moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Koncert w Centrum Zdrowia Dziecka

Mikołaj zachorował, prezentów nie będzie... Chyba że na pomoc przybędą żołnierze! – kadeci ze Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych oraz artyści Teatru Muzycznego z Poznania zaprezentowali małym pacjentom z Centrum Zdrowia Dziecka spektakl „Ratujmy święta”. Dzieci otrzymały też upominki m.in. od żołnierzy wojsk obrony terytorialnej.

 

Mikołajkowe koncerty kadetów Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych to tradycja sięgająca 2009 roku. Od ośmiu lat przed świętami Bożego Narodzenia kadeci zapraszają na spektakl małych pacjentów wraz z ich rodzicami i opiekunami. – Spędzamy w szpitalu całe dnie, taki koncert to dla nas chwila oderwania się od trosk – mówiła jedna z mam.

Każdego roku przedstawienie przygotowują inni muzycy – ci, którzy aktualnie szkolą się na kursie w Poznaniu. Tym razem w spektaklu teatralno-muzycznym „Ratujmy święta” wystąpiło 13 kadetów i kilku żołnierzy szkoły podoficerskiej. – Próby rozpoczęliśmy w zeszłym tygodniu. Korzystaliśmy z każdej wolnej chwili, także w weekend, by poćwiczyć. Dziś przed koncertem odbyliśmy jeszcze próbę generalną – mówi st. chor. Marcin Szubert, rzecznik SPWL, który podczas występu był narratorem.

REKLAMA

Przedstawienie zaprezentowane w Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu opowiada o Mikołaju, który rozchorował się na grypę i ma kłopoty z organizacją świąt. W jego rolę wcielił się st. sierż. Andrzej Biedrowski, instruktor taktyki w SWPL. – Nasi muzycy razem z dziećmi musieli więc pomóc Mikołajowi przygotować święta, zapakować prezenty, nauczyć się śpiewać kolędy – opowiada st. chor. Marcin Szubert. Podczas występu dzieci mogły wysłuchać najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek. Nie zabrakło też światowych świątecznych hitów, takich jak Merry Christmas Everyone i Jingle Bells. Na zaproszenie żołnierzy z Poznania na scenie po raz pierwszy przy tej okazji pojawili się też artyści Teatru Muzycznego w Poznaniu. Zaprezentowali oni dzieciom fragmenty musicalu „Madagaskar”, powstałego na podstawie pełnometrażowego filmu animowanego z 2005 roku. Artyści wykonali więc hity, takie jak „Wyginam śmiało ciało” czy „I like to movie it”.

Na koncert przyszło około stu małych pacjentów. Wiele z nich siedziało na widowni z podłączonymi kroplówkami, rękami w gipsie czy na wózkach inwalidzkich. Jeden z chłopców musiał wyjść w trakcie koncertu, choć bardzo mu się podobało. – Syn chciałby jeszcze zostać z żołnierzami, ale musi wracać na oddział, by przyjąć leki. Takie zalecenia dostał od pani doktor – mówiła mama kilkuletniego chłopca.

Pod koniec koncertu wszystkie dzieci otrzymały mikołajkowe prezenty: gry, malowanki, komiksy i zabawki. Niespodzianki ufundowali żołnierze wojsk obrony terytorialnej, Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej. – W paczkach mają też ogromne ilości wojskowych „krówek”, ale ze względu na różne diety, których muszą przestrzegać, musieliśmy ostrzec dzieci, żeby nie zjadły wszystkich od razu albo podzieliły się z przyjaciółmi – mówi st. chor. Szubert.

Lekarze, którzy opiekują się małymi pacjentami zauważają, że takie wydarzenia jak to dzisiejsze ma ogromne znaczenie dla zmagających się z chorobą maluchów. Urozmaica szarą rzeczywistość i nastraja pozytywnie dzięki czemu łatwiej przechodzą terapię. – Za każdym razem nasze koncerty cieszą się dużą popularnością. Sami mamy z nich wiele radości, tym bardziej gdy widzimy uśmiechnięte buzie dzieci i zadowolenie ich rodziców, którzy choć na chwilę mogą zapomnieć, że ich pociechy ciężko chorują – mówi st. chor. Szubert. Wojskowych muzyków oraz aktorów dzieci nagrodziły długimi owacjami na stojąco.

PG , ek

autor zdjęć: Ewa Korsak

dodaj komentarz

komentarze


Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
 
Online z mistrzami sportu
Terytorialsi nie stracą dodatku
Na legionowskim szpitalu zatknięto wiechę!
Informacja Prasowa
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
16 sekund Liberatora
Fordy, a nie Nissany
Laserowa artyleria US Army
Prezydent Duda jedzie do USA
Żołnierze usuwają skutki powodzi
Poprady dla zawiszaków
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Z menażką na wakacje
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Polskie porty bardziej otwarte
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Powstaną kolejne strzelnice
Na misjach święta inne niż zwykle
Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci
Amerykanie odmładzają F-16
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Zagłosuj na „Wydarzenie historyczne roku”
Most do współpracy
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Ogromne zainteresowanie Soną
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Groty z granatnikiem
Podchorążowie szkolą się na ORP „Iskra”
Prezydent z wizytą w Drawsku
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Współzawodnictwo rozwija
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Kajmany na gąsienicach
Testament Polski Walczącej
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Kim przekracza granice
Weterani w pasiece
Response to Emergency
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Ofensywa Tuchaczewskiego
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
„Defender” – pracowity poligon saperów
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
F-16 kończą misję w Estonii
Wojsko przeciw wirusowi
Wyzwania polskiej prezydencji
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Wyjątkowy CWIX
Nowe karabinki dla specjalsów
Ubiory ochronne z Maskpolu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO