moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Minister obrony na spotkaniu w Rumunii

Polska przywiązuje dużą wagę do współpracy państw wschodniej flanki NATO – mówił minister Mariusz Błaszczak, który wziął udział w spotkaniu szefów resortów obrony państw Grupy B9. Minister odwiedził też polskich żołnierzy służących w Rumunii w Batalionowej Grupie Bojowej, która strzeże bezpieczeństwa wschodniej flanki Sojuszu.

We wtorek rano w Bukareszcie rozpoczęło się spotkanie ministrów obrony państw w tzw. formacie bukaresztańskim, czyli Grupy B9. W jej skład wchodzą: Polska, Rumunia, Bułgaria, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Słowacja i Węgry. Głównym tematem obrad były kwestie związane z zapewnieniem bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO, interoperacyjności państw Grupy B9 oraz współpracy ze Stanami Zjednoczonymi. Ministrowie obrony opracowali także wspólne stanowisko, które ma zostać przedstawione członkom Sojuszu Północnoatlantyckiego na lipcowym szczycie Sojuszu w Brukseli.

Jeszcze przed obradami spotkali się minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i szef rumuńskiego resortu obrony Mihai-Viorel Fifor. Minister Błaszczak zapewniał, że współpraca między Polską a Rumunią układa się bardzo dobrze. – Nasze historyczne doświadczenia nakazują pamiętać o zagrożeniach. Dzięki współpracy w ramach NATO tworzymy realny system bezpieczeństwa. Cieszę, że decyzje podjęte podczas szczytu Sojuszu w Warszawie w 2016 roku są wprowadzane w życie – mówił Mariusz Błaszczak podczas konferencji prasowej. Minister przypomniał, że na mocy podjętych wówczas decyzji, polscy i rumuńscy żołnierze strzegą wspólnie bezpieczeństwa granic NATO. To zadanie realizują zarówno w Polsce, jak i w Rumunii. – Staramy się, aby adaptacja Sojuszu wobec zagrożeń przebiegała jak najlepiej. Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z faktu, iż one istnieją i jesteśmy zgodni co do sposobu, w jaki należy im przeciwdziałać – dodał szef MON-u.

Jeszcze przed obradami spotkali się minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i szef rumuńskiego resortu obrony Mihai-Viorel Fifor.

W podobnym duchu wypowiadał się rumuński minister obrony. – Państwa znajdujące się na wschodniej flance dostrzegają zagrożenia dla bezpieczeństwa tego rejonu, dlatego to właśnie na ten aspekt został położony nacisk podczas obrad Grupy B9 – podkreślał Fifor cytowany przez agencję Agerpres. Rumuński polityk przyznał, że podczas dzisiejszego spotkania dyskutowano nie tylko o postępach we wdrażaniu decyzji z warszawskiego szczytu, ale także omawiano kwestie, które zostaną poruszone na najbliższym szczycie.

Po południu minister Błaszczak pojechał do miejscowości Krajowa, gdzie w ramach dostosowanej wysuniętej obecności NATO (tFP - tailored Forward Presence) stacjonuje druga zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego.

– Ważne jest to, żebyśmy mogli czuć się bezpiecznie w naszej ojczyźnie, ale także, aby Europa, której jesteśmy częścią, także była bezpieczna. To, co usłyszałem od dowódców, szczególnie od dowódców rumuńskich, świadczy o tym, że godnie reprezentujecie Polskę. To dobrze świadczy o waszym profesjonalizmie i o przygotowaniu – mówił podczas spotkania szef MON. – Dziękuję za waszą służbę, którą pełnicie z żołnierzami rumuńskimi. To niezwykle ważne dla nas, dla Polski i dla naszego bezpieczeństwa – dodał.

Magdalena Miernicka , MON, Agerpres

autor zdjęć: por. Robert Suchy/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Operacja „Ku wolności”, czyli Abwehra kręci w Polsce film
Cadet Camp w wojskowej uczelni
Kpr. Marcin Lewandowski trzeci w Szanghaju
16-31 maja 1918 – Amerykanie przystępują do walki
Wzajemne wsparcie
40 lat misji UNIFIL
Pod Monte Cassino walczyli o Polskę
Udana misja tygrysów
Bryza już lata nad Morzem Śródziemnym
Powinność państwa
108 twardzieli na mecie Ultramaratonu Kaszubskiego
Zgromadzenie Parlamentarne NATO podsumowało projekt eFP
Kolejna zmiana żołnierzy leci do Afganistanu
Antoni Macierewicz w Kanadzie o rosyjskiej agresji
Europejska Harpia?
W Sejmie międzynarodowa debata o bezpieczeństwie
Większa flota Szkoły Orląt
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Weterani na macie
„Kabul VIII” – gotowi do misji
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
1-15 czerwca 1918 – 1 Pułk Strzelców Polskich na pierwszej linii frontu
Terror na Majorce
Prezydent podpisał ustawę budżetową na 2018 rok
Szef MON przed Zgromadzeniem Parlamentarnym NATO
Pierwszy maraton biegłam z Polą
Szkolimy następców
Dziewczyny na medal
Co z kierowcami pojazdów uprzywilejowanych?
ORP „Piorun” w pogoni za „Bismarckiem”
Gala konkursu o żołnierzach wyklętych
Bojowa operacja u brzegów Estonii
Będzie więcej dróg o znaczeniu obronnym
Bliski Wschód – definicja chaosu
Centralne obchody Dnia Weterana
NATO i USA – dwa filary bezpieczeństwa Polski
Warszawa miejscem debaty o przyszłości NATO
Minister obrony na spotkaniu w Rumunii
Trzy medale żołnierzy w mistrzostwach zapaśników
Pedro ze Stalowej Woli
Wojska specjalne świętują
Argentyńska zagadka
Ustawa degradacyjna przyjęta przez rząd
Francja inwestuje w obronność
Na jakich zasadach powrót do armii?
Pomnik katyński w Jersey City. Prawda historyczna kontra polityczna poprawność
Tygrysy nad Poznaniem
Atak terrorystyczny w Radomiu
Nowy polski samolot
Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City
Jak kupować skutecznie i szybko
Huta celuje w miliard
Afgańska misja z nowymi siłami
Drugi dzień obrad NATO w Brukseli
Polacy na straży pokoju na Półwyspie Koreańskim

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO