płk Tomasz Białas : W WOT przyjęto rozwiązania systemowe dotyczące wymiany informacji i doświadczeń. Mamy dobrą atmosferę pracy, a to oznacza, że żaden z dowódców nie boi się mówić nie tylko o swoich sukcesach, lecz także o problemach. Wprowadzono też zasadę powszechnie stosowaną w wojskach specjalnych, czyli tzw. after action review. Sprawdza się ona zarówno przy potknięciach, jak i wtedy, kiedy zostanie odniesiony sukces.

REKLAMA

Ppłk Zbigniew Krzyszczuk: Dowódca 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady przeprowadzał ankiety z naszymi żołnierzami, które miały mu pomóc w przygotowaniu się do pierwszej „szesnastki” w 4 BOT. Z informacji zebranych przez płk. Brysia skorzystaliśmy także w Lublinie.

Płk Tomasz Białas : Mówiąc o szkoleniu, nie można zapomnieć o rozwiązaniu, które funkcjonuje w WOT, a nie działa w żadnym innym rodzaju sił zbrojnych, czyli mobilnych zespołach szkoleniowych, utworzonych z byłych żołnierzy wojsk specjalnych. Taką formułę stosuje się w wielu krajach, m.in. w USA, gdzie garściami czerpie się wiedzę od rezerwistów.

Płk Mirosław Bryś: Udało nam się wprowadzić wiele rozwiązań, których nie ma w innych rodzajach sił zbrojnych. Chodzi nie tylko o MZS, lecz także o nowatorskie programy szkolenia i strzelań oraz sposób przygotowania kadry instruktorskiej. Przez rok nie byliśmy wolni od błędów, ale potrafimy z nich wyciągać wnioski.

WOT to praca ze społeczeństwem, które nie zawsze jest przychylnie nastawione do tej formacji. Czy przez te kilkanaście miesięcy wypracowano mechanizmy, które pozwoliły przełamać niechęć do tego rodzaju sił zbrojnych?

Ppłk Zbigniew Krzyszczuk: Być może w wymiarze ogólnokrajowym, zwłaszcza na początku tworzenia formacji, nastawienie nie było pozytywne. Gdy jednak spojrzeć na poziom lokalny, w naszym wypadku na województwo lubelskie, okazuje się, że społeczeństwo było nam bardzo przychylne. Nie odczuliśmy niechęci czy wrogości. W swoich szeregach mamy już ponad 2 tys. żołnierzy, a nikt ich do służby nie zmuszał.

Płk Mirosław Bryś: Na początku zaobserwowałem, że wojska obrony terytorialnej są różnie postrzegane, głównie za sprawą mediów. Szum informacyjny budził w społeczeństwie różne emocje. Spotkałem się z brakiem rzetelnej informacji na temat WOT-u i tworzących się brygad. Dlatego postawiłem na komunikację. Mam za sobą kilka misji, więc doświadczenia ze współpracy z lokalnymi władzami starałem się wykorzystać i na tym gruncie. Udzieliłem wielu wywiadów, spotykałem się z dyrektorami i uczniami szkół, ze studentami wyższych uczelni, z samorządowcami. Dużą rolę odegrał też tzw. marketing szeptany. Ochotnicy po zakończeniu „szesnastek” wracali do swojego środowiska i tam opowiadali o szkoleniu. Ich przekaz był może nawet bardziej wiarygodny niż żołnierzy zawodowych.

Płk Grzegorz Kaliciak: Mazowieckie jest specyficznym województwem, ale tu też kluczem była rzetelna informacja o WOT. Bardziej niż na samej Warszawie skupiliśmy się jednak na miastach, w których będą powstawać nasze bataliony. Podobnie jak płk Bryś, uważam że wiele dobrego zrobiła opinia osób, które się szkolą. Gdyby było źle, kolejni ochotnicy by do nas nie przychodzili.

Zapis całej debaty w czerwcowym numerze „Polski Zbrojnej”.

PZ

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


Treningowy zamach
Burza wokół rocznicowych uroczystości na Westerplatte
Robert Korzeniowski: kocham sport, jest on treścią mojego życia
Na Bałtyku tonął jacht. Z pomocą ruszyli żołnierze
Serbskie Homary i Kryle
Konkurs dla pasjonatów wojska
Armia dostała kolejną partię nowych mundurów
Fantastyczny finisz kaprala Lewandowskiego
Święto Wojska Polskiego z warszawiakami
Menak spiskuje, czyli manewry na Morzu Czarnym
Pokazy Air Show coraz bliżej
Świętowanie i szkolenie
Homar od nowa
Misja na południowej flance NATO
Himarsy na polskim poligonie
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Cisi bohaterowie
MON na lato dla dzieci żołnierzy
Terytorialsi w urzędach
Wielka Defilada Niepodległości
PKW „Sophia” zaczyna II zmianę
Żołnierze na podium mistrzostw Europy
Nowe stare śmigłowce dla US Army
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Powitanie kuwejckiego kontyngentu
Spadochroniarze ćwiczą skoki na wodę
Cywile z szansą na kaprala
Wojsko pamięta o lotnikach
Zakochany w mundurze
Saperskie Dni Dobrosąsiedztwa
Powietrzne szkolenie zwiadowców
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Jastrzębie w walce radioelektronicznej
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Razem w życiu, razem na ringu
16–31 sierpnia 1918 – Pierwsze sukcesy ofensywy stu dni
Pogrom w błocie
Szkoła Orląt będzie Akademią
Polscy weterani już częścią rodziny Invictus Games
Mustang po raz trzeci
Obchody 1 września na Westerplatte jednak z udziałem wojska
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Armia Krajowa na pomoc płonącej Warszawie
Military Doctor 2018
Lisowczycy – jeźdźcy apokalipsy ze wschodu
Praktyczny wymiar Legii Akademickiej
Strzały z Procy
Gwardziści z USA w Krzesinach
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
Armia Ochotnicza ostatniej szansy
Pierwszy lot pamiętam stale…
Wirtualny lot M-346
Życzenia Polaków dla Ojczyzny
Szef MON odwiedził polskie kontyngenty
Trump: „Polska nie jest zakładnikiem”
Francuski żołnierz przyszłości 2.0

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO