moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wyślij bohaterów na ferie!

Zabrał kombatantów na wakacje, teraz chce, by odpoczęli również podczas zimowych ferii. Tomasz Sawicki, organizator akcji charytatywnej „Paczka dla Bohatera”, startuje z nowym pomysłem i potrzebuje wsparcia. Zbiera pieniądze na tygodniowe ferie dla 60 kombatantów, uczestników walk o wolną Polskę, m.in. żołnierzy Armii Krajowej, powstańców warszawskich i opozycjonistów z okresu stanu wojennego.

„Ferie dla Bohatera” to projekt, który zakłada, że na tygodniowy urlop do jednego z ośrodków wypoczynkowych w Mielnie pojedzie 60 kombatantów. – Takie były założenia, ale już teraz wiem, że będzie ich więcej, bo zgłasza się mnóstwo ludzi, a ja nie potrafię im odmówić wyjazdu na ferie – mówi mł. chor. rez. Tomasz Sawicki, organizator akcji „Paczka dla Bohatera”. To właśnie on wraz z wolontariuszami dwa razy w roku – przed Bożym Narodzeniem oraz Wielkanocą – zbiera produkty żywnościowe, środki czystości, ciepłe ubrania, koce oraz świąteczne kartki i rozwozi je potrzebującym bohaterom. Rok temu za swoją działalność otrzymał od czytelników portalu polska-zbrojna.pl nagrodę Buzdygana Internautów. W zeszłym roku po raz pierwszy Sawicki zorganizował akcję „Wakacje dla Bohatera”. Przez tydzień 38 kombatantów wypoczywało w Międzyzdrojach. – Byli tak zadowoleni, że żałowałem, że tak późno wpadłem na ten pomysł – mówi Tomasz Sawicki. Radość i podziękowania kombatantów były dla niego motywacją do zorganizowania również zimowego wypoczynku.

– Na liście chętnych na wyjazd znajduje się np. ppłk Zbigniew Galperyn, ps. Antek, powstaniec warszawski; por. Maria Jeziorska, ps. Jola, sanitariuszka i łączniczka z powstania; kpt. Zbigniew Piasecki, ps. Czekolada, który również był powstańcem. Będzie z nami również dwóch żołnierzy maczkowców z Holandii, ale też opozycjoniści z Grudnia ’70 i roku stanu wojennego – mówi Sawicki. Dodaje, że nie chce, by był to zwykły wypoczynek. Kombatanci będą mogli korzystać z zabiegów rehabilitacyjnych i konsultacji lekarskich. Zaplanowane są też wycieczki do muzeów, prelekcje historyczne oraz konkurs strzelecki. – Podczas wakacyjnego wypoczynku był też czas na zabawę. Uczestnicy mogli potańczyć, powspominać i poopowiadać, jak wyglądała ich młodość. Teraz chcę to powtórzyć – zapewnia Sawicki.

REKLAMA

„Ferie dla Bohatera” będą trwały od 7 do 14 marca. Żeby się udały, potrzeba jednak finansowego wsparcia. Aby pomóc Tomaszowi Sawickiemu i wolontariuszom, można wziąć udział w licytacjach przedmiotów: wojskowych kalendarzy, żywności z wojskowych „esek”, książek i plakatów. Można również przekazać wyjątkowe przedmioty na licytację albo wpłacić pieniądze na konto 44 1140 2004 0000 3202 7690 1396 z dopiskiem „Ferie dla Bohatera”. Wszystkie pieniądze zostaną przeznaczone na opłacenie pobytu kombatantów w Mielnie. – Akcję robimy charytatywnie. Zarówno ja, jak i wszyscy, którzy mi pomagają, jesteśmy wolontariuszami i za to, co robimy, nie bierzemy żadnych pieniędzy – podkreśla Tomasz Sawicki. Wciąż szuka sponsorów, firm, które mogłyby wspomóc jego akcję. – Mamy niewiele czasu na zbiórkę, ale wierzę, że się uda. Nie wyobrażam sobie, że moglibyśmy naszym bohaterom powiedzieć, że tym razem nie wyjadą. Zakładam, że dzięki ludziom, którzy wiedzą, ile oddali walcząc o wolną Polskę, uda się chociaż tak im podziękować – podsumowuje Tomasz Sawicki.

Ewa Korsak

autor zdjęć: materiały organizatora
 

dodaj komentarz

komentarze


GROM, jak rodziła się legenda
Porady z paragrafem
Koszykarze z Czarnej Dywizji mistrzami Wojska Polskiego
Szachiści najlepsi w mistrzostwach NATO
IPN odnalazł szczątki kolejnego niezłomnego
Z ziemi widzą więcej niż piloci
Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City
Eurosatory 2018 zakończone
Święto Dowództwa Generalnego
Francja inwestuje w obronność
Kierunek – wschodnia flanka
Jak polscy partyzanci zdobyli niemiecki garnizon
15–30 czerwca 1918 – Błękitna Armia pod polskimi sztandarami
Ławka, która łączy tradycję z nowoczesnością
Dzieci wyśpiewały i wytańczyły Niepodległą
Starcie pancernych plutonów
Wykaż się lotniczą wiedzą zdając do Szkoły Orląt
Polityka fałszywego uśmiechu
W Radomiu o przygotowaniach do Air Show
Gen. Sokołowski: Judo świetnie kształtuje charakter
„Saber Strike ’18” – decydujące starcie
Co z kierowcami pojazdów uprzywilejowanych?
Wojskowi judocy na tatami
Pomnik katyński w Jersey City. Prawda historyczna kontra polityczna poprawność
Srebrny medal st. szer. Mateusza Polaczyka
Bliski Wschód – definicja chaosu
Eurosatory – królestwo militarnych pojazdów
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Naukowcy przypomnieli dorobek Wyższej Szkoły Wojennej
Puma i Kuguar na Mazurach
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Eurosatory – osobiste wymogi
Przyjaciele nie tylko w służbie
Polskie skrzydła w Afryce
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
Sukces Trumpa czy Kima?
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
Świnoujście świętowało 100-lecie marynarki
Na jakich zasadach powrót do armii?
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
LOT Szkoły Orląt
Scenariusze dla Tygrysów
Akademia Wojsk Lądowych otwiera drzwi
Trening z koktajlami Mołotowa
Egzamin „Kormorana” na Świnie
Nowy inspektor marynarki wojennej
Rusza V Festiwal Orkiestr Wojskowych
Eurosatory 2018: Robotyzacja pola walki
Załoga Bergepanzera w akcji
Minister obrony na spotkaniu w Rumunii
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Legenda polskiej partyzantki
Wielka parada na jubileusz marynarki wojennej
Terytorialsi na kursie dla ratowników wodnych
Polskie Bryzy nad Afryką

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO