moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W Lublinie o patronie LITPOLUKRBRIG

Trzeba mówić o rzeczach, które nas łączą, ale nie można zaniedbywać rozmów w kwestiach, które nas dzieliły – podkreślali uczestnicy sympozjum naukowego w Lublinie. Dyskusję z udziałem naukowców i oficerów zorganizowały LITPOLUKRBRIG i KUL. W ramach „Dnia Konstantego Ostrogskiego”, patrona brygady, odsłonięta została również pamiątkowa tablica. 

Wielki Hetman Konstanty Ostrogski został patronem brygady w październiku ubiegłego roku. Już wtedy pojawiła się inicjatywa, by poprzez rozmaite działania przybliżać postać bohatera wielu pól bitewnych i osoby, która doskonale łączy historię trzech państw-założycieli LITPOLUKRBRIG. – Brygada jest stosunkowo młodą jednostką i właśnie poprzez takie działania chcemy budować naszą tożsamość – podkreśla gen. bryg. Zenon Brzuszko. – Możemy ją tworzyć dzięki temu, że nasz patron to bohater trzech państw. Wielki Hetman Konstanty Ostrogski, jest bez wątpienia przykładem osoby, którą jako żołnierze trzech nacji powinniśmy naśladować – dodaje dowódca LITPOLUKRBRIG.

Wielonarodowa Brygada postanowiła przybliżyć postać patrona poprzez „Dzień Konstantego Ostrogskiego”. W ramach obchodów, w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim zorganizowane zostało sympozjum pod tytułem: „Litewsko-Polsko-Ukraińska współpraca militarna: wspólna historia, wspólne wyzwania” z udziałem przedstawicieli sił zbrojnych i naukowców z Polski, Litwy i Ukrainy. – Postać Konstantego Ostrogskiego łączy tradycje polskie, ukraińskie, litewskie, a nawet ruskie. Inicjatywa, by spojrzeć na nią w kontekście szerokich przemian militarnych, politycznych, ustrojowych, a także kulturowych to znakomity pomysł – mówi dr hab. Paweł Kras z Instytutu Historii KUL. Z kolei prof. dr Valdas Rakutis, doradca dowódcy wojsk litewskich i historyk wojskowy zaznacza: – Trzeba mówić o rzeczach, które nas łączą, ale nie można zaniedbywać rozmów w kwestiach, które nas dzieliły. Litwini są bardzo zainteresowani współpracą z Polską. Mocno popieramy ideę tej brygady. Takie sympozjum jest ważne, by rozmawiać o tym, jak nasze kraje postrzegają wspólne koleje historii.

Podczas lubelskiego sympozjum dyskutowano również o kierunkach rozwoju LITPOLUKRBRIG i zacieśnianiu militarnej współpracy Litwy, Polski i Ukrainy. – Pamiętajmy, że na początku był batalion litewsko-polsko-ukraiński. Teraz mamy brygadę, więc to jest kolejny poziom integracji – wskazuje gen. dyw. pil. Jan Śliwka i dodaje: – Brygada ma za sobą pierwszą misję i zapewniam, że jej działalność będzie na tym polu permanentna. Będziemy również rozwijać tę jednostkę w kierunku wymiany informacji nie tylko pod kątem wojsk lądowych, ale również współpracy wojsk inżynieryjnych, dalszego szkolenia dowództw batalionów z procedur obowiązujących w NATO i przygotowania Sił Zbrojnych Ukrainy do nowych wyzwań – zdradza zastępca dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych.

Nie mniej ważna jest również współpraca żołnierzy trzech narodowości wewnątrz samej jednostki. – Ta układa się doskonale – zapewnia kpt. Piotr Skrzypczak. – Wszystkie nasze szkolenia organizowane są zgodnie ze standardami NATO i w języku angielskim. Dzięki temu uczymy tych procedur oficerów ukraińskich. Ci z kolei, w związku z sytuacją na wschodzie Ukrainy, mają duże doświadczenie bojowe, z którego my możemy skorzystać – dodaje oficer szkoleniowy LITPOLUKRBRIG.

Wyrazem dobrej współpracy trzech państw jest również otwarcie pierwszej w historii sali tradycji Wielonarodowej Brygady i odsłonięcie na fasadzie budynku jednostki popiersia Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego. – Poprzez takie inicjatywy budujemy swoją świadomość historyczną. Pokazujemy również, że więcej zdarzeń z historii nas łączy niż dzieli – zwraca uwagę gen. bryg. Zenon Brzuszko. – Powinniśmy znać naszą wspólną historię. Tym bardziej, że wyrastamy z tych samych korzeni, a jako Wielonarodowa Brygada jesteśmy jednym wielkim organizmem – podkreśla dowódca LITPOLUKRBRIG.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Piotr Raszewski

dodaj komentarz

komentarze


Przez krew zdobyty Śląsk
 
Wędrówka dla Dwóch Serc
Amerykańska przyszłość WZL
Wozy amunicyjne do Raków
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Najpierw czekanie, potem pośpiech
Nowa misja i nowy sprzęt
Brunatno-czerwona zmowa
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Irańskie szachy
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
„Pułaski” wrócił do kraju
Wielofunkcyjny scyzoryk
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Zielonka dla Patriotów
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Wojsko wróciło do Lublina
Sprawdzają Brutusa
High Confidence Operations
Jedna misja, jeden zespół
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Przysięga śląskich terytorialsów
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Obrady Rady Unii Europejskiej
Rivalry on Closed Sea
Cienka niebieska linia
Szukamy następcy Herculesa
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Desant z transportowca-giganta
Bohaterowie jadą na wakacje
Strzelać nauczyłem się sam
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Jeśli pomagać, to bezinteresownie
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
A Torn Subcontinent
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Od sojusznika do kata
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Spełniliśmy swój obowiązek
Preselekcja u komandosów
A Wave of Alliances
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Najpierw „Sonda”, później promocja
Czarny odchodzi do cywila
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Śladami Pierwszej Pancernej
Piknik ze smakiem
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Wojna wywiadów
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Rozpoczynamy nową erę
Białorusini odnowili pomnik Polaków
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO