moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Krew terytorialsów

Dwa tysiące nowych dawców krwi i 1000 litrów krwi rocznie – takie wyniki chcą osiągnąć żołnierze wojsk obrony terytorialnej. W ramach akcji „Krwiobieg terytorialsa” ma zostać zorganizowany także system alarmowego oddawania krwi w przypadku nagłych zdarzeń kryzysowych. – Do zobaczenia w stacjach krwiodawstwa! – zachęca gen. Wiesław Kukuła, dowódca WOT-u.

– Akcja „Krwiobieg terytorialsa”, którą dziś inaugurujemy, ma na celu ratowanie zdrowia i życia współobywateli, propagowanie zdrowego stylu życia, a także zbudowanie trwałych zależności między instytucjami i organizacjami odpowiedzialnymi za krwiodawstwo, krwiolecznictwo i transplantologię – mówił dziś gen. bryg. Wiesław Kukuła, dowódca wojsk obrony terytorialnej. – Ten projekt jest dla nas bardzo ważny. W końcu obrona i wspieranie lokalnych społeczności to nasza misja – podkreślił.

Jak zaznaczył generał, akcja ma spowodować, że każdego roku liczba honorowych krwiodawców zwiększy się o 2 tysiące osób, czego skutkiem będzie dodatkowe 1000 litrów krwi w krajowym systemie krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Oprócz tego na terenie całego kraju ma pozostawać w gotowości 500 terytorialsów, którzy w razie konieczności – np. wypadków czy klęsk żywiołowych – mogliby natychmiast oddać krew dla potrzebujących.

Aby było to możliwe, w każdej kompanii WOT-u zostanie powołany koordynator, który będzie odpowiadał za utrzymanie lokalnego systemu oddawania krwi, organizację jej zbiórek, a w przypadku nagłego zapotrzebowania na krew, przeprowadzenie akcji alarmowych. – Wszyscy jesteśmy lekarstwami, a oddawanie krwi jest najprostszym sposobem, aby potwierdzić naszą misję. Do zobaczenia w stacjach krwiodawstwa! – podkreślił gen. Kukuła.

Wymiana doświadczeń

Akcja „Krwiobieg terytorialsa” została zainaugurowana podczas konferencji, która odbyła się dziś w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa. Stawili się na niej nie tylko terytorialsi, ale także żołnierze wojsk operacyjnych, lekarze, a także sami honorowi dawcy krwi.

Płk rez. lek. Adam Olszewski, zastępca dyrektora Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, które zajmuje się między innymi gromadzeniem i utrzymywaniem zapasów krwi dla jednostek podległych Ministerstwu Obrony Narodowej, a także kontrolą jakości krwiolecznictwa w nadzorowanych przez MON zakładach opieki zdrowotnej, podkreślał, że zapotrzebowanie na krew cały czas rośnie. – Dlatego tak istotny jest system, który zagwarantuje jej regularne dostawy. Dziękuję za waszą deklarację. Działamy nie tylko dla wojska i resortu obrony, lecz także dla całego narodu. Jesteśmy jedną rodziną – mówił.

Z kolei mł. chor. Łukasz Sikora ,,Sikor”, operator Jednostki Wojskowej Komandosów, ratownik pola walki, który kilkukrotnie uczestniczył w operacjach wojskowych poza granicami kraju, zwrócił uwagę na różnice między ratownictwem cywilnym a taktycznym. – Na co dzień mamy ten komfort, że w razie konieczności karetka pojawi się na miejscu w ciągu kilku lub kilkunastu minut, w razie konieczności do ratowania ludzkiego życia możemy wykorzystać także śmigłowiec. W rejonach, gdzie wojsko prowadzi swoje działania, nie zawsze można tak szybko przeprowadzić takiej akcji – mówił komandos. Dodał także, że krwotoki to jedna z najczęstszych przyczyn śmierci, dlatego tak ważne jest, aby szybko je zatamować, a w razie konieczności – przeprowadzić transfuzję. – Jest to bardzo istotne, gdyż krew jest nośnikiem tlenu. Jeszcze nikomu nie udało się wynaleźć jej zamiennika – zaznaczył.

Krwiodawcy w mundurach

Żołnierze od wielu lat z własnej inicjatywy oddają honorowo krew. Jednym z takich dawców jest kpt. Mirosław Filipkiewicz, który regularnie oddaje krew od 1980 roku. Do tej pory oddał jej aż 130 litrów. W międzyczasie zachęcił do tego działania rodzinę, a także kolegów z jednostki. Mimo że nie jest już w służbie czynnej, jako prezes Klubu Honorowych Dawców „Żołnierska Krew” działającego przy 17 Brygadzie Zmechanizowanej przez cały czas aktywizuje do działania kolejnych żołnierzy i organizuje zbiórki krwi dla potrzebujących. – Wspieraliśmy w ten sposób poszkodowanych podczas katastrofy na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich, zbieraliśmy krew dla szpitala w Słupsku, w którym przebywali żołnierze ranni na poligonie w Ustce, a także wspieraliśmy w ten sposób jednego z siatkarzy, wywodzącego się z Międzyrzecza – opowiadał. – Podczas regularnych akcji udaje nam się zebrać zazwyczaj przynajmniej 100 jednostek krwi, jednak jeśli jest to akcja zorganizowana w konkretnym celu, tej krwi jest o wiele więcej – dodał.

Oficer przyznaje jednak, że oddawanie krwi w wojsku nie zawsze było tak powszechne jak teraz. – Pamiętam, że jako młody żołnierz chciałem honorowo oddawać krew, ale moi dowódcy robili mi problemy: krzywili się, kiedy chciałem zrobić to w godzinach służby, mieli pretensje, kiedy chciałem odebrać dni wolne – opowiada. – Jednak napisałem wówczas do działu prawnego ,,Polski Zbrojnej”. Dzięki pomocy tego magazynu moje problemy zniknęły – zaznacza.

Działający przy 17 Brygadzie klub HDK to niejedyna instytucja w polskiej armii, która zrzesza krwiodawców w mundurach. Jedną z większych tego typu instytucji jest Klub HDK Legion, który powstał w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki. Jak mówił dziś jego prezes sierż. Robert Kowalewski, istotą działania klubu jest zrzeszanie ogromnej liczby krwiodawców z całego kraju, nie tylko żołnierzy, lecz także cywilów. To właśnie dla nich HDK Legion stworzył portal internetowy, gdzie znajdują się informacje o tym, gdzie i kiedy można oddać krew. Ponadto na portalu każdy z dawców może także założyć swój profil – publiczny lub prywatny, co pomoże mu rejestrować jego działalność związaną z krwiodawstwem.

Oprócz tego HDK Legion prowadzi liczne akcje promocyjne, które mają za zadanie zachęcić kolejne osoby do włączenia się w grono honorowych dawców. – W tym celu przygotowaliśmy na przykład specjalne wydawnictwo zachęcające dawców, organizujemy wystawy, podczas których prezentujemy sylwetki najbardziej zaangażowanych krwiodawców, dzięki naszej inicjatywie co miesiąc w miesięczniku ,,Polska Zbrojna” są też prezentowane sylwetki honorowych krwiodawców – mówi Kowalewski. – 1 marca zeszłego roku, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizowaliśmy też akcję, podczas której wojskowi oddawali krew w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. W tym roku, dzięki wsparciu MON-u i MSWiA, przerodziła się ona w akcję „Spokrewnieni służbą”. Przez cały miesiąc jej trwania żołnierze i funkcjonariusze oddali honorowo aż 7 tysięcy litrów krwi! To wielki sukces – podkreśla.

Terytorialsi w gotowości

A co o zainaugurowanej dziś akcji ,,Krwiobieg terytorialsa” sądzą sami żołnierze WOT-u? Okazuje się, że wielu z nich ma już doświadczenia związane z krwiodawstwem. – Po raz pierwszy oddałem krew, kiedy skończyłem 18 lat i od tego czasu robię to regularnie. Czasem dzwonią do mnie też pracownicy Centrum Krwiodawstwa z Białegostoku i proszą, abym się stawił, kiedy brakuje mojej grupę krwi – mówi st. szer. Mariusz Ostrowski z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Białymstoku. – Wielu moich kolegów z jednostki także regularnie oddaje krew, tym bardziej że dowódcy popierają tę inicjatywę – dodaje.

Żołnierze WOT-u przyznają, że dla wielu ich kolegów włożenie munduru stało się impulsem do oddawania krwi. – Po raz pierwszy oddałam krew, kiedy nasza 1 PBOT zorganizowała zbiórkę krwi dla chorej dziewczynki. Od tego czasu robię to regularnie. Lubię pomagać i cieszę się, że mogę to robić – mówi szer. Alicja Zawistowska. Wtóruje jej szer. Małgorzata Karwowska. – Zanim wstąpiłam w szeregi terytoriasów, zastanawiałam się nad oddawaniem krwi, ale albo brakowało mi zdecydowania, albo gdy już zgłosiłam się do centrum krwiodawstwa, to lekarz odrzucał moje wyniki. Ale teraz, kiedy mam już to za sobą, zamierzam oddawać krew regularnie. Popieram tę akcję! – zaznacza.

Oświadczenia woli

Dowództwo WOT-u liczy także na to, że zainaugurowana dziś akcja „Krwiobieg terytorialsa” zwiększy zainteresowanie żołnierzy ideą transplantacji i świadomość, że można pomóc drugiej osobie poprzez oddanie narządów do przeszczepu. Właśnie o tym zagadnieniu mówił podczas konferencji dr Karol Kukowka z Fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Doktor jest inicjatorem ogólnopolskiej akcji „Twoje TAK ma znaczenie”, której celem jest propagowanie idei zdrowego stylu życia, krwiodawstwa, dawstwa szpiku, ale przede wszystkim transplantologii. – Dbajmy o ciało w taki sposób, by kiedyś, gdy już nie będziemy mogli pomóc sobie, będziemy mogli pomóc innym – zachęcał podczas konferencji.

MKS, MM

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


„Gwiezdne wojny” Reagana
 
Więcej wojska do walki z pandemią
Nissany zastąpią Honkery
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Beagle dla Polaków
Sukcesy sportowców w mundurach
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Cichociemny patronem 14 BOT
USA nie zacznie wojny z Iranem
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Kwarantanna na WAT
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Dwa oblicza agenta wywiadu
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Kremlowska gra
Terytorialsi nie stracą dodatku
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Obradowała Rada Gabinetowa
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
Wojskowi medycy w gotowości
Saperzy w walce z Covid-19
Józef Piłsudski – twórca Niepodległej
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Bezpłatne turnusy dla weteranów
We Are All Darfur
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Medycy WOT kontra COVID-19
Poprady i Pilica z interrogatorami
Proobronni na froncie walki z COVID-19
Studia on-line w Szkole Orląt
Poprad w kolejnej jednostce
Certyfikacja na „Tarczowni”
Defense Without Politics
Rozkaz – „rozładować” więzienia
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Dowodzę najlepszymi
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Nowy wiceminister w MON
Trzy cele na ścieżce
Więcej pieniędzy dla cyberżołnierzy
Testy radarów dla Wisły
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Byli komandosi szkolą terytorialsów
Rakiety w celu
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Arsenał Iranu
Zryw kościuszkowski
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Koronawirus na wojskowej uczelni
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Miliony ofiar hiszpanki
Więcej żołnierzy pomaga walczyć z epidemią
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Iran uderza w USA
Nabór na wojskowe studia trwa
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO