moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Ślązak” do końca roku

Inspektorat Uzbrojenia MON oraz PGZ Stocznia Wojenna negocjują umowę na dokończenie budowy okrętu ORP „Ślązak”.  Kontrakt ma zostać podpisany do końca czerwca. – Zakres prac przewiduje dokończenie prób postojowych i przeprowadzenie prób morskich oraz zdawczo-odbiorczych. Prace powinny zakończyć się do końca 2018 roku – zapowiadają przedstawiciele PGZ.

Budowany od 2001 roku ORP „Ślązak” został przejęty 19 marca przez Inspektorat Uzbrojenia MON od syndyka masy upadłościowej Stoczni Marynarki Wojennej (SMW). Teraz polskie wojsko negocjuje z PGZ Stocznią Wojenną umowę dotyczącą dokończenia budowy okrętu.

Jak dowiedział się portal polska-zbrojna.pl, rozmowy zmierzają ku końcowi i wszystko wskazuje na to, że zakończą się w czerwcu. – Zakres prac przewiduje dokończenie prób postojowych, przeprowadzenie prób morskich i prób zdawczo-odbiorczych – wyjaśniają przedstawiciele departamentu komunikacji i marketingu PGZ S.A. Zapewniają jednocześnie, że jednostka powinna zostać przekazana wojsku już za kilka miesięcy. – Prace powinny zostać zakończone do końca 2018 roku – deklaruje PGZ.

PGZ Stocznia Wojenna to spółka, która powstała na bazie majątku upadłej Stoczni Marynarki Wojennej. Został on kupiony przez PGZ (ale bez „Ślązaka”) pod koniec ubiegłego roku za około 220 mln zł. Okręt nie mógł być częścią umowy sprzedaży upadłej spółki, gdyż jego właścicielem jest polska armia. – Wartość okrętu zgodnie z umową ubezpieczenia szacuje się na 629 845 700 zł plus 75 015 722 euro za dostawy armatorskie – informuje ppłk Robert Wincencik, rzecznik prasowy Inspektoratu Uzbrojenia MON.

ORP „Ślązak” ma być okrętem patrolowym. Jednostka ma 95 m długości i 13 m szerokości oraz 1800 t wyporności, ma rozwijać prędkość około 30 w. i będzie uzbrojona w 76-milimetrową armatę OTO Melara, dwa 30-milimetrowe działka Marlin-WS, cztery wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych krótkiego zasięgu Grom oraz cztery wielkokalibrowe karabiny maszynowe 12,7 mm.

Odrodzenie stoczni

Przedstawiciele Polskiej Grupy Zbrojeniowej zapewniają, że PGZ Stocznia Wojenna radzi sobie z każdym miesiącem coraz lepiej. Już teraz spółka ma w swoim portfelu zamówień m.in. uczestnictwo w konsorcjum budowy okrętu ratowniczego „Ratownik” oraz (wspólnie ze Stocznią Remontową Nauta S.A.) remont ORP „Piast”, budowę platformy okrętu Signals Intelligence (SIGINT) dla Szwedzkiej Marynarki Wojennej, remont okrętu ORP „Śniardwy” oraz modernizację okrętu ORP „Lublin”.

To jednak nie wszystko. – PGZ SW została zaproszona do realizacji kilku innych kontraktów, w tym modernizacji okrętów: ORP „Xawery Czernicki”, ORP „Kościuszko”, ORP „Arctowski”+++ oraz budowy okrętu wsparcia logistycznego „Supply” – informują przedstawiciele departamentu komunikacji i marketingu PGZ S.A.

Plany PGZ wobec trójmiejskiej stoczni są imponujące i zakładają, że spółka będzie mieć status „Stoczni pierwszego wyboru dla Marynarki Wojennej RP i Centrum Modernizacji w ramach realizacji programów morskich Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP”.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby - biznesmen
1526715180
Ja by za ten pieniądze poszerzyć plaże , zbudować infrastrukturę dla cechów Słowaków, Austriaków , Niemców , Rosjan, Ukraińców by mogli wypoczywać na polskim Bałtyku od połowy czerwca do połowy września . Starczyło by po 3 latach na 1/2 lotniskowca klasy Nimitz .
DB-3F-9C-53
~cine
1526689980
To nie Ślązak kosztował tylko utrzymanie stoczni. To spirala śmierci. MON zamawiał mało albo nic a koszty stałe są. Ludziom trzeba płacić, ZUS trzeba płacić a z czego jak nie ma zamówień? Więc z pieniędzy na okręt szło na długi i nie było na okręt.
E2-22-DE-92
~gizio
1526661780
kuźwa a miała być taaaaaka korweta :)) marnotrastwo sprzętu
D8-85-A1-D0
~wz.34
1526580660
Za tyle kasy co on kosztował Chińczycy zbudowali by chyba lotniskowiec albo łódź podwodną z atomowym napędem, no ale przynajmniej go nie będzie blokował w porcie konserwator zabytków
77-8D-1A-9B
~ja
1526562720
Jako patrolowiec w okresie pokoju może być, jednak w czasie wojny jest zbyt dużym, kosztownym i bezbronnym celem.
65-0D-81-D9
~kam
1526559780
Jedna wielka komedia z tym okretem. Ktos powinien w koncu zbadac cala ta sprawe i osadzic winnych. Okret budowany przez 18 lat to jest zwyyczajnie kradziez publicznych pieniedzy i tak jak pisalem winni powinni zostac osadzeni. A moze napiszecie kiedy pierwszy remont jest planowany po oddaniu tej jednostki? Za rok? Za dwa? Smiech na sali i amatorszczyzna
85-E3-8C-A6
~Scooby
1526553660
Cieszy to , bo to znaczne polepszenie naszego potencjału militarnego. Patrolowiec na Bałtyk jest synonimem cywilnej koncepcji (MON) wojskowej. Cenny kompromis pomiędzy ambicjami, spełnieniem życzeń militarnych cywilnych aktywistów oraz możliwości finansowych. Okręt ten - co powszechnie wiadomo - niewspółmiernie do nakładów wzmocni naszą obronność ; czy też w dobie nowego nazewnictw Sztukę Wojenną . Jednostka duża, ładna i funkcjonalna . Patrolując Bałtyk może stanowić duży potencjał odstraszający dla potencjalnego pracownika.
DB-3F-9C-53

Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Steering Awareness
Cel – bezpieczna Europa
Panie bez taryfy ulgowej
Urodziny „Zo”– napisz scenariusz o życiu generał Zawackiej
Żołnierze gotowi do misji „Sophia”
PGZ wyremontuje ORP „Czernicki”
Niezwykłe spotkanie weteranów afgańskiej misji
Generała Andersa akces do NATO
Jastrzębie widzą w ciemności
Brąz Rudyka w mistrzostwach świata w kolarstwie torowym
„Zoom na proobronność”
Trening na wieżowcu i nad wodą
Dodatkowe szkolenie pilotów Gulfstreamów
W poszukiwaniu fregat ekspedycyjnych
Rok intensywnych ćwiczeń
Artylerzyści na „Dynamic Front ‘19”
Będą testy pocisków zakazanych traktatem INF
Kpr. Jakub Tynka uhonorowany „Nagrodą specjalną”
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Polacy dzielą się doświadczeniem logistycznym
„Gra o tron”, sezon I – Dymitriada
12 Brygada 20 lat w NATO
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Kraby na służbie w Sulechowie
MP5: pierwszy z NATO
Chemicy z Polski i USA przygotowują się do wspólnych ćwiczeń
Wnioski z „Anakondy ‘18”
Trzecia Setka Komandosa
Pancerna walka w mieście
Co dalej w relacjach z Iranem po konferencji bliskowschodniej?
General Anders Joins NATO
Brunssum, or welcome to the Netherlands
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
„Northern Sojourn ’19” z Polakami
To był realny plan odbudowy Polski
Pogromcy czołgów poszukiwani
Kampania wyborcza poza armią
Wizja marszałka prysła w Rydze
MON uspokaja: „Wisła” zgodnie z harmonogramem
Step ahead in a different world
Drugie życie Wilczego Szańca
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
75 lat od wielkiej ucieczki
Premier odwiedził GROM
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Wybieramy mistrzów sportu powszechnego w 2018 roku
Szef NATO w Warszawie
Mistrzynie z Glasgow w szeregach armii
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
A Biting and Tracking Commando
Podwyżki dla pracowników wojska
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
201 maratonów w 201 krajach
Okrętowa grupa zadaniowa ćwiczyła na Bałtyku
Żołnierz poprowadził reprezentację lekkoatletów do triumfu w mistrzostwach Europy
Szczyt USA–Korea bez porozumienia
Jastrzębie dyscyplinują rosyjskie myśliwce
US Army od kuchni

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO