moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

MON zapowiada: strzelnica w każdym powiecie

Program „Strzelnica w powiecie” ruszy do początku stycznia 2018 roku. Chcemy, by był programem masowym, powszechnym, by strzelnice były ogólnodostępne – zapowiedział Michał Dworczyk, wiceminister obrony narodowej. Strzelnice mają służyć lokalnym społecznościom, członkom organizacji proobronnnych i żołnierzom.

Dwudniowa konferencja „Sokół – Strzelnica w powiecie” odbyła się w miniony weekend w centrum konferencyjnym na stadionie PGE Narodowym w Warszawie. Jej organizatorem było Stowarzyszenie ObronaNarodowa.pl. – Celem konferencji było zwiększenie świadomości społecznej w dziedzinie kształtowania postaw proobronnych, w tym głównie upowszechnienie wiedzy i dyskusja dotycząca programu MON dofinansowania budowy i rewitalizacji strzelnic w każdym powiecie – mówi Paweł Nazarewski ze Stowarzyszenia.

Konferencję otworzył Michał Dworczyk, sekretarz stanu w MON. W inauguracyjnym wystąpieniu wiceszef resortu powiedział, że zostały już stworzone podstawy prawne umożliwiające wprowadzenie programu. – Do końca roku jest czas na dyskusje społeczne dotyczące jego realizacji. Program wystartuje od stycznia 2018 roku. Będzie obejmował rewitalizację obiektów już istniejących, ale również budowę strzelnic od nowa – mówił wiceszef resortu.

REKLAMA

Równamy do europejskich standardów

Michał Dworczyk podkreślał, że na realizacji programu skorzystają zarówno społeczności lokalne, jak i wojsko. – Program pomoże w budowaniu świadomości proobronnej. Liczymy, że nasze wsparcie dla organizacji proobronnych i popularyzacja strzelectwa sportowego, zachęci młodych ludzi do służby w wojsku. Wierzymy, że będzie to jeden ze sposobów na odbudowę rezerw osobowych sił zbrojnych, bo z tym mamy duży problem – mówił wiceminister. Przypomniał, że od 2009 roku, kiedy zawieszona została zasadnicza służba wojskowa, szkoleń rezerwistów jest zbyt mało. – Potrzebujemy ich rocznie 30 tys., ale niestety te potrzeby nie są wypełniane – tłumaczył. Podkreślił, że program „Strzelnica w powiecie” pomoże w osiągnięciu wymaganego poziomu wyszkolonych rezerwistów najpóźniej w 2020 roku. Żeby jednak tak się stało, potrzebna jest infrastruktura, której dziś nie ma. W ciągu ostatnich kilkunastu lat zlikwidowano albo wyłączono z użytku blisko połowę tego typu obiektów. Dziś czynne są jedynie 52 strzelnice wojskowe.

– W całym kraju mamy dziś około 300 strzelnic. Do tego prawie 26 tysięcy strzelców sportowych. A wystarczy spojrzeć za naszą zachodnią granicę: Niemcy mają 15 tysięcy strzelnic i 1 mln 400 tysięcy strzelców. Więc program, który oferuje MON, to naprawdę duży krok naprzód, ku normalności i europejskim standardom, pokazujący, że kwestie obronności traktowane są w końcu poważnie – mówi Nazarewski.

Finansowanie

Do programu będą mogły aplikować przede wszystkim jednostki samorządu terytorialnego. W tym przypadku kwota dofinansowania MON ma wynieść 80 procent kosztów inwestycji. Jak podkreślił wiceszef MON, w program będą się mogły też włączyć w niektórych przypadkach organizacje pozarządowe. Tu kwestią otwartą wciąż pozostaje to, czy będzie wymagany jakikolwiek wkład finansowy.

Wiadomo natomiast, że MON nie będzie partycypowało w kosztach budowy strzelnic krytych i kontenerowych oraz obiektów zbyt rozbudowanych i skomplikowanych. – Będziemy dofinansowywać obiekty, których koszt będzie oscylował między kilkaset tysięcy a 2 mln zł. To ma być program powszechny, a nie taki, w którym zbudujemy zaledwie kilka strzelnic po kilkanaście albo kilkadziesiąt milionów zł. Jesteśmy nastawieni na finansowanie prostych, niedrogich rozwiązań, które zapewnią duże możliwości szkoleniowe– mówił Dworczyk.

Całkowite koszty programu nie są jeszcze znane. – Program doprecyzujemy pod koniec grudnia. Wtedy podamy ostateczne koszty. Na razie mogę powiedzieć jedynie tyle, że będzie to kwota kilkudziesięciu milionów zł na 2018 rok. Mamy zabezpieczone pieniądze na ten cel – mówił wiceszef MON.

Dla kogo strzelnice?

Powstałe obiekty będą służyły przede wszystkim lokalnym społecznościom, członkom organizacji proobronnych, myśliwym, pasjonatom strzelectwa. Ale także żołnierzom. – Poza tym, że chcemy kształtować postawy proobronne i zwiększać potencjał obronny państwa, musimy też mieć na uwadze potrzeby szkoleniowe oddziałów wojskowych, które na tych obiektach będą mogły się szkolić – mówił wiceminister. Dlatego MON określiło minimalne wymagania, jakie budowane czy rewitalizowane obiekty będą musiały spełnić. Oś strzelnicy nie może być mniejsza niż 100 metrów, a jej minimalna szerokość powinna wynieść do 45 metrów. Każdy z tych obiektów musi być również wyposażony w co najmniej cztery podnośniki tarcz.

Dodatkowo na terenie działania jednego batalionu OT (cztery–pięć powiatów) miałby powstać jeden większy obiekt, z osią co najmniej 300-metrową i możliwością wydłużenia jej do 500 metrów. – Dzięki takim rozwiązaniom będą większe możliwości trenowania, szkolenia się i zwiększania kompetencji strzeleckich. A to ważne, bo kwestie obronności to nie tylko budżet, to przede wszystkim zaangażowanie ludzi, którzy mają w sobie poczucie odpowiedzialności za kwestie obronne – uważa Nazarewski.

Film: WCEO

Konkrety pod koniec roku

W dwudniowej konferencji wzięli udział przedstawiciele środowisk społecznych, samorządowych, eksperckich, służb i formacji mundurowych, Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Obok tematu wiodącego dotyczącego strzelnic, eksperci dyskutowali także o potrzebie rozbudowy infrastruktury proobronnej, doświadczeń innych państw, historii i tradycji strzelectwa polskiego. Omówili także oczekiwane zmiany w ustawie o broni i amunicji. – Podczas tych dwóch dni dyskusji chcieliśmy poznać oczekiwania, pomysły, propozycje drugiej strony, które będziemy mogli wykorzystać przy doprecyzowaniu podstaw naszego programu. Taki ostateczny dokument powstanie do końca roku. Chcemy, by wiosną 2018 roku można było rozpocząć budowę pierwszych strzelnic – mówił wiceminister Dworczyk. Już dziś wiadomo, że jako priorytetowe lokalizacje pod budowę nowych obiektów MON uznało pięć województw, w których formowane są WOT (podlaskie, lubelskie, podkarpackie, warmińsko-mazurskie i mazowieckie). W pierwszej kolejności strzelnice powstaną też w tych miejscowościach, gdzie nie ma czynnych strzelnic, choć stacjonują tam wojska operacyjne.

Stowarzyszenie obrona narodowa.pl – Ruch na rzecz obrony terytorialnej to organizacja non profit, której celem jest działanie na rzecz stworzenia powszechnej Obrony Terytorialnej jako elementu składowego systemu obronnego państwa. Stowarzyszenie prowadzi szkolenia, wykłady, ćwiczenia, kursy i obozy oraz szkolenia wojskowe, organizuje konferencje i seminaria. Prowadzi też kampanię społeczną dotyczącą skutecznej obrony państwa i roli ochotniczego wojska.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Krzysztof Stefański/ WCEO

dodaj komentarz

komentarze

~boss oksywie
1513002600
emeryci mundurowi z obiektow sportowych tego resortu nie moga korzystac bo takie prawo nam zabrali chca z nas zrobic KIEPSKICH FERDYNANDOW !!!!!!!!!!!! nie daj BOZE czas ,,W,,
E5-59-86-B0

15–30 czerwca 1918 – Błękitna Armia pod polskimi sztandarami
Porady z paragrafem
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Naukowcy przypomnieli dorobek Wyższej Szkoły Wojennej
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
LOT Szkoły Orląt
Rusza V Festiwal Orkiestr Wojskowych
Na jakich zasadach powrót do armii?
Szachiści najlepsi w mistrzostwach NATO
Święto Dowództwa Generalnego
Scenariusze dla Tygrysów
Szpadzistka, florecistka i żeglarze na podium
Puma i Kuguar na Mazurach
Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City
Polityka fałszywego uśmiechu
„Tygrys” z radarem
Załoga Bergepanzera w akcji
Pomnik katyński w Jersey City. Prawda historyczna kontra polityczna poprawność
Terytorialsi na kursie dla ratowników wodnych
Patagonia w zasięgu ręki
Gen. Sokołowski: Judo świetnie kształtuje charakter
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
IPN odnalazł szczątki kolejnego niezłomnego
Sukces Trumpa czy Kima?
Ławka, która łączy tradycję z nowoczesnością
Nowy inspektor marynarki wojennej
W Radomiu o przygotowaniach do Air Show
Dzieci wyśpiewały i wytańczyły Niepodległą
Polskie skrzydła w Afryce
Trening z koktajlami Mołotowa
Piłkarze z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Najszybsza selekcja w Polsce
Starcie pancernych plutonów
Eurosatory 2018 zakończone
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Przyjaciele nie tylko w służbie
Bliski Wschód – definicja chaosu
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
Eurosatory – osobiste wymogi
Kierunek – wschodnia flanka
Francja inwestuje w obronność
Rosomaki w patriotycznym zdobieniu
Co z kierowcami pojazdów uprzywilejowanych?
Wielka parada na jubileusz marynarki wojennej
Legenda polskiej partyzantki
Wojskowi judocy na tatami
Marsz dla Rafała
Wykaż się lotniczą wiedzą zdając do Szkoły Orląt
Eurosatory 2018: Robotyzacja pola walki
Jak polscy partyzanci zdobyli niemiecki garnizon
Egzamin „Kormorana” na Świnie
Minister obrony na spotkaniu w Rumunii
„Saber Strike ’18” – decydujące starcie
Srebrny medal st. szer. Mateusza Polaczyka
Polskie Bryzy nad Afryką
Koszykarze z Czarnej Dywizji mistrzami Wojska Polskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO