moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dowódcy wschodniej flanki NATO w szczecińskim Korpusie

Kilkudziesięciu oficerów, m.in. dowódcy grup bojowych, brygad, dywizji czy jednostek integracyjnych NATO, które stacjonują na wschodniej flance Sojuszu spotkali się w kwaterze Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie. – Jesteśmy gotowi do działania 24 godziny na dobę, natychmiast – zapowiedział gen. Manfred Hofmann, dowódca Korpusu.

Do Koszar Bałtyckich w Szczecinie przyjechało w czwartek kilkudziesięciu oficerów różnych szczebli dowodzenia – dowódców natowskich oddziałów stacjonujących na wschodniej flance Sojuszu. Bo to właśnie Korpus, jako dowództwo NATO wysokiego stopnia gotowości koordynuje działania wszystkich jednostek Sojuszu w regionie i – w razie zagrożenia – jest gotowy przejąć dowodzenie nad wszystkimi wojskami Sojuszu Północnoatlantyckiego na przydzielonym sobie terenie w Europie Środkowo-Wschodniej.

– NATO stworzyło nowy system dowodzenia, złożony z grup bojowych, brygad i NFIU. Cały ten system już działa – mówił niemiecki generał Manfred Hofmann, dowódca Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego. – Od czasu do czasu musimy spotkać się osobiście, żeby podzielić się doświadczeniem i wnioskami. Takie bezpośrednie spotkania są potrzebne, żeby wzmocnić pracę całego zespołu – wyjaśniał sens dzisiejszego spotkania.

Wśród ok. 60 oficerów, którzy spotkali się w Szczecinie byli m.in. polscy dowódcy: gen. bryg. Krzysztof Motacki, dowódca Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód w Elblągu, gen. bryg. Jarosław Gromadziński, dowódca 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej i płk Artur Bogowicz, dowódca Jednostki Integracji Sił NATO w Polsce (NFIU Poland).

W Polsce, Estonii, na Litwie i Łotwie od 2017 roku stacjonują wielonarodowe batalionowe grupy bojowe. Każda z tych grup liczy ok. 1000 żołnierzy i jest zintegrowana z wybraną brygadą kraju-gospodarza. W przypadku grupy stacjonującej w Orzyszu i Bemowie Piskim, którą dowodzą Amerykanie, jest to 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana. – Stoję na czele grupy złożonej z wojsk Wielkiej Brytanii, Chorwacji, Rumunii i USA zintegrowanych z 15 Brygadą Zmechanizowaną – wyjaśnił ppłk Scott Cheney, dowódca batalionowej grupy bojowej w Polsce (Battle Group Poland).

Gen. Krzysztof Motacki, dowódca Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód w Elblągu zapowiedział, że jego dowództwo osiągnie pełną gotowość operacyjną jeszcze w tym roku, ale jeszcze zanim to nastąpi weźmie udział w międzynarodowym ćwiczeniu „Saber Strike” i „Anakonda”. – Opracowujemy system szkolenia i będziemy szkolić podległe nam brygady i grupy bojowe – zapowiada gen. Motacki.

– Grupy bojowe wschodniej flanki są w pełni operacyjne – podkreślił gen. Hofmann. – Nasz Korpus koordynuje ich aktywność tu ze Szczecina i jesteśmy gotowi przez 24 godziny na dobę do dowodzenia tymi siłami. Jeśli zaszłaby taka potrzeba, zareagujemy natychmiast – zaznaczył oficer.

Dlatego oficerowie wschodniej flanki analizują m.in. zmieniającą się sytuację w Obwodzie Kaliningradzkim, czyli wzmacnianie przez Rosję stacjonujących tam sił i sprowadzanie coraz to nowszego typu uzbrojenia. Gen. Hofmann określił tę sytuację jako „niebezpieczną”. – Na podstawie analizy sytuacji w Obwodzie Kaliningradzkim zostaną podjęte odpowiednie decyzje. Jeśli trzeba będzie zareagować, na pewno to zrobimy. W mojej opinii każda broń gotowa do użycia jest zagrożeniem – powiedział gen. Hofmann.

Tymczasem Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni wymieniany jest od kilku miesięcy jako kandydat do umiejscowienia nowego dowództwa NATO w Europie. Polski rząd zabiega o to, by takie dowództwo powstało w naszym kraju. Gen. Hofmann nie wykluczył takiej możliwości. – NATO analizuje obecnie, jak dostosować się do zmieniających się warunków w Europie i jego struktura jest modyfikowana. Jesteśmy gotowi do działania i podporządkujemy się decyzjom państw ramowych. Jesteśmy gotowi do przejęcia zadań, które zostałyby nam powierzone – mówił niemiecki oficer.

Marcin Górka

autor zdjęć: Marcin Górka

dodaj komentarz

komentarze


Pogromcy czołgów poszukiwani
Najważniejsze jest rażenie
Artylerzyści na „Dynamic Front ‘19”
Mistrzynie z Glasgow w szeregach armii
Herculesem dookoła świata
Kraby na służbie w Sulechowie
Podwyżki dla pracowników wojska
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Wybieramy mistrzów sportu powszechnego w 2018 roku
Szef NATO w Warszawie
Żołnierz poprowadził reprezentację lekkoatletów do triumfu w mistrzostwach Europy
Kampania wyborcza poza armią
Kpr. Jakub Tynka uhonorowany „Nagrodą specjalną”
US Army od kuchni
„Gra o tron”, sezon I – Dymitriada
Wizja marszałka prysła w Rydze
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Jastrzębie widzą w ciemności
Urodziny „Zo”– napisz scenariusz o życiu generał Zawackiej
W poszukiwaniu fregat ekspedycyjnych
Szczyt USA–Korea bez porozumienia
Wolność, odwaga, pomysłowość. 75 lat od Wielkiej Ucieczki
Żołnierze gotowi do misji „Sophia”
NATO i kosowska łamigłówka
Trzecia Setka Komandosa
Gra o tron – sezon II: Polacy na Kremlu
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Step ahead in a different world
75 lat od wielkiej ucieczki
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Polacy dzielą się doświadczeniem logistycznym
Wnioski z „Anakondy ‘18”
Dodatkowe szkolenie pilotów Gulfstreamów
Spędź sobotę w WAT
Kościuszko na czele insurekcji
Premier odwiedził GROM
General Anders Joins NATO
Będą testy pocisków zakazanych traktatem INF
Trening na wieżowcu i nad wodą
Rok intensywnych ćwiczeń
Kraby dla artylerzystów z Sulechowa
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Nadzieja sportu wojskowego mistrzynią Europy
Jastrzębie dyscyplinują rosyjskie myśliwce
Panie bez taryfy ulgowej
Cel – bezpieczna Europa
To był realny plan odbudowy Polski
PGZ wyremontuje ORP „Czernicki”
100 km w podziękowaniu za uratowanie wzroku
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Co dalej w relacjach z Iranem po konferencji bliskowschodniej?
Brąz Rudyka w mistrzostwach świata w kolarstwie torowym
Okrętowa grupa zadaniowa ćwiczyła na Bałtyku
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Błękitna Brygada na misji ONZ w Libanie
Chemicy z Polski i USA przygotowują się do wspólnych ćwiczeń
Niezwykłe spotkanie weteranów afgańskiej misji
Podniebny trening transportowców

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO