moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Czołgi T-72 będą modernizowane

Ministerstwo Obrony Narodowej sprawdza, w jaki sposób można zmodernizować ponad 500 czołgów T-72. Ma to być rozwiązanie pomostowe, zanim Polsce uda się wprowadzić do służby nowy typ czołgu. Resort obrony zaprosił do rozmów przedsiębiorstwa zainteresowane współpracą z Wojskiem Polskim.

Znaczące zwiększenie potencjału bojowego wojsk pancernych i zmechanizowanych to jeden z priorytetów opracowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej Strategicznego Przeglądu Obronnego. Dokument, przygotowany przez zespół, którym kierował wiceminister Tomasz Szatkowski, zakłada, że odbędzie się to w ramach kilku projektów obejmujących zakup nowego czołgu podstawowego, unowocześnienie czołgów z rodziny Leopard 2 (obu posiadanych przez Wojsko Polskie modeli) oraz modernizację czołgów T-72 i PT-92 Twardy.

Najbardziej zaawansowanym projektem jest unowocześnienie Leopardów 2. Prototyp pierwszej maszyny w standardzie określonym jako Leopard 2 PL ma być przekazany wojsku do testów w przyszłym roku. Będzie ona miała – w stosunku do pierwowzoru – nie tylko zwiększoną odporność balistyczną, ale również zainstalowane nowe układy stabilizacji armaty i napędów wieży oraz przyrządy obserwacyjno-celownicze działonowego i dowódcy.

REKLAMA

Procedura zakupu nowych maszyn także już ruszyła. W maju tego roku Inspektorat Uzbrojenia MON, w ramach fazy analityczno-koncepcyjnej poprzedzającej ogłoszenie przetargu, zaprosił firmy produkujące czołgi do udziału w analizie rynku, czyli uogólniając – do zaprezentowania polskiej armii swoich produktów. Pierwsze rozmowy z czołowymi światowymi producentami oraz krajowymi podmiotami, w tym Polską Grupą Zbrojeniową, odbyły się latem i wczesną jesienią. Teraz przedstawiciele wojska analizują zebrane dane. Na ich podstawie zarekomendują, które maszyny i w jaki sposób pozyskane będą najlepszym rozwiązaniem dla wojsk pancernych.

Kilka dni temu ruszyła realizacja ostatniego z projektów unowocześnienia sił pancernych, czyli modernizacja czołgów T-72. Do 12 grudnia tego roku Inspektorat Uzbrojenia, w ramach fazy analityczno-koncepcyjnej, czeka na zgłoszenia od firm zainteresowanych zaprezentowaniem swoich projektów. Rozmowy z przedstawicielami przemysłu zaplanowano na przełom tego roku. Jak podkreślają przedstawiciele resortu obrony narodowej, zdecydują one, jaki kształt powinna przybrać modernizacja wysłużonych, bo bazujących na technologiach z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, maszyn.

Minister Tomasz Szatkowski, prezentując założenia SPO, mocno podkreślał, że projekt unowocześnienia czołgów z rodziny T-72, nie oznacza zarzucenia programu kupna nowych maszyn podstawowych. To ma być rozwiązanie pomostowe. – Unowocześnienie T-72, przy uwzględnieniu współczynnika koszt-efekt, może być rozwiązaniem przejściowym, przed pozyskaniem przez Polskę czołgów nowej generacji, znacznie lepszym i tańszym niż inne, proponowane obecnie na rynku rozwiązania – wyjaśniał.

Obecnie najnowocześniejszym czołgami w polskich armii są Leopardy 2. Nasze wojska lądowe mają 247 sztuk tych maszyn – 142 egzemplarze modelu 2A4 oraz 105 wersji 2A5. Poza pozyskanymi z Niemiec wozami mamy jeszcze czołgi T-72 (ponad 500) oraz ich zmodernizowane wersje PT-91 Twardy (232 sztuki).

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. szer. Dawid Sofiński

dodaj komentarz

komentarze

~szwejk
1513238520
Nie należy posługiwać się wysłużoną bronią. Ta zasada obowiązywała już w starożytności. Polski przemysł jest w stanie dostarczyć rozwiązania na najwyższym poziomie. Trzeba tyko pomyśleć.
85-58-ED-DA

„Patrol ‘18”: atak na lotnisku
Razem dla bezpieczeństwa
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Sierż. Janusz Raczy
Polska Casa nad Irakiem
Drugie życie BWR-ów
Drużyna Biało-Czerwonych już w Sydney!
Broń nie tylko dla mundurowych
St. szer. Łukasz Wojciechowski
St. chor. sztab. Marek Stosio
Reach for More
Premier symbolicznie rozpoczął budowę Muzeum Historii Polski
Odkryto kolejne miejsce pochówku na Rakowieckiej
Po Bieszczadach dla Berdychowskiego
Kpr. Jakub Tynka
Saperzy na start, czyli łotewskie ćwiczenia „Detonator”
Zmiany w ustawie o weteranach
Nothing Can Stop Our Tanks
Minister zaprasza w szeregi armii
JTAC wie najwięcej
Na macie z mistrzem
Stalowa nowoczesność
Wyślij paczkę do PKW
Weterani rozpoczęli swoje igrzyska
Afgańska zmiana gotowa do misji
Zmiany w dodatkach służbowych
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Prezydent Duda w Białym Domu
Rząd za kluczowymi zmianami
Warto być żołnierzem
Our efforts passed muster
Sierż. Andrzej Skrajny
The United States of America Have It Their Way
Ratownicy – zawsze na służbie
Optoelektronika dla Leopardów
Nowy inspektor sił powietrznych
MON sfinansuje budowę szpitala w Legionowie
Więcej pieniędzy dla armii!
Plut. Włodzimierz Wysocki
USA w hołdzie gen. Pułaskiemu
Plut. Krzysztof Polusik
„Bolko” na wodzie
Pole by choice
Inspektorat wrócił nad Bałtyk
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
„Wostok”, czyli pokaz sztuczek wojennych
Kleszcze zamiast BRDM-ów
Minister obrony z wizytą w Łuczniku
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Kpr. Mariusz Mańczak
Komitet Wojskowy NATO w Warszawie
Jastrzębie w Albacete
Współpraca terytorialsów z pogranicznikami
Kawalerzyści na górskich trasach
„Lalek”, czyli pół życia w konspiracji
Prezydent w ONZ: wszyscy musimy przestrzegać prawa międzynarodowego
„Patrol” walczy ze skażeniami
16–31 października 1918 roku – Polacy tworzą regularną armię

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO