moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Koncert w Centrum Zdrowia Dziecka

Mikołaj zachorował, prezentów nie będzie... Chyba że na pomoc przybędą żołnierze! – kadeci ze Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych oraz artyści Teatru Muzycznego z Poznania zaprezentowali małym pacjentom z Centrum Zdrowia Dziecka spektakl „Ratujmy święta”. Dzieci otrzymały też upominki m.in. od żołnierzy wojsk obrony terytorialnej.

 

Mikołajkowe koncerty kadetów Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych to tradycja sięgająca 2009 roku. Od ośmiu lat przed świętami Bożego Narodzenia kadeci zapraszają na spektakl małych pacjentów wraz z ich rodzicami i opiekunami. – Spędzamy w szpitalu całe dnie, taki koncert to dla nas chwila oderwania się od trosk – mówiła jedna z mam.

Każdego roku przedstawienie przygotowują inni muzycy – ci, którzy aktualnie szkolą się na kursie w Poznaniu. Tym razem w spektaklu teatralno-muzycznym „Ratujmy święta” wystąpiło 13 kadetów i kilku żołnierzy szkoły podoficerskiej. – Próby rozpoczęliśmy w zeszłym tygodniu. Korzystaliśmy z każdej wolnej chwili, także w weekend, by poćwiczyć. Dziś przed koncertem odbyliśmy jeszcze próbę generalną – mówi st. chor. Marcin Szubert, rzecznik SPWL, który podczas występu był narratorem.

REKLAMA

Przedstawienie zaprezentowane w Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu opowiada o Mikołaju, który rozchorował się na grypę i ma kłopoty z organizacją świąt. W jego rolę wcielił się st. sierż. Andrzej Biedrowski, instruktor taktyki w SWPL. – Nasi muzycy razem z dziećmi musieli więc pomóc Mikołajowi przygotować święta, zapakować prezenty, nauczyć się śpiewać kolędy – opowiada st. chor. Marcin Szubert. Podczas występu dzieci mogły wysłuchać najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek. Nie zabrakło też światowych świątecznych hitów, takich jak Merry Christmas Everyone i Jingle Bells. Na zaproszenie żołnierzy z Poznania na scenie po raz pierwszy przy tej okazji pojawili się też artyści Teatru Muzycznego w Poznaniu. Zaprezentowali oni dzieciom fragmenty musicalu „Madagaskar”, powstałego na podstawie pełnometrażowego filmu animowanego z 2005 roku. Artyści wykonali więc hity, takie jak „Wyginam śmiało ciało” czy „I like to movie it”.

Na koncert przyszło około stu małych pacjentów. Wiele z nich siedziało na widowni z podłączonymi kroplówkami, rękami w gipsie czy na wózkach inwalidzkich. Jeden z chłopców musiał wyjść w trakcie koncertu, choć bardzo mu się podobało. – Syn chciałby jeszcze zostać z żołnierzami, ale musi wracać na oddział, by przyjąć leki. Takie zalecenia dostał od pani doktor – mówiła mama kilkuletniego chłopca.

Pod koniec koncertu wszystkie dzieci otrzymały mikołajkowe prezenty: gry, malowanki, komiksy i zabawki. Niespodzianki ufundowali żołnierze wojsk obrony terytorialnej, Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej. – W paczkach mają też ogromne ilości wojskowych „krówek”, ale ze względu na różne diety, których muszą przestrzegać, musieliśmy ostrzec dzieci, żeby nie zjadły wszystkich od razu albo podzieliły się z przyjaciółmi – mówi st. chor. Szubert.

Lekarze, którzy opiekują się małymi pacjentami zauważają, że takie wydarzenia jak to dzisiejsze ma ogromne znaczenie dla zmagających się z chorobą maluchów. Urozmaica szarą rzeczywistość i nastraja pozytywnie dzięki czemu łatwiej przechodzą terapię. – Za każdym razem nasze koncerty cieszą się dużą popularnością. Sami mamy z nich wiele radości, tym bardziej gdy widzimy uśmiechnięte buzie dzieci i zadowolenie ich rodziców, którzy choć na chwilę mogą zapomnieć, że ich pociechy ciężko chorują – mówi st. chor. Szubert. Wojskowych muzyków oraz aktorów dzieci nagrodziły długimi owacjami na stojąco.

PG , ek

autor zdjęć: Ewa Korsak

dodaj komentarz

komentarze


Huta celuje w miliard
Dziewczyny na medal
Tygrysy nad Poznaniem
Kpr. Marcin Lewandowski trzeci w Szanghaju
Drugi dzień obrad NATO w Brukseli
1-15 czerwca 1918 – 1 Pułk Strzelców Polskich na pierwszej linii frontu
Rywalizacja na strzelnicy
Szkolimy następców
Udana misja tygrysów
Powinność państwa
Polacy na straży pokoju na Półwyspie Koreańskim
Weterani na macie
Operacja „Ku wolności”, czyli Abwehra kręci w Polsce film
Trzy medale żołnierzy w mistrzostwach zapaśników
Szef MON przed Zgromadzeniem Parlamentarnym NATO
Pierwszy maraton biegłam z Polą
Zgromadzenie Parlamentarne NATO podsumowało projekt eFP
Na jakich zasadach powrót do armii?
Bliski Wschód – definicja chaosu
Większa flota Szkoły Orląt
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Będzie więcej dróg o znaczeniu obronnym
Gala konkursu o żołnierzach wyklętych
Ustawa degradacyjna przyjęta przez rząd
Wzajemne wsparcie
Atak terrorystyczny w Radomiu
Pomnik katyński w Jersey City. Prawda historyczna kontra polityczna poprawność
Cadet Camp w wojskowej uczelni
Minister obrony na spotkaniu w Rumunii
Pod Monte Cassino walczyli o Polskę
Bryza już lata nad Morzem Śródziemnym
Jak kupować skutecznie i szybko
Prezydent podpisał ustawę budżetową na 2018 rok
ORP „Piorun” w pogoni za „Bismarckiem”
Francja inwestuje w obronność
Argentyńska zagadka
40 lat misji UNIFIL
Antoni Macierewicz w Kanadzie o rosyjskiej agresji
Afgańska misja z nowymi siłami
16-31 maja 1918 – Amerykanie przystępują do walki
Kolejna zmiana żołnierzy leci do Afganistanu
108 twardzieli na mecie Ultramaratonu Kaszubskiego
Centralne obchody Dnia Weterana
Terror na Majorce
NATO i USA – dwa filary bezpieczeństwa Polski
Nowy polski samolot
Europejska Harpia?
Bojowa operacja u brzegów Estonii
Pedro ze Stalowej Woli
Co z kierowcami pojazdów uprzywilejowanych?
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Warszawa miejscem debaty o przyszłości NATO
Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City
W Sejmie międzynarodowa debata o bezpieczeństwie
„Kabul VIII” – gotowi do misji

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO