moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City

Protest przeciwko usunięciu pomnika katyńskiego w Jersey City zaczyna przynosić efekty. Do koalicji broniącej monumentu dołączyli m.in. radni miejscy oraz lokalne organizacje weteranów i mniejszości etnicznych. W obliczu coraz głośniejszego sprzeciwu burmistrz Steven Fulop zadeklarował, że decyzję o ostatecznej lokalizacji pomnika skonsultuje z Polonią.

„Jestem w gronie osób, które od dzisiaj rana są w kontakcie z merem Fulopem, który zadeklarował wolę dialogu” – napisał w środę na Twitterze Maciej Golubiewski, konsul generalny RP w Nowym Jorku. Polskie Radio cytuje z kolei pismo, które Steven Fulop wysłał do organizacji polonijnych: „Wokół sprawy pomnika katyńskiego narosło wiele nieporozumień i sprawa potoczyła się w sposób, jakiego nikt nie oczekiwał”. Burmistrz zapewnia w piśmie, że nie zapadła jeszcze żadna wiążąca decyzja co do lokalizacji pomnika po zakończeniu rewitalizacji Exchange Place i zapowiada, że zostanie to w odpowiednim czasie skonsultowane ze środowiskami polonijnymi. Zmiana postawy burmistrza Jersey City to efekt działań środowisk polonijnych, które od początku były przeciwne planom przeniesienia pomnika katyńskiego z Exchange Place, jednego z najbardziej reprezentacyjnych placów w Jersey City.

8 maja do dwóch amerykańskich sądów trafiły niezależnie od siebie dwa pozwy przeciwko decyzji władz Jersey City. Wniosek o wstrzymanie postępowania w sprawie pomnika do sądu stanowego skierował Krzysztof Nowak w imieniu Komitetu Obrony Pomnika Katyńskiego. Podobny pozew w sądzie federalnym złożył Sławomir Platta, prawnik i działacz polonijny z Nowego Jorku. – Ten dokument to nasze polskie „nie”. „Nie” dla bezczeszczenia pomnika. „Nie” dla niszczenia polskiej racji stanu w Stanach Zjednoczonych. To jest bardzo silny głos Polonii – powiedział Platta na antenie TVP. Do czasu wydania wyroku przez sąd federalny, co ma nastąpić 29 maja, wszelkie decyzje dotyczące pomnika katyńskiego w Jersey City zostały wstrzymane.

REKLAMA

Wczoraj w siedzibie Rady Miejskiej Jersey City odbyła się także konferencja w tej sprawie zorganizowana przez Polonię. Starania o zmianę planów władz miejskich zostały wsparte przez kilku radnych oraz lokalne organizacje Afroamerykanów i weteranów wojny koreańskiej. – Ten pomnik należy nie tylko do społeczności polskiej, ale też do mieszkańców Jersey City – powiedział na konferencji Michael Yun, jeden z miejskich radnych. – Rada miejska i ja będziemy opowiadali się za tym, aby lokalizacja pomnika nie została zmieniona – dodał.

Decyzja o usunięciu pomnika z Exchange Place ma związek z planowaną przebudową placu. Władze miasta poinformowały kilka tygodni temu, że zamierzają przenieść pomnik na czas prac budowlanych, ale nigdy nie zadeklarowały, że po ich zakończeniu wróci on na swoje dotychczasowe miejsce. Powodem usunięcia pomnika ma być także drastyczna wymowa rzeźby oraz nieczytelny dla przeciętnego Amerykanina przekaz. Takim planom i uzasadniającej je argumentacji sprzeciwiają się zarówno organizacje polonijne, jak i opinia publiczna oraz instytucje odpowiedzialne za politykę historyczną i relacje polsko-amerykańskie w kraju. Oświadczenia krytykujące zamiary władz Jersey City wydały m.in. Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum II Wojny Światowej i Polonijna Rada Konsultacyjna.

Maciej Chilczuk

autor zdjęć: Associated Press/ East News

dodaj komentarz

komentarze


Posłowie o „Wiśle” i PGZ
Czarna Dywizja najlepsza na spartakiadzie
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Inwestycje w Pionki
Eastern Flank Pillar
Trump: „Polska nie jest zakładnikiem”
Cel: bezpieczne lotnisko
Polska delegacja w drodze do Brukseli
Dwa medale kajakarki na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
PGZ i Leonardo chcą zbudować Kruka
WOT zmodyfikuje zasady organizacji ćwiczeń poza poligonami
16–31 lipca – polskie oddziały na rosyjskiej ziemi
Sukces Trumpa czy Kima?
Prezydent i szef MON-u na Łotwie
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Pożegnanie pilota MiG-a-29
System dowodzenia dla wojsk lądowych
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
„Walka czołgów” – kolejne starcie
Płonący tor przeszkód
Frontowe miasta Legionów Polskich
Spadochroniarze skakali po medale
Polityka fałszywego uśmiechu
Unitarka terytorialsów
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
„Kormoran” opuścił Bałtyk
Powietrzny pokaz Orlików i Harvardów
Polak znaczy skazaniec
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Powitanie kuwejckiego kontyngentu
Wojownicy nad morzem
Pamięci Polaków pomordowanych na Wołyniu
Piłkarze z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Groty na rynku cywilnym
Sojusz jak wspólna pięść
Francja inwestuje w obronność
MON na lato dla dzieci żołnierzy
„Milion zza oceanu”, czyli Polacy w armii USA
Terytorialsi w urzędach
„Sophia”: druga zmiana po certyfikacji
Jak nas widzą, czyli Polska w oczach żołnierzy US Army
„Kościuszko” na oceanie
Polskie Bryzy nad Afryką
Pancerne starcie w Orzyszu
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
Pierwszy nowoczesny okręt II Rzeczypospolitej
34 medale żołnierzy na mistrzostwach Polski
Szkoła Orląt będzie Akademią
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Armia zyskała 323 nowych oficerów
Szkolenie Legii Akademickiej we Wrocławiu
Kawaleryjskie święto w Hrubieszowie
Terytorialsi na kursie dla ratowników wodnych
Sukcesy lekkoatletów w Pucharze Świata i Diamentowej Lidze

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO