Narciarze walczyli o puchar dowódcy specjalsów

W ramach 42. edycji Biegu Piastów w Jakuszycach odbył się XVII Międzynarodowy Bieg Żołnierski. Żołnierze rywalizowali o puchar dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych. Gen. bryg. Wojciech Marchwica wręczy go w Krakowie st. szer. Krzysztofowi Pływaczykowi, który był najlepszy w trzech biegach: na 30 km techniką dowolną oraz na 50 i 25 km techniką klasyczną.

W ramach Biegu Piastów, który jest jedną z najbardziej popularnych imprez narciarskich w Polsce, biegacze przez trzy dni rywalizowali na różnych dystansach. Najważniejszym jest ten „królewski”, czyli na 50 km techniką klasyczną. W tym roku ukończyło go 1302 biegaczy i 159 biegaczek. Wśród nich było 25 żołnierzy. W rywalizacji mężczyzn triumfował Czech Jiri Rocarek. Drugi na mecie był Polak Jan Antolec. Obu zmierzono czas 2 godz. 16 min 41 s. Trzecie miejsce, z wynikiem 2 godz. 17 min 22 s, zajął Czech Jakub Psenicka. Z kolei w biegu kobiet zwyciężyła Niemka Monique Siegel (czas: 2.32,01). Kolejne miejsca zajęły Czeszki: drugie Klara Moravcova (2.36,17) i trzecie Zuzana Kocumová (2.42,53). Najlepsza z Polek – Emilia Romanowicz – była piąta (2.47,39).

W rywalizacji żołnierzy na „królewskim” dystansie najlepszy był st. szer. Krzysztof Pływaczyk z 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej z Kłodzka. Były biatlonista w klasyfikacji open wywalczył 17. lokatę. Biegł 2 godz. 32 min 37 s. – To mój trzeci w karierze start na tym dystansie. Pobiegłem szybciej niż przed rokiem, jednak wolniej niż przed czterema laty. Ale przecież wówczas jeszcze byłem w reżimie startów na biatlonowych trasach. Od trzech lat jestem już typowym amatorem – mówi st. szer. Krzysztof Pływaczyk.

Były czołowy biatlonista w kraju w żołnierskim biegu na 50 km wyprzedził ppor. Piotra Habrata z Wojskowego Ośrodka Szkoleniowo-Kondycyjnego w Zakopanem. Oficer, który w zeszłym roku jako podchorąży wrocławskiej Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych wygrał rywalizację w Biegu Piastów wśród żołnierzy, w klasyfikacji open zajął 44. miejsce. Na pokonanie 50 km potrzebował 2 godz. 41 min 41 s. Trzecią lokatę, z czasem 2 godz. 47 min 39 s, wywalczył szer. Wiktor Masoń z wojsk obrony terytorialnej. Bieg na 50 km do klasyfikacji XVII Międzynarodowego Biegu Żołnierskiego ukończyły też dwie kobiety: Eliza Garas (uzyskała czas: 4.42,01) i Brygida Dębicka (5.16,33).

– W rywalizacji na „królewskim” dystansie wśród żołnierzy miłą niespodziankę sprawił Krzysztof Pływaczyk, gdyż uzyskał bardzo dużą przewagę nad Piotrem Habratem. Niespodzianką była również niewielka strata do Habrata, jaką miał najlepszy z zawodników z WOT-u – twierdzi st. chor. sztab. rez. Zbigniew Rosiński, były prezes Wojskowego Klubu Meta Lubliniec – klubu, który był organizatorem XVII Międzynarodowego Biegu Żołnierskiego.

W dwóch pozostałych biegach wliczanych do klasyfikacji o puchar dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych kolejność na mecie była taka sama jak w biegu „królewskim”. Triumfował Pływaczyk przed Habratem i Masoniem. Szeregowemu Pływaczykowi najlepiej biegło się w ostatnim biegu – na 25 km. – Trzeciego dnia rywalizacji czułem się najlepiej. Brakło mi wprawdzie trochę sił na finiszu, ale jestem zadowolony ze wszystkich startów – przyznał st. szer. Krzysztof Pływaczyk.