moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Tygrysy, witamy w Polsce

W ciągu dwóch tygodni samoloty z tygrysim logo z kilkunastu europejskich krajów wzbiją się w powietrze około tysiąca razy, a piloci spędzą za sterami 1600 godzin. Szkolenie NATO Tiger Meet ma niemal 60-letnią tradycję, ale w Polsce odbywa się po raz pierwszy. Dziś pilotów m.in. z Grecji, Włoch i Czech przywitał Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

– Mam niezwykłą satysfakcję, że w roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości gościmy pod Poznaniem lotników z jednostek spod znaku tygrysa – mówił minister Mariusz Błaszczak podczas spotkania pilotami, którzy przylecieli do Krzesin na NATO Tiger Meet. Szef resortu obrony dodał, że Polacy od zawsze byli miłośnikami lotnictwa i podziwiali zarówno samoloty, jak i pilotów, którzy nimi latają. – Również z tego powodu NATO Tiger Meet w Krzesinach to dla nas wielkie święto – podkreślał minister Błaszczak. 

REKLAMA

Szef MON-u odwiedził strefę operacyjną szkolenia, tam obserwował proces planowania misji, na którą ćwiczący piloci niebawem wyruszyli. Startowi maszyn przyglądali się także uczniowie klas mundurowych.


Film: MON

Do 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego, gdzie przez najbliższe dwa tygodnie będzie odbywać się ćwiczenie, przyleciało niemal 80 samolotów. Są wśród nich myśliwce F-16, Gripeny, śmigłowce: Gazelle, Puma i Merlin, oraz natowski samolot wczesnego ostrzegania AWACS. Maszyny pochodzą m.in. z jednostek z Włoch, Niemiec, Hiszpanii, Francji, Czech i Węgier – w sumie 24 eskadry z NATO Tiger Association – stowarzyszenia, które skupia samoloty z tygrysim logo oraz 10 eskadr, które są członkami honorowymi stowarzyszenia. Polskę reprezentuje 6 Eskadra Lotnicza z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego – jednostka, która osiągnęła najlepsze wyniki na NATO Tiger Meet w 2014 roku w  Niemczech. 

Co będzie się działo w Krzesinach przez najbliższe dwa tygodnie? Maszyny będą latały od rana do wieczora w przestrzeni powietrznej od Poznania do Mazur oraz od Poznania do Morza Bałtyckiego. Codziennie piloci będą wykonywali dwie misje: rano – COMAO (Composite Air Operation), czyli taką, którą wykonują razem różne typy maszyn, a po południu – shadow wave, czyli mniej skomplikowane, typowo treningowe.  – W ramach tych misji piloci będą wykonywać różne zadania. Na przykład zintegrowaną obronę przestrzeni powietrznej albo zmasowaną operację ofensywną w głąb terytorium przeciwnika – zapowiada  płk pil. Rafał Zadencki, dowódca 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Ale to nie wszystko. Piloci m.in. śmigłowców przeprowadzą misję personnel recovery. – Zadanie będzie polegało na zintegrowanym działaniu sił, które mają odzyskać personel znajdujący się na terytorium przeciwnika – mówi płk Zadencki. Dowódca dodaje, że rozmach przedsięwzięcia jest ogromnywedług planu samoloty wzbiją się w powietrze około tysiąca razy, a piloci spędzą za ich sterami 1600 godzin.NATO Tiger Meet to także wielkie święto dla spotterów, miłośników zdjęć lotniczych. Maszyny ozdobione tygrysimi motywami będą mogli sfotografować na przykład 18 maja podczas wizyty w bazie lotniczej. Z kolei w weekend 19 i 20 maja na lotnisku Ławica odbędzie się poznański Airshow. Każdy będzie mógł z bliska zobaczyć samoloty i porozmawiać z pilotami.

Szkolenie tygrysich eskadr jest organizowane od 1960 roku. Początkowo brało w nim udział osiem eskadr, dziś jest ich niemal 40. Polska eskadra (6 Eskadra Lotnicza) po raz pierwszy wzięła udział w NATO Tiger Meet w 2006 roku, ale długo starała się o status członka NATO Tiger Association. Do stowarzyszenia dołączyła w 2014 roku.

KE

autor zdjęć: Leszek Chemperek/CO MON, Grzegorz Marciniak/31 Baza Lotnictwa Taktycznego

dodaj komentarz

komentarze


Strzały z Procy
Poznaj dzieje wojskowego Szpitala Ujazdowskiego
Kapral Marcin Lewandowski o krok od diamentów
Polscy spadochroniarze z kawalerii na najwyższym podium
The United States of America Have It Their Way
Zmiany w dodatkach służbowych
Nowa strzelnica dla wrocławskiej AWL
Reprezentanci Wojska Polskiego 15 razy na podium
Burza wokół rocznicowych uroczystości na Westerplatte
Defendery 2018: Nagrody za innowacyjność
„Sophia”: powrót do domu
„Kościuszko” wyruszył po szczątki admirała
Trzeci wróg
Zmiany w ustawie o weteranach
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Szef MON odwiedził polskie kontyngenty
Czarna Dywizja zdobywa Ypres
DracoX: hybryda samolotu i wielowirnikowca
Zmiana dowództwa w LITPOLUKRBRIG
Pobiegną dla „Czarnego”
Abramsy i Bradleye w Polsce
SERE w Bieszczadach
Podchorążowie z Dęblina z odznakami „Combat Swimmer”
W Sejmie o systemie obronnym Polski
Pretorianin
Mastery wylądowały w Krzesinach
Gwardziści z USA w Krzesinach
16–30 września 1918 – rozstrzygająca operacja na zachodnim froncie
„Projekt Wojownik” we Wrocławiu
Dragoni ruszyli do boju
Obchody 1 września na Westerplatte jednak z udziałem wojska
Ruszyła budowa ORP „Albatros”
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Prezydent Duda w Białym Domu
Namejs ’18 – łotewskie manewry z międzynarodową obsadą
Zmiany w zarządzie PGZ
Całe podium MP w półmaratonie dla żołnierzy
Sukcesy żołnierzy z bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego
Rząd za kluczowymi zmianami
Sokoły pola walki
PKW Orlik od nowego roku z F-16
Sopka do liftingu
Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Będę walczył z czerwonymi aż do ostatniego tchnienia
Wojska lądowe świętują
MMA w Sokołowie Podlaskim
Mieliśmy oko nad Irakiem
MSPO 2018 – serwis Polski Zbrojnej
Szkoła Orląt będzie Akademią
Prawda o 17 września jest częścią naszej historii
Ruszyły prace nad reformą dowodzenia
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Cisi bohaterowie
Słowacka Tarcza z udziałem Polaków
Ekstremalny bieg na poligonie jednostki specjalnej
Terytorialsi w urzędach

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO