moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Raport z płonącego getta

W Instytucie Pamięci Narodowej zaprezentowano raport gen. Jürgena Stroopa, który 75 lat temu tłumił powstanie w getcie. – To wyjątkowy dokument obrazujący ludobójczą politykę niemiecką wobec Żydów i zbrodnię Holokaustu – mówił dr Jarosław Szarek, prezes IPN. W raporcie znajdują się też fotografie bojowników, którzy wiosną 1943 roku stawili opór niemieckim oddziałom.

Raport „Żydowska dzielnica mieszkaniowa w Warszawie już nie istnieje!” (Es gibt keinen jüdischen Wohnbezirk in Warschau mehr!) powstał w maju 1943 roku. Był urzędowym sprawozdaniem z pacyfikacji powstania w getcie. – 75-stronicowy dokument zawiera między innymi codzienne meldunki wysyłane przez gen. Stroopa do Friedricha Wilhelma Krügera, szefa SS i Policji w Generalnym Gubernatorstwie. W raporcie znajduje się także statystyka zabitych i aresztowanych Żydów – opisywała Marzena Kruk, dyrektor Archiwum IPN.

Do tekstu dołączono 52 czarno-białe zdjęcia zrobione podczas likwidacji getta. – Wiele z nich stało się fotograficznymi ikonami opowieści o Zagładzie i na stałe wpisały się w świadomość ludzi na całym świecie jako symbole Holokaustu – zaznaczała Kruk.

W 1943 roku powstały trzy egzemplarze raportu, jednak do dziś dotrwały tylko dwa. Jeden jest przechowywany w Narodowym Archiwum Stanów Zjednoczonych w Waszyngtonie, drugi w Archiwum IPN. To jeden z najcenniejszych dokumentów w zbiorach Instytutu. – Został odnaleziony po wojnie w Berlinie i przekazany przez aliantów stronie polskiej w 1948 roku – mówiła dyrektor Archiwum IPN.

Z kolei wiceprezes IPN, dr Mateusz Szpytma, zwrócił uwagę, że raport Stroopa był na procesie norymberskim jednym z dowodów zbrodni hitlerowskich popełnionej na ludności żydowskiej. Był też jednym z głównych dowodów w procesie przeciwko gen. Stroopowi w 1951 roku w Warszawie.

Na początku kwietnia – jak przypomniał prezes Jarosław Szarek – IPN otrzymał certyfikat potwierdzający wpisanie raportu na międzynarodową listę dziedzictwa UNESCO „Pamięć Świata”. Zawiera ona wykaz obiektów o szczególnym znaczeniu historycznym lub kulturowym.

W 2009 roku IPN wspólnie z Żydowskim Instytutem Historycznym w Warszawie opublikował raport Stroopa. Wersja cyfrowa dokumentu jest dostępna na stronie internetowej IPN www.pamiec.pl. – Chcemy pokazać ten bezcenny dokument warszawiakom. Obecnie jest on poddawany konserwacji, ale liczymy, że na jesieni uda się zorganizować wystawę, na której go zaprezentujemy – zapowiedział dr Jarosław Szarek, prezes IPN.

Pamiętamy o powstaniu

Podczas spotkania szefowie IPN mówili także o rozpoczętej kilka dni temu społecznej kampanii „Odważni na szlaku Machabeuszy”, która ma upamiętniać 75. rocznicę zrywu w getcie. – Powstanie było dramatycznym krzykiem ludności skazanej na zagładę. Ludzi, którzy wiedzieli, że ich walka jest przegrana, ale nie chcieli bezwolnie iść na śmierć – mówił dr Szarek. Dodał, że większość żydowskich bojowców poległa podczas walki lub została zamordowana. – Dziś chcemy ich przypomnieć, dlatego na plakacie wydanym z okazji kampanii pokazujmy twarze kilku z nich, uwiecznione przez gen. Stropa w jego raporcie – podkreślił dr Szpytma.

Plakaty IPN opowiadające o bohaterstwie żydowskich powstańców ukażą się w prasie ogólnopolskiej i regionalnej oraz Internecie. Będzie je można także oglądać w tramwajach warszawskich i w metrze.

Gen. Jürgen Stroop podczas II wojny brał udział w mordowaniu ludności żydowskiej na terenie Polski. Prowadził też akcje przeciwko ruchowi oporu na Ukrainie i Kaukazie. Od 19 kwietnia do 16 maja 1943 roku dowodził operacją likwidacji warszawskiego getta i tłumienia powstania. Został aresztowany 8 maja 1945 roku przez Amerykanów. Po wojnie został przekazany Polsce i skazany na karę śmierci za zbrodnie popełnione na ludności polskiej i żydowskiej. Stracono go 6 marca 1952 roku.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Anna Dąbrowska, Wikimedia Commons/Bundesarchiv

dodaj komentarz

komentarze


SEAD pierwszy raz z Polakami
 
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Logistyka dla Leopardów
„Dragon” na Bałtyku
PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany
Zmiany w przepisach mundurowych
Jak zginął „Ponury”
Kontroler na bojowo
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Trudny sojusz partyzantów
Obrady Rady Unii Europejskiej
Curious about Poland
Rydwany dżihadu
„Puma” naciera
Dowództwo Operacyjne świętuje 15-lecie
Finansowe wsparcie MON dla weteranów
Mapa z głębin morza
Flota przyszłości
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
„Polska” szpica NATO zaliczyła test
Rekordowy test natowskich systemów wsparcia dowodzenia
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady
Marynarze pomogli prokuraturze
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Z Wehrmachtu do Armii Andersa
Awanse generalskie na koniec „Dragona”
Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
Memory Gives Us Wings
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Działalność firm na rzecz obronności
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Tu się zadań nie wybiera
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
NATO pokazało siłę na Bałtyku
Ekonowinki na poligonie
Polski wkład w operację „Overlord”
Jastrzębie wspierają wojska lądowe
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
Fleet of the Future
A Half-Open Gate to Hell
Szer. Iga Baumgart-Witan: Patrzę na mundur i czuję dumę
Medycy z GROM-u skoczą z pomocą
Likwidacja komendanta Junka
Miroslawiec Up
Rusza cyberkomponent WOT-u
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
F-16 wracają do Polski
The Chariots of Jihad
Ty także możesz zdobyć Buzdygana
Chemicy w akcji
Polsko-amerykańska cyberwspółpraca
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli
Medale dla uczestników walk w Karbali
Kierunek: Afganistan
Kolejna szabla AFN zdobyta
Pierwszy krok do „Mewy”
„Air Force One” na Cytadeli

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO