moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ustawa degradacyjna przyjęta przez rząd

Rząd przyjął projekt tzw. ustawy degradacyjnej. Na jej mocy będzie możliwe pozbawianie stopni wojskowych żołnierzy, którzy sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu. – Przywraca ona sprawiedliwość i definiuje katalog osób, które są odpowiedzialne za wiele zła popełnionego od czasów II wojny światowej wobec naszych bohaterów, ludności cywilnej i osób niewinnych – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

 

Przyjęty dzisiaj przez rząd projekt tzw. ustawy degradacyjnej zakłada, że po jej wejściu w życie członkowie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego – de facto rządu w czasie stanu wojennego – utracą stopnie oficerskie. Dokument daje także możliwość pozbawiania stopni oficerskich i podoficerskich żołnierzy w stanie spoczynku, którzy w przeszłości m.in. walczyli z podziemiem niepodległościowym, planowali bądź uczestniczyli w pacyfikacjach protestów społecznych oraz przyczynili się do pogłębiania reżimu komunistycznego. Projekt zakłada, że pozbawienie stopni wojskowych będzie możliwe także w przypadku osób już nieżyjących. Temu procesowi nie będą natomiast podlegały osoby, które prowadziły aktywne działania na rzecz niepodległości Polski.

– Marzeniem naszego pokolenia było to, żeby tę sprawiedliwość przywrócić już na początku okresu transformacji, jednak nie było to możliwe, dziś już tak. Chcemy naprawić trochę zła i przyjmujemy w związku z tym projekt ustawy, który to umożliwia – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. Prezes Rady Ministrów podkreślił, że przyjmując projekt ustawy degradacyjnej, rząd chce przywrócić właściwą rangę ludziom, którzy walczyli o wolność. – To jest opowiedzenie się po stronie ofiar, a przeciwko złu – mówił Morawiecki.

REKLAMA

Podczas konferencji głos zabrał także minister obrony Mariusz Błaszczak. Zwrócił uwagę, że ustawa degradacyjna przywraca sprawiedliwość i normalność, ale ma też wymiar symboliczny – bo została przyjęta w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. – Czekaliśmy bardzo długo na ten akt sprawiedliwości. Z mocy ustawy, ci którzy tworzyli WRON, tracą oficerskie stopnie wojskowe – powiedział szef resortu obrony narodowej. – Możemy powiedzieć w ten sposób tak, jak wtedy się mówiło: „wrona orła nie pokona”. I rzeczywiście, orzeł zwyciężył – dodał Mariusz Błaszczak.

Minister Błaszczak wytłumaczył również, że decyzję o pozbawieniu stopni wojskowych – oficerskich i podoficerskich – w pozostałych przypadkach objętych ustawą podejmować będzie minister obrony narodowej, ale na degradację generałów i admirałów będzie musiał się zgodzić prezydent. Minister obrony takie postępowanie będzie mógł wszcząć z urzędu po zasięgnięciu informacji o konkretnej osobie w Instytucie Pamięci Narodowej.

O wszczęcie postępowania – poza MON – mogą wnioskować także: premier, Wojskowe Biuro Historyczne, archiwa państwowe oraz Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. – Minister obrony narodowej może przeprowadzić postępowanie również, gdy zwróci się do niego organizacja społeczna lub kombatancka – tłumaczył szef resortu obrony. Osoby, które otrzymają postanowienie o degradacji, będą mogły zaskarżyć je do sądu administracyjnego.

Zgodnie z uzasadnieniem ustawy degradacyjnej ma ona stworzyć możliwości prawne pozbawienia stopni m.in. Wojciecha Jaruzelskiego i Czesława Kiszczaka oraz innych osób, które były członkami WRON. „Wspomniane osoby pełniły służbę wojskową na rzecz totalitarnego państwa i swoją postawą sprzeniewierzyły się polskiej racji stanu” – czytamy w uzasadnieniu.

Projekt ustawy trafi teraz pod obrady Sejmu.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Grafika PZ, KPRM

dodaj komentarz

komentarze


Gorzki finisz wielkiej wojny
Bądźmy razem dla niepodległej Polski
Trzy medale dżudoczek na wojskowych mistrzostwach świata
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Zmiany w ustawie o weteranach
Luzowanie na „Anakondzie”
Gen. Sokołowski: Służba na misjach procentuje
Sto lat niepodległości
Prezydent złożył podpis pod reformą dowodzenia
Our efforts passed muster
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Wyjątkowe Święto Niepodległości
Film Frames from the War Front
Konwój dotarł do celu
„Wostok”, czyli pokaz sztuczek wojennych
Wojsko szuka pielęgniarek
Europejski Fundusz Obronny, czyli pieniądze (nie) do wzięcia?
Cel – Fort Trump
Generalskie gwiazdki na 11 listopada
Żołnierz zwyciężył w tegorocznym Biegu Niepodległości
WIW częścią obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości
Celowniki holograficzne dla terytorialsów
Polki mistrzyniami świata w maratonie
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
Polsko-amerykańskie negocjacje
Rakiety Homara
He Who Awaken Poles to Arms
Kolejne Jelcze dla armii
Przełajowcy z 12 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Testament geopolityczny prezydenta
„Niepodległą mamy we krwi”: czas na nagrody
Mistrz sztangi
„Anakonda” w Orzyszu
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Polska Casa nad Irakiem
Nothing Can Stop Our Tanks
Bezpieczny powrót myśliwców
Sarex na Mazurach
„Ślązak” na morskiej próbie
Kto zbiera burzę
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Obronne wyzwania fotoniki
Finał „Anakondy” na drawskim poligonie
Kawalerzyści na górskich trasach
Liceum im. Milewicza wyróżnione Medalem „Pro Patria”
Invictus Games Sydney 2018 zakończone!
Wolna Polska na gruzach starego świata
Wyślij paczkę do PKW
„Pułaski” wrócił do Gdyni
Wybitni Polacy odznaczeni Orderem Orła Białego
We Build the World of Details
Inwestycje w wewnętrzne bezpieczeństwo
Rząd za kluczowymi zmianami
Morskie kły na „Anakondzie”
The United States of America Have It Their Way
Konwój idzie przez Bałtyk

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO