moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City

Protest przeciwko usunięciu pomnika katyńskiego w Jersey City zaczyna przynosić efekty. Do koalicji broniącej monumentu dołączyli m.in. radni miejscy oraz lokalne organizacje weteranów i mniejszości etnicznych. W obliczu coraz głośniejszego sprzeciwu burmistrz Steven Fulop zadeklarował, że decyzję o ostatecznej lokalizacji pomnika skonsultuje z Polonią.

„Jestem w gronie osób, które od dzisiaj rana są w kontakcie z merem Fulopem, który zadeklarował wolę dialogu” – napisał w środę na Twitterze Maciej Golubiewski, konsul generalny RP w Nowym Jorku. Polskie Radio cytuje z kolei pismo, które Steven Fulop wysłał do organizacji polonijnych: „Wokół sprawy pomnika katyńskiego narosło wiele nieporozumień i sprawa potoczyła się w sposób, jakiego nikt nie oczekiwał”. Burmistrz zapewnia w piśmie, że nie zapadła jeszcze żadna wiążąca decyzja co do lokalizacji pomnika po zakończeniu rewitalizacji Exchange Place i zapowiada, że zostanie to w odpowiednim czasie skonsultowane ze środowiskami polonijnymi. Zmiana postawy burmistrza Jersey City to efekt działań środowisk polonijnych, które od początku były przeciwne planom przeniesienia pomnika katyńskiego z Exchange Place, jednego z najbardziej reprezentacyjnych placów w Jersey City.

8 maja do dwóch amerykańskich sądów trafiły niezależnie od siebie dwa pozwy przeciwko decyzji władz Jersey City. Wniosek o wstrzymanie postępowania w sprawie pomnika do sądu stanowego skierował Krzysztof Nowak w imieniu Komitetu Obrony Pomnika Katyńskiego. Podobny pozew w sądzie federalnym złożył Sławomir Platta, prawnik i działacz polonijny z Nowego Jorku. – Ten dokument to nasze polskie „nie”. „Nie” dla bezczeszczenia pomnika. „Nie” dla niszczenia polskiej racji stanu w Stanach Zjednoczonych. To jest bardzo silny głos Polonii – powiedział Platta na antenie TVP. Do czasu wydania wyroku przez sąd federalny, co ma nastąpić 29 maja, wszelkie decyzje dotyczące pomnika katyńskiego w Jersey City zostały wstrzymane.

REKLAMA

Wczoraj w siedzibie Rady Miejskiej Jersey City odbyła się także konferencja w tej sprawie zorganizowana przez Polonię. Starania o zmianę planów władz miejskich zostały wsparte przez kilku radnych oraz lokalne organizacje Afroamerykanów i weteranów wojny koreańskiej. – Ten pomnik należy nie tylko do społeczności polskiej, ale też do mieszkańców Jersey City – powiedział na konferencji Michael Yun, jeden z miejskich radnych. – Rada miejska i ja będziemy opowiadali się za tym, aby lokalizacja pomnika nie została zmieniona – dodał.

Decyzja o usunięciu pomnika z Exchange Place ma związek z planowaną przebudową placu. Władze miasta poinformowały kilka tygodni temu, że zamierzają przenieść pomnik na czas prac budowlanych, ale nigdy nie zadeklarowały, że po ich zakończeniu wróci on na swoje dotychczasowe miejsce. Powodem usunięcia pomnika ma być także drastyczna wymowa rzeźby oraz nieczytelny dla przeciętnego Amerykanina przekaz. Takim planom i uzasadniającej je argumentacji sprzeciwiają się zarówno organizacje polonijne, jak i opinia publiczna oraz instytucje odpowiedzialne za politykę historyczną i relacje polsko-amerykańskie w kraju. Oświadczenia krytykujące zamiary władz Jersey City wydały m.in. Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum II Wojny Światowej i Polonijna Rada Konsultacyjna.

Maciej Chilczuk

autor zdjęć: Associated Press/ East News

dodaj komentarz

komentarze


Podchorążowie z Dęblina z odznakami „Combat Swimmer”
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Dragoni ruszyli do boju
Cyfrowa brygada testuje nowe rozwiązania
Zmiana dowództwa w LITPOLUKRBRIG
Polscy spadochroniarze z kawalerii na najwyższym podium
Zamknięte niebo nad Warszawą
PW Inka z WITU
F-16 na pokazie, czyli co myśliwiec może pokazać publiczności
Cisi bohaterowie
„Kościuszko” wyruszył po szczątki admirała
Ruszyła budowa ORP „Albatros”
„Sophia”: powrót do domu
Obchody 1 września na Westerplatte jednak z udziałem wojska
Gwardziści z USA w Krzesinach
Prezydent Duda w Białym Domu
Mieliśmy oko nad Irakiem
Strzały z Procy
Rząd za kluczowymi zmianami
Kapral Marcin Lewandowski o krok od diamentów
MMA w Sokołowie Podlaskim
Su-22 znowu w powietrzu
Cios w domu wroga
Reprezentanci Wojska Polskiego 15 razy na podium
Poligonowy test zwiadowców
Namejs ’18 – łotewskie manewry z międzynarodową obsadą
Terytorialsi w urzędach
Poznaj dzieje wojskowego Szpitala Ujazdowskiego
Sokoły pola walki
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Bezzałogowce w programie „Orlik”
Abramsy i Bradleye w Polsce
„Camp Pozzi” – nowa książka byłego żołnierza jednostki GROM
Odprawa w Valburgu, czyli oskarżony gen. Sosabowski
The United States of America Have It Their Way
Będę walczył z czerwonymi aż do ostatniego tchnienia
16–30 września 1918 – rozstrzygająca operacja na zachodnim froncie
Pretorianin
Zmiany w dodatkach służbowych
Pobiegną dla „Czarnego”
Burza wokół rocznicowych uroczystości na Westerplatte
Całe podium MP w półmaratonie dla żołnierzy
Nowa strzelnica dla wrocławskiej AWL
PKW Orlik od nowego roku z F-16
Tu liczył się zgrany team i autorytet
W Sejmie o systemie obronnym Polski
Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Szef MON odwiedził polskie kontyngenty
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Szkoła Orląt będzie Akademią
Zmiany w zarządzie PGZ
Zmiany w ustawie o weteranach
Sopka do liftingu
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Sukcesy żołnierzy z bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO