moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City

Protest przeciwko usunięciu pomnika katyńskiego w Jersey City zaczyna przynosić efekty. Do koalicji broniącej monumentu dołączyli m.in. radni miejscy oraz lokalne organizacje weteranów i mniejszości etnicznych. W obliczu coraz głośniejszego sprzeciwu burmistrz Steven Fulop zadeklarował, że decyzję o ostatecznej lokalizacji pomnika skonsultuje z Polonią.

„Jestem w gronie osób, które od dzisiaj rana są w kontakcie z merem Fulopem, który zadeklarował wolę dialogu” – napisał w środę na Twitterze Maciej Golubiewski, konsul generalny RP w Nowym Jorku. Polskie Radio cytuje z kolei pismo, które Steven Fulop wysłał do organizacji polonijnych: „Wokół sprawy pomnika katyńskiego narosło wiele nieporozumień i sprawa potoczyła się w sposób, jakiego nikt nie oczekiwał”. Burmistrz zapewnia w piśmie, że nie zapadła jeszcze żadna wiążąca decyzja co do lokalizacji pomnika po zakończeniu rewitalizacji Exchange Place i zapowiada, że zostanie to w odpowiednim czasie skonsultowane ze środowiskami polonijnymi. Zmiana postawy burmistrza Jersey City to efekt działań środowisk polonijnych, które od początku były przeciwne planom przeniesienia pomnika katyńskiego z Exchange Place, jednego z najbardziej reprezentacyjnych placów w Jersey City.

8 maja do dwóch amerykańskich sądów trafiły niezależnie od siebie dwa pozwy przeciwko decyzji władz Jersey City. Wniosek o wstrzymanie postępowania w sprawie pomnika do sądu stanowego skierował Krzysztof Nowak w imieniu Komitetu Obrony Pomnika Katyńskiego. Podobny pozew w sądzie federalnym złożył Sławomir Platta, prawnik i działacz polonijny z Nowego Jorku. – Ten dokument to nasze polskie „nie”. „Nie” dla bezczeszczenia pomnika. „Nie” dla niszczenia polskiej racji stanu w Stanach Zjednoczonych. To jest bardzo silny głos Polonii – powiedział Platta na antenie TVP. Do czasu wydania wyroku przez sąd federalny, co ma nastąpić 29 maja, wszelkie decyzje dotyczące pomnika katyńskiego w Jersey City zostały wstrzymane.

REKLAMA

Wczoraj w siedzibie Rady Miejskiej Jersey City odbyła się także konferencja w tej sprawie zorganizowana przez Polonię. Starania o zmianę planów władz miejskich zostały wsparte przez kilku radnych oraz lokalne organizacje Afroamerykanów i weteranów wojny koreańskiej. – Ten pomnik należy nie tylko do społeczności polskiej, ale też do mieszkańców Jersey City – powiedział na konferencji Michael Yun, jeden z miejskich radnych. – Rada miejska i ja będziemy opowiadali się za tym, aby lokalizacja pomnika nie została zmieniona – dodał.

Decyzja o usunięciu pomnika z Exchange Place ma związek z planowaną przebudową placu. Władze miasta poinformowały kilka tygodni temu, że zamierzają przenieść pomnik na czas prac budowlanych, ale nigdy nie zadeklarowały, że po ich zakończeniu wróci on na swoje dotychczasowe miejsce. Powodem usunięcia pomnika ma być także drastyczna wymowa rzeźby oraz nieczytelny dla przeciętnego Amerykanina przekaz. Takim planom i uzasadniającej je argumentacji sprzeciwiają się zarówno organizacje polonijne, jak i opinia publiczna oraz instytucje odpowiedzialne za politykę historyczną i relacje polsko-amerykańskie w kraju. Oświadczenia krytykujące zamiary władz Jersey City wydały m.in. Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum II Wojny Światowej i Polonijna Rada Konsultacyjna.

Maciej Chilczuk

autor zdjęć: Associated Press/ East News

dodaj komentarz

komentarze


Kto zbiera burzę
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Kawalerzyści na górskich trasach
Bądźmy razem dla niepodległej Polski
Kolejne Jelcze dla armii
Testament geopolityczny prezydenta
Mistrz sztangi
Celowniki holograficzne dla terytorialsów
Wyślij paczkę do PKW
Sto lat niepodległości
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Wolna Polska na gruzach starego świata
Wojsko szuka pielęgniarek
Konwój dotarł do celu
Invictus Games Sydney 2018 zakończone!
He Who Awaken Poles to Arms
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Nothing Can Stop Our Tanks
Generalskie gwiazdki na 11 listopada
The United States of America Have It Their Way
Obronne wyzwania fotoniki
Cel – Fort Trump
Sarex na Mazurach
„Wostok”, czyli pokaz sztuczek wojennych
„Ślązak” na morskiej próbie
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Wyjątkowe Święto Niepodległości
Prezydent złożył podpis pod reformą dowodzenia
Luzowanie na „Anakondzie”
Liceum im. Milewicza wyróżnione Medalem „Pro Patria”
Zmiany w ustawie o weteranach
Film Frames from the War Front
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
We Build the World of Details
Rząd za kluczowymi zmianami
Konwój idzie przez Bałtyk
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Bezpieczny powrót myśliwców
Our efforts passed muster
„Anakonda” w Orzyszu
Trzy medale dżudoczek na wojskowych mistrzostwach świata
WIW częścią obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości
Polska Casa nad Irakiem
Europejski Fundusz Obronny, czyli pieniądze (nie) do wzięcia?
„Niepodległą mamy we krwi”: czas na nagrody
Finał „Anakondy” na drawskim poligonie
Gorzki finisz wielkiej wojny
„Pułaski” wrócił do Gdyni
Morskie kły na „Anakondzie”
Rakiety Homara
Żołnierz zwyciężył w tegorocznym Biegu Niepodległości
Inwestycje w wewnętrzne bezpieczeństwo
Polki mistrzyniami świata w maratonie
Przełajowcy z 12 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi
Polsko-amerykańskie negocjacje
Wybitni Polacy odznaczeni Orderem Orła Białego
Gen. Sokołowski: Służba na misjach procentuje

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO