moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szkoła życia pod żaglami

40 tysięcy złotych z budżetu obywatelskiego Świnoujścia dostanie Jacht Klub Marynarki Wojennej „Kotwica”. Za te pieniądze jego członkowie zorganizują darmowe szkolenia żeglarskie dla dzieci i młodzieży. Kursanci i instruktorzy wyruszą też w rejs na Bornholm i do Szwecji. Marynarze zapewniają, że m iejsc na kursie powinno starczyć dla wszystkich chętnych.

– Z reguły przychodzą do nas dzieciaki, które nigdy wcześniej nie były na pokładzie jachtu. Profesjonalnymi żeglarzami zostanie może kilkoro z nich. Ale nam nie chodzi o wychowywanie sportowców – deklaruje kmdr ppor. Andrzej Krupa, komandor Jacht Klubu Marynarki Wojennej „Kotwica” w Świnoujściu. – Chcemy przede wszystkim, by nasi kursanci doświadczyli czegoś nowego, niezwykłego. Bo żeglarstwo pozwala kształtować charakter, uczy pracy w zespole, wspólnego rozwiązywania problemów. Bez względu na to, co będą robili w życiu, to może im się przydać – dodaje. W sobotę klub ze Świnoujścia uroczyście zainaugurował kolejny sezon. Jak co roku „Kotwica” zorganizuje szkolenie żeglarskie dla dzieci oraz młodzieży. Tym razem pieniądze na ten cel klub otrzymał od sponsora – Zarządu Portów Morskich Szczecin i Świnoujście, a także z miejscowego magistratu.

– Klub rozpisał projekt i przystąpił do konkursu w ramach budżetu obywatelskiego. Mieliśmy do rozdysponowania 2,2 mln zł. Ostatecznie na projekt Klubu przyznaliśmy 40 tys. – informuje Robert Karelus z Urzędu Miasta Świnoujście. To maksymalna kwota na tego typu cel. Dzięki dofinansowaniu kursy będą darmowe. Już poza budżetem obywatelskim klub dostał z magistratu 40 tys. zł na realizację programu „ABC żeglarstwa”, czyli również organizację szkoleń dla najmłodszych.

REKLAMA

– W sumie korzystamy z pięciu różnej wielkości jachtów. Miejsca powinno więc wystarczyć dla wszystkich chętnych – podkreśla kmdr ppor. Krupa.
W poprzednich latach w każdym ze szkoleń brało udział około 40 osób – mieszkańców Świnoujścia i okolic. Rozpiętość wiekowa kursantów była spora. – Przychodzili do nas uczniowie szkół średnich, ale też podstawówek. Mieliśmy nawet przedszkolaka – wyjaśnia komandor „Kotwicy”. Do niedawna zajęcia odbywały się w środku tygodnia. – Teraz postawiliśmy na kilkugodzinne wyjścia w weekendy. Nie prowadzimy wykładów na lądzie. Kursanci uczą się wszystkiego pod okiem instruktorów, na pokładzie jachtu. Tak jest ciekawiej i bardziej praktycznie – przekonuje kmdr ppor. Krupa.

Zwieńczeniem tegorocznego szkolenia ma być rejs po Bałtyku. – Na pewno pójdziemy na Bornholm i do Szwecji. Być może zahaczymy też o Niemcy. W połowie trasy nastąpi wymiana załóg – zapowiada oficer. – Trzy największe jachty są w stanie pomieścić do dziesięciu osób. Na każdym wyruszy w rejs trzech instruktorów. Tyle osób wystarczy, by w razie problemów samodzielnie przeprowadzić przez Bałtyk taką łódź – dodaje.

Szkolenia dla dzieci i młodzieży klub „Kotwica” prowadzi od 2014 roku. Pomoc z budżetu obywatelskiego uzyskał po raz drugi. – Podczas pierwszej edycji, przygotowany przez „Kotwicę” projekt pokonał ponad 50 innych – wspomina Karelus. A był to projekt nie byle jaki. Zakładał kupno pełnomorskiego jachtu, który dziś nosi nazwę „Świnoujście”. Jednostka kosztowała 635 tys. zł. – Formalnie jachtem dysponuje Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”, ale jest on wykorzystywany do szkoleń w ramach programu „Edukacja morska dzieci i młodzieży” – informuje Karelus i dodaje, że lokalny samorząd mocno wspiera rozwój żeglarstwa. – W ostatnich latach wyremontowaliśmy starą przystań w Łunowie oraz wybudowaliśmy zupełnie nową w Przytorze-Łunowie. Przeznaczyliśmy też 20 mln zł na modernizację świnoujskiego portu jachtowego, który jest dogodnym miejscem wypadowym nie tylko na Bałtyk, ale też Zalew Szczeciński – wylicza Karelus. W ten sposób, jak podkreśla, magistrat stara się pielęgnować tradycje stare jak samo Świnoujście, a także wyzyskiwać największe atuty miasta. – Samo szkolenie młodych ludzi to ważny element tej układanki. Bo skoro jest szansa, by oderwać ich do komputerów i promować zdrowy styl życia, to grzechem byłoby jej nie wykorzystać. Część z nich być może na dobre połknie żeglarskiego bakcyla – podkreśla Karelus z Urzędu Miasta Świnoujście.

Wie coś o tym Przemysław Wilman. Kilka lat temu, jeszcze jako uczeń pierwszej klasy liceum, zgłosił się na szkolenie w „Kotwicy”. Trochę z przypadku, jak sam przyznaje. – Do dziś pamiętam swoje pierwsze wyjście na Bałtyk. Była połowa kwietnia. Mieliśmy dość trudne warunki – trochę wiało, trochę kołysało. Są pewnie osoby, które po czymś takim by się zniechęciły. A mnie żeglarstwo wciągnęło – opowiada Wilman. Dziś jest członkiem Jacht Klubu „Kotwica”, ma patent sternika, studiuje też na Akademii Morskiej. W przyszłości chciałby zostać marynarzem floty handlowej. – Żeglarstwo to trudne hobby. Wymaga czasu, poświęcenia, czasem kosztuje niemało zdrowia, bo choroba morska nawet najbardziej doświadczonym żeglarzom potrafi dać się solidnie we znaki. Dziś jednak trudno mi sobie nawet wyobrazić, że mógłbym tego nie robić – podsumowuje Wilman.

Jach Klub „Kotwica” to stowarzyszenie kultury fizycznej, które działa na rzecz rozwoju i upowszechnienia żeglarstwa. Współpracuje z Marynarką Wojenną  RP, władzami Świnoujścia oraz innymi instytucjami samorządowymi. Klub prowadzi szkolenia żeglarskie, motorowodne, radiowe, organizuje i uczestniczy w regatach, różnego rodzaju rejsach oraz imprezach integrujących środowisko. Utrzymuje stałe kontakty z żeglarzami ze Szwecji, Danii i Niemiec.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: JKMW Kotwica

dodaj komentarz

komentarze

~boss oksywie
1528003740
pojdziemy na Bornholm kto to pisal ..pojda pieszko
26-6B-10-3E

Militaria z morskiego dna
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
„Sophia” do końca marca
W Brukseli o bezpieczeństwie
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
Patagonia Does not Forgive Mistakes
Franciszek Jach – pilot z fantazją
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
ORP „Drużno” po nowemu
Granice są po to, by je przekraczać
Ogień przez 48 godzin
Widzimy się na macie
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
Plutony podhalańczyków gotowe do szpicy
Wojsko pomaga w gaszeniu pożaru
Cybernetyczna foka lustruje dno
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
Antoś, symbol Lwowa
Pamięć o powstańcach styczniowych jest elementem polskiej tożsamości
Zabytkowe czołgi w nowej siedzibie
Klątwa czarnego złota
Wojownik w Kłodzku
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
Czarter samolotów dla VIP-ów
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Centrum w zawieszeniu
Cel – bezpieczna Europa
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
Pożegnanie generała Surawskiego
Zrobiłem to, co do mnie należało
13 Desperadoes
Proobronna „Anakonda”
Więcej ochotników zasili szeregi WOT-u
Tysiące osób pożegnały prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza
Powrót lekkich czołgów w US Army
Panie bez taryfy ulgowej
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
See You On The Mat
Niemcy i Brytyjczycy połączyli siły. Powstał zbrojeniowy gigant
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
Album na urodziny „Łuka”
Curse of the Black Gold
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
„Strzelnica w powiecie” po raz drugi
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
Poszukiwana Harpia
Pilot z precyzją chirurga
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Szturmani pojadą na zawody w Kanadzie
Gdynia gościła polsko-szwedzkie forum
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
„Jastrzębie” przechwyciły rosyjski samolot
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Polskie święta na misjach
Programy NATO dla ukraińskich saperów
„Poszli nasi w bój bez broni”
Formowanie Żelaznej Dywizji
Komandosi z Agatu na Kaukazie
Testament geopolityczny prezydenta
Morze niezgody
Jedenaście lat od katastrofy pod Mirosławcem
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
Playing the World

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO