moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zdaj wf. na WAT

Osoby planujące rozpoczęcie studiów na WAT już w czerwcu będą mogły wziąć udział w próbnych egzaminach sprawnościowych. – Pod okiem instruktorów będzie można wykonać wszystkie testowe konkurencje, w tym bieg i podciąganie na drążku. – W ten sposób pomożemy kandydatom przygotować się kondycyjnie do rekrutacji – mówi Saturnin Przybylski z WAT. 

Próbny egzamin z wychowania fizycznego dla kandydatów na studia wojskowe, to pierwsza tego rodzaju oferta Wojskowej Akademii Technicznej. –Co roku nadzoruję egzaminy sprawnościowe i gdy rozmawiam z kandydatami, zauważam, z jakim stresem wiąże się dla nich ten etap rekrutacji. W efekcie niektóre osoby, nawet mimo dobrego przygotowania, osiągają słabsze wyniki. A trzeba pamiętać, że tu nie ma miejsca na poprawkę, jest tylko jedna szansa – zauważa Saturnin Przybylski, kierownik Studium Wychowania Fizycznego WAT.

Dodatkowo przedstawiciele uczelni otrzymywali mnóstwo pytań dotyczących przebiegu samego egzaminu. Kandydaci pytali np. o obuwie odpowiednie do biegu po tartanowej bieżni, o sposób wykonywania poszczególnych konkurencji i techniczne aspekty przygotowań do egzaminów. – Dlatego postanowiliśmy wyjść naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom. Chcemy pokazać, jak praktycznie wygląda egzamin, na co kandydaci muszą zwrócić uwagę. Będzie to także dla nich szansa na sprawdzenie swoich możliwości – dodaje Saturnin Przybylski.

REKLAMA

Każdy może się sprawdzić

Próbne egzaminy sprawnościowe dla kandydatów na studia mundurowe odbędą się już 9 i 16 czerwca. Udział w nich jest bezpłatny, nie jest też wymagane wcześniejsze zgłoszenie. – W testach będzie mógł wziąć udział każdy, kto przyjedzie do nas w tych dwóch wyznaczonych terminach. Obecnie na studia mundurowe mamy zarejestrowanych 1945 osób. Jesteśmy przygotowani, aby przyjąć w tych dniach nawet taką liczbę chętnych – mówi Sławomir Szczepański z działu Organizacji Kształcenia WAT.

Próbne egzaminy będą odbywać się na tych samych obiektach Akademii, na których już w wakacje kandydaci przystąpią do testów. Co więcej, będą je prowadzili wykładowcy ze Studium Wychowania Fizycznego, którzy wejdą w skład komisji egzaminacyjnej podczas lipcowych egzaminów. – Liczymy, że te udogodnienia pozwolą kandydatom zminimalizować stres towarzyszący rekrutacji – mówi Saturnin Przybylski.

Kierownik Studium Wychowania Fizycznego dodaje, że nie bez znaczenia mogą okazać się dla ochotników podpowiedzi instruktorów. – Na właściwych testach zasady są dla wszystkich równe, nie można podpowiadać, dopingować. Prowadzący egzamin próbny będą mogli natomiast doradzić kandydatowi, jak ma rozłożyć siły, by w biegu osiągnąć lepszy czas. Może fachowcy od lekkiej atletyki doradzą, by wydłużył krok i inaczej stawiać stopę. To niby takie drobiazgi, ale mają wpływ na ostateczny wynik konkurencji – mówi Saturnin Przybylski.

Po zakończeniu testów kandydatom zostanie jeszcze miesiąc na przygotowania do właściwych egzaminów. – Po udziale w teście próbnym będzie im łatwiej, bo będą znać mocne i słabe strony swojej kondycji. Będą wiedzieli, nad czym muszą więcej popracować: czy nad siłą, czy nad wytrzymałością, czy też nad zwinnością – mówi kierownik Studium WF.

Przedstawiciele uczelni przypominają, że w przygotowaniach może też pomóc specjalna aplikacja „WAT Rekrut”. Zawiera ona m.in. kalendarz postępowania rekrutacyjnego, ale pozwala też zadbać o kondycję i nauczyć poprawnego wykonywania ćwiczeń siłowych i wytrzymałościowych. Aplikacja zawiera np. filmiki instruktażowe, kalkulatory fitness oraz porady trenera dotyczące wysiłku fizycznego i żywienia.

Weryfikacja kondycji już w lipcu

Egzaminy sprawnościowe na studia odbędą się 9–12 lipca w Studium Wychowania Fizycznego Wojskowej Akademii Technicznej (ul. Kartezjusza 1 w Warszawie). Test potrwa około dwóch godzin. – Sprawdzimy siłę, szybkość i wytrzymałość w trzech konkurencjach sportowych, opisanych w „Międzynarodowym Teście Sprawności Fizycznej” – tłumaczy Sławomir Szczepański. Egzaminy obejmą trzy konkurencje. W przypadku kobiet będzie to zwis na drążku na czas, bieg na 50 metrów oraz bieg na 800 metrów. Mężczyźni będą mieli do zaliczenia podciąganie na drążku oraz dwa biegi na dystansie 50 metrów oraz 1000 metrów.

W tym roku Wojskowa Akademia Techniczna na pierwszym roku studiów dla przyszłych oficerów przygotowała 750 miejsc na 11 kierunkach. Najwięcej osób przyjętych zostanie na elektronikę i telekomunikację (163), kryptografię i cyberbezpieczeństwo (107), mechatronikę (90), informatykę (80). Będzie też można ubiegać się o indeksy na kierunkach: logistyka (60), lotnictwo i kosmonautyka (40), geodezja i kartografia (48), budownictwo (61), mechanika i budowa maszyn (56), inżynieria bezpieczeństwa (25) oraz chemia (20).

Paulina Glińska

autor zdjęć: IWsp SZ

dodaj komentarz

komentarze


Trening z koktajlami Mołotowa
Porady z paragrafem
Rozkaz brzmiał: pokonać rzekę
Polskie skrzydła w Afryce
15–30 czerwca 1918 – Błękitna Armia pod polskimi sztandarami
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Naukowcy przypomnieli dorobek Wyższej Szkoły Wojennej
Patrioty bronią nieba na „Saber Strike”
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Wyjątkowa misja
Piloci i terytorialsi będą się szkolić nad Pilicą
Terytorialsi na kursie dla ratowników wodnych
Na jakich zasadach powrót do armii?
GROM, jak rodziła się legenda
LOT Szkoły Orląt
1-15 czerwca 1918 – 1 Pułk Strzelców Polskich na pierwszej linii frontu
Eurosatory 2018: Robotyzacja pola walki
Koszykarze z Czarnej Dywizji mistrzami Wojska Polskiego
Trzy medale strzelców na wojskowym czempionacie
ORP „Piorun” w pogoni za „Bismarckiem”
Pomnik katyński w Jersey City. Prawda historyczna kontra polityczna poprawność
Puma i Kuguar na Mazurach
W Radomiu o przygotowaniach do Air Show
Eurosatory – królestwo militarnych pojazdów
Eurosatory 2018 zakończone
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City
Starcie pancernych plutonów
Wojskowi judocy na tatami
Wojskowi lotnicy wrócili nad Pilicę
Ustawa degradacyjna przyjęta przez rząd
Dzieci wyśpiewały i wytańczyły Niepodległą
Co z kierowcami pojazdów uprzywilejowanych?
Polska na Eurosatory 2018
Francja inwestuje w obronność
„Bękarty wojny” w Dachau
Pomoc potrzebującym żołnierzom
St. szer. Paweł Wojciechowski drugi w Rzymie
Minister obrony na spotkaniu w Rumunii
IPN szuka szczątków polskich żołnierzy na Litwie
Bliski Wschód – definicja chaosu
Polityka fałszywego uśmiechu
Egzamin „Kormorana” na Świnie
Ławka, która łączy tradycję z nowoczesnością
Porządki w programach śmigłowcowych
Myśliwce MiG-29 polecą na Litwę
Żandarmeria świętuje
Srebrny medal st. szer. Mateusza Polaczyka
Sukces Trumpa czy Kima?
„Saber Strike 18”: pokonać Wisłę
Kierunek – wschodnia flanka
Szachiści najlepsi w mistrzostwach NATO
Akademia Wojsk Lądowych otwiera drzwi
Legenda polskiej partyzantki
IPN odnalazł szczątki kolejnego niezłomnego
„Saber Strike ’18” – decydujące starcie
Zmiany w systemie dowodzenia armią ­
Priorytetem bezpieczeństwo wewnętrzne
Pierwsi mistrzowie kraju służb mundurowych w biatlonie

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO