moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Terminator z telefonem

Aplikacja dla żołnierzy, która pomaga zorientować się na polu walki, kolejna – wspierająca leczenie epilepsji i jeszcze jedna, pozwalająca ratownikowi medycznemu na szybką ocenę stanu poszkodowanego. Za te nowatorskie projekty wykładowcy i studenci WAT zdobyli nagrody w prestiżowych konkursach dla programistów.

Żołnierze wkraczają na pole walki. Każdy z nich ma przy sobie telefon z mobilną aplikacją SAME (Situation Awareness Mobile Environment). Dzięki niej wojskowy otrzymuje na bieżąco aktualizowane informacje o ruchach przeciwnika, liczebności jego sił, o ukształtowaniu terenu. Ma dostęp do map, obrazu rejestrowanego przez drona, jest w stałym kontakcie z dowódcą oraz innymi kolegami ze swojego oddziału. – Zaczyna działać trochę jak filmowy Terminator, któremu przed oczami przesuwają się rzędy danych – wyjaśnia ppłk dr inż. Mariusz Chmielewski z Wojskowej Akademii Technicznej. To właśnie on opiekuje się zespołem, który opracował aplikację. W skład grupy wchodzą pracownicy i studenci wydziału cybernetyki: por. mgr inż. Marcin Kukiełka, sierż. pchor. inż. Paweł Pieczonka oraz sierż. pchor. inż. Tomasz Gutowski.

Projekt powstał podczas pięciodniowej imprezy NATO TIDE Hackaton Challenge w Czarnogórze. Przedsięwzięcie jest cyklicznie organizowane przez Allied Command Transformation, czyli Sojusznicze Dowództwo do spraw Transformacji, które stawia sobie za cel wdrażanie nowych doktryn strategicznych i narzędzi do ich realizacji. – Do rywalizacji przystąpiło kilkudziesięciu uczestników. Mierzyli się w trzech kategoriach. – Naszym zadaniem było przygotowanie aplikacji współgrającej z narzędziami dostarczonymi przez organizatora, na przykład systemami wspomagania dowodzenia (C4ISR) czy serwerami mapowymi (WMS) – tłumaczy por. Kukiełka. Zespół z WAT okazał się najlepszy. W nagrodę pojechał do Genui, gdzie wziął udział w NATO TIDE Sprint. Również z aplikacją SAME.

REKLAMA

Ten niezwykle prestiżowy konkurs odbywa się dwa razy w roku, w Europie oraz w USA. Jest forum wymiany doświadczeń pomiędzy dowódcami, przedstawicielami wywiadu, kadry informatycznej wojsk Sojuszu Północnoatlantyckiego a światem nauki i biznesu. Dla zespołu z WAT wizyta we Włoszech oznaczała przede wszystkim pojedynek z drugim najlepszym zespołem Hackatonu, stworzonym przez programistów z Ukrainy. Z tego starcia Polacy również wyszli zwycięsko. – Podczas tworzenia aplikacji skorzystaliśmy z doświadczeń wyniesionych z pracy nad podobnym rozwiązaniem. Projekt realizujemy od blisko czterech lat. Jest już na takim etapie, że w każdej chwili możemy przekazać go armii do testów – informuje ppłk Chmielewski.

Tymczasem zwycięstwo w NATO TIDE Sprint to nie jedyny w ostatnim czasie sukces programistów z WAT. Zespół Code for Snacks złożony ze studentów wydziału cybernetyki: Sylwii Sławińskiej, Filipa Głowackiego i Piotra Witkowskiego zwyciężył w 16 edycji krajowych finałów konkursu Microsoft Imagine Cup. Drużyna startowała w kategorii Artificial Intelligence. Inny zespół reprezentujący wspomniany wydział, Code HussAR w składzie: Gabriela Zielińska, Patryk Ostrowski, Michał Pilichowski wywalczył drugą lokatę w kategorii Joined Reality.

Studenci z Code for Snacks przygotowali projekt pod nazwą Nerve. Ma on pomóc w diagnostyce i leczeniu epilepsji, zwłaszcza u dzieci. Składa się z nalepianego na rękę sensora oraz aplikacji na telefon komórkowy. W sytuacji kryzysowej system powiadamia rodziców. Rejestruje też dane związane z chorobą – pozwala na nagranie napadów, rejestruje ich częstotliwość oraz informacje o tym, jakie leki dziecko przyjęło i kiedy to nastąpiło, przypomina też rodzicom o terminach ich aplikowania. Słowem, Nerve sporządza dokładną dokumentację medyczną, która przydaje się nie tylko opiekunom, ale też lekarzowi. – Impulsem do stworzenia aplikacji stała się historia naszego kolegi ze studiów, który cierpiał na epilepsję – wyjaśnia Sylwia Sławińska, studentka ze zwycięskiego zespołu. – Nad projektem pracowaliśmy przez kilka miesięcy. Teraz chcielibyśmy pozyskać finansowe wsparcie, które pozwoli na jego dokładne przetestowanie, a potem rozpoczęcie produkcji i sprzedaży – dodaje.

Plany biznesowe mają też studenci z Code HussAR. Przygotowany przez nich produkt został doceniony już na początku roku, podczas konkursu Imagine Microsoft Hack. Teraz udanie przeszli przez kolejny etap. Projekt wykorzystuje rzeczywistość rozszerzoną i technologię HoloLens. Jego elementem jest gumowa opaska z kodem QR, którą zakłada się na nadgarstek. Stanowi klucz do tzw. profilu pacjenta. W razie wypadku i utraty przytomności, wezwany na miejsce ratownik za pomocą specjalnych okularów odczytuje z opaski dane. Dowiaduje się, jaką pacjent ma grupę krwi, czy cierpi na przewlekłe choroby i alergie, a jeśli tak – to na jakie. Dodatkowo przed oczyma ratownika przesuwają się informacje na temat zgłoszenia, które przyjął dyspozytor, zaś system oblicza czas pozostający na interwencję, by prawdopodobieństwo uratowania pacjentowi życia było największe. – Projekt ten również znajduje się w fazie akceleracji. Chcielibyśmy go skomercjalizować, dlatego szukamy inwestorów – informuje ppłk Chmielewski, który opiekował się również grupami studentów podczas konkursu Microsoft.

Microsoft Imagine Cup organizowany jest w Polsce od 2005 roku. – Obok Rosji jesteśmy jednym z dwóch krajów, który ma własny finał krajowy. W przypadku innych państw, zainteresowane zespoły zgłaszają się od razu do amerykańskiej centrali koncernu – wyjaśnia Anna Klimczuk z Microsoft Polska. W tegorocznym finale wzięło udział 12 drużyn. Przedstawiciele najlepszych wejdą w skład ekipy, która będzie reprezentowała Polskę podczas finału światowego. Zwycięzcy otrzymają czek na 100 tys. dolarów. Ale już samo pokazanie się na Microsoft Imagine Cup może otworzyć drzwi do kariery w biznesie. – Kiedy konkurs dopiero startował, uczestnicy zwykle ograniczali się do samego zaprezentowania aplikacji. Teraz drużyny przychodzą do nas z gotowymi biznesplanami, zaś sam produkt wygląda tak, jakby miał wejść na rynek – podkreśla Klimczuk. Wielu się to udaje. Wystarczy wspomnieć Photona. Wymyślony przez Polaków interaktywny robot, który wraz z dzieckiem uczy się logicznego myślenia i podstaw programowania, zdążył już trafić do sprzedaży. 

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: WAT

dodaj komentarz

komentarze


Online z mistrzami sportu
 
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Awanse na Święto Wojska Polskiego
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Strzelnice dla terytorialsów
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Chemicy do zadań specjalnych
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Na misjach święta inne niż zwykle
Wystawa ku pamięci bohaterów 1920 roku
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Bon turystyczny także w wojsku
Laserowa artyleria US Army
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Wojsko przeciw wirusowi
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Amerykanie znów w Drawsku
Sprawdzony sojusznik
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Polsko-amerykańska współpraca
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Super Warrior w GROM-ie
Polskie porty bardziej otwarte
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Przeciwlotnicy w drodze do USA
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Tak się zostaje prymusem
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Świętuj z żołnierzami
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Dla odważnych i walecznych
Amerykanie odmładzają F-16
Więcej celowników z PCO dla wojska
Kierunek: misja
Biblią w bolszewików
F-16 kończą misję w Estonii
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Szarża „Hallerczyka”
Ukraiński kurs na Zachód
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
Odznaczenia z okazji Święta Wojska Polskiego
Trwała odporność terytorialsów
W MON o polsko-słowackiej współpracy
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO