moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sztafeta żołnierskich serc biegnie do Żagania

Biegiem ze Spały do Żagania żołnierze po raz ósmy uczczą pamięć dowódcy wojsk lądowych, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem. Sygnał do startu VIII Sztafety Pamięci gen. Tadeusza Buka dał dzisiaj syn generała Mariusz. Na trasę o długości około 500 km wyruszyło dzisiaj spod cmentarza w Spale, gdzie znajduje się grób gen. Buka, dziewięciu biegaczy.

Sztafeta, nazwana przez gen. Mirosława Różańskiego „Sztafetą żołnierskich serc”, od 2011 roku jest nierozerwalnie związana z obchodami święta 34 Brygady Kawalerii Pancernej. Generał Buk, zanim został dowódcą wojsk lądowych, dowodził pancerniakami z Żagania w latach 2002–2005 i to jako ich dowódca otrzymał pierwszą gwiazdkę generalską. Celem sztafety jest utrwalanie pamięci o generale oraz propagowanie i przybliżenie tradycji 34 BKPanc oraz 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Organizatorzy przygotowali na trasie szereg imprez towarzyszących. Biegacze prowadzą pogadanki w szkołach, spotykają się z władzami miast i przedstawicielami różnych stowarzyszeń i organizacji.

Sztafeta w 11 dni przebiegnie przez miasta i miejscowości czterech województw i pokona trasę o długości ok. 500 km. Choć skład sztafety będzie się co kilka dni zmieniał, dwoje podoficerów z 34 BKPanc – chor. Edyta Wrzeszcz i sierż. Krzysztof Jaworski – będzie w zespole przez całą trasę. Bieg zakończy się 20 kwietnia w Żaganiu. Jego uczestnicy dotrą na plac Pamięci przed żagańską jednostką, gdzie wraz z żołnierzami brygady i zaproszonymi gośćmi złożą kwiaty przed pomnikiem generała.

Przed wyruszeniem na trasę pierwszego etapu ze Spały do Zelowa uczestnicy sztafety wzięli dzisiaj udział w uroczystości na spalskim cmentarzu. Przy grobie gen. Tadeusza Buka żołnierze z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, którą przed laty dowodził dowódca wojsk lądowych, wystawili wartę honorową. O godz. 8.41 minutą ciszy uczczono pamięć generała, a następnie na jego grobie złożono wieńce i kwiaty.

Sygnał do startu sztafety dał dzisiaj syn generała Mariusz. Symboliczną pałeczkę z rąk rodziny gen. Buka odebrali por. w st. spocz. Antoni Smolarek i st. chor. sztab. Mirosław Stachowski. Porucznik, przyjaciel gen. Buka, choć formalnie nie jest członkiem sztafety, co roku towarzyszy sztafecie na trasie ze Spały do odległego o 10 km Tomaszowa.

St. chor. sztab. Mirosław Stachowski już siedmiokrotnie brał udział w biegu upamiętniającym gen. Buka. W tym roku pobiegnie także, ale w nieco zmienionej formule. – Postanowiłem samotnie, w ramach urlopu, pokonać trasę do Żagania – mówi podoficer z 34 BKPanc. Ponieważ nie byłby w stanie pokonać codziennie takiego dystansu jak sztafeta, której zawodnicy co pewien czas rotują się i mogą chwilę odetchnąć w samochodzie zespołu technicznego, wybrał sobie krótszą trasę. Co więcej, samotny biegacz będzie niósł w plecaku cały swój ekwipunek. – Średnio będę pokonywał każdego dnia około 40 km – przyznaje chorąży. Z pozostałymi biegaczami spotka się dopiero na mecie sztafety, czyli w Żaganiu.

„Marynarska Dycha”

7 kwietnia w Ustce odbył się III Bieg Przełajowy „Marynarska Dycha” im. admirała floty Andrzeja Karwety. Na dystansie 10 km rywalizowało 209 mężczyzn i 77 kobiet. Najszybciej pokonał trasę – w 36 min 17 s – Piotr Drwal z Ustki. Drugie miejsce zajął Krzysztof Rudnik z grupy biegowej Night Runners Słupsk (z czasem 38 min 10 s), a trzecie sierż. Artur Pelo z 7 Brygady Obrony Wybrzeża w Słupsku (39,25). 20. pozycję w rywalizacji open wywalczyła najlepsza z kobiet – pchor. Katarzyna Obarska z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu (46,12). Druga była Lucyna Kuklińska-Nurkowska z LKS Jantar Ustka (47,39), a trzecia Dagmara Wiwatowska ze Straszyna (50,09). W ramach imprezy czczącej pamięć admirała Karwety, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem, odbył się również rajd rowerowy oraz marsz z kijkami.

Jacek Szustakowski

autor zdjęć: 25 BKPanc

dodaj komentarz

komentarze


Militaria z morskiego dna
Komandosi z Agatu na Kaukazie
Jakie zmiany w programie „Legii Akademickiej”?
Antoś, symbol Lwowa
Zostań żołnierzem Żelaznej Dywizji
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
Curse of the Black Gold
Żołnierze zdominowali mistrzostwa Polski w biatlonie
Technologiczne inwestycje HSW
Pilot z precyzją chirurga
Wspólny konkurs resortów obrony i edukacji
Śmigłowiec marynarki szukał rozbitka
See You On The Mat
Węzły dla wojska
Cel – bezpieczna Europa
13 Desperadoes
Zrobiłem to, co do mnie należało
Panie bez taryfy ulgowej
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
Testament geopolityczny prezydenta
W Brukseli o bezpieczeństwie
„Sophia” do końca marca
Poszukiwana Harpia
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
„Snipy” to oczy...
Bal na rzecz weteranów
Widzimy się na macie
Playing the World
Polscy generałowie w strukturach NATO
Znana wysokość podwyżek dla żołnierzy
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
Cybernetyczna foka lustruje dno
Lekcja zimowego przetrwania
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
Centrum w zawieszeniu
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
Album na urodziny „Łuka”
Jak zostać żołnierzem? Dowiesz się w górach
Proobronna „Anakonda”
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
Granice są po to, by je przekraczać
Powrót lekkich czołgów w US Army
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Lotnisko Chopina zyska tereny od wojska
Klątwa czarnego złota
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
Pielęgniarka spod Monte Cassino
Czarter samolotów dla VIP-ów
II edycja „Legii Akademickiej” dla studentów
Morze niezgody
Programy NATO dla ukraińskich saperów
Więcej pieniędzy dla kombatantów
ORP „Drużno” po nowemu
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Polskie święta na misjach
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Tysiące osób pożegnały prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Trwa żałoba narodowa

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO