moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ustawa degradacyjna przyjęta przez rząd

Rząd przyjął projekt tzw. ustawy degradacyjnej. Na jej mocy będzie możliwe pozbawianie stopni wojskowych żołnierzy, którzy sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu. – Przywraca ona sprawiedliwość i definiuje katalog osób, które są odpowiedzialne za wiele zła popełnionego od czasów II wojny światowej wobec naszych bohaterów, ludności cywilnej i osób niewinnych – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

 

Przyjęty dzisiaj przez rząd projekt tzw. ustawy degradacyjnej zakłada, że po jej wejściu w życie członkowie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego – de facto rządu w czasie stanu wojennego – utracą stopnie oficerskie. Dokument daje także możliwość pozbawiania stopni oficerskich i podoficerskich żołnierzy w stanie spoczynku, którzy w przeszłości m.in. walczyli z podziemiem niepodległościowym, planowali bądź uczestniczyli w pacyfikacjach protestów społecznych oraz przyczynili się do pogłębiania reżimu komunistycznego. Projekt zakłada, że pozbawienie stopni wojskowych będzie możliwe także w przypadku osób już nieżyjących. Temu procesowi nie będą natomiast podlegały osoby, które prowadziły aktywne działania na rzecz niepodległości Polski.

– Marzeniem naszego pokolenia było to, żeby tę sprawiedliwość przywrócić już na początku okresu transformacji, jednak nie było to możliwe, dziś już tak. Chcemy naprawić trochę zła i przyjmujemy w związku z tym projekt ustawy, który to umożliwia – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. Prezes Rady Ministrów podkreślił, że przyjmując projekt ustawy degradacyjnej, rząd chce przywrócić właściwą rangę ludziom, którzy walczyli o wolność. – To jest opowiedzenie się po stronie ofiar, a przeciwko złu – mówił Morawiecki.

REKLAMA

Podczas konferencji głos zabrał także minister obrony Mariusz Błaszczak. Zwrócił uwagę, że ustawa degradacyjna przywraca sprawiedliwość i normalność, ale ma też wymiar symboliczny – bo została przyjęta w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. – Czekaliśmy bardzo długo na ten akt sprawiedliwości. Z mocy ustawy, ci którzy tworzyli WRON, tracą oficerskie stopnie wojskowe – powiedział szef resortu obrony narodowej. – Możemy powiedzieć w ten sposób tak, jak wtedy się mówiło: „wrona orła nie pokona”. I rzeczywiście, orzeł zwyciężył – dodał Mariusz Błaszczak.

Minister Błaszczak wytłumaczył również, że decyzję o pozbawieniu stopni wojskowych – oficerskich i podoficerskich – w pozostałych przypadkach objętych ustawą podejmować będzie minister obrony narodowej, ale na degradację generałów i admirałów będzie musiał się zgodzić prezydent. Minister obrony takie postępowanie będzie mógł wszcząć z urzędu po zasięgnięciu informacji o konkretnej osobie w Instytucie Pamięci Narodowej.

O wszczęcie postępowania – poza MON – mogą wnioskować także: premier, Wojskowe Biuro Historyczne, archiwa państwowe oraz Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. – Minister obrony narodowej może przeprowadzić postępowanie również, gdy zwróci się do niego organizacja społeczna lub kombatancka – tłumaczył szef resortu obrony. Osoby, które otrzymają postanowienie o degradacji, będą mogły zaskarżyć je do sądu administracyjnego.

Zgodnie z uzasadnieniem ustawy degradacyjnej ma ona stworzyć możliwości prawne pozbawienia stopni m.in. Wojciecha Jaruzelskiego i Czesława Kiszczaka oraz innych osób, które były członkami WRON. „Wspomniane osoby pełniły służbę wojskową na rzecz totalitarnego państwa i swoją postawą sprzeniewierzyły się polskiej racji stanu” – czytamy w uzasadnieniu.

Projekt ustawy trafi teraz pod obrady Sejmu.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Grafika PZ, KPRM

dodaj komentarz

komentarze


Jubileuszowy Półmaraton Komandosa z rekordami
Mike Pompeo spotkał się z żołnierzami NATO
Zwiad w miejskiej dżungli
Obrady NATO w Brukseli
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Dowództwo wielonarodowej dywizji w nowej siedzibie
O honor Polski walczącej
Zadbają o groby polskich żołnierzy na Wschodzie
Neptuny wchodzą do służby
Deputowani z USA murem za NATO
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Kampania wyborcza poza armią
Triumf szpadzistek w zawodach o Puchar Świata
Akcja antynarkotykowa żandarmów
Na wyciągnięcie ręki
Podwójne zamrożenie
Więcej miejsc dla przyszłych cyberżołnierzy
Nurkowie ćwiczą pod lodem
Macedonia Północna w drodze do NATO
Posłowie podsumowali ostatnie trzy lata działalności MON
Więcej Polski w Eurokorpusie
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Pożegnanie żołnierzy przed wyjazdem do Iraku
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Polscy nurkowie ćwiczyli w Pakistanie
19 medali żołnierzy
Breakdown? Do not panic
„Pułaski” wraca do zespołu NATO
Prof. Odziemkowski: Polska była skazana na wojnę z bolszewicką Rosją
Peaceful Pretexts of Putin
Cel – bezpieczna Europa
Ramię w ramię z pogranicznikami
Pokonać strach przed ogniem
Rozejm w Trewirze zakończył wielkopolski zryw
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
W Brukseli o bezpieczeństwie
„Jastrzębie” przechwyciły rosyjski samolot
Panie bez taryfy ulgowej
Polowanie na zbrodniarzy
Interoperacyjność Jaśmina
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
HIMARS: broń dalekiego zasięgu
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
IPN zidentyfikował ofiary UPA
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Kontrakt na HIMARS-y podpisany
Zgrupowanie bojowe pancerniaków
Podchorążowie na zimowym survivalu
The holy mission
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Polska i Litwa wzmacnia współpracę
W środę kontrakt na dostawę HIMARS-ów
WOT na szklanym ekranie
Harcerz zwany Flo
Diabły po Żelaznych Koniach
Sukces kaprala Marcina Lewandowskiego
Szer. rez. Kamila Żuk wicemistrzynią świata juniorek w biatlonie
Krew na śniegu – początek bitwy o Monte Cassino

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO