moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

16–31 stycznia 1918 – bolszewicy kończą z fasadową demokracją

Rosyjscy żołnierze, polscy i niemieccy robotnicy, austriaccy mieszczanie... Na początku 1918 roku wszystkich ich łączyła jedna myśl – kiedy w końcu nastanie pokój. Przedłużająca się wojna dramatycznie odcisnęła się na jakości życia wszystkich biorących w niej udział narodów. Społeczeństwa coraz głośniej domagały się zakończenia walk.

18 stycznia

W Rosji, po wybuchu rewolucji lutowej, o prymat w państwie rywalizowały ze sobą Komitet Tymczasowy Dumy (reprezentujący stronnictwa polityczne zasiadające w parlamencie) oraz bolszewicka Piotrogrodzka Rada Delegatów Robotniczych i Żołnierskich. Po obaleniu caratu będące w opozycji do siebie środowiska zdecydowały o powołaniu Rządu Tymczasowego, a na 25 listopada wyznaczyły termin wyborów. Miały one wyłonić reprezentację społeczną, której zadaniem będzie utworzenie jednolitego ośrodka władzy. Jeszcze nim nadszedł termin głosowania, władzę w państwie przejęli bolszewicy, po udanej dla siebie rewolucji październikowej. Co ciekawe, nie zdecydowali się odwołać wyborów. Wygrała je Partia Socjalistów-Rewolucjonistów (zdobyła 40% głosów), bolszewicy zajęli drugie miejsce z niemal 24-procentowym poparciem.

18 stycznia 1918 roku rozpoczęło się pierwsze i – jak się potem okazało – jedyne posiedzenie Wszechrosyjskiego Zgromadzenia Ustawodawczego. Wówczas do ofensywy ruszyli bolszewicy. Zażądali od Konstytuanty, by zatwierdziła dekrety wydane wcześniej przez Radę Komisarzy Ludowych, a następnie zrzekła się uprawnień ustawodawczych i zawiesiła swoją działalność. Gdy wniosek ten przepadł w głosowaniu, na salę obrad wkroczyli uzbrojeni żołnierze i wymusili zakończenie obrad. Następnego dnia Rada Komisarzy Ludowych uznała w swoim dekrecie, że Konstytuanta jest ciałem kontrrewolucyjnym i rozwiązała ją. Bolszewicy przejęli pełnię władzy w byłym imperium carów. Jak później oceniał to Włodzimierz Lenin: „Rozpędzenie Zgromadzenia Konstytucyjnego przez władze radzieckie oznaczało całkowitą, jawną likwidację formalnej demokracji w imię rewolucyjnej dyktatury”.

19 stycznia

„Jeszcze raz chciałbym jasno powiedzieć, że panuje wśród nas głęboka nieufność wobec tych wiecznych przyrzeczeń o rozważeniu reorientacji polityki wobec Polaków po wojnie. My chcemy ujrzeć czyny i efekty, moi panowie, do których zgodnie z prawem natury oraz prawem danym przez Boga mamy pełne prawa”.

Z przemówienia Wojciecha Korfantego, polskiego polityka śląskiego, działacza na rzecz polskości tego regionu, które wygłosił w pruskim Landtagu.

28 stycznia

Po obu stronach frontu coraz głośniejsze były nawoływania do zawarcia pokoju. Trwająca już przeszło trzy lata wojna na wyczerpanie poważnie nadwyrężyła europejskie gospodarki. Blokada morska Cesarstwa Niemieckiego sprawiła, że braki w zaopatrzeniu stały się codziennością państw centralnych.

28 stycznia w Berlinie odbył się kolejny wielki strajk. Tego dnia pracy odmówiło 400 tys. robotników domagających się przerwania wojny. Władze zareagowały brutalnie. Ogłoszony został stan wojenny, a wielu strajkujących wcielono karnie do wojska. Uspokoiło to sytuację tylko na chwilę. Także w Cesarstwie Austro-Węgierskim panował nastrój powszechnego wyczekiwania na pokój. W styczniu przez cały kraj przetoczyła się fala strajków.

Sytuacji nie poprawiały doniesienia z Brześcia Litewskiego, gdzie prowadzono rozmowy o zakończeniu wojny na froncie wschodnim. Choć obie strony oficjalnie dążyły do jak najszybszego zawarcia pokoju, negocjacje przedłużały się. Społeczeństwa państw centralnych domagały się od swoich władz zakończenia wojny na dwa fronty, bo tylko w przerzuceniu na zachód wojsk zaangażowanych w walkę z Rosją upatrywano szansy na przełamanie impasu we Francji. Wzmocnienie sił na froncie zachodnim miało umożliwić zadanie ostatecznego ciosu, który zmusiłby Paryż do zawarcia pokoju.

Co zdarzyło się później i czym żyli Polacy w pierwszej połowie lutego 1918 roku – tego dowiecie się już w następną niedzielę. Zapraszamy do lektury kolejnego odcinka „Dróg do niepodległości”.

Bibliografia:

Richard Pipes, „Rewolucja rosyjska”, Warszawa 1994;
Jan F. Lewandowski, „Korfanty w Berlinie”. Fabryka Silesia 2(7) 2014;
Martin Gilbert, „Pierwsza wojna światowa”, Poznań 2003;

Maciej Chilczuk

autor zdjęć: Wikipedia

dodaj komentarz

komentarze


Polskie skrzydła w Afryce
Załoga Bergepanzera w akcji
Scenariusze dla Tygrysów
Bliski Wschód – definicja chaosu
Sukces Trumpa czy Kima?
Ławka, która łączy tradycję z nowoczesnością
Francja inwestuje w obronność
Rosomaki w patriotycznym zdobieniu
Gen. Sokołowski: Judo świetnie kształtuje charakter
Szpadzistka, florecistka i żeglarze na podium
Dzieci wyśpiewały i wytańczyły Niepodległą
Święto Dowództwa Generalnego
Wielka parada na jubileusz marynarki wojennej
Marsz dla Rafała
Starcie pancernych plutonów
Rusza V Festiwal Orkiestr Wojskowych
Puma i Kuguar na Mazurach
Nowy inspektor marynarki wojennej
„Tygrys” z radarem
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
Eurosatory 2018 zakończone
Co z kierowcami pojazdów uprzywilejowanych?
Minister obrony na spotkaniu w Rumunii
Najszybsza selekcja w Polsce
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
Szachiści najlepsi w mistrzostwach NATO
Eurosatory – osobiste wymogi
Piłkarze z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Srebrny medal st. szer. Mateusza Polaczyka
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Legenda polskiej partyzantki
Polityka fałszywego uśmiechu
Naukowcy przypomnieli dorobek Wyższej Szkoły Wojennej
Jak polscy partyzanci zdobyli niemiecki garnizon
Na jakich zasadach powrót do armii?
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
15–30 czerwca 1918 – Błękitna Armia pod polskimi sztandarami
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Eurosatory 2018: Robotyzacja pola walki
Koszykarze z Czarnej Dywizji mistrzami Wojska Polskiego
Wojskowi judocy na tatami
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Wykaż się lotniczą wiedzą zdając do Szkoły Orląt
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Przyjaciele nie tylko w służbie
„Saber Strike ’18” – decydujące starcie
Porady z paragrafem
Egzamin „Kormorana” na Świnie
W Radomiu o przygotowaniach do Air Show
Polskie Bryzy nad Afryką
Trening z koktajlami Mołotowa
IPN odnalazł szczątki kolejnego niezłomnego
Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City
LOT Szkoły Orląt
Pomnik katyński w Jersey City. Prawda historyczna kontra polityczna poprawność
Terytorialsi na kursie dla ratowników wodnych
Kierunek – wschodnia flanka

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO