moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kwalifikacja do WOT

Trwa kwalifikacja kandydatów do terytorialnej służby wojskowej. Trzynaście brygad zaprasza do wstępowania w ich szeregi, w tym siedem nowo formowanych jednostek w województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, świętokrzyskim, małopolskim, wielkopolskim i śląskim. Wnioski o przyjęcie do WOT można składać w WKU w całym kraju.

„Chcę być żołnierzem zawodowym, a służba ta da mi przedsmak tego, czym jest wojsko”. „To świetne połączenie moich zainteresowań militarnych z pracą i szkołą”. „Służba w WOT z niczym nie będzie kolidować, a pasję warto rozwijać”. „Jestem patriotą i chcę być gotowy do obrony ojczyzny”. Takie powody podają najczęściej kandydaci do terytorialnej służby wojskowej, którzy uczestniczą obecnie w całym kraju w rozmowach kwalifikacyjnych. Po ich odbyciu mogą otrzymać powołanie do sześciu już funkcjonujących brygad OT lub do siedmiu nowo tworzonych w województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, świętokrzyskim, małopolskim, wielkopolskim i śląskim.

Wiosenna tura kwalifikacji to część czteroetapowego procesu tworzenia wojsk obrony terytorialnej. W ramach pierwszego etapu (2016–2018) sformowano Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej oraz trzy brygady OT w województwach: podlaskim, lubelskim i podkarpackim. W ramach drugiego etapu (2017–2019) powstały trzy jednostki w województwach warmińsko-mazurskim i mazowieckim. W trzecim (2018–2020) rozpoczęto formowanie siedmiu brygad w Polsce centralnej. W ostatnim, czwartym etapie, który zaplanowany jest na lata 2019–2021, mają powstać cztery brygady w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim, dolnośląskim i opolskim.

Najbardziej zaawansowane pod względem organizacyjnym są brygady powstałe w 1. etapie (wschód kraju), w których utworzono już wszystkie bataliony. W jednostkach z etapu drugiego powstały już dowództwa i sztaby brygad oraz po jednym batalionie. Łącznie w WOT służy obecnie ponad 9,5 tys. żołnierzy, z tego 7,6 tysiąca to żołnierze OT, a reszta to kadra zawodowa. Wkrótce liczba terytorialsów ma się znacząco zwiększyć. – Do końca 2018 roku wojska OT będą liczyć około 20 tys. żołnierzy, z czego 17 tys. będą stanowić żołnierze terytorialnej służby wojskowej, a około 3 tys. kadra zawodowa – mówi ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej.

Kogo szuka WOT? – Ludzi zmotywowanych, z pasją, takich, którzy z zapałem i energią przystąpią do szkolenia – mówi płk Krzysztof Stańczyk, dowódca 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, której formowanie rozpoczęło się 15 stycznia br.

W pierwszym etapie powstawania 8 BOT wyznaczani są żołnierze do sztabu Brygady, 81 Batalionu Lekkiej Piechoty oraz samodzielnych kompanii (kompania dowodzenia, logistyczna i saperów). Płk Krzysztof Stańczyk podkreśla, że do tej pory koncentrował się na pozyskiwaniu kadry zawodowej oraz pracowników cywilnych. – Źródeł, z których są powoływani żołnierze zawodowi, jest kilka. Część na pewno stanowią osoby z jednostek operacyjnych, ale mniej więcej połowę kadry chcemy pozyskać z cywila, a dokładniej z grona żołnierzy, którzy zdjęli mundury w ostatnich latach, a chcieliby wrócić do służby. Poza tym chętnie do swoich struktur przyjmujemy żołnierzy NSR z odpowiednimi kwalifikacjami oraz funkcjonariuszy innych służb mundurowych, m.in. policji, straży granicznej, służby więziennej – wyjaśnia.

Kolejnym etapem tworzenia 8 BOT jest nabór kandydatów na żołnierzy OT w ramach terytorialnej służby wojskowej. Rozmowy z zainteresowanymi osobami ruszyły na początku kwietnia i potrwają do końca czerwca. Kolejna ich tura jest zaplanowana na sierpień. Zainteresowanie jest spore. – Aktualnie mamy ponad tysiąc wniosków ochotników o przyjęcie do terytorialnej służby wojskowej. Około 9% stanowią kobiety, czyli dwa razy więcej niż w wojskach operacyjnych – mówi płk Stańczyk. – W tym roku w ramach szkolenia podstawowego i wyrównawczego planujemy przeszkolić około 400 żołnierzy. Cykl szkoleń rozpocznie się w połowie września i zakończy uroczystą przysięgą wojskową – dodaje oficer.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: terytorialsi.wp.mil.pl

dodaj komentarz

komentarze

~Kandydat do OT
1524679260
A jaki stopień i jakie wykształcenie posiadasz? Ja ppor i wykształcenie nietechniczne. Ciekaw jestem co mi zaproponują.
91-AB-ED-3F
~anton_2006
1524504120
''Ludzi zmotywowanych, z pasją, takich, którzy z zapałem i energią przystąpią do szkolenia''Byłem zmotywowany ,pasje zawsze miałem związane z wojskiem ALE . Przyjeli do służby ok ale za 4 miesiące zwolnili . Powód brak wymaganego wykształcenia do posiadanego stopnia . Pytałem podczas rekrutacji czy nie koliduje -mówili że nie ale po 4 miesiącach jednak tak .........i podziękowali informacją telefoniczną " ZOSTAŁ PAN ZWOLNIONY Z OT"
89-F0-E7-03

USA nie zacznie wojny z Iranem
 
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Iran uderza w USA
Żyj zdrowiej
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Double Eagle po nowemu
Laureat Buzdygana znów najlepszy!
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Własne interesy Europy
„Strategia Bezpieczeństwa Morskiego” konieczna do rozwoju marynarki wojennej
Nowy wiceminister w MON
Noc deportacji
Arsenał Iranu
Sowieci w lodowej pułapce
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Krwawe walki o Monte Cassino
O Patriotach na WAT
Obradowała Rada Gabinetowa
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Defense Without Politics
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Czerwoni w odwrocie
They Train Together, They Fight Together
F-35 – polska Harpia
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
We Are All Darfur
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Szturmani na Lipie
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Podziemna potęga
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Klasy wojskowe po nowemu
Umowa na Harpie podpisana!
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Gen. Kukuła: jesteśmy w połowie drogi
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
„Leonidas”, czyli szkolenie dowódców WOT
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Chciałem walczyć z Niemcami

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO