moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierze uczą kobiety, jak się bronić

Obrona przed kopnięciem i ciosem sierpowym – to niektóre tematy z drugiej edycji programu MON „Samoobrona kobiet”. Pierwsze zajęcia odbyły się  w sobotę w 39 miastach. Z uczestniczkami, które będą się uczyć pod okiem instruktorów 25 Brygady, spotkał się minister obrony Antoni Macierewicz. Do tej pory na szkolenie zgłosiło się 1500 pań, ale nabór trwa do 8 grudnia.

– Polska jest państwem bezpiecznym, ale dobrze być przygotowanym na jakiekolwiek  zagrożenie – mówił minister Antoni Macierewicz w 31 Wojskowym Oddziale Gospodarczym w Łodzi. Szef MON podkreślił także, że dzięki umiejętnościom zdobytym na zajęciach kobiety będą mogły pomóc „nie tylko sobie, ale także innym osobom, które mogą znaleźć się w niebezpiecznej sytuacji”. – Dotyczy to zwłaszcza kobiet, które mogą wydawać się łatwym obiektem ataku – dodał.

Do udziału w szkoleniu zachęcała między innymi Dominika Figurska, aktorka i ambasadorka akcji. – Oby żadna z kobiet nie znalazła się nigdy w sytuacji zagrożenia, jeżeli jednak tak by się stało, ważne aby umiała się bronić – mówiła. – Na tym kursie nie ma żadnych ograniczeń wiekowych, panie muszą być jedynie pełnoletnie. Zachęcam kobiety w każdym wieku, aby skorzystały z umiejętności i doświadczenia żołnierzy – podkreślała.

REKLAMA

Kapral Tomasz Tołecki, który stoi na czele  instruktorów 25 Brygady przyznał, że w pierwszych zajęciach wzięły udział panie w różnym wieku i o różnym poziomie sprawności fizycznej. – Potrafimy przekazywać wiedzę w taki sposób, aby mogły ją przyswoić osoby, które np. nie mają styczności ze sportem – mówił podoficer portalowi polska-zbrojna.pl. Instruktor zasugerował jednak uczestniczkom, aby oprócz treningów z samoobrony dbały także na co dzień o kondycję, dzięki temu poprawią swoją wytrzymałość i szybkość. – To bardzo ważne, aby w sytuacji zagrożenia panie mogły obronić się, wezwać pomoc lub po prostu uciec – zaznaczył.


Film: MON

Na kurs zdecydowała się między innymi Magdalena z województwa łódzkiego.  – Chciałabym poczuć się bezpieczniej, pewniej i zdobyć nowe umiejętności – mówiła po pierwszym spotkaniu. – Nie znalazłam się nigdy w niebezpiecznej sytuacji, w której musiałabym się bronić, ale przecież nie wiadomo, co może się zdarzyć, trzeba być przygotowanym na wszystko – wtórowała jej Anna, która na zajęcia przyszła z siostrą Katarzyną.

Szkolenia z samoobrony dla kobiet odbywają się w 39 miastach na terenie całego kraju. Program zajęć przewiduje dziesięć 90-minutowych spotkań, podczas których kursantki będą mogły się nauczyć między innymi, jak bronić się przed uderzeniami, kopnięciami, duszeniem czy atakiem niebezpiecznymi przedmiotami. Wszystkie zajęcia prowadzą wojskowi instruktorzy walki wręcz.

Na kurs w drugiej edycji zdecydowało się jak dotąd 1500 pań. Ale nabór wciąż trwa, zgłaszać można się do 8 grudnia. W tym celu należy skontaktować się z Wojskową Komendą Uzupełnień lub Wojewódzkim Sztabem Wojskowym, które odpowiadają za nabór. 

Wszystkie zajęcia są bezpłatne. Kandydatki zainteresowane szkoleniem powinny mieć ukończone 18 lat i posiadać polskie obywatelstwo. Każda z nich musi także okazać zaświadczenie od lekarza o braku przeciwskazań zdrowotnych do udziału w kursie oraz dokument potwierdzający indywidualne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej i następstw nieszczęśliwych wypadków.

Szczegółowe informacje, takie jak lokalizacja miejsc, w których odbywają się szkolenia oraz kontakt do koordynatorów poszczególnych grup szkoleniowych znajdują się w na stronie Ministerstwa Obrony Narodowej w zakładce „Projekty”.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Odkryto kolejne miejsce pochówku na Rakowieckiej
Rząd za kluczowymi zmianami
„Lalek”, czyli pół życia w konspiracji
JTAC wie najwięcej
Kpr. Jakub Tynka
Minister obrony z wizytą w Łuczniku
Pole by choice
Jastrzębie w Albacete
Wyślij paczkę do PKW
St. szer. Łukasz Wojciechowski
Inspektorat wrócił nad Bałtyk
Współpraca terytorialsów z pogranicznikami
Afgańska zmiana gotowa do misji
Komitet Wojskowy NATO w Warszawie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
„Bolko” na wodzie
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
Na macie z mistrzem
Warto być żołnierzem
Stalowa nowoczesność
Plut. Krzysztof Polusik
MON sfinansuje budowę szpitala w Legionowie
Drugie życie BWR-ów
Amerykańskie dowództwo przyszłości
„Patrol ‘18”: atak na lotnisku
Broń nie tylko dla mundurowych
Prezydent w ONZ: wszyscy musimy przestrzegać prawa międzynarodowego
16–31 października 1918 roku – Polacy tworzą regularną armię
„Patrol” walczy ze skażeniami
Kawalerzyści na górskich trasach
Optoelektronika dla Leopardów
„Wostok”, czyli pokaz sztuczek wojennych
Kleszcze zamiast BRDM-ów
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
USA w hołdzie gen. Pułaskiemu
Nowy inspektor sił powietrznych
Nothing Can Stop Our Tanks
Kpr. Mariusz Mańczak
Weterani rozpoczęli swoje igrzyska
Premier symbolicznie rozpoczął budowę Muzeum Historii Polski
Razem dla bezpieczeństwa
Więcej pieniędzy dla armii!
Prezydent Duda w Białym Domu
Polska Casa nad Irakiem
Minister zaprasza w szeregi armii
Ratownicy – zawsze na służbie
Sierż. Janusz Raczy
St. chor. sztab. Marek Stosio
Drużyna Biało-Czerwonych już w Sydney!
Our efforts passed muster
Po Bieszczadach dla Berdychowskiego
The United States of America Have It Their Way
Zmiany w ustawie o weteranach
Zmiany w dodatkach służbowych
Saperzy na start, czyli łotewskie ćwiczenia „Detonator”
Plut. Włodzimierz Wysocki
Reach for More
Nowoczesny schron nie tylko dla saperów
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Sierż. Andrzej Skrajny

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO