moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W drodze do Santiago de Compostela

Ramię w ramię walczyli na misji w Afganistanie. Teraz razem wyruszyli do Hiszpanii na pieszą wędrówkę szlakiem Camino de Santiago, czyli św. Jakuba. Amerykańska organizacja charytatywna Veterans on the Camino po raz pierwszy zaprosiła do udziału w tej imprezie polskich żołnierzy. Przez 40 dni pokonają blisko 800 kilometrów.

Pod koniec ubiegłego roku na stronie internetowej Centrum Weterana pojawiła się informacja, że organizacja Veterans on the Camino zaprasza polskich weteranów na wspólną wędrówkę jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych – szlakiem św. Jakuba w północno-zachodniej Hiszpanii. Amerykańska fundacja od kilku lat organizuje takie wyprawy. Chętni musieli spełnić kilka warunków: znać język angielski, służyć na misji w Afganistanie, a także wykazać się dobrą kondycją fizyczną, aby wytrzymać trudy 40-dniowego marszu. Wszelkie koszty pokrywał organizator. – Udział w tegorocznej wyprawie Camino jest dla mnie szczególnie ważny, gdyż po raz pierwszy zaprosiliśmy weteranów z Polski, z którymi służyłem w Afganistanie – mówi Brad Genereux, założyciel fundacji Veterans on the Camino i koordynator wyprawy.

Zgłosiło się dwóch polskich weteranów poszkodowanych na misjach. Pierwszym jest Witold Kortyka, były żołnierz 16 Dywizji Zmechanizowanej w Elblągu, uczestnik misji w Iraku, Afganistanie i Kosowie, obecnie wykładowca w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu. Drugim – Piotr Żbikowski, mł. chor. marynarki, który służy w Dowództwie 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Obaj uznali, że codzienny 25-kilometrowy marsz to wyzwanie i postanowili się sprawdzić.

Wyprawa rozpoczęła się we wtorek we Francji, u stóp Pirenejów, a zakończy w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Pokonanie 800-kilometrowej trasy zostało zaplanowane na 40 dni. Witold Kortyka przyznał, że podchodzi do wyprawy z nadzieją, ale i z obawą. Z nadzieją, bo czeka go przygoda i spotka amerykańskich kolegów, z którymi będzie dzielił wysiłek, trud i zmęczenie. Będzie także dążył do wyznaczonego celu, jak miało to miejsce w przeszłości – podczas misji na Bałkanach, w Iraku czy Afganistanie. Obawy dotyczą zaś ograniczeń zdrowotnych – obaj odnieśli obrażenia podczas służby poza granicami kraju. Piotr Żbikowski został postrzelony podczas patrolu na XII zmianie PKW w Afganistanie, Witold Kortyka był poważnie ranny w Iraku, gdy konwój, którym jechał został ostrzelany.

– Po 26 latach odszedłem z wojska z powodów zdrowotnych. Rany odniesione na misji uniemożliwiły mi kontynuowanie służby. Z własnymi ograniczeniami będę się zmagał codziennie na szlaku. Przygotowania rozpocząłem już w styczniu – zakładałem plecak i maszerowałem wokół Zalewu Zegrzyńskiego – opowiada Witold Kortyka. – Udział w marszu szlakiem św. Jakuba jest dla weterana z niepełnosprawnością ruchową wyzwaniem wymagającym szczególnej motywacji i determinacji – dodaje Piotr Żbikowski.

Tegoroczny marsz szlakiem Camino de Santiago ma dla Brada Genereux szczególne znaczenie jeszcze z innego powodu. – Moja wyprawa będzie poświęcona pamięci Caseya Sauniera, żołnierza piechoty morskiej, który służył w Afganistanie. Wrócił do domu, ale nie zdołał sobie poradzić ze skutkami stresu pourazowego. Pod koniec 2017 roku popełnił samobójstwo. Miał 35 lat – opowiada. Jego rodzina prosiła, aby Brad Genereux zabrał na szlak jego nieśmiertelnik oraz bransoletę, jaką noszą amerykańscy żołnierze, a na koniec wędrówki odebrał certyfikat ukończenia marszu i przekazał go rodzinie.

Na stronie internetowej fundacji Brad Genereux napisał, że dla amerykańskich weteranów celem hiszpańskiej wyprawy jest „powrót do domu”. Wracają zmęczeni, ale zadowoleni, bo pokonali własne słabości, bo „po dojściu do Santiago de Compostela umiera stary człowiek i rodzi się nowy”.

Relacje z wyprawy można śledzić na stronie fundacji Veterans on the Camino.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: veteransonthecamino.com

dodaj komentarz

komentarze


Generała Andersa akces do NATO
Wizja marszałka prysła w Rydze
Żołnierze gotowi do misji „Sophia”
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
MP5: pierwszy z NATO
Żołnierz poprowadził reprezentację lekkoatletów do triumfu w mistrzostwach Europy
201 maratonów w 201 krajach
W poszukiwaniu fregat ekspedycyjnych
Drugie życie Wilczego Szańca
12 Brygada 20 lat w NATO
Nowi generałowie w Wojsku Polskim
Urodziny „Zo”– napisz scenariusz o życiu generał Zawackiej
Artylerzyści na „Dynamic Front ‘19”
Step ahead in a different world
Jastrzębie dyscyplinują rosyjskie myśliwce
Panie bez taryfy ulgowej
Rusza program „cyber.mil z klasą”
Co dalej w relacjach z Iranem po konferencji bliskowschodniej?
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Niezwykłe spotkanie weteranów afgańskiej misji
Kampania wyborcza poza armią
Iceman Challenge. Do złota zabrakło niewiele
„Gra o tron”, sezon I – Dymitriada
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Odwiedź „kuźnię generałów”
Trzecia Setka Komandosa
„Spirit of Ostra Brama” już na Cytadeli
Wnioski z „Anakondy ‘18”
„Dysk” – kobieca strona Armii Krajowej
Cel – bezpieczna Europa
Pogromcy czołgów poszukiwani
A Biting and Tracking Commando
MON uspokaja: „Wisła” zgodnie z harmonogramem
W Brukseli o bezpieczeństwie
Brunssum, or welcome to the Netherlands
19 medali żołnierzy
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Podwyżki dla pracowników wojska
To był realny plan odbudowy Polski
Hunt for “the Butcher of Vukovar”
Okrętowa grupa zadaniowa ćwiczyła na Bałtyku
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Jastrzębie widzą w ciemności
General Anders Joins NATO
Pancerna walka w mieście
Jak uzdrowić zbrojeniówkę?
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
Szczyt USA–Korea bez porozumienia
„Northern Sojourn ’19” z Polakami
Szef NATO w Warszawie
Trening na wieżowcu i nad wodą
Polacy dzielą się doświadczeniem logistycznym
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Mistrzynie z Glasgow w szeregach armii
Wybieramy mistrzów sportu powszechnego w 2018 roku
„Zoom na proobronność”
PGZ wyremontuje ORP „Czernicki”
Brąz Rudyka w mistrzostwach świata w kolarstwie torowym
Fuzja w ramach PGZ

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO