moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ustawa degradacyjna przyjęta przez rząd

Rząd przyjął projekt tzw. ustawy degradacyjnej. Na jej mocy będzie możliwe pozbawianie stopni wojskowych żołnierzy, którzy sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu. – Przywraca ona sprawiedliwość i definiuje katalog osób, które są odpowiedzialne za wiele zła popełnionego od czasów II wojny światowej wobec naszych bohaterów, ludności cywilnej i osób niewinnych – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

 

Przyjęty dzisiaj przez rząd projekt tzw. ustawy degradacyjnej zakłada, że po jej wejściu w życie członkowie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego – de facto rządu w czasie stanu wojennego – utracą stopnie oficerskie. Dokument daje także możliwość pozbawiania stopni oficerskich i podoficerskich żołnierzy w stanie spoczynku, którzy w przeszłości m.in. walczyli z podziemiem niepodległościowym, planowali bądź uczestniczyli w pacyfikacjach protestów społecznych oraz przyczynili się do pogłębiania reżimu komunistycznego. Projekt zakłada, że pozbawienie stopni wojskowych będzie możliwe także w przypadku osób już nieżyjących. Temu procesowi nie będą natomiast podlegały osoby, które prowadziły aktywne działania na rzecz niepodległości Polski.

– Marzeniem naszego pokolenia było to, żeby tę sprawiedliwość przywrócić już na początku okresu transformacji, jednak nie było to możliwe, dziś już tak. Chcemy naprawić trochę zła i przyjmujemy w związku z tym projekt ustawy, który to umożliwia – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. Prezes Rady Ministrów podkreślił, że przyjmując projekt ustawy degradacyjnej, rząd chce przywrócić właściwą rangę ludziom, którzy walczyli o wolność. – To jest opowiedzenie się po stronie ofiar, a przeciwko złu – mówił Morawiecki.

REKLAMA

Podczas konferencji głos zabrał także minister obrony Mariusz Błaszczak. Zwrócił uwagę, że ustawa degradacyjna przywraca sprawiedliwość i normalność, ale ma też wymiar symboliczny – bo została przyjęta w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. – Czekaliśmy bardzo długo na ten akt sprawiedliwości. Z mocy ustawy, ci którzy tworzyli WRON, tracą oficerskie stopnie wojskowe – powiedział szef resortu obrony narodowej. – Możemy powiedzieć w ten sposób tak, jak wtedy się mówiło: „wrona orła nie pokona”. I rzeczywiście, orzeł zwyciężył – dodał Mariusz Błaszczak.

Minister Błaszczak wytłumaczył również, że decyzję o pozbawieniu stopni wojskowych – oficerskich i podoficerskich – w pozostałych przypadkach objętych ustawą podejmować będzie minister obrony narodowej, ale na degradację generałów i admirałów będzie musiał się zgodzić prezydent. Minister obrony takie postępowanie będzie mógł wszcząć z urzędu po zasięgnięciu informacji o konkretnej osobie w Instytucie Pamięci Narodowej.

O wszczęcie postępowania – poza MON – mogą wnioskować także: premier, Wojskowe Biuro Historyczne, archiwa państwowe oraz Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. – Minister obrony narodowej może przeprowadzić postępowanie również, gdy zwróci się do niego organizacja społeczna lub kombatancka – tłumaczył szef resortu obrony. Osoby, które otrzymają postanowienie o degradacji, będą mogły zaskarżyć je do sądu administracyjnego.

Zgodnie z uzasadnieniem ustawy degradacyjnej ma ona stworzyć możliwości prawne pozbawienia stopni m.in. Wojciecha Jaruzelskiego i Czesława Kiszczaka oraz innych osób, które były członkami WRON. „Wspomniane osoby pełniły służbę wojskową na rzecz totalitarnego państwa i swoją postawą sprzeniewierzyły się polskiej racji stanu” – czytamy w uzasadnieniu.

Projekt ustawy trafi teraz pod obrady Sejmu.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Grafika PZ, KPRM

dodaj komentarz

komentarze


DracoX: hybryda samolotu i wielowirnikowca
Zmiany w ustawie o weteranach
Cios w domu wroga
Obchody 1 września na Westerplatte jednak z udziałem wojska
Odprawa w Valburgu, czyli oskarżony gen. Sosabowski
Gwardziści z USA w Krzesinach
Szkoła Orląt będzie Akademią
Abramsy i Bradleye w Polsce
Mastery wylądowały w Krzesinach
Słowacka Tarcza z udziałem Polaków
W Sejmie o systemie obronnym Polski
MMA w Sokołowie Podlaskim
Dragoni ruszyli do boju
Sokoły pola walki
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Nowa strzelnica dla wrocławskiej AWL
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Cyfrowa brygada testuje nowe rozwiązania
Zmiana dowództwa w LITPOLUKRBRIG
Burza wokół rocznicowych uroczystości na Westerplatte
The United States of America Have It Their Way
Całe podium MP w półmaratonie dla żołnierzy
Sopka do liftingu
Poligonowy test zwiadowców
Sukcesy żołnierzy z bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego
Zmiany w zarządzie PGZ
Strzały z Procy
16–30 września 1918 – rozstrzygająca operacja na zachodnim froncie
Trzeci wróg
Zmiany w dodatkach służbowych
Mieliśmy oko nad Irakiem
Poznaj dzieje wojskowego Szpitala Ujazdowskiego
„Kościuszko” wyruszył po szczątki admirała
Polscy spadochroniarze z kawalerii na najwyższym podium
PKW Orlik od nowego roku z F-16
Rząd za kluczowymi zmianami
Cisi bohaterowie
Namejs ’18 – łotewskie manewry z międzynarodową obsadą
Prezydent Duda w Białym Domu
Będę walczył z czerwonymi aż do ostatniego tchnienia
Reprezentanci Wojska Polskiego 15 razy na podium
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Pretorianin
Szef MON odwiedził polskie kontyngenty
Bezzałogowce w programie „Orlik”
Czarna Dywizja zdobywa Ypres
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
„Camp Pozzi” – nowa książka byłego żołnierza jednostki GROM
„Sophia”: powrót do domu
Ruszyła budowa ORP „Albatros”
Terytorialsi w urzędach
Podchorążowie z Dęblina z odznakami „Combat Swimmer”
Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Kapral Marcin Lewandowski o krok od diamentów
Pobiegną dla „Czarnego”

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO