moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szer. Karolina Pilarska mistrzynią Polski w maratonie

Dałam z siebie wszystko! Na trasie zostawiłam mnóstwo zdrowia i serca. Na 40 km złapał mnie kryzys i myślałam nawet o przerwaniu biegu – mówi szer. Karolina Pilarska z Jednostki Wojskowej Komandosów. Zawodniczka Wojskowego Klubu Biegacza Meta Lubliniec została mistrzynią Polski w maratonie. Na zawodach w Dębnie uzyskała czas 2 godz. 49 min 6 s.

Na początku biegu stawce przewodziła Arleta Meloch, utytułowana zawodniczka Olimpii Grudziądz, która w historii mistrzostw kraju w maratonie wywalczyła najwięcej medali. Reprezentantka Mety objęła prowadzenie po 13 km trasy i systematycznie powiększała przewagę nad rywalkami. Na 30 km Meloch traciła do niej półtorej minuty, a biegnąca na trzecim miejscu Karolina Waśniewska z Technika Radom 2 min 53 s. Na 40 km przewaga Pilarskiej nad Meloch wynosiła 1 min 34 s, a nad Waśniewską 1 min 49 s. W końcowej fazie biegu Waśniewska przyspieszyła i wyprzedziła Meloch, ale nie zdołała już dogonić zawodniczki z Lublińca.

Szer. Pilarska metr przed metą zatrzymała się, a potem z trudem zrobiła ostatni krok i padła na asfalt. – Dałam z siebie wszystko! Na trasie zostawiłam mnóstwo zdrowia i serca. Na 40 km złapał mnie kryzys i nawet myślałam o przerwaniu biegu – podkreśla mistrzyni Polski z lublinieckiej Mety. Zwyciężczyni bieg utrudniał krwawiący duży palec u nogi. Zawodniczka, mimo bólu, nie poddała się i postanowiła oderwać się od rywalek na taką odległość, aby jej nie widziały. – Chciałam je w ten sposób zniechęcić do pogoni i zyskać bezpieczną przewagę na wypadek kryzysu, którego się spodziewałam. Wiedziałam bowiem, że zbyt krótko przygotowywałam się do startu w maratonie i brakuje mi wytrzymałości – dodaje reprezentantka Mety.

REKLAMA

– Karolina dokonała niesamowitego wyczynu. W niespełna dziesięć miesięcy po urodzeniu córki zdobyła tytuł mistrzyni Polski w maratonie. A przygotowania do tego startu pod okiem trenera Adama Draczyńskiego rozpoczęła dopiero 8 stycznia – mówi st. chor. sztab. rez. Zbigniew Rosiński, były prezes Mety. Zawodniczka z Lublińca przed startem w Dębnie zdawała sobie sprawę z tego, że brakuje jej „wybiegania” i mogą to wykorzystać rywalki, które miały lepsze od niej „życiówki” w maratonie. – Karolina doskonale kontrolowała poczynania konkurentek. W odpowiednim momencie oderwała się od nich i zyskała taką przewagę, która zapewniła jej złoto. Dwa ostatnie kilometry były dla niej bardzo ciężkie. Pokonała je w tempie 5 min/km. Tymczasem rywalki walczące za jej plecami o srebro biegły szybciej – dodaje chorąży.

Osiągnięcie szer. Pilarskiej tym bardziej zasługuje na uznanie, że dystans 42 km 195 m na zawodach pokonała dopiero drugi raz w życiu. W debiucie – 2 października 2016 roku – była trzecia w wojskowych mistrzostwach świata w maratonie. W biegu, który odbył się w Turynie, wywalczyła również złoty medal w klasyfikacji drużynowej. W Dębnie Karolina dopiero po raz drugi w karierze stanęła na podium seniorskich mistrzostw kraju. Po raz pierwszy cieszyła się z medalu w 2015 roku, kiedy to w Pile była trzecia w mistrzostwach w półmaratonie.

Warto podkreślić, że przed szer. Pilarską tylko jeden sportowiec żołnierz stanął na najwyższym stopniu podium mistrzostw kraju kobiet w maratonie. Uczyniła to st. szer. Monika Stefanowicz z poznańskiego Wojskowego Zespołu Sportowego i Wojskowego Klubu Sportowego Grunwald, która zdobyła trzy tytuły mistrzowskie: w 2004, 2008 i 2015 roku.

Medal wywalczony przez Karolinę zainspirował działaczy i zawodników Mety do zorganizowania imprezy na stadionie lekkoatletycznym. – W najbliższą sobotę o godz. 11 na Stadionie Miejskim w Lublińcu rozpocznie się „Mityng z Mistrzynią”. W debiucie organizacyjnym na stadionie nie porywamy się na wiele konkurencji. Przeprowadzimy rywalizację w biegach na 800 i 1500 m oraz w skoku w dal – informuje chorąży Rosiński.

Jacek Szustakowski

autor zdjęć: Grzegorz Grabowski / pasjabiegania.pl

dodaj komentarz

komentarze


Cel – bezpieczna Europa
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Patagonia Does not Forgive Mistakes
Militaria z morskiego dna
Curse of the Black Gold
Formowanie Żelaznej Dywizji
„Jastrzębie” przechwyciły rosyjski samolot
Pożegnanie generała Surawskiego
Morze niezgody
Zrobiłem to, co do mnie należało
Plutony podhalańczyków gotowe do szpicy
Czarter samolotów dla VIP-ów
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
13 Desperadoes
Więcej ochotników zasili szeregi WOT-u
Album na urodziny „Łuka”
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Gdynia gościła polsko-szwedzkie forum
Franciszek Jach – pilot z fantazją
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
Komandosi z Agatu na Kaukazie
ORP „Drużno” po nowemu
Granice są po to, by je przekraczać
Tysiące osób pożegnały prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza
Szturmani pojadą na zawody w Kanadzie
Wojownik w Kłodzku
„Poszli nasi w bój bez broni”
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
Antoś, symbol Lwowa
See You On The Mat
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
Polskie święta na misjach
Pilot z precyzją chirurga
W Brukseli o bezpieczeństwie
Ogień przez 48 godzin
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
Centrum w zawieszeniu
„Strzelnica w powiecie” po raz drugi
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
Wojsko pomaga w gaszeniu pożaru
Powrót lekkich czołgów w US Army
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
Testament geopolityczny prezydenta
Proobronna „Anakonda”
Pamięć o powstańcach styczniowych jest elementem polskiej tożsamości
Programy NATO dla ukraińskich saperów
„Sophia” do końca marca
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
Widzimy się na macie
Zabytkowe czołgi w nowej siedzibie
Klątwa czarnego złota
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
Panie bez taryfy ulgowej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Poszukiwana Harpia
Jedenaście lat od katastrofy pod Mirosławcem
Niemcy i Brytyjczycy połączyli siły. Powstał zbrojeniowy gigant
Cybernetyczna foka lustruje dno
Playing the World

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO