moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zwiadowcy na Śnieżniku

Ćwiczyli techniki prowadzenia obserwacji, patrolowanie w terenie górzystym i terenoznawstwo – a wszystko na nartach, z obciążeniem i w pełnym oporządzeniu. Tak przez tydzień w Sudetach Wysokich szkolili się zwiadowcy z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

– To był bardzo intensywny tydzień. Każdego dnia pokonywaliśmy na nartach od kilku do kilkunastu kilometrów. Jednocześnie ćwiczyliśmy taktykę typową dla pododdziałów rozpoznawczych – mówi kpt. Łukasz Doliński, dowódca kompanii rozpoznawczej 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

REKLAMA

Na tygodniowym szkoleniu zameldowało się kilkudziesięciu żołnierzy. Poza zwiadowcami z kompanii rozpoznawczej byli także żołnierze z sekcji wysuniętych obserwatorów naprowadzania lotnictwa z dywizjonu artylerii samobieżnej oraz pododdziały rozpoznawcze z batalionów zmotoryzowanych brygady. – Szkolenia zintegrowane zwiadowców brygady robimy zwykle raz w miesiącu. Najczęściej w Międzyrzeczu, gdzie ćwiczymy umiejętności taktyczne i ogniowe. Ale dwa razy w roku, jesienią i zimą, możemy się szkolić w górach, wtedy jednak trening determinuje pogoda i warunki terenowe – mówi dowódca kompanii zwiadowców.

Podczas tygodniowych zajęć żołnierze szkolili się głównie z taktyki i terenoznawstwa, prowadzenia obserwacji i korzystania ze sprzętu optycznego. Ćwiczyli np. maskowanie, maszerowali na azymut pokonując po górach wiele kilometrów. – Były także zajęcia z wychowania fizycznego oraz trening poruszania się na nartach skiturowych i zjazdowych – dodaje por. Weronika Milczarczyk, oficer prasowy 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej

W Sudety wyjechali również żołnierze, którzy dopiero uczyli się jeździć na nartach. – Poziom był bardzo zróżnicowany: od nowicjuszy do wytrawnych narciarzy. Dlatego podzieliliśmy się na pięć grup, w każdej byli instruktorzy. W ten sposób szybko wyrównaliśmy poziom – mówi kpt. Doliński. – Już pierwszego dnia każdy ze zwiadowców przeszedł kilkanaście kilometrów pod górę na nartach skiturowych, a po przełączeniu wiązań narciarskich i zdjęciu tzw. fok czekał go pięciokilometrowy zjazd z masywu Śnieżnika do miejscowości Międzygórze – mówi oficer. I dodaje: – To zadanie przy pomocy instruktorów wykonali nawet mniej doświadczeni zwiadowcy.

Żołnierze ćwiczyli także umiejętności poruszania się w górach tak, by nie zostać zauważonym oraz orientowania się w nieznanym terenie przy wymagających warunkach pogodowych (wiał silny wiatr, a temperatura spadała nawet do minus 20 stopni Celsjusza). Podczas jednego z zadań musieli dotrzeć w jak najkrótszym czasie do miejsca wskazanego na mapie przez instruktora. Tym razem nie mogli posługiwać się ani kompasem, ani GPS-em.

W programie szkolenia było także zakładanie posterunków obserwacyjnych, prowadzenie obserwacji wskazanego terenu, wykonywanie szkiców i notatek. Dodatkowo żołnierze z sekcji wysuniętych obserwatorów naprowadzania lotnictwa testowali w górach wyposażenie indywidualne, czyli np. dalmierze i wskaźniki laserowe.

Po co żołnierzom trening narciarski? To nie tylko wzmocnienie kondycji fizycznej, lecz przede wszystkim zdobywanie nowych zdolności działania w różnorodnym terenie. – Musimy być wszechstronnie wyszkoleni i przygotowani do korzystania z różnorodnego sprzętu. Na przykład kilkanaście miesięcy temu rozpoczęliśmy naukę jazdy konnej. Takie podejście do szkolenia zwiększa możliwości prowadzenia rozpoznania – wyjaśnia dowódca kompanii kpt. Doliński.

Kolejny trening w górach zwiadowcy 17 Brygady przejdą jesienią.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: arch. KR

dodaj komentarz

komentarze


Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Nowa strzelnica dla wrocławskiej AWL
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Zmiany w zarządzie PGZ
Sopka do liftingu
Trzeci wróg
„Kościuszko” wyruszył po szczątki admirała
„Sophia”: powrót do domu
Abramsy i Bradleye w Polsce
Zmiany w ustawie o weteranach
Bezzałogowce w programie „Orlik”
Zmiana dowództwa w LITPOLUKRBRIG
Poznaj dzieje wojskowego Szpitala Ujazdowskiego
Mieliśmy oko nad Irakiem
PKW Orlik od nowego roku z F-16
Dragoni ruszyli do boju
Prezydent Duda w Białym Domu
Cisi bohaterowie
Reprezentanci Wojska Polskiego 15 razy na podium
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Sokoły pola walki
MMA w Sokołowie Podlaskim
Obchody 1 września na Westerplatte jednak z udziałem wojska
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Strzały z Procy
Szkoła Orląt będzie Akademią
W Sejmie o systemie obronnym Polski
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Pretorianin
Zmiany w dodatkach służbowych
Namejs ’18 – łotewskie manewry z międzynarodową obsadą
Burza wokół rocznicowych uroczystości na Westerplatte
Rząd za kluczowymi zmianami
„Camp Pozzi” – nowa książka byłego żołnierza jednostki GROM
Gwardziści z USA w Krzesinach
Podchorążowie z Dęblina z odznakami „Combat Swimmer”
Będę walczył z czerwonymi aż do ostatniego tchnienia
Kapral Marcin Lewandowski o krok od diamentów
Ruszyła budowa ORP „Albatros”
16–30 września 1918 – rozstrzygająca operacja na zachodnim froncie
Szef MON odwiedził polskie kontyngenty
Terytorialsi w urzędach
DracoX: hybryda samolotu i wielowirnikowca
Słowacka Tarcza z udziałem Polaków
Poligonowy test zwiadowców
Całe podium MP w półmaratonie dla żołnierzy
Odprawa w Valburgu, czyli oskarżony gen. Sosabowski
The United States of America Have It Their Way
Polscy spadochroniarze z kawalerii na najwyższym podium
Cyfrowa brygada testuje nowe rozwiązania
Cios w domu wroga
Pobiegną dla „Czarnego”
Czarna Dywizja zdobywa Ypres
Sukcesy żołnierzy z bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego
Mastery wylądowały w Krzesinach

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO