moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Minister obrony na spotkaniu w Rumunii

Polska przywiązuje dużą wagę do współpracy państw wschodniej flanki NATO – mówił minister Mariusz Błaszczak, który wziął udział w spotkaniu szefów resortów obrony państw Grupy B9. Minister odwiedził też polskich żołnierzy służących w Rumunii w Batalionowej Grupie Bojowej, która strzeże bezpieczeństwa wschodniej flanki Sojuszu.

We wtorek rano w Bukareszcie rozpoczęło się spotkanie ministrów obrony państw w tzw. formacie bukaresztańskim, czyli Grupy B9. W jej skład wchodzą: Polska, Rumunia, Bułgaria, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Słowacja i Węgry. Głównym tematem obrad były kwestie związane z zapewnieniem bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO, interoperacyjności państw Grupy B9 oraz współpracy ze Stanami Zjednoczonymi. Ministrowie obrony opracowali także wspólne stanowisko, które ma zostać przedstawione członkom Sojuszu Północnoatlantyckiego na lipcowym szczycie Sojuszu w Brukseli.

Jeszcze przed obradami spotkali się minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i szef rumuńskiego resortu obrony Mihai-Viorel Fifor. Minister Błaszczak zapewniał, że współpraca między Polską a Rumunią układa się bardzo dobrze. – Nasze historyczne doświadczenia nakazują pamiętać o zagrożeniach. Dzięki współpracy w ramach NATO tworzymy realny system bezpieczeństwa. Cieszę, że decyzje podjęte podczas szczytu Sojuszu w Warszawie w 2016 roku są wprowadzane w życie – mówił Mariusz Błaszczak podczas konferencji prasowej. Minister przypomniał, że na mocy podjętych wówczas decyzji, polscy i rumuńscy żołnierze strzegą wspólnie bezpieczeństwa granic NATO. To zadanie realizują zarówno w Polsce, jak i w Rumunii. – Staramy się, aby adaptacja Sojuszu wobec zagrożeń przebiegała jak najlepiej. Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z faktu, iż one istnieją i jesteśmy zgodni co do sposobu, w jaki należy im przeciwdziałać – dodał szef MON-u.

Jeszcze przed obradami spotkali się minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i szef rumuńskiego resortu obrony Mihai-Viorel Fifor.

W podobnym duchu wypowiadał się rumuński minister obrony. – Państwa znajdujące się na wschodniej flance dostrzegają zagrożenia dla bezpieczeństwa tego rejonu, dlatego to właśnie na ten aspekt został położony nacisk podczas obrad Grupy B9 – podkreślał Fifor cytowany przez agencję Agerpres. Rumuński polityk przyznał, że podczas dzisiejszego spotkania dyskutowano nie tylko o postępach we wdrażaniu decyzji z warszawskiego szczytu, ale także omawiano kwestie, które zostaną poruszone na najbliższym szczycie.

Po południu minister Błaszczak pojechał do miejscowości Krajowa, gdzie w ramach dostosowanej wysuniętej obecności NATO (tFP - tailored Forward Presence) stacjonuje druga zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego.

– Ważne jest to, żebyśmy mogli czuć się bezpiecznie w naszej ojczyźnie, ale także, aby Europa, której jesteśmy częścią, także była bezpieczna. To, co usłyszałem od dowódców, szczególnie od dowódców rumuńskich, świadczy o tym, że godnie reprezentujecie Polskę. To dobrze świadczy o waszym profesjonalizmie i o przygotowaniu – mówił podczas spotkania szef MON. – Dziękuję za waszą służbę, którą pełnicie z żołnierzami rumuńskimi. To niezwykle ważne dla nas, dla Polski i dla naszego bezpieczeństwa – dodał.

Magdalena Miernicka , MON, Agerpres

autor zdjęć: por. Robert Suchy/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Dwa medale kajakarki na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy
Z Danii po „Orła”
Groty na rynku cywilnym
Powitanie kuwejckiego kontyngentu
Pomnik nagrobny „Gryfa” odsłonięty
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
16–31 lipca – polskie oddziały na rosyjskiej ziemi
Cel – wybrać najlepszych
Polityka fałszywego uśmiechu
Pierwszy nowoczesny okręt II Rzeczypospolitej
MON na lato dla dzieci żołnierzy
Pożegnanie pilota MiG-a-29
Armia zyskała 323 nowych oficerów
Sukcesy lekkoatletów w Pucharze Świata i Diamentowej Lidze
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Eastern Flank Pillar
75 lat temu powstał 2 Korpus Polski
Strzał ze śmigłowca
Sukces Trumpa czy Kima?
Bohaterowie wciąż inspirują! Finał konkursu literackiego „Polski Zbrojnej”
34 medale żołnierzy na mistrzostwach Polski
Polska delegacja w drodze do Brukseli
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
Koszykarskie zgrupowanie
Czarna Dywizja najlepsza na spartakiadzie
WOT zmodyfikuje zasady organizacji ćwiczeń poza poligonami
PGZ i Leonardo chcą zbudować Kruka
Inwestycje w Pionki
Powietrzny pokaz Orlików i Harvardów
Polscy bohaterowie Ankony
Sojusz jak wspólna pięść
Spadochroniarze skakali po medale
Prezydent i szef MON-u na Łotwie
„Kormoran” opuścił Bałtyk
Polak znaczy skazaniec
„Sophia”: druga zmiana po certyfikacji
„Milion zza oceanu”, czyli Polacy w armii USA
Znamy patronów 2019 roku
Trump: „Polska nie jest zakładnikiem”
Serbskie Homary i Kryle
Francja inwestuje w obronność
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Motywacja przez sport
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
„Kościuszko” na oceanie
WOT: zacieśniamy współpracę z Estonią
Wojskowi lotnicy będą świętować w Dęblinie
Cel: bezpieczne lotnisko
Terytorialsi w urzędach
Homar od nowa
Płonący tor przeszkód
Ankona – samodzielna operacja 2 Korpusu
Szkoła Orląt będzie Akademią
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Unitarka terytorialsów

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO