moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Morskie drony z PGZ

Polska Grupa Zbrojeniowa dołączyła do nadzorowanego przez Europejską Agencję Obrony programu Ocean 2020. Specjaliści z PGZ razem z inżynierami z ponad 40 europejskich firm i ośrodków badawczych będą pracować nad nowymi morskimi dronami rozpoznawczymi, zarówno latającymi, jak i pływającymi. Konstrukcje już w 2019 roku mają przejść testy.

Preparatory Action on DefenceResearch (PADR) to projekt realizowany od 2015 roku przez Komisję Europejską i Europejską Agencję Obrony (EDA, European Defence Agency). Jego celem jest usprawnienie prac badawczych nad technologiami obronnymi w państwach Unii Europejskiej. Jednym z pierwszych wielonarodowych programów badawczo-rozwojowych, które będą realizowane w ramach PADR (i finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Obronnego), jest Ocean 2020. Zgodnie z jego założeniem europejscy inżynierowie mają skonstruować nowe bezzałogowe statki powietrzne, platformy nawodne i podwodne do rozpoznania oraz nadzorowania akwenów morskich.

Liderem projektu jest włoski koncern Leonardo, a w skład zespołu Ocean 2020 wchodzą ministerstwa obrony: Włoch, Grecji, Hiszpanii, Portugalii, Litwy, Szwecji, Francji, Wielkiej Brytanii, Estonii i Holandii oraz ponad 40 dużych firm zbrojeniowych z Europy, m.in.: Indra, Safran, Saab, MBDA, Hensoldt, IntracomDefense Electronics, Fincantieri i QinetiQ, a także ośrodki badawcze, np. Fraunhofer.

REKLAMA

Choć polskie Ministerstwo Obrony Narodowej nie zdecydowało jeszcze, czy dołączy do Ocean 2020, to nasz kraj będzie miał w nim swój wkład. Polska Grupa Zbrojeniowa i wchodzący w jej skład Ośrodek Badań Rozwojowych Centrum Techniki Morskiej S.A. postanowiły przyłączyć się do prac. – Udział w projekcie Ocean 2020 to dla nas doskonała okazja do zdobycia nowych kompetencji oraz rozbudowy portfolio rozwiązań, które oferujemy Siłom Zbrojnym RP i naszym sojusznikom – podkreśla Maciej Lew-Mirski, członek zarządu PGZ.

Polscy inżynierowie (w projekt będzie ich zaangażowanych kilkudziesięciu) podzielą się z kolegami po fachu z innych krajów (w ramach bilateralnych wizyt) m.in. swoimi doświadczeniami zdobytymi podczas prac nad systemami obserwacyjnymi i rozpoznawczymi okrętów przeciwminowych Kormoran. Z kolei naszych specjalistów bardzo interesuje integracja różnych rozwiązań (interoperacyjność) oraz radarowe systemy rozpoznawcze.

Prototypy nowych dronów mają być gotowe bardzo szybko, bo już na przyszły rok zaplanowano ich testy. Odbędą się one na Morzu Śródziemnym, a organizatorem ćwiczeń będzie włoska marynarka wojenna i koncern Leonardo. W ramach Ocean 2020 wypracowane zostaną także rozwiązania techniczne, dzięki którym narodowe morskie systemy do zwiadu i rozpoznania będą lepiej współpracować z produktami tej samej klasy z innych państw UE. Głównym celem Ocean 2020 jest bowiem stworzenie takich konstrukcji, które usprawnią kontrolę obszarów morskich wokół Unii Europejskiej.

Ćwiczenia (wraz z testami) podsumowujące cały projekt odbędą się za dwa lata nad Bałtykiem, zorganizuje je Szwecja.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: navair.navy.mil

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1517652180
PGZ poradzi sobie sama, w kwestii posiadania/pozyskania morskich dronów, bez Europejskiej Agencji Obrony, która ma w założeniu faktycznie przejęcie myśli intelektualnej. Jeżeli temu przedsięwzięciu towarzyszy przewodnictwo Francji i Niemiec to tym bardziej należy uważać.
80-AB-16-01

Inwestycje w wewnętrzne bezpieczeństwo
Europejski Fundusz Obronny, czyli pieniądze (nie) do wzięcia?
„Wostok”, czyli pokaz sztuczek wojennych
Polska Casa nad Irakiem
Film Frames from the War Front
Polki mistrzyniami świata w maratonie
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Finał „Anakondy” na drawskim poligonie
Obronne wyzwania fotoniki
Testament geopolityczny prezydenta
„Ślązak” na morskiej próbie
Polsko-amerykańskie negocjacje
Sto lat niepodległości
Invictus Games Sydney 2018 zakończone!
The United States of America Have It Their Way
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Cel – Fort Trump
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Gorzki finisz wielkiej wojny
He Who Awaken Poles to Arms
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
WIW częścią obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości
Wojsko szuka pielęgniarek
„Niepodległą mamy we krwi”: czas na nagrody
Kto zbiera burzę
Morskie kły na „Anakondzie”
Zmiany w ustawie o weteranach
Wolna Polska na gruzach starego świata
Mistrz sztangi
Żołnierz zwyciężył w tegorocznym Biegu Niepodległości
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Wyjątkowe Święto Niepodległości
Luzowanie na „Anakondzie”
Rząd za kluczowymi zmianami
Kolejne Jelcze dla armii
Trzy medale dżudoczek na wojskowych mistrzostwach świata
Sarex na Mazurach
Gen. Sokołowski: Służba na misjach procentuje
Wyślij paczkę do PKW
We Build the World of Details
Nothing Can Stop Our Tanks
Konwój dotarł do celu
Kawalerzyści na górskich trasach
Konwój idzie przez Bałtyk
Przełajowcy z 12 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi
Prezydent złożył podpis pod reformą dowodzenia
Celowniki holograficzne dla terytorialsów
Our efforts passed muster
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Wybitni Polacy odznaczeni Orderem Orła Białego
Bądźmy razem dla niepodległej Polski
Radary dla programu „Wisła”
„Anakonda” w Orzyszu
Rakiety Homara
Bezpieczny powrót myśliwców

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO