moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Minister obrony na spotkaniu w Rumunii

Polska przywiązuje dużą wagę do współpracy państw wschodniej flanki NATO – mówił minister Mariusz Błaszczak, który wziął udział w spotkaniu szefów resortów obrony państw Grupy B9. Minister odwiedził też polskich żołnierzy służących w Rumunii w Batalionowej Grupie Bojowej, która strzeże bezpieczeństwa wschodniej flanki Sojuszu.

We wtorek rano w Bukareszcie rozpoczęło się spotkanie ministrów obrony państw w tzw. formacie bukaresztańskim, czyli Grupy B9. W jej skład wchodzą: Polska, Rumunia, Bułgaria, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Słowacja i Węgry. Głównym tematem obrad były kwestie związane z zapewnieniem bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO, interoperacyjności państw Grupy B9 oraz współpracy ze Stanami Zjednoczonymi. Ministrowie obrony opracowali także wspólne stanowisko, które ma zostać przedstawione członkom Sojuszu Północnoatlantyckiego na lipcowym szczycie Sojuszu w Brukseli.

Jeszcze przed obradami spotkali się minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i szef rumuńskiego resortu obrony Mihai-Viorel Fifor. Minister Błaszczak zapewniał, że współpraca między Polską a Rumunią układa się bardzo dobrze. – Nasze historyczne doświadczenia nakazują pamiętać o zagrożeniach. Dzięki współpracy w ramach NATO tworzymy realny system bezpieczeństwa. Cieszę, że decyzje podjęte podczas szczytu Sojuszu w Warszawie w 2016 roku są wprowadzane w życie – mówił Mariusz Błaszczak podczas konferencji prasowej. Minister przypomniał, że na mocy podjętych wówczas decyzji, polscy i rumuńscy żołnierze strzegą wspólnie bezpieczeństwa granic NATO. To zadanie realizują zarówno w Polsce, jak i w Rumunii. – Staramy się, aby adaptacja Sojuszu wobec zagrożeń przebiegała jak najlepiej. Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z faktu, iż one istnieją i jesteśmy zgodni co do sposobu, w jaki należy im przeciwdziałać – dodał szef MON-u.

Jeszcze przed obradami spotkali się minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i szef rumuńskiego resortu obrony Mihai-Viorel Fifor.

W podobnym duchu wypowiadał się rumuński minister obrony. – Państwa znajdujące się na wschodniej flance dostrzegają zagrożenia dla bezpieczeństwa tego rejonu, dlatego to właśnie na ten aspekt został położony nacisk podczas obrad Grupy B9 – podkreślał Fifor cytowany przez agencję Agerpres. Rumuński polityk przyznał, że podczas dzisiejszego spotkania dyskutowano nie tylko o postępach we wdrażaniu decyzji z warszawskiego szczytu, ale także omawiano kwestie, które zostaną poruszone na najbliższym szczycie.

Po południu minister Błaszczak pojechał do miejscowości Krajowa, gdzie w ramach dostosowanej wysuniętej obecności NATO (tFP - tailored Forward Presence) stacjonuje druga zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego.

– Ważne jest to, żebyśmy mogli czuć się bezpiecznie w naszej ojczyźnie, ale także, aby Europa, której jesteśmy częścią, także była bezpieczna. To, co usłyszałem od dowódców, szczególnie od dowódców rumuńskich, świadczy o tym, że godnie reprezentujecie Polskę. To dobrze świadczy o waszym profesjonalizmie i o przygotowaniu – mówił podczas spotkania szef MON. – Dziękuję za waszą służbę, którą pełnicie z żołnierzami rumuńskimi. To niezwykle ważne dla nas, dla Polski i dla naszego bezpieczeństwa – dodał.

Magdalena Miernicka , MON, Agerpres

autor zdjęć: por. Robert Suchy/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Kapral Marcin Lewandowski o krok od diamentów
Obchody 1 września na Westerplatte jednak z udziałem wojska
Reprezentanci Wojska Polskiego 15 razy na podium
Sukcesy żołnierzy z bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego
Zmiany w dodatkach służbowych
PKW Orlik od nowego roku z F-16
Ruszyła budowa ORP „Albatros”
Sopka do liftingu
DracoX: hybryda samolotu i wielowirnikowca
„Sophia”: powrót do domu
Namejs ’18 – łotewskie manewry z międzynarodową obsadą
Burza wokół rocznicowych uroczystości na Westerplatte
Gwardziści z USA w Krzesinach
Cisi bohaterowie
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Będę walczył z czerwonymi aż do ostatniego tchnienia
Dragoni ruszyli do boju
Podchorążowie z Dęblina z odznakami „Combat Swimmer”
Szef MON odwiedził polskie kontyngenty
Mastery wylądowały w Krzesinach
Trzeci wróg
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Zmiany w ustawie o weteranach
Odprawa w Valburgu, czyli oskarżony gen. Sosabowski
Sokoły pola walki
Nowa strzelnica dla wrocławskiej AWL
Abramsy i Bradleye w Polsce
Zmiany w zarządzie PGZ
Całe podium MP w półmaratonie dla żołnierzy
Poznaj dzieje wojskowego Szpitala Ujazdowskiego
Prezydent Duda w Białym Domu
„Camp Pozzi” – nowa książka byłego żołnierza jednostki GROM
Pobiegną dla „Czarnego”
Cyfrowa brygada testuje nowe rozwiązania
Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Rząd za kluczowymi zmianami
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Polscy spadochroniarze z kawalerii na najwyższym podium
Pretorianin
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Cios w domu wroga
Strzały z Procy
W Sejmie o systemie obronnym Polski
Szkoła Orląt będzie Akademią
Poligonowy test zwiadowców
Bezzałogowce w programie „Orlik”
Zmiana dowództwa w LITPOLUKRBRIG
Terytorialsi w urzędach
Mieliśmy oko nad Irakiem
The United States of America Have It Their Way
MMA w Sokołowie Podlaskim
„Kościuszko” wyruszył po szczątki admirała
16–30 września 1918 – rozstrzygająca operacja na zachodnim froncie
Czarna Dywizja zdobywa Ypres
Słowacka Tarcza z udziałem Polaków

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO