moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Siła przyciągania

Jak przebiega formowanie kolejnych jednostek wojsk obrony terytorialnej? W jaki sposób dowódcy wykorzystują dotychczasowe doświadczenia nowego rodzaju sił zbrojnych? Na ile korzystano ze wzorców z sił operacyjnych, a gdzie niezbędne było opracowanie nowatorskich rozwiązań? O tym między innymi rozmawialiśmy z oficerami WOT. Zapis debaty w czerwcowym numerze „Polski Zbrojnej”.

W jaki sposób doświadczenia w szkoleniu trzech pierwszych brygad WOT-u są wykorzystywane przez kolejne jednostki?

Płk Tomasz Białas : W WOT przyjęto rozwiązania systemowe dotyczące wymiany informacji i doświadczeń. Mamy dobrą atmosferę pracy, a to oznacza, że żaden z dowódców nie boi się mówić nie tylko o swoich sukcesach, lecz także o problemach. Wprowadzono też zasadę powszechnie stosowaną w wojskach specjalnych, czyli tzw. after action review. Sprawdza się ona zarówno przy potknięciach, jak i wtedy, kiedy zostanie odniesiony sukces.

REKLAMA

Ppłk Zbigniew Krzyszczuk: Dowódca 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady przeprowadzał ankiety z naszymi żołnierzami, które miały mu pomóc w przygotowaniu się do pierwszej „szesnastki” w 4 BOT. Z informacji zebranych przez płk. Brysia skorzystaliśmy także w Lublinie.

Płk Tomasz Białas : Mówiąc o szkoleniu, nie można zapomnieć o rozwiązaniu, które funkcjonuje w WOT, a nie działa w żadnym innym rodzaju sił zbrojnych, czyli mobilnych zespołach szkoleniowych, utworzonych z byłych żołnierzy wojsk specjalnych. Taką formułę stosuje się w wielu krajach, m.in. w USA, gdzie garściami czerpie się wiedzę od rezerwistów.

Płk Mirosław Bryś: Udało nam się wprowadzić wiele rozwiązań, których nie ma w innych rodzajach sił zbrojnych. Chodzi nie tylko o MZS, lecz także o nowatorskie programy szkolenia i strzelań oraz sposób przygotowania kadry instruktorskiej. Przez rok nie byliśmy wolni od błędów, ale potrafimy z nich wyciągać wnioski.

WOT to praca ze społeczeństwem, które nie zawsze jest przychylnie nastawione do tej formacji. Czy przez te kilkanaście miesięcy wypracowano mechanizmy, które pozwoliły przełamać niechęć do tego rodzaju sił zbrojnych?

Ppłk Zbigniew Krzyszczuk: Być może w wymiarze ogólnokrajowym, zwłaszcza na początku tworzenia formacji, nastawienie nie było pozytywne. Gdy jednak spojrzeć na poziom lokalny, w naszym wypadku na województwo lubelskie, okazuje się, że społeczeństwo było nam bardzo przychylne. Nie odczuliśmy niechęci czy wrogości. W swoich szeregach mamy już ponad 2 tys. żołnierzy, a nikt ich do służby nie zmuszał.

Płk Mirosław Bryś: Na początku zaobserwowałem, że wojska obrony terytorialnej są różnie postrzegane, głównie za sprawą mediów. Szum informacyjny budził w społeczeństwie różne emocje. Spotkałem się z brakiem rzetelnej informacji na temat WOT-u i tworzących się brygad. Dlatego postawiłem na komunikację. Mam za sobą kilka misji, więc doświadczenia ze współpracy z lokalnymi władzami starałem się wykorzystać i na tym gruncie. Udzieliłem wielu wywiadów, spotykałem się z dyrektorami i uczniami szkół, ze studentami wyższych uczelni, z samorządowcami. Dużą rolę odegrał też tzw. marketing szeptany. Ochotnicy po zakończeniu „szesnastek” wracali do swojego środowiska i tam opowiadali o szkoleniu. Ich przekaz był może nawet bardziej wiarygodny niż żołnierzy zawodowych.

Płk Grzegorz Kaliciak: Mazowieckie jest specyficznym województwem, ale tu też kluczem była rzetelna informacja o WOT. Bardziej niż na samej Warszawie skupiliśmy się jednak na miastach, w których będą powstawać nasze bataliony. Podobnie jak płk Bryś, uważam że wiele dobrego zrobiła opinia osób, które się szkolą. Gdyby było źle, kolejni ochotnicy by do nas nie przychodzili.

Zapis całej debaty w czerwcowym numerze „Polski Zbrojnej”.

PZ

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


„Niepodległą mamy we krwi”
Rząd za kluczowymi zmianami
Warto być żołnierzem
Prezydent w ONZ: wszyscy musimy przestrzegać prawa międzynarodowego
Sierż. Janusz Raczy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Weterani w drodze do Sydney
Polska Casa nad Irakiem
Stalowa nowoczesność
Szer. rez. Jarosław Kurowski
16–31 października 1918 roku – Polacy tworzą regularną armię
Po Bieszczadach dla Berdychowskiego
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Komitet Wojskowy NATO w Warszawie
St. kpr. Tomasz Rożniatowski
Kpr. Dariusz Liszka
Drugie życie BWR-ów
JTAC wie najwięcej
„Bolko” na wodzie
Saperzy na start, czyli łotewskie ćwiczenia „Detonator”
Inspektorat wrócił nad Bałtyk
Medycyna taktyczna na specjalnym poziomie
Zmiany w ustawie o weteranach
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Podhalańczycy przed dyżurem w NATO
Nothing Can Stop Our Tanks
W cyberprzestrzeni trwa wojna
Optoelektronika dla Leopardów
Kleszcze zamiast BRDM-ów
USA w hołdzie gen. Pułaskiemu
Prezydent Duda w Białym Domu
Our efforts passed muster
Premier symbolicznie rozpoczął budowę Muzeum Historii Polski
Na macie z mistrzem
MON sfinansuje budowę szpitala w Legionowie
Niebezpieczne zadanie nurków minerów
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
Serce admirała biło dla Polski
Pole by choice
„Patrol ‘18”: atak na lotnisku
„Wostok”, czyli pokaz sztuczek wojennych
Jastrzębie w Albacete
Afgańska zmiana gotowa do misji
Zmiany w dodatkach służbowych
Kawalerzyści na górskich trasach
Broń nie tylko dla mundurowych
Płk Drumowicz objął dowodzenie specjalsami
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Wyślij paczkę do PKW
Terytorialsi w urzędach
Program Legii Akademickiej będzie kontynuowany
Razem dla bezpieczeństwa
Więcej pieniędzy dla armii!
Plut. Włodzimierz Wysocki
„Patrol” walczy ze skażeniami
The United States of America Have It Their Way

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO