moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dzień Kobiet w armii

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej spotkał się w czwartek w 1 Bazie Lotnictwa Transportowego z kobietami, które służą w Wojsku Polskim. Zaproszenie przyjęły przedstawicielki wszystkich rodzajów sił zbrojnych. – Panie zawsze uczyły nas męstwa, godności i odwagi – mówił szef resortu. Zapowiedział też zmiany w Radzie ds. Kobiet, organie doradczym MON.

Żeby połączyć obowiązki służbowe z rodzinnymi trzeba mieć wielką siłę i energię. To powód do najwyższego uznania i najwyższego szacunku – mówił podczas dzisiejszego spotkania z okazji Dnia Kobiet Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Chciałbym podziękować paniom, żołnierzom Wojska Polskiego za codzienną służbę. W armii służy prawie 6 tys. kobiet, a wśród pracowników jest ich prawie 23 tys. One są naszą siłą podkreślił. 

Szef MON-u zaznaczył także, że uroczystość odbywa się w roku, w którym obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. – Kiedy wybijaliśmy się na niepodległość, to także postawa pań, żon i matek, które wychowywały swoich synów w poczuciu patriotyzmu, zaowocowała tym, że Polska stała się krajem niepodległym, że wróciła na mapę Europy – mówił.


Film: MON

Minister poinformował także, że podjął decyzję o wzmocnieniu Rady ds. Kobiet w Siłach Zbrojnych RP, która jest jego organem doradczym. – Od teraz przewodnicząca Rady będzie podlegała bezpośrednio szefowi resortu obrony. Dzięki temu kontakt będzie łatwiejszy, a reakcja w sytuacjach kryzysowych będzie mogła być skuteczniejsza – podkreślił szef MON-u. Zostanie też przeprowadzony „przegląd procedur związanych z reakcją w sytuacjach kryzysowych, kiedy dochodzi do konfliktów na tle relacji interpersonalnych”. W jednostkach wojskowych zostaną powołani pełnomocnicy ds. kobiet, już od szczebla batalionu, a ich obowiązkiem będzie informowanie Rady ds. Kobiet o każdym przypadku naruszenia stosunków interpersonalnych.

Chciałabym podziękować za szybką reakcję na nasze postulaty oraz wzmocnienie roli Rady ds. Kobiet – mówiła jej przewodnicząca, ppłk Beata Targońska. Każda z nas otrzymała mandat zaufania od naszych koleżanek w służbie, a dziś otrzymałyśmy go od ministra. Dołożymy wszelkich starań, aby sprostać wymaganiom i zadaniom, które są przed nami stawiane – dodała.

Podczas dzisiejszego spotkania, szef resortu obrony odniósł się także do spotkania z kombatantkami powstania warszawskiego, które odbyło się wczoraj. – Podziękowałem tym paniom nie tylko za odważną postawę w tych niezwykle trudnych czasach, ale także za wychowywanie kolejnych pokoleń, pokazywanie im, jak ważny jest patriotyzm – mówił.

Podczas uroczystości szef MON-u wręczył kobietom upominki. Uroczystość uświetnił występ muzyków w mundurach z Dowództwa Garnizonu Warszawa.

W Wojsku Polskim służy obecnie 5829 kobiet w służbie zawodowej, co stanowi 5,73 proc. pełnego stanu osobowego żołnierzy pełniących zawodową służbę wojskową. W korpusie oficerskim służy 1525 kobiet, podoficerskim – 897, a szeregowych zawodowych jest 3407. Najwięcej kobiet służy w wojskach lądowych – 2219, w siłach powietrznych – 806, w marynarce wojennej – 443, w wojskach specjalnych – 74, a w Wojskach Obrony Terytorialnej – 92.

W samym Ministerstwie Obrony Narodowej służy 30 kobiet, w Sztabie Generalnym WP – 4, w Dowództwie Generalnym i jednostkach podległych 1096 kobiet, w Dowództwie Operacyjnym – 50, w Inspektoracie Wsparcia Sił Zbrojnych – 421, w Żandarmerii Wojskowej – 166, w Dowództwie Garnizonu Warszawa – 126, a w jednostkach organizacyjnych wojskowej służby zdrowia – 44. W rezerwie kadrowej znajduje się natomiast 31 kobiet.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: por. Robert Suchy / CO MON, st. szer. Wojciech Król / CO MO

dodaj komentarz

komentarze


Puma i Kuguar na Mazurach
Srebrny medal st. szer. Mateusza Polaczyka
Porządki w programach śmigłowcowych
Wyjątkowa misja
St. szer. Paweł Wojciechowski drugi w Rzymie
Terytorialsi na kursie dla ratowników wodnych
LOT Szkoły Orląt
Dzieci wyśpiewały i wytańczyły Niepodległą
Porady z paragrafem
Polskie skrzydła w Afryce
Ławka, która łączy tradycję z nowoczesnością
Pomnik katyński w Jersey City. Prawda historyczna kontra polityczna poprawność
„Bękarty wojny” w Dachau
Zmiany w systemie dowodzenia armią ­
Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City
15–30 czerwca 1918 – Błękitna Armia pod polskimi sztandarami
Trening z koktajlami Mołotowa
Francja inwestuje w obronność
Minister obrony na spotkaniu w Rumunii
Świnoujście świętowało 100-lecie marynarki
Eurosatory – królestwo militarnych pojazdów
„Saber Strike ’18” – decydujące starcie
Na jakich zasadach powrót do armii?
Polityka fałszywego uśmiechu
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Akademia Wojsk Lądowych otwiera drzwi
Ustawa degradacyjna przyjęta przez rząd
Szachiści najlepsi w mistrzostwach NATO
Myśliwce MiG-29 polecą na Litwę
Pomoc potrzebującym żołnierzom
GROM, jak rodziła się legenda
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Trzy medale strzelców na wojskowym czempionacie
Sukces Trumpa czy Kima?
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Patrioty bronią nieba na „Saber Strike”
Koszykarze z Czarnej Dywizji mistrzami Wojska Polskiego
Piloci i terytorialsi będą się szkolić nad Pilicą
Legenda polskiej partyzantki
IPN odnalazł szczątki kolejnego niezłomnego
Kierunek – wschodnia flanka
Bliski Wschód – definicja chaosu
Starcie pancernych plutonów
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Eurosatory 2018: Robotyzacja pola walki
Wojskowi judocy na tatami
Naukowcy przypomnieli dorobek Wyższej Szkoły Wojennej
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Żandarmeria świętuje
W Radomiu o przygotowaniach do Air Show
Gen. Sokołowski: Judo świetnie kształtuje charakter
Co z kierowcami pojazdów uprzywilejowanych?
Z ziemi widzą więcej niż piloci
Eurosatory 2018 zakończone
Egzamin „Kormorana” na Świnie

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO