moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W Lublinie o patronie LITPOLUKRBRIG

Trzeba mówić o rzeczach, które nas łączą, ale nie można zaniedbywać rozmów w kwestiach, które nas dzieliły – podkreślali uczestnicy sympozjum naukowego w Lublinie. Dyskusję z udziałem naukowców i oficerów zorganizowały LITPOLUKRBRIG i KUL. W ramach „Dnia Konstantego Ostrogskiego”, patrona brygady, odsłonięta została również pamiątkowa tablica. 

Wielki Hetman Konstanty Ostrogski został patronem brygady w październiku ubiegłego roku. Już wtedy pojawiła się inicjatywa, by poprzez rozmaite działania przybliżać postać bohatera wielu pól bitewnych i osoby, która doskonale łączy historię trzech państw-założycieli LITPOLUKRBRIG. – Brygada jest stosunkowo młodą jednostką i właśnie poprzez takie działania chcemy budować naszą tożsamość – podkreśla gen. bryg. Zenon Brzuszko. – Możemy ją tworzyć dzięki temu, że nasz patron to bohater trzech państw. Wielki Hetman Konstanty Ostrogski, jest bez wątpienia przykładem osoby, którą jako żołnierze trzech nacji powinniśmy naśladować – dodaje dowódca LITPOLUKRBRIG.

Wielonarodowa Brygada postanowiła przybliżyć postać patrona poprzez „Dzień Konstantego Ostrogskiego”. W ramach obchodów, w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim zorganizowane zostało sympozjum pod tytułem: „Litewsko-Polsko-Ukraińska współpraca militarna: wspólna historia, wspólne wyzwania” z udziałem przedstawicieli sił zbrojnych i naukowców z Polski, Litwy i Ukrainy. – Postać Konstantego Ostrogskiego łączy tradycje polskie, ukraińskie, litewskie, a nawet ruskie. Inicjatywa, by spojrzeć na nią w kontekście szerokich przemian militarnych, politycznych, ustrojowych, a także kulturowych to znakomity pomysł – mówi dr hab. Paweł Kras z Instytutu Historii KUL. Z kolei prof. dr Valdas Rakutis, doradca dowódcy wojsk litewskich i historyk wojskowy zaznacza: – Trzeba mówić o rzeczach, które nas łączą, ale nie można zaniedbywać rozmów w kwestiach, które nas dzieliły. Litwini są bardzo zainteresowani współpracą z Polską. Mocno popieramy ideę tej brygady. Takie sympozjum jest ważne, by rozmawiać o tym, jak nasze kraje postrzegają wspólne koleje historii.

Podczas lubelskiego sympozjum dyskutowano również o kierunkach rozwoju LITPOLUKRBRIG i zacieśnianiu militarnej współpracy Litwy, Polski i Ukrainy. – Pamiętajmy, że na początku był batalion litewsko-polsko-ukraiński. Teraz mamy brygadę, więc to jest kolejny poziom integracji – wskazuje gen. dyw. pil. Jan Śliwka i dodaje: – Brygada ma za sobą pierwszą misję i zapewniam, że jej działalność będzie na tym polu permanentna. Będziemy również rozwijać tę jednostkę w kierunku wymiany informacji nie tylko pod kątem wojsk lądowych, ale również współpracy wojsk inżynieryjnych, dalszego szkolenia dowództw batalionów z procedur obowiązujących w NATO i przygotowania Sił Zbrojnych Ukrainy do nowych wyzwań – zdradza zastępca dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych.

Nie mniej ważna jest również współpraca żołnierzy trzech narodowości wewnątrz samej jednostki. – Ta układa się doskonale – zapewnia kpt. Piotr Skrzypczak. – Wszystkie nasze szkolenia organizowane są zgodnie ze standardami NATO i w języku angielskim. Dzięki temu uczymy tych procedur oficerów ukraińskich. Ci z kolei, w związku z sytuacją na wschodzie Ukrainy, mają duże doświadczenie bojowe, z którego my możemy skorzystać – dodaje oficer szkoleniowy LITPOLUKRBRIG.

Wyrazem dobrej współpracy trzech państw jest również otwarcie pierwszej w historii sali tradycji Wielonarodowej Brygady i odsłonięcie na fasadzie budynku jednostki popiersia Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego. – Poprzez takie inicjatywy budujemy swoją świadomość historyczną. Pokazujemy również, że więcej zdarzeń z historii nas łączy niż dzieli – zwraca uwagę gen. bryg. Zenon Brzuszko. – Powinniśmy znać naszą wspólną historię. Tym bardziej, że wyrastamy z tych samych korzeni, a jako Wielonarodowa Brygada jesteśmy jednym wielkim organizmem – podkreśla dowódca LITPOLUKRBRIG.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Piotr Raszewski

dodaj komentarz

komentarze


„Leonidas”, czyli szkolenie dowódców WOT
 
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Double Eagle po nowemu
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Szturmani na Lipie
Własne interesy Europy
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Nowy wiceminister w MON
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
F-35 – polska Harpia
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
They Train Together, They Fight Together
Iran uderza w USA
Defense Without Politics
Żyj zdrowiej
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Podziemna potęga
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Krwawe walki o Monte Cassino
Noc deportacji
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Arsenał Iranu
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Klasy wojskowe po nowemu
Umowa na Harpie podpisana!
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Laureat Buzdygana znów najlepszy!
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Sowieci w lodowej pułapce
Chciałem walczyć z Niemcami
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
We Are All Darfur
Gen. Kukuła: jesteśmy w połowie drogi
O Patriotach na WAT
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Czerwoni w odwrocie
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
„Strategia Bezpieczeństwa Morskiego” konieczna do rozwoju marynarki wojennej
USA nie zacznie wojny z Iranem
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Obradowała Rada Gabinetowa
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO