moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Roboty do zadań specjalnych

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej kończą pierwszy etap prac badawczo-rozwojowych nad rodziną trudno wykrywalnych podwodnych robotów. Maszyny z linii AUV-S będą mogły być wykorzystywane nie tylko do zadań zwiadowczych czy przeciwminowych, lecz również do misji bojowych. Będą bowiem uzbrojone w miniaturowe torpedy osiągające prędkość prawie 50 metrów na sekundę.

Naukowcy i doktoranci z Politechniki Gdańskiej od ponad trzech lat pracują nad rodziną nowych, morskich bezzałogowych pojazdów AUV – Autonomous Underwater Vehicles. Jak podkreśla dr hab. inż. Mirosław Gerigk z Katedry Mechaniki i Mechatroniki Wydziału Mechanicznego, który kieruje badaniami, będą to maszyny unikatowe w skali międzynarodowej. – To będą podwodne roboty typu stealth, czyli o znacząco obniżonym poziomie wykrywalności – wyjaśnia naukowiec. – Naszym podstawowym celem jest zredukowanie do minimum wytwarzanych przez pojazdy tzw. szumów hydrodynamicznych, czyli hałasu, drgań, wydzielanego ciepła czy pola elektromagnetycznego. Wszystko po to, aby w minimalnym stopniu generowały one własne pole hydrodynamiczne oraz hydroakustyczne – dodaje. Jak podkreśla konstruktor, właśnie ze względu na swoje właściwości w zakresie wykrywania, projekty robotów noszą nazwę AUV-S, od „S” jak stealth (niewidzialność, trudnowykrywalność).

Podstawowa wersja robota będzie miała masę około 350 kg i przy ponad dwóch metrach długości, metrze szerokości i około czterdziestu centymetrach wysokości osiągnie pod wodą prędkość maksymalną 2 m/s. Obiekt w trybie „czuwania” będzie w stanie spędzić pod wodą około 6 godzin, a w trybie „misji” – wymagającej pokonywania większych odległości oraz częstej zmiany głębokości, około 2 godzin. W trybie „uśpionym” podwodną misję będzie można znacznie przedłużyć.

REKLAMA

Drugi, większy model bezzałogowca będzie ważyć maksymalnie 900 kg i przy długości nieco ponad 4 metrów, szerokości dwóch metrów i wysokości około 70 cm rozwinie prędkość ponad 3 m/s. Czas pracy pod wodą będzie od 30 do 50 procent dłuższy niż maszyny podstawowej, czyli w przybliżeniu 8–12 godzin czuwania i 3–4 godziny „misji”. Docelowo obiekt będzie mógł spędzić pod wodą nawet kilka dób w trybie „uśpionym”.

Jak zaznacza dr hab. inż. Mirosław Gerigk, projekt zakłada, że o ile podstawowy pojazd AUV-S będzie maszyną rozpoznawczą, przygotowaną do różnego typu misji zwiadowczych, patrolowych czy przeciwminowych, o tyle jego większy odpowiednik będzie można w razie potrzeby dozbroić i użyć do misji bojowych.

Nad orężem pojazdu, czyli miniaturowymi torpedami superkawitacyjnymi o nazwie MTSK, naukowcy z Politechniki Gdańskiej pracują wspólnie z inżynierami z Wojskowej Akademii Technicznej oraz Akademii Marynarki Wojennej. – To torpedy, które poruszają się pod wodą w wytworzonym przez siebie gazowym bąblu, dzięki czemu muszą pokonać znacznie mniejsze opory tarcia i mogą płynąć o wiele szybciej – wyjaśnia dr hab. inż. Gerigk. MTSK ma mieć długość 1,7 m, średnicę 70 mm i osiągać prędkość 47 metrów na sekundę. – Taka prędkość sprawi, że nie będzie szans, aby przed nim uciec. A siła ładunku tej niedużej torpedy wystarczy, aby oślepić okręt, uszkadzając jego sonar, albo go unieruchomić, niszcząc bądź poważnie uszkadzając śrubę – dodaje naukowiec.

Pieniądze na opracowanie demonstratora technologii AUV-S trzy lata temu wyłożyło Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach projektu „Model obiektu wodnego typu stealth o innowacyjnych rozwiązaniach w zakresie kształtu, konstrukcji i materiałów decydujących o jego trudnowykrywalności”. Ponieważ projekt kończy się w tym roku, Politechnika Gdańska rozpoczęła starania o uzyskanie funduszy na kontynuowanie prac badawczych nad podwodnymi dronami stealth.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Mirosław Gerigk

dodaj komentarz

komentarze


Egzamin „Kormorana” na Świnie
Zmiany w systemie dowodzenia armią ­
Wojskowi judocy na tatami
IPN odnalazł szczątki kolejnego niezłomnego
Pomnik katyński w Jersey City. Prawda historyczna kontra polityczna poprawność
Minister obrony na spotkaniu w Rumunii
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Szachiści najlepsi w mistrzostwach NATO
15–30 czerwca 1918 – Błękitna Armia pod polskimi sztandarami
Eurosatory 2018: Robotyzacja pola walki
„Saber Strike ’18” – decydujące starcie
Eurosatory – królestwo militarnych pojazdów
Polskie skrzydła w Afryce
Trzy medale strzelców na wojskowym czempionacie
Na jakich zasadach powrót do armii?
Żandarmeria świętuje
Starcie pancernych plutonów
Kierunek – wschodnia flanka
Koszykarze z Czarnej Dywizji mistrzami Wojska Polskiego
Patrioty bronią nieba na „Saber Strike”
Z ziemi widzą więcej niż piloci
Bliski Wschód – definicja chaosu
Puma i Kuguar na Mazurach
Porady z paragrafem
LOT Szkoły Orląt
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Ustawa degradacyjna przyjęta przez rząd
Trening z koktajlami Mołotowa
Terytorialsi na kursie dla ratowników wodnych
Gen. Sokołowski: Judo świetnie kształtuje charakter
Srebrny medal st. szer. Mateusza Polaczyka
Co z kierowcami pojazdów uprzywilejowanych?
St. szer. Paweł Wojciechowski drugi w Rzymie
Ławka, która łączy tradycję z nowoczesnością
Naukowcy przypomnieli dorobek Wyższej Szkoły Wojennej
Eurosatory 2018 zakończone
Porządki w programach śmigłowcowych
Myśliwce MiG-29 polecą na Litwę
Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City
GROM, jak rodziła się legenda
Sukces Trumpa czy Kima?
„Bękarty wojny” w Dachau
Piloci i terytorialsi będą się szkolić nad Pilicą
Francja inwestuje w obronność
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
W Radomiu o przygotowaniach do Air Show
Pomoc potrzebującym żołnierzom
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Wyjątkowa misja
Świnoujście świętowało 100-lecie marynarki
Legenda polskiej partyzantki
Dzieci wyśpiewały i wytańczyły Niepodległą
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Akademia Wojsk Lądowych otwiera drzwi
Polityka fałszywego uśmiechu

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO