moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Saperska robota

Wojskowi z Głogowa budują w Prudniku na Opolszczyźnie tymczasowy most. Będzie on służył mieszkańcom w czasie remontu stałej przeprawy. Konstrukcja wznoszona przez saperów ma mieć 51 metrów długości i jezdnię o szerokości ponad 4 metrów. Prace zakończą się 20 kwietnia. Prowadzi je 22 żołnierzy z 4 Batalionu Inżynieryjnego.

Pododdział skierowany do Prudnika wchodzi w skład Wojskowych Jednostek Odbudowy podlegających 2 Pułkowi Inżynieryjnemu z Inowrocławia.

Budowa mostu, która rozpoczęła się 19 marca, została podzielona na dwa etapy. W pierwszym, siedmioosobowa grupa transportowa z 4 batalionu przewiozła elementy konstrukcji mostu DMS-65 ze składnicy Agencji Rezerw Materiałowych w miejscowości Barnkowo – Chojna (województwo zachodniopomorskie) do Prudnika na Opolszczyźnie. Aby przewieźć wszystkie stalowe elementy, głogowscy saperzy musieli wykonać kilka kursów. Mieli do dyspozycji 7 dużych samochodów ciężarowych – dwa Jelcze 862D-Hiab oraz 5 ciężarówek Iveco Stralis o ładowności do 40 t. Kolumny transportujące musiały pokonać ponad 450 km w jedną stronę. 22 marca żołnierze dostarczyli do Prudnika ostatnie fragmenty konstrukcji. Pierwszy etap prac został zakończony.

REKLAMA

26 marca do akcji włączyła się grupa mostowa głogowskiego batalionu, rozpoczynając tym samym drugi etap budowy. 15 saperów z kompanii drogowo-mostowej pod dowództwem kpt. Artura Korytowskiego przystąpiła do montażu poszczególnych elementów. – W pierwszej kolejności, w osi mostu musimy przygotować plac montażowy – opisuje kpt. Korytowski. Wyjaśnia, że na tym placu będą następnie montowane poszczególne elementy, które za pomocą specjalnych rolek mają być nasuwane na podporę nośną.

Przeprawa, którą saperzy budują nad górską rzeką Prudnik będzie miała 51 m długości i jezdnie o szerokości 4,2 m. Z mostu będą z niej mogły korzystać pojazdy o ciężarze całkowitym do 3,5 t.

Franciszek Fejdych, burmistrz Prudnika, zauważa, że zadanie żołnierzy nie jest łatwe, bo przeprawa ma znajdować się nad górską rzeką. – Zazwyczaj jej szerokość wynosi około 7 m, jednak podczas wiosennych roztopów lub silnych opadów, woda znacznie przybiera. Nurt jest wówczas niezwykle silny – wyjaśnia burmistrz. Dodaje, że zaangażowanie wojska przy budowie mostu gwarantuje, że prace zostaną wykonane przez doświadczonych specjalistów a termin oddania przeprawy do użytku zostanie dotrzymany.

– Do wykonywania takich zadań jesteśmy wyszkoleni i przygotowani – zapewnia ppłk Grzegorz Wincek, dowódca 4 Batalionu Inżynieryjnego. Oficer i jego podwładni zdają sobie sprawę, że budowa nowej przeprawy ma ogromne znaczenie dla miejscowej ludności. Bez nowego mostu nie byłby możliwy remont dotychczas używanej konstrukcji.

Żołnierze wchodzący w skład struktur Wojskowych Jednostek Odbudowy często wykonują tego typu zadania. W lutym, w ramach szkolenia specjalistycznego, wybudowali 36-metrowy most na Bobrze, w miejscowości Dąbrowica w Kotlinie Jeleniogórskiej. Żołnierze 4 Batalionu Inżynieryjnego z Głogowa realizują też zadania na rzecz innych jednostek wojskowych. Na przykład w 2017 roku pracowali przy budowie polowych składów środków bojowych na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Żagań. Prowadzili też prace przy rekultywacji terenu w Ośrodku Szkolenia Poligonowego w Lesznie. Saperzy z Głogowa poprawiali tam przejezdność dróg dla pojazdów kołowych i gąsienicowych, odtwarzali dojazdy przeciwpożarowe oraz udrażniali rowy odwadniające przy jezdniach.

Zgodnie z planem i podpisanymi z wojskiem umowami, budowa tymczasowego mostu w centrum Prudnika zakończy się 20 kwietnia.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: ppor. Michał Kopertowski

dodaj komentarz

komentarze


Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
 
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Trwała odporność terytorialsów
Świętuj z żołnierzami
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Kierunek: misja
Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
Laserowa artyleria US Army
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Skok na głęboką wodę
F-16 kończą misję w Estonii
Ukraiński kurs na Zachód
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Przeciwlotnicy w drodze do USA
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Więcej celowników z PCO dla wojska
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Bon turystyczny także w wojsku
Online z mistrzami sportu
Strzelnice dla terytorialsów
Super Warrior w GROM-ie
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Amerykanie znów w Drawsku
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Sprawdzony sojusznik
Polskie porty bardziej otwarte
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Chemicy do zadań specjalnych
Komuniści przeciwko legendzie Generała
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Polsko-amerykańska współpraca
Dla odważnych i walecznych
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Szarża „Hallerczyka”
Wojsko przeciw wirusowi
Na misjach święta inne niż zwykle
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
Tak się zostaje prymusem
Druga kadencja prezydenta Dudy
Amerykanie odmładzają F-16
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO