moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko szuka muzyków

Cywile zainteresowani służbą w wojskowych orkiestrach mogą do końca maja zgłaszać się na kurs podoficerski. Warto już zacząć przygotowania do sierpniowych testów, bo szkolenie będzie mogło rozpocząć tylko 31 najlepszych kandydatów. Nagrodą jest stopień kaprala i etat w wojskowej orkiestrze.

Limit przyjęć na kurs podoficerski dla cywilnych kandydatów na wojskowych muzyków określa minister obrony narodowej. W tym roku takie szkolenie będzie mogło rozpocząć niemal dwa razy więcej osób niż rok temu, gdy miejsc na kursie było zaledwie 17.                                                                                                                    

Co zrobić, by znaleźć się w gronie muzyków Wojska Polskiego? Pierwszy krok to wizyta w Wojskowej Komendzie Uzupełnień. To tam trzeba złożyć adresowany do dyrektora Departamentu Kadr MON wniosek o przyjęcie na kurs do Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu. Czas na złożenie dokumentów upływa 31 maja.

REKLAMA

Jednak nie każdy muzyk może wziąć udział w tego rodzaju szkoleniu. Poza warunkami formalnymi – 18 lat, polskie obywatelstwo i niekaralność – ważne są też dobre zdrowie oraz  kondycja. – To kurs specjalistyczny, dlatego wymagana jest też umiejętność gry na instrumencie dętym lub perkusyjnym. Muszą być one udokumentowane co najmniej na poziomie szkoły muzycznej II stopnia – mówi mł. chor. Andrzej Kędzierski, pełniący obowiązki rzecznika prasowego poznańskiej szkoły.

Najważniejsza muzyka

Zanim kandydat zostanie przyjęty na kurs, będzie musiał  przejść badania lekarskie (także psychologiczne). Wynik zadecyduje, czy jest zdolny do służby wojskowej. Tych, którzy pozytywnie przejdą ten etap, czekają dwuetapowe egzaminy na początku sierpnia. Na początek kandydaci będą zdawać test sprawnościowy. Mężczyzn czeka bieg na 1000 metrów, podciąganie na drążku i bieg 10x10. Natomiast kobiety – pompki na ławeczce, bieg na 800 metrów oraz zygzakiem. Potem dla wszystkich przygotowano sprawdzian pisemny z wiedzy ogólnej oraz języka angielskiego.

W drugim dniu rekrutacji z ochotnikami zostanie przeprowadzona rozmowa kwalifikacyjna. – To nic innego jak praktyczny egzamin muzyczny i pokaz gry na instrumentach dętych i perkusyjnych. Pozwoli to zweryfikować umiejętności, doświadczenie i predyspozycje zawodowe przyszłych wojskowych muzyków – mówi mł. chor. Kędzierski.

W pierwszej części przesłuchania, tzw. technicznego, ochotnik będzie musiał wykonać dwie, wylosowane przez siebie gamy, durową i molową, a także zagrać fragment wybranego przez komisję utworu bez wcześniejszego przygotowania i zapoznania się z nutami. Podczas części koncertowej z kolei zadaniem kandydata będzie wykonanie – bez akompaniamentu – dwóch różniących się od siebie utworów muzycznych, a także fragmentu utworu dowolnego. 

Co ważne, osoby grające na instrumentach dętych muszą przyjechać na egzamin z własnym instrumentem. Ci, którzy grają na instrumentach perkusyjnych, będą zdawać egzaminy z wykorzystaniem ksylofonów, werbli i wibrafonów.

Szkolenie po wakacjach

Trzydzieści jeden osób z najlepszymi wynikami rozpocznie szkolenie. Kurs ruszy we wrześniu i potrwa siedem miesięcy. Będzie odbywał się w Szkole Podoficerskiej w Poznaniu. – Ochotnicy, tak jak inni kandydaci na żołnierzy, zaczną od podstaw. Przejdą szkolenie medyczne, inżynieryjne, będą się uczyć wojskowych regulaminów, taktyki i strzelania, podstaw budowy i eksploatacji sprzętu wojskowego – mówi mł. chor. Kędzierski.

Potem ich szkolenie wojskowe będzie się przeplatać z zajęciami muzycznymi. Nauczą się gry w marszu, władania buławą, poznają też zagadnienia musztry orkiestrowej i paradnej. Siedmiomiesięczny kurs zakończą egzaminami z wyszkolenia wojskowego, sprawności fizycznej oraz muzycznym. Jeśli zdobędą pozytywne oceny, muzycy otrzymają pierwszy stopień podoficerski – kaprala – i rozpoczną służbę w wojskowych orkiestrach.

Paulina Glińska

autor zdjęć: chor. Piotr Ziętka

dodaj komentarz

komentarze


Prof. Odziemkowski: Polska była skazana na wojnę z bolszewicką Rosją
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
The holy mission
Kontrakt na HIMARS-y podpisany
Ramię w ramię z pogranicznikami
Interoperacyjność Jaśmina
Mike Pompeo spotkał się z żołnierzami NATO
WOT na szklanym ekranie
Deputowani z USA murem za NATO
Dowództwo wielonarodowej dywizji w nowej siedzibie
Więcej Polski w Eurokorpusie
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Cel – bezpieczna Europa
19 medali żołnierzy
„Pułaski” wraca do zespołu NATO
Krew na śniegu – początek bitwy o Monte Cassino
Neptuny wchodzą do służby
HIMARS: broń dalekiego zasięgu
Szer. rez. Kamila Żuk wicemistrzynią świata juniorek w biatlonie
Podwójne zamrożenie
Jubileuszowy Półmaraton Komandosa z rekordami
Rozejm w Trewirze zakończył wielkopolski zryw
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Macedonia Północna w drodze do NATO
W Brukseli o bezpieczeństwie
Pożegnanie żołnierzy przed wyjazdem do Iraku
Na wyciągnięcie ręki
IPN zidentyfikował ofiary UPA
Zadbają o groby polskich żołnierzy na Wschodzie
Akcja antynarkotykowa żandarmów
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Harcerz zwany Flo
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Polska i Litwa wzmacnia współpracę
O honor Polski walczącej
Sukces kaprala Marcina Lewandowskiego
Polowanie na zbrodniarzy
Kampania wyborcza poza armią
Obrady NATO w Brukseli
Podchorążowie na zimowym survivalu
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Diabły po Żelaznych Koniach
Panie bez taryfy ulgowej
Zgrupowanie bojowe pancerniaków
Posłowie podsumowali ostatnie trzy lata działalności MON
Breakdown? Do not panic
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Polscy nurkowie ćwiczyli w Pakistanie
Peaceful Pretexts of Putin
„Jastrzębie” przechwyciły rosyjski samolot
Więcej miejsc dla przyszłych cyberżołnierzy
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
Triumf szpadzistek w zawodach o Puchar Świata
Nurkowie ćwiczą pod lodem
W środę kontrakt na dostawę HIMARS-ów
Zwiad w miejskiej dżungli
Pokonać strach przed ogniem

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO