Sukcesy żołnierzy w mistrzostwach Polski

Szer. Tomasz Grycko wywalczył złoty medal, szer. Paulina Kaczyńska – srebrny i szer. Olga Kalendarova-Ochal – brązowy w mistrzostwach Polski w biegu na 10 000 m, które w sobotę odbyły się w Łomży. Tego samego dnia w Karlinie zakończyły się 89. Mistrzostwa Polski w Boksie. Srebrny medal wywalczył w nich w wadze do 69 kg st. szer. Mateusz Kostecki.

Szeregowy Tomasz Grycko z 33 Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej z Gdyni – Sportowiec Roku 2017 w 3 Warszawskiej Brygadzie Rakietowej Obrony Powietrznej – po raz drugi w karierze wywalczył tytuł mistrza kraju w biegu na 10 000 m. Biegacz reprezentujący barwy Uczniowskiego Klubu Sportowego Bliza Władysławowo pierwsze złoto zdobył przed dwoma laty. W Łomży triumfował z czasem 28 min 56,81 s, poprawiając swój rekord życiowy o ponad 22 sekundy. Szeregowy wyprzedził policjanta Szymona Kulkę z Prefbetu Śniadowo-Łomża, który 10 000 m pokonał w 29 min 31,63 s. Trzecie miejsce, z czasem 29 min 41,38 s, zajął Dawid Malina z klubu ROW Rybnik.

W rywalizacji kobiet po raz trzeci z rzędu tytuł mistrzowski wywalczyła Katarzyna Rutkowska. Reprezentantka Podlasia Białystok uzyskała czas 33 min 24,08 s. Srebrny medal zdobyła szer. Paulina Kaczyńska z 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina, która trenuje w klubie Pomorze Stargard. Reprezentantka 12 BZ przegrała pojedynek o złoto o 4,57 s. Brązowy medal wywalczyła natomiast szer. Olga Kalendarova-Ochal z poznańskiego Wojskowego Zespołu Sportowego i Prefbetu Śniadowo-Łomża. Trzecia zawodniczka na mecie dystans 10 000 m pokonała w 34 min 14,19 s. Pasjonującą walkę o brąz Kalendarova-Ochal stoczyła z szer. Moniką Andrzejczak z 12 Dywizji Zmechanizowanej i Miejskiego Klubu Lekkoatletycznego Szczecin. Reprezentantka 12 DZ finiszowała z czasem 34 min 15,12 s i ustanowiła swój nowy rekord życiowy. „Życiówkę” poprawiła też piąta na mecie mar. Aleksandra Lisowska z Klubu Sportowego Akademickiego Związku Sportowego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Reprezentantka Wojska Polskiego uzyskała czas 34 min 28,28 s.

Srebrny medal boksera

Bokserzy już po raz 89. walczyli w Karlinie o medale mistrzostw Polski. Na podium udało się stanąć jednemu żołnierzowi. Srebrny medal w kategorii do 69 kg wywalczył st. szer. Mateusz Kostecki z 6 Brygady Powietrznodesantowej i Wojskowego Klubu Sportowego Desant Kraków. Przed trzema laty spadochroniarz z Krakowa w tej samej kategorii wagowej zdobył w Szczecinie tytuł mistrza kraju. – Cieszę się z powrotu na podium i z rosnącej formy. Do cięższych treningów mobilizuje mnie ewentualny start na przyszłorocznych wojskowych igrzyskach w Chinach – mówi bokser. W Karlinie mistrz z 2015 roku musiał się zadowolić srebrem. W finale nieznacznie – 2:3 – przegrał na punkty z Mikołajem Toberą z Klubu Sportowego Sporty Walki Piła. W drodze do finału „Kostek” pokonał kolejno: Sebastiana Kargóla (SKB Spartakus Szczecin), Dariusza Szczurka (Górnik Wieliczka) i Maksymiliana Gibadłę (GUKS Carbo Gliwice).

W tegorocznych mistrzostwach startował również drugi z bokserów Desantu szer. Mateusz Kowalczyk z 6 Batalionu Powietrznodesantowego z Gliwic. W eliminacjach w kategorii do 91 kg najpierw wygrał 5:0 z Piotrem Smaroniem z Wisły Kraków, a w ćwierćfinale przegrał 2:3 z Oskarem Bielskim ze Skorpiona Szczecin. – Szkoda Mateusza. Moim zdaniem wygrał ćwierćfinałową walkę i też miał szansę na zdobycie medalu. Ten zawodnik zrobił duże postępy i myślę, że jeszcze przysporzy nam radości – mówi mjr Krzysztof Kacprzyk, prezes WKS Desant.

Tytuły mistrzowskie w Karlinie wywalczyli: w kategorii do 49 kg Jakub Słomiński (KS Wda Świecie), do 52 kg – Maciej Jóźwik (BKS Skorpion Szczecin), do 56 kg – Jarosław Iwanow (Wisła Kraków), do 60 kg – Radomir Obruśniak (KSW Róża Karlino), do 64 kg – Damian Durkacz (KS Spartan Knurów), do 69 kg – Mikołaj Tobera (KS Sporty Walki Piła), do 75 kg – Bartosz Gołębiewski (KKS RUSHH Kielce), do 81 kg – Arkadiusz Szwedowicz (BKS Skorpion Szczecin), do 91 kg – Michał Soczyński (KS PACO Lublin), powyżej 91 kg – Mateusz Cielepała (niestowarzyszony – Dolny Śląsk).

autor zdjęć: archiwum Jacka Szustakowskiego