moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Afgańska misja z nowymi siłami

Pokazujecie naszym sojusznikom, że jesteśmy odpowiedzialnym członkiem NATO – mówił podczas przedświątecznej wizyty w bazie Bagram prezydent Andrzej Duda. Zapowiedział jednocześnie, że Polski Kontyngent Wojskowy w Afganistanie zostanie zwiększony o 50 żołnierzy. Niewykluczone też, że rodzima zbrojeniówka będzie partycypować w modernizacji sprzętu, z którego korzysta afgańska armia.  

Prezydent Andrzej Duda, minister Mariusz Błaszczak i ks. gen. Józef Guzdek, biskup polowy WP, odwiedzili polskich żołnierzy, którzy pełnią obecnie służbę w Afganistanie. Jak zgodnie podkreślali, chcieli w przededniu Wielkanocy podziękować wojskowym z kontyngentu, który realizuje zadania w ramach natowskiej misji „Resolute Support”. – Nigdy od czasów drugiej wojny światowej Polska nie wykonywała tak długiej i niebezpiecznej misji – podkreślał prezydent. – Pokazujecie naszym sojusznikom, że jesteśmy odpowiedzialnym członkiem NATO. Nie pilnujemy tylko granic Rzeczpospolitej, ponieważ rozumiemy, że nasz wojskowy trud potrzebny jest także w innych miejscach – dodawał. Taka postawa, jak przekonywał Andrzej Duda, przynosi Polsce wymierne korzyści. Przyczyniła się ona do tego, że dziś w Polsce na stałe stacjonują wojska USA i kilku innych państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Strzegą tak zwanej wschodniej flanki zagrożonej przez Rosję, która coraz wyraźniej prezentuje imperialne ambicje.

Wizyta w Afganistanie miała jednak nie tylko wymiar kurtuazyjny. Polska delegacja spotkała się z premierem Afganistanu Abdullahem Abdullahem oraz dowódcą natowskiej misji „Resolute Support” gen. Johnem W. Nicholsonem. Już po zakończeniu rozmów poinformowali, że do końca roku polski kontyngent zostanie zwiększony o 50 żołnierzy. – Takie jest oczekiwanie sojusznicze. Chodzi nam o to, by NATO było realnym sojuszem – tłumaczył minister Błaszczyk. Na tym jednak nie koniec. Jak tłumaczył szef resortu obrony, rozmowy z afgańskim premierem dotyczyły między innymi modernizacji sprzętu wykorzystywanego przez miejscową armię. – Tu rysują się możliwości dla Polskiej Grupy Zbrojeniowej – zaznaczył minister Błaszczak.

REKLAMA

Podczas uroczystego apelu wręczone zostały odznaczenia państwowe i medale resortowe. Wśród wyróżnionych znaleźli się nie tylko polscy żołnierze. Brązowy Medal Wojska Polskiego otrzymał od ministra między innymi gen. Leopoldo J. Quintas, dowódca misji „Resolute Support” ds. operacyjnych.

Misja „Resolute Support” rozpoczęła się w 2015 roku. Stanowi ona kontynuację trwającej kilkanaście lat misji stabilizacyjnej ISAF. Inne są jednak zadania żołnierzy. Siły stabilizacyjne doradzają dowódcom afgańskiej armii oraz instytucjom podległym tamtejszym ministerstwom obrony i spraw wewnętrznych. Łącznie w misję zaangażowanych jest 13 tys. żołnierzy sił sojuszniczych. Polski kontyngent liczy obecnie 250 żołnierzy i cywilnych pracowników wojska. Pełnią oni służbę w Kabulu, Kandaharze, Bagram oraz Gamberi. W skład kontyngentu wchodzą przedstawiciele kilku jednostek. Trzon obecnej rotacji stanowią żołnierze 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Jakub Szymczuk/KPRP, por. Robert Suchy/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Our efforts passed muster
Sierż. Janusz Raczy
Więcej pieniędzy dla armii!
W cyberprzestrzeni trwa wojna
Kpr. Dariusz Liszka
Saperzy na start, czyli łotewskie ćwiczenia „Detonator”
Afgańska zmiana gotowa do misji
„Niepodległą mamy we krwi”
Optoelektronika dla Leopardów
Niebezpieczne zadanie nurków minerów
„Wostok”, czyli pokaz sztuczek wojennych
Jastrzębie w Albacete
Razem dla bezpieczeństwa
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Zmiany w dodatkach służbowych
Plut. Włodzimierz Wysocki
Wyślij paczkę do PKW
Drugie życie BWR-ów
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Kawalerzyści na górskich trasach
Warto być żołnierzem
Polska Casa nad Irakiem
St. kpr. Tomasz Rożniatowski
USA w hołdzie gen. Pułaskiemu
Program Legii Akademickiej będzie kontynuowany
Inspektorat wrócił nad Bałtyk
Pole by choice
Kleszcze zamiast BRDM-ów
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
The United States of America Have It Their Way
„Patrol ‘18”: atak na lotnisku
Weterani w drodze do Sydney
Na macie z mistrzem
Po Bieszczadach dla Berdychowskiego
Stalowa nowoczesność
Zmiany w ustawie o weteranach
MON sfinansuje budowę szpitala w Legionowie
Terytorialsi w urzędach
16–31 października 1918 roku – Polacy tworzą regularną armię
Szer. rez. Jarosław Kurowski
Nothing Can Stop Our Tanks
Broń nie tylko dla mundurowych
Płk Drumowicz objął dowodzenie specjalsami
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Prezydent Duda w Białym Domu
Komitet Wojskowy NATO w Warszawie
JTAC wie najwięcej
Rząd za kluczowymi zmianami
Premier symbolicznie rozpoczął budowę Muzeum Historii Polski
„Patrol” walczy ze skażeniami
Podhalańczycy przed dyżurem w NATO
„Bolko” na wodzie
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
Prezydent w ONZ: wszyscy musimy przestrzegać prawa międzynarodowego
Serce admirała biło dla Polski
Medycyna taktyczna na specjalnym poziomie

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO