moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Armia wśród cywilów

18 milionów złotych przeznaczy w przyszłym roku resort obrony na wsparcie organizacji pozarządowych, które zajmują się sprawami związanymi z wojskiem i obronnością – zapowiedział wiceszef MON Michał Dworczyk podczas wizyty w Poznaniu. Sekretarz stanu był gościem VIII Forum Organizacji Pozarządowych pod hasłem „Wojsko dla Społeczeństwa”.

Krzysztof Długokęcki jest przewodniczącym Klubu Dziedzictwa Militarnego, który działa w ramach Wojskowego Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „SWAT”. Na co dzień wraz z kolegami zajmuje się promocją armii: współpracuje z jednostkami wojskowymi, muzeami, angażuje się w organizację wydarzeń kulturalnych. – Zależy nam na wsparciu ze strony resortu obrony. Przede wszystkim chodzi o kwestie organizacyjne, choćby związane z przekazywaniem broni na wystawy. Chcemy, aby wycofywany z użytku sprzęt nie był niszczony, ale wzbogacał muzealne kolekcje – mówi. Długokęcki jest jednym z kilkudziesięciu przedstawicieli stowarzyszeń i organizacji pozarządowych zajmujących się wojskiem i sprawami obronności, którzy przyjechali do Poznania na forum „Wojsko dla Społeczeństwa”. Zjazd zorganizowano już po raz ósmy, spotkanie odbywa się w 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego. – Dla ludzi, którzy są blisko munduru, to doskonała okazja do poznania wojska. W planach trzydniowego forum jest zwiedzanie 31 Bazy i Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych. Przede wszystkim jednak to szansa na wymianę poglądów i zasygnalizowanie swoich potrzeb – podkreśla Zbigniew Ciosek, zastępca dyrektora Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON.

Jak przekonywał goszczący w Poznaniu wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk, jego resort chce mocno zacieśnić współpracę z sektorem NGO (non governmental organisation). – Dzięki niej możemy realizować cele ministerstwa, takie jak kształcenie postaw proobronnych, patriotycznych, promocja polskich sił zbrojnych i oręża polskiego – wymieniał. W ślad za tym powinny więc pójść liczne regulacje, które takie współdziałanie ułatwiają. – W tej chwili w Sejmie trwają na przykład prace nad ustawą o broni i amunicji. Dzięki nowym przepisom wojsko będzie mogło przekazywać organizacjom prowadzącym szkolenie strzeleckie amunicję, której okres ważności dobiega końca. Warunkiem jest podpisanie przez te organizacje stosownej umowy z MON – tłumaczy wiceminister Dworczyk. Do tej pory armia musiała takie pociski utylizować, w dodatku odpłatnie, po zmianie ustawy będą mogły przed upływem terminu ważności zużyć je organizacje strzeleckie. – To pozwoli nam bardziej efektywnie wykorzystać zasoby wojska, a pieniądze przekazywane dotychczas organizacjom na zakup amunicji przeznaczyć na inne cele – dodaje.

W przyszłym roku zmienią się też procedury związane z naborem wniosków o dofinansowanie. – Dla nas niezwykle ważne jest usprawnienie relacji z organizacjami pozarządowymi. Dlatego też tworzymy generator wniosków, który sprawi, że będzie można składać je szybciej, łatwiej i skuteczniej – zapowiada wiceminister. W przyszłym roku MON będzie miał do rozdysponowania pośród stowarzyszeń i organizacji NGO 18 milionów złotych na projekty związane m.in. z promocją i szkoleniem wojskowym.

Inną formą współpracy z cywilami, o której mówił Michał Dworczyk, jest Legia Akademicka. Świeżo uruchomiony program zakłada ochotnicze szkolenie wojskowe studentów. – To element bardzo istotnego projektu realizowanego przez MON, jakim jest odbudowa rezerw osobowych polskich sił zbrojnych – wyjaśnia wiceminister. – Musi je posiadać każda armia, która chce skutecznie działać. Tymczasem odkąd w 2009 roku została zniesiona obowiązkowa służba wojskowa, w Polsce szkoli się dziesięciokrotnie mniej rezerwistów. A przecież z naszych wyliczeń wynika, że powinniśmy przeszkolić w ten sposób 30 tysięcy osób rocznie – podkreśla. Dotychczas do programu zgłosiło się 60 uczelni. – Zostało w nich utworzonych 180 grup, z których każda liczy od 25 do 35 studentów – informuje Grzegorz Matyasik, który w resorcie obrony odpowiada za koordynowanie projektu Legia Akademicka. Przeszkolenie rozpoczną oni od zajęć teoretycznych dotyczących wiedzy o bezpieczeństwie państwa czy organizacji sił zbrojnych. – Po ich ukończeniu, stosowne zaświadczenia zostaną przesłane do organów administracji wojskowej. Stamtąd studenci otrzymają karty powołania i na ich podstawie przystąpią do szkolenia praktycznego. Będzie się ono odbywało w jednostkach wojskowych i specjalistycznych ośrodkach. Łącznie potrwa 42 dni – tłumaczy Matyasik. Dodaje, że zajęcia są tak zorganizowane, aby mogli wziąć w nich udział wszyscy zainteresowani studenci, także ci spoza uczelni zgłoszonych do projektu. – To przyszła elita naszego kraju. Z badań, które przeprowadziliśmy, wynika, że mają oni świadomość niestabilności środowiska międzynarodowego, w którym przyszło nam żyć. Z drugiej strony armia potrzebuje ochotników nie tylko do ewentualnej walki, lecz także – na przykład – do usuwania skutków klęsk żywiołowych. A wielu studentów to rozumie i nie chce stać z boku – podkreśla Matyasik.

Tymczasem szkolenie przydatnych wojsku kadr resort obrony chce rozpocząć jeszcze wcześniej, bo już na poziomie szkół średnich. – W tym roku uruchomiony został pilotażowy program wspierania szkół, które prowadzą certyfikowane klasy mundurowe. Na razie jest ich 57, ale docelowo chcielibyśmy, aby w każdym powiecie funkcjonowała jedna taka placówka – zapowiada wiceminister Dworczyk. – Szkoły mogą liczyć na dofinansowanie zakupu mundurów i wyposażenia – dodaje. Opracowany został już wzór uniformów dla uczniów.

Poznańskie forum potrwa do niedzieli.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Łukasz Zalesiński

dodaj komentarz

komentarze


Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
 
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Piknik ze smakiem
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Rozpoczynamy nową erę
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Śladami Pierwszej Pancernej
Wielofunkcyjny scyzoryk
Obrady Rady Unii Europejskiej
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Czarny odchodzi do cywila
Wojna wywiadów
Przez krew zdobyty Śląsk
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
„Pułaski” wrócił do kraju
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Preselekcja u komandosów
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Zielonka dla Patriotów
A Wave of Alliances
Irańskie szachy
Desant z transportowca-giganta
Od sojusznika do kata
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Wozy amunicyjne do Raków
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Cienka niebieska linia
Jedna misja, jeden zespół
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Amerykańska przyszłość WZL
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Warszawa walczy, wracamy
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Spełniliśmy swój obowiązek
Sprawdzają Brutusa
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Przysięga śląskich terytorialsów
A Torn Subcontinent
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Rivalry on Closed Sea
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
High Confidence Operations
Najpierw „Sonda”, później promocja
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO