moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Czołgi T-72 będą modernizowane

Ministerstwo Obrony Narodowej sprawdza, w jaki sposób można zmodernizować ponad 500 czołgów T-72. Ma to być rozwiązanie pomostowe, zanim Polsce uda się wprowadzić do służby nowy typ czołgu. Resort obrony zaprosił do rozmów przedsiębiorstwa zainteresowane współpracą z Wojskiem Polskim.

Znaczące zwiększenie potencjału bojowego wojsk pancernych i zmechanizowanych to jeden z priorytetów opracowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej Strategicznego Przeglądu Obronnego. Dokument, przygotowany przez zespół, którym kierował wiceminister Tomasz Szatkowski, zakłada, że odbędzie się to w ramach kilku projektów obejmujących zakup nowego czołgu podstawowego, unowocześnienie czołgów z rodziny Leopard 2 (obu posiadanych przez Wojsko Polskie modeli) oraz modernizację czołgów T-72 i PT-92 Twardy.

Najbardziej zaawansowanym projektem jest unowocześnienie Leopardów 2. Prototyp pierwszej maszyny w standardzie określonym jako Leopard 2 PL ma być przekazany wojsku do testów w przyszłym roku. Będzie ona miała – w stosunku do pierwowzoru – nie tylko zwiększoną odporność balistyczną, ale również zainstalowane nowe układy stabilizacji armaty i napędów wieży oraz przyrządy obserwacyjno-celownicze działonowego i dowódcy.

REKLAMA

Procedura zakupu nowych maszyn także już ruszyła. W maju tego roku Inspektorat Uzbrojenia MON, w ramach fazy analityczno-koncepcyjnej poprzedzającej ogłoszenie przetargu, zaprosił firmy produkujące czołgi do udziału w analizie rynku, czyli uogólniając – do zaprezentowania polskiej armii swoich produktów. Pierwsze rozmowy z czołowymi światowymi producentami oraz krajowymi podmiotami, w tym Polską Grupą Zbrojeniową, odbyły się latem i wczesną jesienią. Teraz przedstawiciele wojska analizują zebrane dane. Na ich podstawie zarekomendują, które maszyny i w jaki sposób pozyskane będą najlepszym rozwiązaniem dla wojsk pancernych.

Kilka dni temu ruszyła realizacja ostatniego z projektów unowocześnienia sił pancernych, czyli modernizacja czołgów T-72. Do 12 grudnia tego roku Inspektorat Uzbrojenia, w ramach fazy analityczno-koncepcyjnej, czeka na zgłoszenia od firm zainteresowanych zaprezentowaniem swoich projektów. Rozmowy z przedstawicielami przemysłu zaplanowano na przełom tego roku. Jak podkreślają przedstawiciele resortu obrony narodowej, zdecydują one, jaki kształt powinna przybrać modernizacja wysłużonych, bo bazujących na technologiach z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, maszyn.

Minister Tomasz Szatkowski, prezentując założenia SPO, mocno podkreślał, że projekt unowocześnienia czołgów z rodziny T-72, nie oznacza zarzucenia programu kupna nowych maszyn podstawowych. To ma być rozwiązanie pomostowe. – Unowocześnienie T-72, przy uwzględnieniu współczynnika koszt-efekt, może być rozwiązaniem przejściowym, przed pozyskaniem przez Polskę czołgów nowej generacji, znacznie lepszym i tańszym niż inne, proponowane obecnie na rynku rozwiązania – wyjaśniał.

Obecnie najnowocześniejszym czołgami w polskich armii są Leopardy 2. Nasze wojska lądowe mają 247 sztuk tych maszyn – 142 egzemplarze modelu 2A4 oraz 105 wersji 2A5. Poza pozyskanymi z Niemiec wozami mamy jeszcze czołgi T-72 (ponad 500) oraz ich zmodernizowane wersje PT-91 Twardy (232 sztuki).

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. szer. Dawid Sofiński

dodaj komentarz

komentarze

~szwejk
1513238520
Nie należy posługiwać się wysłużoną bronią. Ta zasada obowiązywała już w starożytności. Polski przemysł jest w stanie dostarczyć rozwiązania na najwyższym poziomie. Trzeba tyko pomyśleć.
85-58-ED-DA

„Kormoran” opuścił Bałtyk
MON na lato dla dzieci żołnierzy
Szkoła Orląt będzie Akademią
Powietrzny pokaz Orlików i Harvardów
Terytorialsi na kursie dla ratowników wodnych
Armia zyskała 323 nowych oficerów
Pożegnanie pilota MiG-a-29
Sukces Trumpa czy Kima?
Szkolenie Legii Akademickiej we Wrocławiu
„Kościuszko” na oceanie
Inwestycje w Pionki
34 medale żołnierzy na mistrzostwach Polski
PGZ i Leonardo chcą zbudować Kruka
Jak nas widzą, czyli Polska w oczach żołnierzy US Army
Unitarka terytorialsów
„Walka czołgów” – kolejne starcie
WOT zmodyfikuje zasady organizacji ćwiczeń poza poligonami
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
Czarna Dywizja najlepsza na spartakiadzie
Pancerne starcie w Orzyszu
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Polityka fałszywego uśmiechu
„Sophia”: druga zmiana po certyfikacji
Francja inwestuje w obronność
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Kawaleryjskie święto w Hrubieszowie
Prezydent i szef MON-u na Łotwie
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Pierwszy nowoczesny okręt II Rzeczypospolitej
Sojusz jak wspólna pięść
Polak znaczy skazaniec
Posłowie o „Wiśle” i PGZ
16–31 lipca – polskie oddziały na rosyjskiej ziemi
Eastern Flank Pillar
Polskie Bryzy nad Afryką
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Płonący tor przeszkód
Serbskie Homary i Kryle
Groty na rynku cywilnym
Terytorialsi w urzędach
Sukcesy lekkoatletów w Pucharze Świata i Diamentowej Lidze
Powitanie kuwejckiego kontyngentu
Spadochroniarze skakali po medale
WOT: zacieśniamy współpracę z Estonią
Dwa medale kajakarki na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy
Frontowe miasta Legionów Polskich
Trump: „Polska nie jest zakładnikiem”
Cel: bezpieczne lotnisko
„Milion zza oceanu”, czyli Polacy w armii USA
Polska delegacja w drodze do Brukseli
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
Ankona – samodzielna operacja 2 Korpusu
Motywacja przez sport

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO