moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szkoła życia pod żaglami

40 tysięcy złotych z budżetu obywatelskiego Świnoujścia dostanie Jacht Klub Marynarki Wojennej „Kotwica”. Za te pieniądze jego członkowie zorganizują darmowe szkolenia żeglarskie dla dzieci i młodzieży. Kursanci i instruktorzy wyruszą też w rejs na Bornholm i do Szwecji. Marynarze zapewniają, że m iejsc na kursie powinno starczyć dla wszystkich chętnych.

– Z reguły przychodzą do nas dzieciaki, które nigdy wcześniej nie były na pokładzie jachtu. Profesjonalnymi żeglarzami zostanie może kilkoro z nich. Ale nam nie chodzi o wychowywanie sportowców – deklaruje kmdr ppor. Andrzej Krupa, komandor Jacht Klubu Marynarki Wojennej „Kotwica” w Świnoujściu. – Chcemy przede wszystkim, by nasi kursanci doświadczyli czegoś nowego, niezwykłego. Bo żeglarstwo pozwala kształtować charakter, uczy pracy w zespole, wspólnego rozwiązywania problemów. Bez względu na to, co będą robili w życiu, to może im się przydać – dodaje. W sobotę klub ze Świnoujścia uroczyście zainaugurował kolejny sezon. Jak co roku „Kotwica” zorganizuje szkolenie żeglarskie dla dzieci oraz młodzieży. Tym razem pieniądze na ten cel klub otrzymał od sponsora – Zarządu Portów Morskich Szczecin i Świnoujście, a także z miejscowego magistratu.

– Klub rozpisał projekt i przystąpił do konkursu w ramach budżetu obywatelskiego. Mieliśmy do rozdysponowania 2,2 mln zł. Ostatecznie na projekt Klubu przyznaliśmy 40 tys. – informuje Robert Karelus z Urzędu Miasta Świnoujście. To maksymalna kwota na tego typu cel. Dzięki dofinansowaniu kursy będą darmowe. Już poza budżetem obywatelskim klub dostał z magistratu 40 tys. zł na realizację programu „ABC żeglarstwa”, czyli również organizację szkoleń dla najmłodszych.

REKLAMA

– W sumie korzystamy z pięciu różnej wielkości jachtów. Miejsca powinno więc wystarczyć dla wszystkich chętnych – podkreśla kmdr ppor. Krupa.
W poprzednich latach w każdym ze szkoleń brało udział około 40 osób – mieszkańców Świnoujścia i okolic. Rozpiętość wiekowa kursantów była spora. – Przychodzili do nas uczniowie szkół średnich, ale też podstawówek. Mieliśmy nawet przedszkolaka – wyjaśnia komandor „Kotwicy”. Do niedawna zajęcia odbywały się w środku tygodnia. – Teraz postawiliśmy na kilkugodzinne wyjścia w weekendy. Nie prowadzimy wykładów na lądzie. Kursanci uczą się wszystkiego pod okiem instruktorów, na pokładzie jachtu. Tak jest ciekawiej i bardziej praktycznie – przekonuje kmdr ppor. Krupa.

Zwieńczeniem tegorocznego szkolenia ma być rejs po Bałtyku. – Na pewno pójdziemy na Bornholm i do Szwecji. Być może zahaczymy też o Niemcy. W połowie trasy nastąpi wymiana załóg – zapowiada oficer. – Trzy największe jachty są w stanie pomieścić do dziesięciu osób. Na każdym wyruszy w rejs trzech instruktorów. Tyle osób wystarczy, by w razie problemów samodzielnie przeprowadzić przez Bałtyk taką łódź – dodaje.

Szkolenia dla dzieci i młodzieży klub „Kotwica” prowadzi od 2014 roku. Pomoc z budżetu obywatelskiego uzyskał po raz drugi. – Podczas pierwszej edycji, przygotowany przez „Kotwicę” projekt pokonał ponad 50 innych – wspomina Karelus. A był to projekt nie byle jaki. Zakładał kupno pełnomorskiego jachtu, który dziś nosi nazwę „Świnoujście”. Jednostka kosztowała 635 tys. zł. – Formalnie jachtem dysponuje Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”, ale jest on wykorzystywany do szkoleń w ramach programu „Edukacja morska dzieci i młodzieży” – informuje Karelus i dodaje, że lokalny samorząd mocno wspiera rozwój żeglarstwa. – W ostatnich latach wyremontowaliśmy starą przystań w Łunowie oraz wybudowaliśmy zupełnie nową w Przytorze-Łunowie. Przeznaczyliśmy też 20 mln zł na modernizację świnoujskiego portu jachtowego, który jest dogodnym miejscem wypadowym nie tylko na Bałtyk, ale też Zalew Szczeciński – wylicza Karelus. W ten sposób, jak podkreśla, magistrat stara się pielęgnować tradycje stare jak samo Świnoujście, a także wyzyskiwać największe atuty miasta. – Samo szkolenie młodych ludzi to ważny element tej układanki. Bo skoro jest szansa, by oderwać ich do komputerów i promować zdrowy styl życia, to grzechem byłoby jej nie wykorzystać. Część z nich być może na dobre połknie żeglarskiego bakcyla – podkreśla Karelus z Urzędu Miasta Świnoujście.

Wie coś o tym Przemysław Wilman. Kilka lat temu, jeszcze jako uczeń pierwszej klasy liceum, zgłosił się na szkolenie w „Kotwicy”. Trochę z przypadku, jak sam przyznaje. – Do dziś pamiętam swoje pierwsze wyjście na Bałtyk. Była połowa kwietnia. Mieliśmy dość trudne warunki – trochę wiało, trochę kołysało. Są pewnie osoby, które po czymś takim by się zniechęciły. A mnie żeglarstwo wciągnęło – opowiada Wilman. Dziś jest członkiem Jacht Klubu „Kotwica”, ma patent sternika, studiuje też na Akademii Morskiej. W przyszłości chciałby zostać marynarzem floty handlowej. – Żeglarstwo to trudne hobby. Wymaga czasu, poświęcenia, czasem kosztuje niemało zdrowia, bo choroba morska nawet najbardziej doświadczonym żeglarzom potrafi dać się solidnie we znaki. Dziś jednak trudno mi sobie nawet wyobrazić, że mógłbym tego nie robić – podsumowuje Wilman.

Jach Klub „Kotwica” to stowarzyszenie kultury fizycznej, które działa na rzecz rozwoju i upowszechnienia żeglarstwa. Współpracuje z Marynarką Wojenną  RP, władzami Świnoujścia oraz innymi instytucjami samorządowymi. Klub prowadzi szkolenia żeglarskie, motorowodne, radiowe, organizuje i uczestniczy w regatach, różnego rodzaju rejsach oraz imprezach integrujących środowisko. Utrzymuje stałe kontakty z żeglarzami ze Szwecji, Danii i Niemiec.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: JKMW Kotwica

dodaj komentarz

komentarze

~boss oksywie
1528003740
pojdziemy na Bornholm kto to pisal ..pojda pieszko
26-6B-10-3E

Saperzy na start, czyli łotewskie ćwiczenia „Detonator”
Premier symbolicznie rozpoczął budowę Muzeum Historii Polski
Pole by choice
Warto być żołnierzem
Our efforts passed muster
St. kpr. Tomasz Rożniatowski
Zmiany w ustawie o weteranach
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Wyślij paczkę do PKW
„Patrol” walczy ze skażeniami
Inspektorat wrócił nad Bałtyk
JTAC wie najwięcej
Na macie z mistrzem
Rząd za kluczowymi zmianami
Prezydent w ONZ: wszyscy musimy przestrzegać prawa międzynarodowego
Optoelektronika dla Leopardów
Współpraca terytorialsów z pogranicznikami
Nowy inspektor sił powietrznych
Nothing Can Stop Our Tanks
„Niepodległą mamy we krwi”
Kleszcze zamiast BRDM-ów
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
„Bolko” na wodzie
Drugie życie BWR-ów
The United States of America Have It Their Way
Więcej pieniędzy dla armii!
Kawalerzyści na górskich trasach
Odkryto kolejne miejsce pochówku na Rakowieckiej
Sierż. Janusz Raczy
Stalowa nowoczesność
Serce admirała biło dla Polski
USA w hołdzie gen. Pułaskiemu
Afgańska zmiana gotowa do misji
Minister zaprasza w szeregi armii
Sierż. Andrzej Skrajny
Komitet Wojskowy NATO w Warszawie
Po Bieszczadach dla Berdychowskiego
„Patrol ‘18”: atak na lotnisku
Niebezpieczne zadanie nurków minerów
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
Broń nie tylko dla mundurowych
Prezydent Duda w Białym Domu
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Razem dla bezpieczeństwa
Program Legii Akademickiej będzie kontynuowany
MON sfinansuje budowę szpitala w Legionowie
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
16–31 października 1918 roku – Polacy tworzą regularną armię
Jastrzębie w Albacete
Plut. Włodzimierz Wysocki
St. szer. Łukasz Wojciechowski
Drużyna Biało-Czerwonych już w Sydney!
„Wostok”, czyli pokaz sztuczek wojennych
Zmiany w dodatkach służbowych
Polska Casa nad Irakiem

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO