moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Roboty do zadań specjalnych

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej kończą pierwszy etap prac badawczo-rozwojowych nad rodziną trudno wykrywalnych podwodnych robotów. Maszyny z linii AUV-S będą mogły być wykorzystywane nie tylko do zadań zwiadowczych czy przeciwminowych, lecz również do misji bojowych. Będą bowiem uzbrojone w miniaturowe torpedy osiągające prędkość prawie 50 metrów na sekundę.

Naukowcy i doktoranci z Politechniki Gdańskiej od ponad trzech lat pracują nad rodziną nowych, morskich bezzałogowych pojazdów AUV – Autonomous Underwater Vehicles. Jak podkreśla dr hab. inż. Mirosław Gerigk z Katedry Mechaniki i Mechatroniki Wydziału Mechanicznego, który kieruje badaniami, będą to maszyny unikatowe w skali międzynarodowej. – To będą podwodne roboty typu stealth, czyli o znacząco obniżonym poziomie wykrywalności – wyjaśnia naukowiec. – Naszym podstawowym celem jest zredukowanie do minimum wytwarzanych przez pojazdy tzw. szumów hydrodynamicznych, czyli hałasu, drgań, wydzielanego ciepła czy pola elektromagnetycznego. Wszystko po to, aby w minimalnym stopniu generowały one własne pole hydrodynamiczne oraz hydroakustyczne – dodaje. Jak podkreśla konstruktor, właśnie ze względu na swoje właściwości w zakresie wykrywania, projekty robotów noszą nazwę AUV-S, od „S” jak stealth (niewidzialność, trudnowykrywalność).

Podstawowa wersja robota będzie miała masę około 350 kg i przy ponad dwóch metrach długości, metrze szerokości i około czterdziestu centymetrach wysokości osiągnie pod wodą prędkość maksymalną 2 m/s. Obiekt w trybie „czuwania” będzie w stanie spędzić pod wodą około 6 godzin, a w trybie „misji” – wymagającej pokonywania większych odległości oraz częstej zmiany głębokości, około 2 godzin. W trybie „uśpionym” podwodną misję będzie można znacznie przedłużyć.

REKLAMA

Drugi, większy model bezzałogowca będzie ważyć maksymalnie 900 kg i przy długości nieco ponad 4 metrów, szerokości dwóch metrów i wysokości około 70 cm rozwinie prędkość ponad 3 m/s. Czas pracy pod wodą będzie od 30 do 50 procent dłuższy niż maszyny podstawowej, czyli w przybliżeniu 8–12 godzin czuwania i 3–4 godziny „misji”. Docelowo obiekt będzie mógł spędzić pod wodą nawet kilka dób w trybie „uśpionym”.

Jak zaznacza dr hab. inż. Mirosław Gerigk, projekt zakłada, że o ile podstawowy pojazd AUV-S będzie maszyną rozpoznawczą, przygotowaną do różnego typu misji zwiadowczych, patrolowych czy przeciwminowych, o tyle jego większy odpowiednik będzie można w razie potrzeby dozbroić i użyć do misji bojowych.

Nad orężem pojazdu, czyli miniaturowymi torpedami superkawitacyjnymi o nazwie MTSK, naukowcy z Politechniki Gdańskiej pracują wspólnie z inżynierami z Wojskowej Akademii Technicznej oraz Akademii Marynarki Wojennej. – To torpedy, które poruszają się pod wodą w wytworzonym przez siebie gazowym bąblu, dzięki czemu muszą pokonać znacznie mniejsze opory tarcia i mogą płynąć o wiele szybciej – wyjaśnia dr hab. inż. Gerigk. MTSK ma mieć długość 1,7 m, średnicę 70 mm i osiągać prędkość 47 metrów na sekundę. – Taka prędkość sprawi, że nie będzie szans, aby przed nim uciec. A siła ładunku tej niedużej torpedy wystarczy, aby oślepić okręt, uszkadzając jego sonar, albo go unieruchomić, niszcząc bądź poważnie uszkadzając śrubę – dodaje naukowiec.

Pieniądze na opracowanie demonstratora technologii AUV-S trzy lata temu wyłożyło Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach projektu „Model obiektu wodnego typu stealth o innowacyjnych rozwiązaniach w zakresie kształtu, konstrukcji i materiałów decydujących o jego trudnowykrywalności”. Ponieważ projekt kończy się w tym roku, Politechnika Gdańska rozpoczęła starania o uzyskanie funduszy na kontynuowanie prac badawczych nad podwodnymi dronami stealth.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Mirosław Gerigk

dodaj komentarz

komentarze


„Sophia”: powrót do domu
„Camp Pozzi” – nowa książka byłego żołnierza jednostki GROM
PKW Orlik od nowego roku z F-16
Obchody 1 września na Westerplatte jednak z udziałem wojska
Bezzałogowce w programie „Orlik”
Poligonowy test zwiadowców
Nowa strzelnica dla wrocławskiej AWL
MMA w Sokołowie Podlaskim
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Słowacka Tarcza z udziałem Polaków
„Kościuszko” wyruszył po szczątki admirała
Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Zmiana dowództwa w LITPOLUKRBRIG
Rząd za kluczowymi zmianami
Podchorążowie z Dęblina z odznakami „Combat Swimmer”
Sokoły pola walki
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Pobiegną dla „Czarnego”
16–30 września 1918 – rozstrzygająca operacja na zachodnim froncie
Terytorialsi w urzędach
Mastery wylądowały w Krzesinach
Całe podium MP w półmaratonie dla żołnierzy
Gwardziści z USA w Krzesinach
Cyfrowa brygada testuje nowe rozwiązania
W Sejmie o systemie obronnym Polski
Trzeci wróg
Kapral Marcin Lewandowski o krok od diamentów
Burza wokół rocznicowych uroczystości na Westerplatte
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Zmiany w zarządzie PGZ
Cisi bohaterowie
Namejs ’18 – łotewskie manewry z międzynarodową obsadą
Szkoła Orląt będzie Akademią
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Pretorianin
Odprawa w Valburgu, czyli oskarżony gen. Sosabowski
Polscy spadochroniarze z kawalerii na najwyższym podium
Szef MON odwiedził polskie kontyngenty
Będę walczył z czerwonymi aż do ostatniego tchnienia
Cios w domu wroga
Abramsy i Bradleye w Polsce
The United States of America Have It Their Way
Dragoni ruszyli do boju
Reprezentanci Wojska Polskiego 15 razy na podium
Ruszyła budowa ORP „Albatros”
Zmiany w ustawie o weteranach
Mieliśmy oko nad Irakiem
Prezydent Duda w Białym Domu
DracoX: hybryda samolotu i wielowirnikowca
Strzały z Procy
Poznaj dzieje wojskowego Szpitala Ujazdowskiego
Czarna Dywizja zdobywa Ypres
Sukcesy żołnierzy z bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego
Sopka do liftingu
Zmiany w dodatkach służbowych

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO