moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Tygrysy, witamy w Polsce

W ciągu dwóch tygodni samoloty z tygrysim logo z kilkunastu europejskich krajów wzbiją się w powietrze około tysiąca razy, a piloci spędzą za sterami 1600 godzin. Szkolenie NATO Tiger Meet ma niemal 60-letnią tradycję, ale w Polsce odbywa się po raz pierwszy. Dziś pilotów m.in. z Grecji, Włoch i Czech przywitał Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

– Mam niezwykłą satysfakcję, że w roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości gościmy pod Poznaniem lotników z jednostek spod znaku tygrysa – mówił minister Mariusz Błaszczak podczas spotkania pilotami, którzy przylecieli do Krzesin na NATO Tiger Meet. Szef resortu obrony dodał, że Polacy od zawsze byli miłośnikami lotnictwa i podziwiali zarówno samoloty, jak i pilotów, którzy nimi latają. – Również z tego powodu NATO Tiger Meet w Krzesinach to dla nas wielkie święto – podkreślał minister Błaszczak. 

REKLAMA

Szef MON-u odwiedził strefę operacyjną szkolenia, tam obserwował proces planowania misji, na którą ćwiczący piloci niebawem wyruszyli. Startowi maszyn przyglądali się także uczniowie klas mundurowych.


Film: MON

Do 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego, gdzie przez najbliższe dwa tygodnie będzie odbywać się ćwiczenie, przyleciało niemal 80 samolotów. Są wśród nich myśliwce F-16, Gripeny, śmigłowce: Gazelle, Puma i Merlin, oraz natowski samolot wczesnego ostrzegania AWACS. Maszyny pochodzą m.in. z jednostek z Włoch, Niemiec, Hiszpanii, Francji, Czech i Węgier – w sumie 24 eskadry z NATO Tiger Association – stowarzyszenia, które skupia samoloty z tygrysim logo oraz 10 eskadr, które są członkami honorowymi stowarzyszenia. Polskę reprezentuje 6 Eskadra Lotnicza z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego – jednostka, która osiągnęła najlepsze wyniki na NATO Tiger Meet w 2014 roku w  Niemczech. 

Co będzie się działo w Krzesinach przez najbliższe dwa tygodnie? Maszyny będą latały od rana do wieczora w przestrzeni powietrznej od Poznania do Mazur oraz od Poznania do Morza Bałtyckiego. Codziennie piloci będą wykonywali dwie misje: rano – COMAO (Composite Air Operation), czyli taką, którą wykonują razem różne typy maszyn, a po południu – shadow wave, czyli mniej skomplikowane, typowo treningowe.  – W ramach tych misji piloci będą wykonywać różne zadania. Na przykład zintegrowaną obronę przestrzeni powietrznej albo zmasowaną operację ofensywną w głąb terytorium przeciwnika – zapowiada  płk pil. Rafał Zadencki, dowódca 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Ale to nie wszystko. Piloci m.in. śmigłowców przeprowadzą misję personnel recovery. – Zadanie będzie polegało na zintegrowanym działaniu sił, które mają odzyskać personel znajdujący się na terytorium przeciwnika – mówi płk Zadencki. Dowódca dodaje, że rozmach przedsięwzięcia jest ogromnywedług planu samoloty wzbiją się w powietrze około tysiąca razy, a piloci spędzą za ich sterami 1600 godzin.NATO Tiger Meet to także wielkie święto dla spotterów, miłośników zdjęć lotniczych. Maszyny ozdobione tygrysimi motywami będą mogli sfotografować na przykład 18 maja podczas wizyty w bazie lotniczej. Z kolei w weekend 19 i 20 maja na lotnisku Ławica odbędzie się poznański Airshow. Każdy będzie mógł z bliska zobaczyć samoloty i porozmawiać z pilotami.

Szkolenie tygrysich eskadr jest organizowane od 1960 roku. Początkowo brało w nim udział osiem eskadr, dziś jest ich niemal 40. Polska eskadra (6 Eskadra Lotnicza) po raz pierwszy wzięła udział w NATO Tiger Meet w 2006 roku, ale długo starała się o status członka NATO Tiger Association. Do stowarzyszenia dołączyła w 2014 roku.

KE

autor zdjęć: Leszek Chemperek/CO MON, Grzegorz Marciniak/31 Baza Lotnictwa Taktycznego

dodaj komentarz

komentarze


„Sophia”: druga zmiana po certyfikacji
„Kościuszko” na oceanie
Szkolenie Legii Akademickiej we Wrocławiu
Spadochroniarze skakali po medale
System dowodzenia dla wojsk lądowych
„Milion zza oceanu”, czyli Polacy w armii USA
Sojusz jak wspólna pięść
Terytorialsi w urzędach
Piłkarze z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Unitarka terytorialsów
Sukcesy lekkoatletów w Pucharze Świata i Diamentowej Lidze
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Prezydent i szef MON-u na Łotwie
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Powietrzny pokaz Orlików i Harvardów
MON na lato dla dzieci żołnierzy
PGZ i Leonardo chcą zbudować Kruka
Polityka fałszywego uśmiechu
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
34 medale żołnierzy na mistrzostwach Polski
Dwa medale kajakarki na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy
Czarna Dywizja najlepsza na spartakiadzie
Szkoła Orląt będzie Akademią
Pierwszy nowoczesny okręt II Rzeczypospolitej
Sukces Trumpa czy Kima?
Frontowe miasta Legionów Polskich
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
Polak znaczy skazaniec
Inwestycje w Pionki
Eastern Flank Pillar
Groty na rynku cywilnym
Kawaleryjskie święto w Hrubieszowie
Polska delegacja w drodze do Brukseli
„Walka czołgów” – kolejne starcie
Terytorialsi na kursie dla ratowników wodnych
Wojownicy nad morzem
16–31 lipca – polskie oddziały na rosyjskiej ziemi
Pamięci Polaków pomordowanych na Wołyniu
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
Płonący tor przeszkód
Trump: „Polska nie jest zakładnikiem”
Francja inwestuje w obronność
Powitanie kuwejckiego kontyngentu
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
WOT zmodyfikuje zasady organizacji ćwiczeń poza poligonami
Jak nas widzą, czyli Polska w oczach żołnierzy US Army
„Kormoran” opuścił Bałtyk
Cel: bezpieczne lotnisko
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Posłowie o „Wiśle” i PGZ
Pancerne starcie w Orzyszu
Armia zyskała 323 nowych oficerów
Polskie Bryzy nad Afryką
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Pożegnanie pilota MiG-a-29

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO