moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ustawa degradacyjna przyjęta przez rząd

Rząd przyjął projekt tzw. ustawy degradacyjnej. Na jej mocy będzie możliwe pozbawianie stopni wojskowych żołnierzy, którzy sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu. – Przywraca ona sprawiedliwość i definiuje katalog osób, które są odpowiedzialne za wiele zła popełnionego od czasów II wojny światowej wobec naszych bohaterów, ludności cywilnej i osób niewinnych – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

 

Przyjęty dzisiaj przez rząd projekt tzw. ustawy degradacyjnej zakłada, że po jej wejściu w życie członkowie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego – de facto rządu w czasie stanu wojennego – utracą stopnie oficerskie. Dokument daje także możliwość pozbawiania stopni oficerskich i podoficerskich żołnierzy w stanie spoczynku, którzy w przeszłości m.in. walczyli z podziemiem niepodległościowym, planowali bądź uczestniczyli w pacyfikacjach protestów społecznych oraz przyczynili się do pogłębiania reżimu komunistycznego. Projekt zakłada, że pozbawienie stopni wojskowych będzie możliwe także w przypadku osób już nieżyjących. Temu procesowi nie będą natomiast podlegały osoby, które prowadziły aktywne działania na rzecz niepodległości Polski.

– Marzeniem naszego pokolenia było to, żeby tę sprawiedliwość przywrócić już na początku okresu transformacji, jednak nie było to możliwe, dziś już tak. Chcemy naprawić trochę zła i przyjmujemy w związku z tym projekt ustawy, który to umożliwia – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. Prezes Rady Ministrów podkreślił, że przyjmując projekt ustawy degradacyjnej, rząd chce przywrócić właściwą rangę ludziom, którzy walczyli o wolność. – To jest opowiedzenie się po stronie ofiar, a przeciwko złu – mówił Morawiecki.

REKLAMA

Podczas konferencji głos zabrał także minister obrony Mariusz Błaszczak. Zwrócił uwagę, że ustawa degradacyjna przywraca sprawiedliwość i normalność, ale ma też wymiar symboliczny – bo została przyjęta w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. – Czekaliśmy bardzo długo na ten akt sprawiedliwości. Z mocy ustawy, ci którzy tworzyli WRON, tracą oficerskie stopnie wojskowe – powiedział szef resortu obrony narodowej. – Możemy powiedzieć w ten sposób tak, jak wtedy się mówiło: „wrona orła nie pokona”. I rzeczywiście, orzeł zwyciężył – dodał Mariusz Błaszczak.

Minister Błaszczak wytłumaczył również, że decyzję o pozbawieniu stopni wojskowych – oficerskich i podoficerskich – w pozostałych przypadkach objętych ustawą podejmować będzie minister obrony narodowej, ale na degradację generałów i admirałów będzie musiał się zgodzić prezydent. Minister obrony takie postępowanie będzie mógł wszcząć z urzędu po zasięgnięciu informacji o konkretnej osobie w Instytucie Pamięci Narodowej.

O wszczęcie postępowania – poza MON – mogą wnioskować także: premier, Wojskowe Biuro Historyczne, archiwa państwowe oraz Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. – Minister obrony narodowej może przeprowadzić postępowanie również, gdy zwróci się do niego organizacja społeczna lub kombatancka – tłumaczył szef resortu obrony. Osoby, które otrzymają postanowienie o degradacji, będą mogły zaskarżyć je do sądu administracyjnego.

Zgodnie z uzasadnieniem ustawy degradacyjnej ma ona stworzyć możliwości prawne pozbawienia stopni m.in. Wojciecha Jaruzelskiego i Czesława Kiszczaka oraz innych osób, które były członkami WRON. „Wspomniane osoby pełniły służbę wojskową na rzecz totalitarnego państwa i swoją postawą sprzeniewierzyły się polskiej racji stanu” – czytamy w uzasadnieniu.

Projekt ustawy trafi teraz pod obrady Sejmu.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Grafika PZ, KPRM

dodaj komentarz

komentarze


108 twardzieli na mecie Ultramaratonu Kaszubskiego
Bliski Wschód – definicja chaosu
Pierwszy maraton biegłam z Polą
Minister obrony na spotkaniu w Rumunii
Jak kupować skutecznie i szybko
Zgromadzenie Parlamentarne NATO podsumowało projekt eFP
NATO i USA – dwa filary bezpieczeństwa Polski
Centralne obchody Dnia Weterana
Szef MON przed Zgromadzeniem Parlamentarnym NATO
40 lat misji UNIFIL
Gala konkursu o żołnierzach wyklętych
Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City
Szkolimy następców
16-31 maja 1918 – Amerykanie przystępują do walki
„Kabul VIII” – gotowi do misji
Warszawa miejscem debaty o przyszłości NATO
Trzy medale żołnierzy w mistrzostwach zapaśników
Dziewczyny na medal
Argentyńska zagadka
Ustawa degradacyjna przyjęta przez rząd
Pedro ze Stalowej Woli
Nowy polski samolot
Terror na Majorce
ORP „Piorun” w pogoni za „Bismarckiem”
Kolejna zmiana żołnierzy leci do Afganistanu
Polacy na straży pokoju na Półwyspie Koreańskim
Tygrysy nad Poznaniem
Europejska Harpia?
Bryza już lata nad Morzem Śródziemnym
Większa flota Szkoły Orląt
Udana misja tygrysów
Wzajemne wsparcie
Antoni Macierewicz w Kanadzie o rosyjskiej agresji
Co z kierowcami pojazdów uprzywilejowanych?
Pod Monte Cassino walczyli o Polskę
Kpr. Marcin Lewandowski trzeci w Szanghaju
Francja inwestuje w obronność
1-15 czerwca 1918 – 1 Pułk Strzelców Polskich na pierwszej linii frontu
Huta celuje w miliard
Cadet Camp w wojskowej uczelni
Afgańska misja z nowymi siłami
Weterani na macie
Będzie więcej dróg o znaczeniu obronnym
Atak terrorystyczny w Radomiu
Rywalizacja na strzelnicy
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Drugi dzień obrad NATO w Brukseli
Na jakich zasadach powrót do armii?
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Operacja „Ku wolności”, czyli Abwehra kręci w Polsce film
W Sejmie międzynarodowa debata o bezpieczeństwie
Bojowa operacja u brzegów Estonii
Prezydent podpisał ustawę budżetową na 2018 rok
Pomnik katyński w Jersey City. Prawda historyczna kontra polityczna poprawność
Powinność państwa

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO