Nie pokazuj mi więcej tego komunikatu: kliknij tutaj

Sukces polskich pływaków w Brazylii

Na 49. Wojskowych Mistrzostwach Świata, które odbyły się w Rio de Janeiro, biało-czerwoni zdobyli trzy złote medale, trzy srebrne oraz osiem brązowych. Dwa razy na najwyższym stopniu podium stawał szer. Tomasz Polewka, raz – szer. Kacper Majchrzak. W klasyfikacji medalowej Polacy zajęli trzecie miejsce, za Brazylijczykami i Rosjanami.

– Bardzo się cieszę ze znakomitych osiągnięć naszych zawodników. Po dużym sukcesie, jaki sześcioosobowa ekipa odniosła na ostatnich wojskowych igrzyskach w Korei Południowej, pływacy udowodnili, że warto było powiększyć reprezentację Wojska Polskiego – mówi mjr Sylwester Ostrowski, który koordynował tworzenie pływackiej reprezentacji WP przed czempionatem w Korei.

Na pływalni Komisji Sportów Aeronautycznych w Rio de Janeiro walczyło 131 pływaków z 12 państw. Do zdobycia było 38 kompletów medali. Reprezentacja Wojska Polskiego poleciała do Brazylii w 11-osobowym składzie. Najlepszy z Polaków – szer. Tomasz Polewka z wrocławskiego Wojskowego Zespołu Sportowego złote medale wywalczył na dystansie 50 i 100 m stylem grzbietowym. Na krótszym uzyskał czas 25,01 s, a na dłuższym – 54,62 s. Z kolei szer. Kacper Majchrzak, odbywający obecnie służbę przygotowawczą do Narodowych Sił Rezerwowych, nie dał żadnych szans konkurentom w finale wyścigu na 200 m stylem dowolnym. Reprezentant poznańskiej Warty wynikiem 1 min 47,18 s ustanowił nowy wojskowy rekord świata.

Natomiast tytuły wicemistrzowskie w Brazylii wywalczyli: szer. Kacper Majchrzak – na 100 m stylem dowolnym (z czasem 48,36 s), szer. Anna Dowgiert – na 50 m stylem motylkowym (26,46 s) oraz sztafeta 4x100 m stylem dowolnym (szer. Jan Hołub, szer. Michał Poprawa, szer. Kacper Klich i szer. Kacper Majchrzak). Warto podkreślić, że szer. Poprawa w Rio de Janeiro dwukrotnie poprawił swój rekord życiowy. Najpierw w eliminacjach – wynikiem 23,90 s, a potem w finale. Natomiast szer. Kacper Majchrzak poprawił o dwie setne sekundy swoją „życiówkę” i tym samym ustanowiony przez niego rekord kraju w strojach tekstylnych.

Z kolei na trzecim stopniu podium stanęli: szer. Michał Poprawa – na 50 m stylem motylkowym (23,77 s), sztafeta mieszana 4x100 m stylem dowolnym (szer. Kacper Majchrzak, szer. Jan Hołub, szer. Paula Żukowska, szer. Anna Dowgiert – 3 min 30,97 s), sztafeta mieszana 4x100 m stylem zmiennym (szer. Tomasz Polewka, szer. Marcin Stolarski, szer. Paula Żukowska, szer. Anna Dowgiert – 3 min 53,63 s), sztafeta 4x100 m stylem zmiennym (szer. Tomasz Polewka, szer. Marcin Stolarski, szer. Michał Poprawa, szer. Kacper Majchrzak – z wynikiem 3 min 36,53 s), trzykrotnie – szer. Paula Żukowska (200 m stylem motylkowym – 2 min 17,09 s, 800 m stylem dowolnym – 8 min 55,93 s i 200 m stylem zmiennym – 2 min 16,59 s) oraz szer. Kacper Majchrzak (50 m stylem dowolnym – 22,56 s).

W skład reprezentacji Wojska Polskiego na mistrzostwa w Rio de Janeiro poza wymienionymi wchodzili jeszcze: szer. Mikołaj Machnik, szer. Damian Chrzanowski i szer. Karol Zaczyński. Szer. Machnik w finale 200 m stylem klasycznym zajął piąte miejsce z czasem 2 min 15,97 s. Najlepszy był Rosjanin Anton Czupkow, brązowy medalista cywilnych igrzysk w Rio de Janeiro w 2016 roku. Z kolei Chrzanowski, z wynikiem 1 min 59,07 s, był piąty w finale 200 m stylem motylkowym.

Bezkonkurencyjni na swoim terenie byli pływacy z Brazylii, którzy wywalczyli aż 22 złote medale. Dziewięć tytułów mistrzowskich zdobyli Rosjanie, którzy w przyszłym roku będą gospodarzami 50. Wojskowych Mistrzostw Świata w Pływaniu. Polacy wywalczyli trzy złota, a po dwa – Szwajcarzy i Francuzi. Na najwyższym stopniu podium stanęła również pływaczka z Niemiec – finał 200 m stylem grzbietowym wygrała Lisa Graf.

W 38. finałach rozdano w sumie 39 złotych medali. Dwa krążki z najcenniejszego kruszcu przyznano bowiem w finale 50 m stylem dowolnym kobiet, w którym ten sam czas – 25,35 s – uzyskały Brazylijka Etiene Medeiros i Francuzka Lena Bousquin.