moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Minister obrony na spotkaniu w Rumunii

Polska przywiązuje dużą wagę do współpracy państw wschodniej flanki NATO – mówił minister Mariusz Błaszczak, który wziął udział w spotkaniu szefów resortów obrony państw Grupy B9. Minister odwiedził też polskich żołnierzy służących w Rumunii w Batalionowej Grupie Bojowej, która strzeże bezpieczeństwa wschodniej flanki Sojuszu.

We wtorek rano w Bukareszcie rozpoczęło się spotkanie ministrów obrony państw w tzw. formacie bukaresztańskim, czyli Grupy B9. W jej skład wchodzą: Polska, Rumunia, Bułgaria, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Słowacja i Węgry. Głównym tematem obrad były kwestie związane z zapewnieniem bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO, interoperacyjności państw Grupy B9 oraz współpracy ze Stanami Zjednoczonymi. Ministrowie obrony opracowali także wspólne stanowisko, które ma zostać przedstawione członkom Sojuszu Północnoatlantyckiego na lipcowym szczycie Sojuszu w Brukseli.

Jeszcze przed obradami spotkali się minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i szef rumuńskiego resortu obrony Mihai-Viorel Fifor. Minister Błaszczak zapewniał, że współpraca między Polską a Rumunią układa się bardzo dobrze. – Nasze historyczne doświadczenia nakazują pamiętać o zagrożeniach. Dzięki współpracy w ramach NATO tworzymy realny system bezpieczeństwa. Cieszę, że decyzje podjęte podczas szczytu Sojuszu w Warszawie w 2016 roku są wprowadzane w życie – mówił Mariusz Błaszczak podczas konferencji prasowej. Minister przypomniał, że na mocy podjętych wówczas decyzji, polscy i rumuńscy żołnierze strzegą wspólnie bezpieczeństwa granic NATO. To zadanie realizują zarówno w Polsce, jak i w Rumunii. – Staramy się, aby adaptacja Sojuszu wobec zagrożeń przebiegała jak najlepiej. Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z faktu, iż one istnieją i jesteśmy zgodni co do sposobu, w jaki należy im przeciwdziałać – dodał szef MON-u.

Jeszcze przed obradami spotkali się minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i szef rumuńskiego resortu obrony Mihai-Viorel Fifor.

W podobnym duchu wypowiadał się rumuński minister obrony. – Państwa znajdujące się na wschodniej flance dostrzegają zagrożenia dla bezpieczeństwa tego rejonu, dlatego to właśnie na ten aspekt został położony nacisk podczas obrad Grupy B9 – podkreślał Fifor cytowany przez agencję Agerpres. Rumuński polityk przyznał, że podczas dzisiejszego spotkania dyskutowano nie tylko o postępach we wdrażaniu decyzji z warszawskiego szczytu, ale także omawiano kwestie, które zostaną poruszone na najbliższym szczycie.

Po południu minister Błaszczak pojechał do miejscowości Krajowa, gdzie w ramach dostosowanej wysuniętej obecności NATO (tFP - tailored Forward Presence) stacjonuje druga zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego.

– Ważne jest to, żebyśmy mogli czuć się bezpiecznie w naszej ojczyźnie, ale także, aby Europa, której jesteśmy częścią, także była bezpieczna. To, co usłyszałem od dowódców, szczególnie od dowódców rumuńskich, świadczy o tym, że godnie reprezentujecie Polskę. To dobrze świadczy o waszym profesjonalizmie i o przygotowaniu – mówił podczas spotkania szef MON. – Dziękuję za waszą służbę, którą pełnicie z żołnierzami rumuńskimi. To niezwykle ważne dla nas, dla Polski i dla naszego bezpieczeństwa – dodał.

Magdalena Miernicka , MON, Agerpres

autor zdjęć: por. Robert Suchy/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Szkolenie Legii Akademickiej we Wrocławiu
Bohaterowie wciąż inspirują! Finał konkursu literackiego „Polski Zbrojnej”
16–31 lipca – polskie oddziały na rosyjskiej ziemi
PGZ i Leonardo chcą zbudować Kruka
Ankona – samodzielna operacja 2 Korpusu
„Kościuszko” na oceanie
Serbskie Homary i Kryle
Pożegnanie pilota MiG-a-29
Polska delegacja w drodze do Brukseli
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
Strzał ze śmigłowca
Z Danii po „Orła”
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Powitanie kuwejckiego kontyngentu
„Sophia”: druga zmiana po certyfikacji
Prezydent i szef MON-u na Łotwie
Polak znaczy skazaniec
Pierwszy nowoczesny okręt II Rzeczypospolitej
Eastern Flank Pillar
Czarna Dywizja najlepsza na spartakiadzie
Terytorialsi w urzędach
Sukces Trumpa czy Kima?
Pancerne starcie w Orzyszu
„Walka czołgów” – kolejne starcie
Unitarka terytorialsów
Powietrzny pokaz Orlików i Harvardów
WOT: zacieśniamy współpracę z Estonią
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
34 medale żołnierzy na mistrzostwach Polski
Motywacja przez sport
WOT zmodyfikuje zasady organizacji ćwiczeń poza poligonami
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
MON na lato dla dzieci żołnierzy
Polskie Bryzy nad Afryką
Polscy bohaterowie Ankony
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Sukcesy lekkoatletów w Pucharze Świata i Diamentowej Lidze
„Kormoran” opuścił Bałtyk
Kawaleryjskie święto w Hrubieszowie
Szkoła Orląt będzie Akademią
Armia zyskała 323 nowych oficerów
Sojusz jak wspólna pięść
Spadochroniarze skakali po medale
Trump: „Polska nie jest zakładnikiem”
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
Polityka fałszywego uśmiechu
„Milion zza oceanu”, czyli Polacy w armii USA
Dwa medale kajakarki na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Cel: bezpieczne lotnisko
Inwestycje w Pionki
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Francja inwestuje w obronność
Płonący tor przeszkód
Groty na rynku cywilnym

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO