moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowy dowódca Wielkopolskiej Brygady

W piątek, 16 marca, na placu apelowym w Międzyrzeczu, pułkownik Piotr Malinowski przekazał sztandar 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej pułkownikowi Robertowi Kosowskiemu.

16 marca pułkownik Robert Kosowski objął dowodzenie Wielkopolską Brygadą, a jej dotychczasowy dowódca – pułkownik Piotr Malinowski został wyznaczony na stanowisko Szefa Sztabu Wielkonarodowej Dywizji Północny-Wschód w Elblągu .

Ważny dzień dla Wielkopolskiej Brygady rozpoczęła msza święta celebrowana przez Biskupa Polowego Wojska Polskiego Jego Ekscelencję Józefa Guzdka w Kaplicy pw. Ducha Świętego w Międzyrzeczu.

REKLAMA

Następnie na placu apelowym, zgodnie z obowiązującą tradycją i ceremoniałem wojskowym podczas uroczystości sztandar 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, w obecności generała dywizji Stanisława Czosnka – dowódcy 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, zaproszonych gości oraz żołnierzy 17WBZ, został przekazany z rąk pułkownika Piotra Malinowskiego w ręce obejmującego dowodzenie pułkownika Roberta Kosowskiego.

Generał dywizji Stanisław Czosnek podziękował pułkownikowi Malinowskiemu za trud i wysiłek włożony w 2,5 letnie dowodzenie Wielkopolską Brygadą mówiąc: „To co o pułkowniku Malinowskim mogę powiedzieć to oponowanie, logika w działaniu i konsekwencja w działaniu. Te jego 3 podstawowe cechy doprowadziły do tego ze zostawia brygadę w doskonałym stanie . Zdolność tej brygady została potwierdzona w ubiegłym roku w ramach ćwiczenia taktycznego z wojskami pod kryptonimem Borsuk-17 (…) tak, brygada jest w doskonałym stanie. Piotr to jest twoja zasługa, twojej osobowości , zasługa tych żołnierzy którymi w tak wspaniały sposób kierowałeś, że dzisiaj możemy stanąć tu, patrząc sobie prosto w oczy i móc ze szczerym wyrazem tych oczu podziękować sobie za lata dowodzenia tą brygadą”.

Jednocześnie dowódca Czarnej Dywizji życzył obejmującemu obowiązki dowódcy Cyfrowej Brygady powodzenia na nowym stanowisku służbowym. „Następca, który ma punkt startu bardzo trudny, ponieważ ta brygada jest na doskonałym poziomie wyszkolenia i przygotowania posiada ogromne doświadczenie szkoleniowe (…) dlatego też Panie pułkowniku Kosowski, przypomnę jeszcze raz, że punktem wyjścia do pańskiego dowodzenia tą jednostką jest doskonały stan tejże brygady, ale cele które będzie sobie Pan stawiał na okres swojego dowodzenia nie mogą iść inaczej jak tylko i wyłącznie w górę” – mówił dalej gen. dyw. Stanisław Czosnek.

Pułkownik Malinowski żegnając brygadę podkreślił, że nie wszystkie dni były słoneczne. Liczne wyzwania stawiane przed brygadą wiązały się z trudnymi i wymagającymi decyzjami, podczas których zawsze mógł liczyć na wsparcie swojej kierowniczej kadry, zastępcy, szefa szkolenia i szefa sztabu. A dzięki wysiłkowi wszystkich żołnierzy jednostki, 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana sprostała każdemu wyzwaniu.

Po licznych podziękowaniach dla dowódców, oficerów, podoficerów, żołnierzy i wszystkich wspierających działalność Wielkopolskiej Brygady, głos zabrał pułkownik Robert Kosowski zaznaczając, że objęcie nowych obowiązków jest dla niego zaszczytem oraz dużym wyzwaniem. Wielkopolska Brygada to jednostka, która działa na nowoczesnym sprzęcie wykonując stawiane przed nią trudne zadania na bardzo wysokim poziomie.

Uroczysty apel zakończyła defilada pododdziałów Wielkopolskiej Brygady oraz honorowy przejazd sprzętu, który po raz ostatni defilował przed pułkownikiem Piotrem Malinowskim.

Tekst: por. Weronika Milczarczyk

red. PZ

autor zdjęć: st. szer. Łukasz Kermel

dodaj komentarz

komentarze


W Radomiu o przygotowaniach do Air Show
Terytorialsi na kursie dla ratowników wodnych
Pomnik katyński w Jersey City. Prawda historyczna kontra polityczna poprawność
Eurosatory 2018 zakończone
Porządki w programach śmigłowcowych
Trzy medale strzelców na wojskowym czempionacie
Puma i Kuguar na Mazurach
Na jakich zasadach powrót do armii?
Bliski Wschód – definicja chaosu
„Saber Strike ’18” – decydujące starcie
„Bękarty wojny” w Dachau
Dzieci wyśpiewały i wytańczyły Niepodległą
Eurosatory – królestwo militarnych pojazdów
Koszykarze z Czarnej Dywizji mistrzami Wojska Polskiego
Polityka fałszywego uśmiechu
Wojskowi judocy na tatami
Szachiści najlepsi w mistrzostwach NATO
Polskie skrzydła w Afryce
Francja inwestuje w obronność
Sukces Trumpa czy Kima?
GROM, jak rodziła się legenda
St. szer. Paweł Wojciechowski drugi w Rzymie
Naukowcy przypomnieli dorobek Wyższej Szkoły Wojennej
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Eurosatory 2018: Robotyzacja pola walki
Żandarmeria świętuje
Wyjątkowa misja
Srebrny medal st. szer. Mateusza Polaczyka
Ustawa degradacyjna przyjęta przez rząd
LOT Szkoły Orląt
Zmiany w systemie dowodzenia armią ­
Legenda polskiej partyzantki
Patrioty bronią nieba na „Saber Strike”
Egzamin „Kormorana” na Świnie
Co z kierowcami pojazdów uprzywilejowanych?
Rozkaz brzmiał: pokonać rzekę
Pierwsi mistrzowie kraju służb mundurowych w biatlonie
Trening z koktajlami Mołotowa
Akademia Wojsk Lądowych otwiera drzwi
1-15 czerwca 1918 – 1 Pułk Strzelców Polskich na pierwszej linii frontu
Minister obrony na spotkaniu w Rumunii
15–30 czerwca 1918 – Błękitna Armia pod polskimi sztandarami
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Porady z paragrafem
Pomoc potrzebującym żołnierzom
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Kierunek – wschodnia flanka
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Myśliwce MiG-29 polecą na Litwę
Piloci i terytorialsi będą się szkolić nad Pilicą
Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City
Ławka, która łączy tradycję z nowoczesnością
Starcie pancernych plutonów
IPN odnalazł szczątki kolejnego niezłomnego
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO