moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Śmigłowcowe zlecenie warte setki miliardów dolarów

Prędkość ponad 500 km/h i możliwość transportu 12 żołnierzy w pełnym ekwipunku – to podstawowe wymagania amerykańskiej armii wobec śmigłowca, który ma zastąpić ikonę tamtejszych jednostek aeromobilnych, czyli maszyny UH-60 Black Hawk. Obecnie największe szanse w wyścigu o wielomiliardowy kontrakt ma zmiennowirnikowiec V-280 Valor.

Amerykańskie siły zbrojne mają największą na świecie liczbę śmigłowców – prawie 5 tys., ale mają również najwięcej ich typów – około 30. To efekt daleko posuniętej specjalizacji poszczególnych rodzajów wojsk. Osobne konstrukcje ma bowiem nie tylko US Army (wojska lądowe), ale również siły powietrzne (Air Force), marynarka wojenna (Navy) oraz marines (US Marine Corps) i siły specjalne. Ponieważ posiadanie tak wielu odmian śmigłowców znacząco zwiększa koszty utrzymania (części, serwis, naprawy), kilka lat temu Pentagon postanowił, że nowe typy wiropłatów (mające od 2025 roku zastępować obecnie używane konstrukcje) będą maszynami uniwersalnymi dla wszystkich rodzajów wojsk.

Program ich opracowania, który otrzymał nazwę Joint Multi-Role (JMR) zakłada skonstruowanie pięciu typów śmigłowców: JMR Light (najlżejsze) – mają zastąpić w służbie m.in. maszyny OH-58 Kiowa; JMR Medium-Light (średnio-lekkie); JMR Medium Utility (średnie) – zastąpiłyby m.in. UH-60 Black Hawk oraz AH-64 Apache; JMR Heavy (ciężkie transportowe) – mające zastąpić w służbie CH-47 Chinook; JMR Ultra (superciężkie transportowe) – stanowiłyby alternatywę dla samolotów transportowych C-130J lub Airbus A400M.

REKLAMA

Z racji planowanych tak dużych zakupów – około 4 tys., największą uwagę zbrojeniowych koncernów przyciąga projekt JMR Medium Utility. Nad maszyną, która ma zastąpić ikonę amerykańskich sił powietrznych, czyli UH-60 Black Hawk, pracują wszystkie liczące się koncerny lotnicze zza oceanu. Boeing i Sikorsky Aircraft (obecnie część Lockheed Martin) nad modelem SB-1 Defiant, a Bell nad zmiennowirnikowcem V-280 Valor.

I to właśnie ta druga firma jest obecnie bliżej w wyścigu o liczone w setkach miliardów zlecenie dla amerykańskiej armii. W przeciwieństwie bowiem do konkurencji, która jest na etapie budowy prototypu, a który być może (tak zapewniają przedstawiciele firm Boeing i Sikorsky) będzie oblatany na przełomie 2018 i 2019 roku, Bell swoją maszynę już testuje w powietrzu.


Film: Bell

V-280 Valor to zmiennowirnikowiec, czyli konstrukcja, której wirniki mogą się obracać w pionie, zmieniając śmigłowiec w samolot. – Valor będzie przełomem w segmencie statków powietrznych pionowego startu i będzie wykorzystywany we wszelkich wymagających misjach, jakie będą wykonywać nasze siły zbrojne – przekonywał Mitch Snyder, prezes Bell Helicopter, podczas pionierskiego oblotu maszyny w grudniu 2017 roku. Podkreślał, że V-280 będzie nie tylko prawie dwa razy szybszy od obecnie używanych śmigłowców US Army, ale również będzie miał dwa razy większy zasięg, co znacząco podniesie możliwości operacyjne armii.

Jak podkreślają konstruktorzy V-280, w Valorze, w odróżnieniu od już będącego na wyposażeniu amerykańskiej armii zmiennopłata V-22 Osprey, poruszają się tylko śmigła, a nie cała gondola silnika. Dzięki temu strzelcy pokładowi mają mieć lepsze pole ostrzału, a żołnierze desantu nie będą narażeni na gazy wylotowe z silników. Prototypowy V-280 przechodzi obecnie zakładowe testy i próby. 7 lutego br. za jego sterami zasiadł pilot z amerykańskiej armii. Na bazie zebranych wniosków i doświadczeń Bell planuje pod koniec roku zbudować ulepszoną wersję Valora.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: bellhelicopter.com

dodaj komentarz

komentarze


Kotwica Polski Walczącej dla WOT
Polityka fałszywego uśmiechu
34 medale żołnierzy na mistrzostwach Polski
Armia zyskała 323 nowych oficerów
WOT: zacieśniamy współpracę z Estonią
Homar od nowa
Francja inwestuje w obronność
WOT zmodyfikuje zasady organizacji ćwiczeń poza poligonami
Z Danii po „Orła”
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
„Milion zza oceanu”, czyli Polacy w armii USA
Pomnik nagrobny „Gryfa” odsłonięty
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Motywacja przez sport
Sojusz jak wspólna pięść
Sukces Trumpa czy Kima?
MON na lato dla dzieci żołnierzy
Trofea spod Monte Cassino
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Pożegnanie pilota MiG-a-29
Pierwszy nowoczesny okręt II Rzeczypospolitej
Wakacje na poligonie w Wędrzynie
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Cel – wybrać najlepszych
Serbskie Homary i Kryle
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Dwa medale kajakarki na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy
Unitarka terytorialsów
Spadochroniarze skakali po medale
Terytorialsi w urzędach
Szkoła Orląt będzie Akademią
Strzał ze śmigłowca
Powietrzny pokaz Orlików i Harvardów
Eastern Flank Pillar
Groty na rynku cywilnym
Inwestycje w Pionki
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
„Kormoran” opuścił Bałtyk
Wojskowi lotnicy będą świętować w Dęblinie
Płonący tor przeszkód
Czarna Dywizja najlepsza na spartakiadzie
„Kościuszko” na oceanie
Bohaterowie wciąż inspirują! Finał konkursu literackiego „Polski Zbrojnej”
Sukcesy lekkoatletów w Pucharze Świata i Diamentowej Lidze
Znamy patronów 2019 roku
Polscy bohaterowie Ankony
Cel: bezpieczne lotnisko
Prezydent i szef MON-u na Łotwie
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
„Sophia”: druga zmiana po certyfikacji
Koszykarskie zgrupowanie
Trump: „Polska nie jest zakładnikiem”
PGZ i Leonardo chcą zbudować Kruka
Powitanie kuwejckiego kontyngentu
16–31 lipca – polskie oddziały na rosyjskiej ziemi
Polak znaczy skazaniec
Ankona – samodzielna operacja 2 Korpusu
75 lat temu powstał 2 Korpus Polski
Polska delegacja w drodze do Brukseli

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO