moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Jak zniknąć w mieście?

W jaki sposób poruszać się po mieście kontrolowanym przez przeciwnika, by nie zwrócić na siebie uwagi? Tego uczyli się w USA polscy specjalsi podczas zaawansowanego kursu SERE. Jak przebiega szkolenie na najwyższym poziomie opisują w najnowszym miesięczniku „Polska Zbrojna” dziennikarki Magdalena Kowalska-Sendek i Ewa Korsak.

W dwustutysięcznym mieście w stanie Waszyngton na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, w jego różnych częściach późnym popołudniem z kilku furgonetek wysiada sześciu mężczyzn. Wszyscy są jednakowo ubrani, nie mają nakryć głowy ani plecaków. Nie wiedzą, w której części miasta są, bo przez ostatnie kilkanaście minut podróżowali z zasłoniętymi oczami. Na ulicy zostają sami, ale doskonale wiedzą, co mają robić. Do czekającego ich zadania przygotowywali się prawie dwa tygodnie.

Sześciu polskich żołnierzy ma kilkadziesiąt godzin na pokonanie ponad 40 km trasy i stawienie się o wyznaczonej godzinie w miejscu, gdzie zostaną ewakuowani. Polacy biorą właśnie udział w zaawansowanym kursie SERE. Tego rodzaju szkolenia są przeznaczone dla wybranych żołnierzy, tzw. personelu wysokiego ryzyka, który może być narażony na schwytanie przez przeciwnika lub na izolację. Polskich specjalsów zaprosiła amerykańska agencja specjalizująca się w szkoleniu z odzyskiwania izolowanego personelu. Do USA pojechali doświadczeni żołnierze, instruktorzy SERE, którzy wcześniej za oceanem ukończyli półroczny kurs przetrwania w różnych warunkach klimatycznych.  

Szkolenie trwa miesiąc i zostało podzielone na dwie części. Żołnierze uczyli się „technik oporu przeciw wykorzystaniu informacyjnemu” oraz – od czego zaczęli – sposobów przetrwania w mieście. – Scenariusz takich działań może być dowolny. Możemy przyjąć, że operujemy na terenie kontrolowanym przez przeciwnika, musimy więc pozostać niezauważeni do czasu, aż odzyskają nas siły własne lub sojusznicze. Trzeba przy tym pamiętać, że możemy być tropieni, podsłuchiwani i w każdym momencie schwytani – mówi instruktor SERE z jednostki wojsk specjalnych.

REKLAMA

Choć specjalsi nie mają ze sobą żadnych map ani kompasów, szybko orientują się w terenie. – Działanie w mieście musi być wcześniej przygotowane. Teren powinien być rozpoznany przez nasze siły, tak by chociaż wyznaczyć miejsce podebrania żołnierza. Otoczenie może się zmieniać, ale zasady działania są zawsze takie same – wyjaśnia instruktor wojsk specjalnych. Żeby dobrze wypełnić swoją misję, każdy wcześniej nauczył się na pamięć charakterystycznych punktów w mieście. – Dzięki temu, gdy zdejmę opaskę z oczu w dowolnym punkcie miasta, będę wiedział, gdzie mam dalej iść. Wiedza i szybka orientacja w terenie mogą uratować życie – dodaje.

Podczas marszu po mieście specjalsi muszą być „niewidzialni” – wtopić się w otoczenie tak, by nie ściągać na siebie uwagi postronnych osób. – Mamy na sobie ubiór, który nas mocno wyróżnia. Dlatego pierwsze co trzeba zrobić, to się przebrać. Grzebiemy więc w śmietnikach i szukamy starych rzeczy. Nieważne, że są brudne i cuchną – opowiada instruktor. Jemu akurat się udało, bo znalazł czyste ubranie. – Przed jednym z domów zobaczyłem „wystawkę”. Właściciele poukładali niepotrzebne rzeczy, w tym odzież – wspomina.

Podczas wykonywania zadania komandosi zmieniali wygląd kilka razy, sami też musieli zdobyć pożywienie. Gdzie? Najczęściej na… śmietnikach.

Pełny tekst Magdaleny Kowalskiej-Sendek i Ewy Korsak w styczniowym wydaniu „Polski Zbrojnej”.

PZ

autor zdjęć: Brett Clashman / USAF

dodaj komentarz

komentarze


Powietrzny pokaz Orlików i Harvardów
Cel: bezpieczne lotnisko
Z Danii po „Orła”
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Powitanie kuwejckiego kontyngentu
34 medale żołnierzy na mistrzostwach Polski
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
Wojskowi lotnicy będą świętować w Dęblinie
Czarna Dywizja najlepsza na spartakiadzie
Motywacja przez sport
Polak znaczy skazaniec
Sukces Trumpa czy Kima?
„Kościuszko” na oceanie
Homar od nowa
Groty na rynku cywilnym
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Szkoła Orląt będzie Akademią
„Kormoran” opuścił Bałtyk
Ankona – samodzielna operacja 2 Korpusu
Unitarka terytorialsów
16–31 lipca – polskie oddziały na rosyjskiej ziemi
Cel – wybrać najlepszych
Polska delegacja w drodze do Brukseli
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
Terytorialsi w urzędach
Sukcesy lekkoatletów w Pucharze Świata i Diamentowej Lidze
Eastern Flank Pillar
Inwestycje w Pionki
Dwa medale kajakarki na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy
Polityka fałszywego uśmiechu
Prezydent i szef MON-u na Łotwie
Bohaterowie wciąż inspirują! Finał konkursu literackiego „Polski Zbrojnej”
Znamy patronów 2019 roku
MON na lato dla dzieci żołnierzy
Trofea spod Monte Cassino
PGZ i Leonardo chcą zbudować Kruka
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
„Milion zza oceanu”, czyli Polacy w armii USA
Pożegnanie pilota MiG-a-29
Wakacje na poligonie w Wędrzynie
Pierwszy nowoczesny okręt II Rzeczypospolitej
75 lat temu powstał 2 Korpus Polski
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
„Sophia”: druga zmiana po certyfikacji
Koszykarskie zgrupowanie
Sojusz jak wspólna pięść
Serbskie Homary i Kryle
Polscy bohaterowie Ankony
Płonący tor przeszkód
Pomnik nagrobny „Gryfa” odsłonięty
Trump: „Polska nie jest zakładnikiem”
WOT: zacieśniamy współpracę z Estonią
Spadochroniarze skakali po medale
Armia zyskała 323 nowych oficerów
Francja inwestuje w obronność
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Strzał ze śmigłowca
WOT zmodyfikuje zasady organizacji ćwiczeń poza poligonami

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO