moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Poligonowe ćwiczenia strzelców wyborowych

Musieli przejść niemal 10 km tak, by nikt ich nie zauważył. Później, uzbrojeni w specjalistyczną broń, czekali, aż pojawi się cel, który mieli zlikwidować – tak przebiegało szkolenie zintegrowane strzelców wyborowych 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Pięciodniowe ćwiczenia odbywały się na poligonie w Wędrzynie.

Chociaż w wojskach lądowych nie utworzono jeszcze etatów snajperów, strzelcy wyborowi szkolą się według programów przeznaczonych dla takich właśnie specjalistów. Celne trafienie z dużej odległości to tylko namiastka tego, co tacy żołnierze potrafią. Podczas szkolenia zintegrowanego 30 strzelców wyborowych z pododdziałów Brygady doskonaliło umiejętności, które poprzedzają moment pociągnięcia za język spustowy. Żołnierze m.in. prowadzili obserwację terenu, wyszukiwali charakterystycznych elementów i obiektów, a następnie podawali dokładną do nich odległość. Strzelcy wyborowi trenowali także sposoby maskowania, prowadzenia dialogu snajper – obserwator, wzywania ognia artylerii lub wsparcia powietrznego.

REKLAMA

Ważnym elementem szkolenia były zajęcia ze skrytego podchodzenia do celu. Nie chodziło jedynie o pokonanie kilkudziesięciu lub kilkuset metrów, aby zająć dogodne stanowisko ogniowe. Zadaniem każdej pary snajperskiej działającej w składzie czteroosobowej sekcji było skryte pokonanie niemal 10-kilometrowego odcinka. Co więcej, był to trudny teren, a żołnierz musiał się poruszać w pełnym bojowym oporządzeniu. W czasie przemieszczania snajper i obserwator mieli przy sobie broń osobistą i sprzęt specjalny (m.in. lunety obserwacyjne, dalmierze, magazynki) oraz broń snajperską, czyli karabin TRG 22/42 Sako, a także ważący około 16 kg wielkokalibrowy karabin wyborowy Tor.

Po linie przez rzekę

– Tym razem postanowiliśmy utrudnić dotarcie do miejsca wykonania zadania snajperskiego – mówi plut. Daniel Dąbrowski, dowódca drużyny strzelców wyborowych z 1 Batalionu Piechoty Zmotoryzowanej Ziemi Rzeszowskiej. Podoficer, który był współorganizatorem szkolenia, wyjaśnił, że żołnierze każdej sekcji, aby dotrzeć do celu, musieli pokonać po drodze szeroką przeszkodę wodną. A tam właśnie przeciwnik przygotował pułapki minowe. Dlatego jedynym sposobem przedostania się na drugi brzeg rzeki było skorzystanie z techniki linowej.

– To zadanie nie byłoby trudne dla żołnierza bez wyposażenia. Jednak każda para snajperska musiała przetransportować sprzęt o wadze kilkudziesięciu kilogramów – zastrzega plut. Dąbrowski. Dla kilku żołnierzy przeprawa skończyła się kąpielą w zimnej wodzie. Mimo przemoczonych mundurów musieli jednak ponownie zawisnąć na linie i wykonać zadanie.

Podczas snajperskiego szkolenia nie określano ściśle czasu wykonania poszczególnych zadań. Każdy trening trwał do momentu osiągnięcia określonych wcześniej celów. W czasie treningu stalkingu (skrytego podchodzenia do celów) nie można nakazać, by określony dystans – czołgając się z bronią i sprzętem – pokonać w takim a nie innym czasie. Liczyło się tylko to, by na płaskim terenie porośniętym wrzosami żołnierz poruszał się w sposób niezauważony dla obserwatorów. Nic więc dziwnego, że niektóre z zajęć przeciągały się do nocy.

Wymiana doświadczeń

St. szer. Piotr Antoszek, doświadczony strzelec wyborowy z siedmioletnim stażem, uważa, że szkolenie w gronie specjalistów z innych batalionów umożliwia porównanie i ocenę umiejętności swoich i kolegów. – W trakcie zajęć można podpatrzeć, jak pewne zadania wykonują inni i przejąć od nich najlepsze wzorce – wyjaśnia. Dzięki temu można opracowywać najlepsze sposoby prowadzenia określonych działań taktycznych lub specjalistycznych, które mogą być stosowane w całej jednostce.

Co jeszcze podobało się podczas szkolenia? Zdaniem st. szer. Piotra Antoszka, dobrze się stało, że organizatorzy postawili na zadania wymagające dużego wysiłku fizycznego. Snajper bowiem powinien być sprawny fizycznie. Piotr Antoszek przyznaje, że brał już udział w dużych ćwiczeniach, podczas których skryte marsze trwały trzy doby, a żołnierze pokonywali ponadstukilometrowe trasy. – Na stanowisku ogniowym leżeliśmy nawet kilkanaście godzin, aby zlokalizować cele i zniszczyć je samodzielnie lub naprowadzić na nie ogień artylerii – mówi starszy szeregowy.

W ciągu ostatnich dwóch lat zmieniło się wyposażenie snajperów. Otrzymali między innymi nowoczesne dalmierze do pracy w dzień i w nocy. Nowe urządzenia są szczególnie przydatne do celnego naprowadzania ognia artylerii na wybrane obiekty. Kilka tygodni temu do „cyfrowej” Brygady dotarły przeznaczone dla strzelców wyborowych nowe karabinki snajperskie TRG-M10 Sako. Broń z wymiennymi lufami kalibru 8,6 i 7,62 mm jest wyposażona w celownik optyczny mający przystawkę noktowizyjną i termowizyjną. Wielu strzelców wyborowych z 17 Brygady jeszcze z tej broni nie strzelało. Ćwiczenia w Wędrzynie były doskonałą okazją, aby zapoznać przyszłych użytkowników z jej budową i parametrami technicznymi.

Szkolenie zintegrowane strzelców wyborowych 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej rozpoczęło się 16, a zakończyło 20 kwietnia.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: szer. Patryk Szymaniec

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1524562380
Dron skuteczniejszy . Myślę tutaj o MQ-9 .
DB-3F-9C-53

Chłopiec, który przyniósł śmierć
 
Strzelnice dla terytorialsów
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Not Contaminated With Routine
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Chemicy do zadań specjalnych
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Trwała odporność terytorialsów
Online z mistrzami sportu
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Więcej celowników z PCO dla wojska
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Skok na głęboką wodę
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
W MON o polsko-słowackiej współpracy
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
F-16 kończą misję w Estonii
Cud Piłsudskiego
Łączność: fundament operacji specjalnej
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Wojsko przeciw wirusowi
Na misjach święta inne niż zwykle
Chwała powstańcom
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Polsko-amerykańska współpraca
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Tak się zostaje prymusem
Polskie porty bardziej otwarte
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Kierunek: misja
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Ukraiński kurs na Zachód
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Druga kadencja prezydenta Dudy
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Hekatomba na Woli
Laserowa artyleria US Army
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Szarża „Hallerczyka”
Amerykanie odmładzają F-16
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO