moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Saperska robota

Wojskowi z Głogowa budują w Prudniku na Opolszczyźnie tymczasowy most. Będzie on służył mieszkańcom w czasie remontu stałej przeprawy. Konstrukcja wznoszona przez saperów ma mieć 51 metrów długości i jezdnię o szerokości ponad 4 metrów. Prace zakończą się 20 kwietnia. Prowadzi je 22 żołnierzy z 4 Batalionu Inżynieryjnego.

Pododdział skierowany do Prudnika wchodzi w skład Wojskowych Jednostek Odbudowy podlegających 2 Pułkowi Inżynieryjnemu z Inowrocławia.

Budowa mostu, która rozpoczęła się 19 marca, została podzielona na dwa etapy. W pierwszym, siedmioosobowa grupa transportowa z 4 batalionu przewiozła elementy konstrukcji mostu DMS-65 ze składnicy Agencji Rezerw Materiałowych w miejscowości Barnkowo – Chojna (województwo zachodniopomorskie) do Prudnika na Opolszczyźnie. Aby przewieźć wszystkie stalowe elementy, głogowscy saperzy musieli wykonać kilka kursów. Mieli do dyspozycji 7 dużych samochodów ciężarowych – dwa Jelcze 862D-Hiab oraz 5 ciężarówek Iveco Stralis o ładowności do 40 t. Kolumny transportujące musiały pokonać ponad 450 km w jedną stronę. 22 marca żołnierze dostarczyli do Prudnika ostatnie fragmenty konstrukcji. Pierwszy etap prac został zakończony.

26 marca do akcji włączyła się grupa mostowa głogowskiego batalionu, rozpoczynając tym samym drugi etap budowy. 15 saperów z kompanii drogowo-mostowej pod dowództwem kpt. Artura Korytowskiego przystąpiła do montażu poszczególnych elementów. – W pierwszej kolejności, w osi mostu musimy przygotować plac montażowy – opisuje kpt. Korytowski. Wyjaśnia, że na tym placu będą następnie montowane poszczególne elementy, które za pomocą specjalnych rolek mają być nasuwane na podporę nośną.

Przeprawa, którą saperzy budują nad górską rzeką Prudnik będzie miała 51 m długości i jezdnie o szerokości 4,2 m. Z mostu będą z niej mogły korzystać pojazdy o ciężarze całkowitym do 3,5 t.

Franciszek Fejdych, burmistrz Prudnika, zauważa, że zadanie żołnierzy nie jest łatwe, bo przeprawa ma znajdować się nad górską rzeką. – Zazwyczaj jej szerokość wynosi około 7 m, jednak podczas wiosennych roztopów lub silnych opadów, woda znacznie przybiera. Nurt jest wówczas niezwykle silny – wyjaśnia burmistrz. Dodaje, że zaangażowanie wojska przy budowie mostu gwarantuje, że prace zostaną wykonane przez doświadczonych specjalistów a termin oddania przeprawy do użytku zostanie dotrzymany.

– Do wykonywania takich zadań jesteśmy wyszkoleni i przygotowani – zapewnia ppłk Grzegorz Wincek, dowódca 4 Batalionu Inżynieryjnego. Oficer i jego podwładni zdają sobie sprawę, że budowa nowej przeprawy ma ogromne znaczenie dla miejscowej ludności. Bez nowego mostu nie byłby możliwy remont dotychczas używanej konstrukcji.

Żołnierze wchodzący w skład struktur Wojskowych Jednostek Odbudowy często wykonują tego typu zadania. W lutym, w ramach szkolenia specjalistycznego, wybudowali 36-metrowy most na Bobrze, w miejscowości Dąbrowica w Kotlinie Jeleniogórskiej. Żołnierze 4 Batalionu Inżynieryjnego z Głogowa realizują też zadania na rzecz innych jednostek wojskowych. Na przykład w 2017 roku pracowali przy budowie polowych składów środków bojowych na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Żagań. Prowadzili też prace przy rekultywacji terenu w Ośrodku Szkolenia Poligonowego w Lesznie. Saperzy z Głogowa poprawiali tam przejezdność dróg dla pojazdów kołowych i gąsienicowych, odtwarzali dojazdy przeciwpożarowe oraz udrażniali rowy odwadniające przy jezdniach.

Zgodnie z planem i podpisanymi z wojskiem umowami, budowa tymczasowego mostu w centrum Prudnika zakończy się 20 kwietnia.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: ppor. Michał Kopertowski

dodaj komentarz

komentarze


Polacy świętowali niepodległość
 
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
ORP „Ślązak” gotowy do służby
KRS Formoza zachęca mężczyzn do badań
Plany modernizacji wojsk lądowych, część III
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Podaruj upominek kombatantowi
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Niechciany traktat
Obrona bez polityki
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Wyzwania polskiej fotoniki
Logistycy w akcji
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Polska pomoże Ukrainie walczyć z PTSD
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Symbol zaklęty w dacie
Razem się szkolą, razem walczą
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Sierż. Artur Pelo po raz czwarty zwycięzcą Ćwierćmaratonu Komandosa
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Awanse na 11 listopada
Nowy wiceminister w MON
GROM na kursie działań specjalnych
68W Means Lifesaver
PESCO z polskim projektem
T-72 strzelają na poligonie
Muzeum w Żaganiu pomaga Spielbergowi
Klasy wojskowe po nowemu
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
Nowa spółka lotnicza PGZ
Plan modernizacji marynarki wojennej
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Thin Blue Line
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Akcja „Niepodległą mamy we krwi” na finiszu
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Black Jack ściąga do Polski
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Wołyńskie lwie serca
Eksperyment z przywództwa
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Mroczne serce okupowanej Europy
Tyraliera terytorialsów
Codziennie składamy legunom raport
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Jani, Miraculously Saved
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Wojsko na Biegu Niepodległości
101 lat Niepodległej!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO