moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Intensywny rok terytorialsów

Niemal 70 szkoleń podstawowych i wyrównawczych oraz blisko 190 rotacyjnych – tak przedstawia się plan szkoleniowy terytorialsów na 2018 rok. Po raz pierwszy prowadzone będą również szkolenia zintegrowane, organizowane przez dwa tygodnie w warunkach poligonowych. W sumie, w bieżącym roku zaplanowano 21 takich przedsięwzięć.

Szkolenie zintegrowane to dwutygodniowe ćwiczenia poligonowe. Przeprowadzane są tylko raz w każdym roku służby i przechodzi je każdy żołnierz wojsk obrony terytorialnej. – Taka forma szkolenia w istotny sposób je urealni i bardzo pozytywnie wpłynie na zgranie pododdziału – mówi gen. Wiesław Kukuła, dowódca wojsk obrony terytorialnej. – Umożliwia przeprowadzenie szkoleń w warunkach zwykle niedostępnych w garnizonach np. prowadzenie strzelań na rzeczywiste odległości czy też zespołowych strzelań sytuacyjnych – dodaje gen. Kukuła.

Jako pierwszy na poligon wyjedzie 21 Batalion Lekkiej Piechoty z Lublina. Lubelski pododdział będzie ćwiczył na poligonie w Wędrzynie. – W szkoleniu poligonowym weźmie udział cały batalion i dowództwo sztabu brygady. Będą to żołnierze z najdłuższym stażem w brygadzie, bo szkolenie podstawowe przeszli w maju i lipcu ubiegłego roku – mówi płk Tadeusz Nastarowicz, dowódca 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

REKLAMA

Żołnierze wyruszą na poligon w sobotę i przez dwa tygodnie przejdą szereg szkoleń, których nie da się przeprowadzić w warunkach garnizonowych. Będą pracować m.in. pod okiem byłych żołnierzy jednostek specjalnych z Mobilnych Zespołów Szkoleniowych. – Są tu zupełnie inne strzelnice i obiekty, dzięki którym nasi terytorialsi z pewnością dużo się nauczą. Jest to przecież teren, na którym do misji pokojowych czy stabilizacyjnych przygotowywali się żołnierze wojsk operacyjnych – przyznaje ppłk Artur Chapski, dowódca 21 Batalionu Lekkiej Piechoty 2 LBOT.

Poligon w Wędrzynie nie został wybrany przypadkowo. Ideą wojsk obrony terytorialnej jest bowiem, by żołnierze szkolili się w warunkach możliwie zbliżonych do tych, w których będą później służyć. – Wybrałem ten ośrodek, ponieważ są tam jedyne w Polsce warunki do szkolenia w terenie zurbanizowanym, a przecież 21 Batalion jest pododdziałem typowo miejskim – wyjaśnia płk Nastarowicz. Oprócz szkolenia w ośrodku zurbanizowanym, żołnierze terytorialnej służby wojskowej będą ćwiczyli również strzelania sytuacyjne, przemarsze, zakładanie punktów obserwacyjnych i kontrolnych. – Na pewno wykorzystamy możliwości obiektów w Trzemesznie i tamtejszego pasa taktycznego, gdzie będziemy mogli m.in. strzelać w wąwozie, a także przećwiczyć obronę i utrzymanie campu, czyli ważnego obiektu – zdradza ppłk Artur Chapski.

Żołnierze z 21 Batalionu Lekkiej Piechoty sprawdzą się także na torze psychologicznym, czyli w długim i ciemnym labiryncie, w którym będą musieli pokonać różne przeszkody. – Przechodzi go każdy żołnierz wojsk operacyjnych. Dla naszych terytorialsów będzie to na pewno spore wyzwanie, ale jestem pewien, że sobie z nim poradzą – zapewnia ppłk Chapski. – Dla żołnierzy TSW jest to pierwszy poligon i pierwszy poważniejszy sprawdzian nie tylko ich zdolności czy umiejętności, ale również tego, czy są rzeczywiście w stanie wyjechać na dwa tygodnie na szkolenie, godząc to z czasem prywatnym – zaznacza dowódca 2 LBOT.

Szkolenie zintegrowane to nie pierwsze w tym roku przedsięwzięcie szkoleniowe w wojskach obrony terytorialnej. W połowie stycznia pododdziały 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej przeszły szkolenia rotacyjne. W sumie, w tym roku w trzech sformowanych już brygadach zaplanowano aż 112 takich ćwiczeń. W jednostkach z Podlasia, Lubelszczyzny i Podkarpacia przeprowadzonych zostanie również 17 szkoleń podstawowych, 11 wyrównawczych i 13 zintegrowanych. Plany szkoleniowe poznali też żołnierze terytorialnej służby wojskowej w trzech brygadach sformowanych w drugim etapie, czyli na Mazowszu oraz Warmii i Mazurach. Tu zaplanowane zostały 22 szkolenia podstawowe, 17 wyrównawczych, 72 rotacyjne i 8 zintegrowanych.

W połowie roku rozpoczną się też pierwsze szkolenia specjalistyczne dla żołnierzy, którzy zakończą roczny cykl szkolenia indywidualnego. Jako pierwsi wezmą w nich udział właśnie żołnierze z 21 Batalionu Lekkiej Piechoty w Lublinie. – Prowadzone będzie przez cały drugi rok służby i ukierunkowane na te specjalności, które są przewidziane w 12-osobowej sekcji piechoty. Żołnierze przejdą szereg kursów i szkoleń, których paleta jest bardzo bogata i, co istotne, stale poszerzana – przyznaje ppłk Artur Chapski, dowódca 21 blp.

W tej chwili w Polsce funkcjonuje sześć brygad obrony terytorialnej, w których służy 6,3 tys. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej i 1,5 tys. żołnierzy zawodowych. W ciągu najbliższych miesięcy ma zostać sformowanych kolejnych siedem – w centralnej części kraju. Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej zakłada, że pod koniec 2018 roku wojska obrony terytorialnej będą liczyły 20 tys. żołnierzy, z czego 17 tys. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
 
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Online z mistrzami sportu
Chemicy do zadań specjalnych
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Na misjach święta inne niż zwykle
Szarża „Hallerczyka”
Tak się zostaje prymusem
Laserowa artyleria US Army
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Łączność: fundament operacji specjalnej
Amerykanie odmładzają F-16
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Polskie porty bardziej otwarte
Chwała powstańcom
Trwała odporność terytorialsów
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Cud Piłsudskiego
Druga kadencja prezydenta Dudy
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Więcej celowników z PCO dla wojska
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Skok na głęboką wodę
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Wojsko przeciw wirusowi
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Strzelnice dla terytorialsów
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Kierunek: misja
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Polsko-amerykańska współpraca
Hekatomba na Woli
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Ukraiński kurs na Zachód
F-16 kończą misję w Estonii
Not Contaminated With Routine
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO