moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierze uczą kobiety, jak się bronić

Obrona przed kopnięciem i ciosem sierpowym – to niektóre tematy z drugiej edycji programu MON „Samoobrona kobiet”. Pierwsze zajęcia odbyły się  w sobotę w 39 miastach. Z uczestniczkami, które będą się uczyć pod okiem instruktorów 25 Brygady, spotkał się minister obrony Antoni Macierewicz. Do tej pory na szkolenie zgłosiło się 1500 pań, ale nabór trwa do 8 grudnia.

– Polska jest państwem bezpiecznym, ale dobrze być przygotowanym na jakiekolwiek  zagrożenie – mówił minister Antoni Macierewicz w 31 Wojskowym Oddziale Gospodarczym w Łodzi. Szef MON podkreślił także, że dzięki umiejętnościom zdobytym na zajęciach kobiety będą mogły pomóc „nie tylko sobie, ale także innym osobom, które mogą znaleźć się w niebezpiecznej sytuacji”. – Dotyczy to zwłaszcza kobiet, które mogą wydawać się łatwym obiektem ataku – dodał.

Do udziału w szkoleniu zachęcała między innymi Dominika Figurska, aktorka i ambasadorka akcji. – Oby żadna z kobiet nie znalazła się nigdy w sytuacji zagrożenia, jeżeli jednak tak by się stało, ważne aby umiała się bronić – mówiła. – Na tym kursie nie ma żadnych ograniczeń wiekowych, panie muszą być jedynie pełnoletnie. Zachęcam kobiety w każdym wieku, aby skorzystały z umiejętności i doświadczenia żołnierzy – podkreślała.

REKLAMA

Kapral Tomasz Tołecki, który stoi na czele  instruktorów 25 Brygady przyznał, że w pierwszych zajęciach wzięły udział panie w różnym wieku i o różnym poziomie sprawności fizycznej. – Potrafimy przekazywać wiedzę w taki sposób, aby mogły ją przyswoić osoby, które np. nie mają styczności ze sportem – mówił podoficer portalowi polska-zbrojna.pl. Instruktor zasugerował jednak uczestniczkom, aby oprócz treningów z samoobrony dbały także na co dzień o kondycję, dzięki temu poprawią swoją wytrzymałość i szybkość. – To bardzo ważne, aby w sytuacji zagrożenia panie mogły obronić się, wezwać pomoc lub po prostu uciec – zaznaczył.


Film: MON

Na kurs zdecydowała się między innymi Magdalena z województwa łódzkiego.  – Chciałabym poczuć się bezpieczniej, pewniej i zdobyć nowe umiejętności – mówiła po pierwszym spotkaniu. – Nie znalazłam się nigdy w niebezpiecznej sytuacji, w której musiałabym się bronić, ale przecież nie wiadomo, co może się zdarzyć, trzeba być przygotowanym na wszystko – wtórowała jej Anna, która na zajęcia przyszła z siostrą Katarzyną.

Szkolenia z samoobrony dla kobiet odbywają się w 39 miastach na terenie całego kraju. Program zajęć przewiduje dziesięć 90-minutowych spotkań, podczas których kursantki będą mogły się nauczyć między innymi, jak bronić się przed uderzeniami, kopnięciami, duszeniem czy atakiem niebezpiecznymi przedmiotami. Wszystkie zajęcia prowadzą wojskowi instruktorzy walki wręcz.

Na kurs w drugiej edycji zdecydowało się jak dotąd 1500 pań. Ale nabór wciąż trwa, zgłaszać można się do 8 grudnia. W tym celu należy skontaktować się z Wojskową Komendą Uzupełnień lub Wojewódzkim Sztabem Wojskowym, które odpowiadają za nabór. 

Wszystkie zajęcia są bezpłatne. Kandydatki zainteresowane szkoleniem powinny mieć ukończone 18 lat i posiadać polskie obywatelstwo. Każda z nich musi także okazać zaświadczenie od lekarza o braku przeciwskazań zdrowotnych do udziału w kursie oraz dokument potwierdzający indywidualne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej i następstw nieszczęśliwych wypadków.

Szczegółowe informacje, takie jak lokalizacja miejsc, w których odbywają się szkolenia oraz kontakt do koordynatorów poszczególnych grup szkoleniowych znajdują się w na stronie Ministerstwa Obrony Narodowej w zakładce „Projekty”.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Trump: „Polska nie jest zakładnikiem”
Armia zyskała 323 nowych oficerów
WOT: zacieśniamy współpracę z Estonią
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Polska delegacja w drodze do Brukseli
Inwestycje w Pionki
Czarna Dywizja najlepsza na spartakiadzie
Powitanie kuwejckiego kontyngentu
Frontowe miasta Legionów Polskich
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Spadochroniarze skakali po medale
34 medale żołnierzy na mistrzostwach Polski
Kawaleryjskie święto w Hrubieszowie
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
Szkolenie Legii Akademickiej we Wrocławiu
MON na lato dla dzieci żołnierzy
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Sojusz jak wspólna pięść
„Kormoran” opuścił Bałtyk
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Powietrzny pokaz Orlików i Harvardów
Terytorialsi w urzędach
PGZ i Leonardo chcą zbudować Kruka
Prezydent i szef MON-u na Łotwie
Pierwszy nowoczesny okręt II Rzeczypospolitej
Posłowie o „Wiśle” i PGZ
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
16–31 lipca – polskie oddziały na rosyjskiej ziemi
Polityka fałszywego uśmiechu
Dwa medale kajakarki na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy
Serbskie Homary i Kryle
„Sophia”: druga zmiana po certyfikacji
Ankona – samodzielna operacja 2 Korpusu
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
Sukcesy lekkoatletów w Pucharze Świata i Diamentowej Lidze
„Kościuszko” na oceanie
Pożegnanie pilota MiG-a-29
„Milion zza oceanu”, czyli Polacy w armii USA
Motywacja przez sport
„Walka czołgów” – kolejne starcie
Eastern Flank Pillar
WOT zmodyfikuje zasady organizacji ćwiczeń poza poligonami
Pancerne starcie w Orzyszu
Francja inwestuje w obronność
Jak nas widzą, czyli Polska w oczach żołnierzy US Army
Terytorialsi na kursie dla ratowników wodnych
Płonący tor przeszkód
Unitarka terytorialsów
Polskie Bryzy nad Afryką
Cel: bezpieczne lotnisko
Szkoła Orląt będzie Akademią
Sukces Trumpa czy Kima?
Polak znaczy skazaniec
Groty na rynku cywilnym

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO