moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kwalifikacja do WOT

Trwa kwalifikacja kandydatów do terytorialnej służby wojskowej. Trzynaście brygad zaprasza do wstępowania w ich szeregi, w tym siedem nowo formowanych jednostek w województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, świętokrzyskim, małopolskim, wielkopolskim i śląskim. Wnioski o przyjęcie do WOT można składać w WKU w całym kraju.

„Chcę być żołnierzem zawodowym, a służba ta da mi przedsmak tego, czym jest wojsko”. „To świetne połączenie moich zainteresowań militarnych z pracą i szkołą”. „Służba w WOT z niczym nie będzie kolidować, a pasję warto rozwijać”. „Jestem patriotą i chcę być gotowy do obrony ojczyzny”. Takie powody podają najczęściej kandydaci do terytorialnej służby wojskowej, którzy uczestniczą obecnie w całym kraju w rozmowach kwalifikacyjnych. Po ich odbyciu mogą otrzymać powołanie do sześciu już funkcjonujących brygad OT lub do siedmiu nowo tworzonych w województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, świętokrzyskim, małopolskim, wielkopolskim i śląskim.

Wiosenna tura kwalifikacji to część czteroetapowego procesu tworzenia wojsk obrony terytorialnej. W ramach pierwszego etapu (2016–2018) sformowano Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej oraz trzy brygady OT w województwach: podlaskim, lubelskim i podkarpackim. W ramach drugiego etapu (2017–2019) powstały trzy jednostki w województwach warmińsko-mazurskim i mazowieckim. W trzecim (2018–2020) rozpoczęto formowanie siedmiu brygad w Polsce centralnej. W ostatnim, czwartym etapie, który zaplanowany jest na lata 2019–2021, mają powstać cztery brygady w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim, dolnośląskim i opolskim.

Najbardziej zaawansowane pod względem organizacyjnym są brygady powstałe w 1. etapie (wschód kraju), w których utworzono już wszystkie bataliony. W jednostkach z etapu drugiego powstały już dowództwa i sztaby brygad oraz po jednym batalionie. Łącznie w WOT służy obecnie ponad 9,5 tys. żołnierzy, z tego 7,6 tysiąca to żołnierze OT, a reszta to kadra zawodowa. Wkrótce liczba terytorialsów ma się znacząco zwiększyć. – Do końca 2018 roku wojska OT będą liczyć około 20 tys. żołnierzy, z czego 17 tys. będą stanowić żołnierze terytorialnej służby wojskowej, a około 3 tys. kadra zawodowa – mówi ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej.

Kogo szuka WOT? – Ludzi zmotywowanych, z pasją, takich, którzy z zapałem i energią przystąpią do szkolenia – mówi płk Krzysztof Stańczyk, dowódca 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, której formowanie rozpoczęło się 15 stycznia br.

W pierwszym etapie powstawania 8 BOT wyznaczani są żołnierze do sztabu Brygady, 81 Batalionu Lekkiej Piechoty oraz samodzielnych kompanii (kompania dowodzenia, logistyczna i saperów). Płk Krzysztof Stańczyk podkreśla, że do tej pory koncentrował się na pozyskiwaniu kadry zawodowej oraz pracowników cywilnych. – Źródeł, z których są powoływani żołnierze zawodowi, jest kilka. Część na pewno stanowią osoby z jednostek operacyjnych, ale mniej więcej połowę kadry chcemy pozyskać z cywila, a dokładniej z grona żołnierzy, którzy zdjęli mundury w ostatnich latach, a chcieliby wrócić do służby. Poza tym chętnie do swoich struktur przyjmujemy żołnierzy NSR z odpowiednimi kwalifikacjami oraz funkcjonariuszy innych służb mundurowych, m.in. policji, straży granicznej, służby więziennej – wyjaśnia.

Kolejnym etapem tworzenia 8 BOT jest nabór kandydatów na żołnierzy OT w ramach terytorialnej służby wojskowej. Rozmowy z zainteresowanymi osobami ruszyły na początku kwietnia i potrwają do końca czerwca. Kolejna ich tura jest zaplanowana na sierpień. Zainteresowanie jest spore. – Aktualnie mamy ponad tysiąc wniosków ochotników o przyjęcie do terytorialnej służby wojskowej. Około 9% stanowią kobiety, czyli dwa razy więcej niż w wojskach operacyjnych – mówi płk Stańczyk. – W tym roku w ramach szkolenia podstawowego i wyrównawczego planujemy przeszkolić około 400 żołnierzy. Cykl szkoleń rozpocznie się w połowie września i zakończy uroczystą przysięgą wojskową – dodaje oficer.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: terytorialsi.wp.mil.pl

dodaj komentarz

komentarze

~Kandydat do OT
1524679260
A jaki stopień i jakie wykształcenie posiadasz? Ja ppor i wykształcenie nietechniczne. Ciekaw jestem co mi zaproponują.
91-AB-ED-3F
~anton_2006
1524504120
''Ludzi zmotywowanych, z pasją, takich, którzy z zapałem i energią przystąpią do szkolenia''Byłem zmotywowany ,pasje zawsze miałem związane z wojskiem ALE . Przyjeli do służby ok ale za 4 miesiące zwolnili . Powód brak wymaganego wykształcenia do posiadanego stopnia . Pytałem podczas rekrutacji czy nie koliduje -mówili że nie ale po 4 miesiącach jednak tak .........i podziękowali informacją telefoniczną " ZOSTAŁ PAN ZWOLNIONY Z OT"
89-F0-E7-03

Przysięga śląskich terytorialsów
 
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Desant z transportowca-giganta
Śladami Pierwszej Pancernej
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Obrady Rady Unii Europejskiej
Wojna wywiadów
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Irańskie szachy
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Najpierw „Sonda”, później promocja
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
A Torn Subcontinent
Najpierw czekanie, potem pośpiech
Wozy amunicyjne do Raków
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
„Pułaski” wrócił do kraju
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Rivalry on Closed Sea
Jedna misja, jeden zespół
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Wojsko wróciło do Lublina
A Wave of Alliances
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Preselekcja u komandosów
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Szukamy następcy Herculesa
Rozpoczynamy nową erę
Przez krew zdobyty Śląsk
Od sojusznika do kata
Bohaterowie jadą na wakacje
Wielofunkcyjny scyzoryk
Jeśli pomagać, to bezinteresownie
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Nowa misja i nowy sprzęt
Spełniliśmy swój obowiązek
Czarny odchodzi do cywila
Zielonka dla Patriotów
Piknik ze smakiem
High Confidence Operations
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Sprawdzają Brutusa
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Cienka niebieska linia
Wędrówka dla Dwóch Serc
Amerykańska przyszłość WZL
Brunatno-czerwona zmowa
Strzelać nauczyłem się sam
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Białorusini odnowili pomnik Polaków
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO