moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Myśliwce MiG-29 polecą na Litwę

Samoloty myśliwskie MiG-29 oraz piloci i technicy z 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim będą strzec przestrzeni powietrznej państw bałtyckich. Dyżur w ramach misji Baltic Air Policing lotnicy rozpoczną w styczniu 2019 roku. Poprzednio patrolowaniem Litwy, Łotwy i Estonii zajmowały się polskie F-16.

To będzie ósma zmiana polskich lotników w ramach natowskiej misji Baltic Air Policing, ale siódma, w której będą uczestniczyć samoloty MiG-29. Poprzednią zmianę PKW Orlik, w lecie 2017 roku, wystawiła 31 Baza Lotnictwa Taktycznego. Z tej jednostki pochodzili m.in. piloci i technicy oraz wielozadaniowe F-16.

– W 2019 roku planujemy udział w misji czterech samolotów MiG-29 z 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego z Mińska Mazowieckiego – mówi portalowi polska-zbrojna.pl gen. bryg. pil. Tadeusz Mikutel, zastępca dowódcy operacyjnego RSZ. – Następna, dziewiąta zmiana, odbędzie się w 2020 roku, zgodnie z długoterminowym planem rotacji BAP zatwierdzonym przez NATO. Nasze dalsze zaangażowanie w ochronę przestrzeni powietrznej krajów bałtyckich jest jeszcze uzgadniane. Nie oznacza to jednak, że zamierzamy się wycofać. Po prostu uzgodnienia jeszcze trwają – dodaje generał.

Zastępca dowódcy operacyjnego podkreśla, że zadania wykonywane przez lotników w ramach PKW Orlik nie są łatwe. – To trudna misja, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Wykonywanie operacji utrudniają pilotom niskie temperatury, śnieg albo duża wilgotność. Jestem jednak spokojny o przebieg misji, bo piloci MiG-ów mają ogromne doświadczenie lotnicze – podkreśla.

Podczas ósmej zmiany PKW Orlik, od stycznia do kwietnia 2019 roku, lotnicy będą pełnić całodobowe dyżury bojowe. Do ich głównych zadań będzie należało patrolowanie przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii, czyli krajów, które nie mają własnego lotnictwa bojowego. Piloci w razie konieczności będą także wspierać załogi cywilnych lub wojskowych samolotów, które znajdą się w sytuacji awaryjnej oraz sami będą wykonywać loty szkolne i treningowe. Przede wszystkim jednak myśliwce będą wypełniać zadania rozpoznawcze, identyfikując poruszające się w przestrzeni powietrznej samoloty. W sytuacji zagrożenia, czyli gdy jakiś samolot wtargnie w przestrzeń powietrzną któregoś z krajów bałtyckich, piloci będą mieli kilka minut na poderwanie maszyn z lotniska. Następnie będą musieli przechwycić w powietrzu samolot, który łamie międzynarodowe przepisy ruchu lotniczego.

Misja nad krajami bałtyckimi trwa od 2004 roku. Wówczas Litwa, Łotwa i Estonia zwróciły się z prośbą do NATO o ochronę ich przestrzeni powietrznej. Sojusznicy zdecydowali, że misja Air Policing będzie prowadzona rotacyjnie. Od marca 2004 roku żołnierze wydzieleni z sojuszniczych państw pełnili trzymiesięczne dyżury. Natomiast od marca 2006 roku zmiany trwają cztery miesiące. Zgodnie z decyzją Rady Północnoatlantyckiej misja nad państwami bałtyckimi jest prowadzona bezterminowo.

Pierwszy kontyngent wojskowy Orlik uczestniczył w misji Air Policing w 2006 roku. Utworzyły go 1 Eskadra Lotnictwa Taktycznego i 23 Baza Lotnicza. Podczas kolejnych zmian PKW organizowały jednostki z Malborka i Mińska Mazowieckiego. Rok temu komponent wystawiła 31 Baza Lotnictwa Taktycznego.

Magdalena Kowalska-Sendek , Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Konrad Kifert

dodaj komentarz

komentarze

~kubek
1527629820
A ja bardzo bym chciał wiedzieć na jakich zasadach my mamy im pomagać, finansowych, lub innych, może już czas aby sami dorobili się swojego lotnictwa ,już mieli wystarczająco dużo czasu
BF-FE-40-E6
~Scooby
1527529740
nawiasem mówiąc to Estończycy powinni oddać te torpedy, mapy i zamki do działa z ORP Orzeł które zabrali w 1939 ... to było by takie eleganckie ...
DB-3F-9C-53

Pancerna walka w mieście
Fuzja w ramach PGZ
Jastrzębie widzą w ciemności
Panie bez taryfy ulgowej
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
Trzecia Setka Komandosa
To był realny plan odbudowy Polski
Kampania wyborcza poza armią
„Gra o tron”, sezon I – Dymitriada
Trening na wieżowcu i nad wodą
Niezwykłe spotkanie weteranów afgańskiej misji
„Dysk” – kobieca strona Armii Krajowej
W poszukiwaniu fregat ekspedycyjnych
Nowi generałowie w Wojsku Polskim
Co dalej w relacjach z Iranem po konferencji bliskowschodniej?
Hunt for “the Butcher of Vukovar”
Otwarte drzwi
Grupa V4 uczciła rocznicę wejścia do Paktu
Żołnierze gotowi do misji „Sophia”
Getting on an Even Keel
Wizja marszałka prysła w Rydze
MP5: pierwszy z NATO
Drugie życie Wilczego Szańca
Polacy dzielą się doświadczeniem logistycznym
19 medali żołnierzy
Jastrzębie dyscyplinują rosyjskie myśliwce
„Northern Sojourn ’19” z Polakami
12 Brygada 20 lat w NATO
Pogromcy czołgów poszukiwani
Okrętowa grupa zadaniowa ćwiczyła na Bałtyku
Pokonać strach przed ogniem
MON uspokaja: „Wisła” zgodnie z harmonogramem
201 maratonów w 201 krajach
Żołnierz poprowadził reprezentację lekkoatletów do triumfu w mistrzostwach Europy
Artylerzyści na „Dynamic Front ‘19”
„Spirit of Ostra Brama” już na Cytadeli
Cel – bezpieczna Europa
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Odwiedź „kuźnię generałów”
Szczyt USA–Korea bez porozumienia
Wybieramy mistrzów sportu powszechnego w 2018 roku
Generała Andersa akces do NATO
W Brukseli o bezpieczeństwie
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Szef NATO w Warszawie
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Śmierć „Zapory”
Iceman Challenge. Do złota zabrakło niewiele
Jak uzdrowić zbrojeniówkę?
Jak ORP „Piorun” walczył o Clydebank
„Zoom na proobronność”
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Brąz Rudyka w mistrzostwach świata w kolarstwie torowym
Mistrzynie z Glasgow w szeregach armii
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
PGZ wyremontuje ORP „Czernicki”
Rusza program „cyber.mil z klasą”

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO