moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Bomby dla Jastrzębi

To bardzo ważne dla bezpieczeństwa państwa, że w Polsce będziemy produkować kluczowe uzbrojenie dla F-16 – podkreślał wiceminister obrony Bartosz Kownacki podczas wizyty w Bydgoszczy. Bomby Mk-82 w oparciu o włoską licencję wyprodukuje „Nitro-Chem” należący do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Bydgoska firma podpisała dziś w tej sprawie umowę z RWM Italia.

Już za kilka miesięcy w zakładach „Nitro-Chem” uruchomiona zostanie produkcja bomb lotniczych Mk-82. Na mocy zawartej dziś umowy między bydgoską firmą a RWM Italia (czołowym europejskim producentem amunicji) bomby będą produkowane na włoskiej licencji. W uroczystości podpisania kontraktu uczestniczył wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki. Odpowiedzialny za zakupy nowego uzbrojenia i sprzętu sekretarz stanu podkreślał wagę wydarzenia. – Każdy kraj powinien dążyć do tego, aby nie tylko produkcja broni, ale również amunicji, odbywała się na jego terytorium. To bardzo ważne dla bezpieczeństwa państwa, że będziemy w Polsce produkowali kluczowe uzbrojenie dla samolotów F-16 – mówił Bartosz Kownacki.

 

Klienci już czekają

Prezes „Nitro-Chemu” Krzysztof Kozłowski zaznaczał, że umowa z włoską firmą przewiduje pełen transfer technologii do produkcji bomb Mk-82. I choć na początku część komponentów będzie sprowadzana – na przykład korpusy – to w przyszłości cały proces wytwarzania bomb, w tym także ich certyfikacja, może odbywać się w Polsce. Niekoniecznie w Bydgoszczy. – My nie mamy takich zdolności, aby wytwarzać korpusy, ale tego zadania mogą się podjąć w przyszłości inne spółki z Polskiej Grupy Zbrojeniowej – wyjaśniał Kozłowski.

Pierwsze bomby Mk-82 mogą zostać sprzedane za około osiem miesięcy. Klienci już są. – Już teraz mamy zamówienia na kilkaset sztuk od firmy RWM Italia, z którą chcemy bardzo blisko współpracować w poszukiwaniu odbiorców zagranicznych – mówił prezes bydgoskiej spółki, podkreślając, że głównym odbiorcą Mk-82 będą polskie siły powietrzne.

Podstawowe bomby lotnicze NATO

Ważąca około 250 kilogramów Mk-82 (w zależności od wersji) to podstawowe uzbrojenie większości sił powietrznych państw NATO. Tego typu amunicję mają w swoim uzbrojeniu niemal wszystkie armie państw należących do Sojuszu Północnoatlantyckiego, bez względu na to, czy korzystają z samolotów Saab JAS 39 Gripen, Eurofighter Typhoon, Dassault Mirage czy amerykańskich F-16.

Mk-82 może występować w kilku wersjach. Podstawowa wyposażona jest w prawie 90-kilogramowy ładunek wybuchowy tritonalu (80 procent trotylu i 20 procent proszku aluminiowego). Jednocześnie na bazie Mk-82 budowane są (poprzez dodanie specjalistycznych komponentów) bomby naprowadzane na cel przy pomocy lasera – GBU-12, GBU-22 oraz GBU-38.

W obecności wiceszefa MON Bartosza Kownackiego sanocki Autosan podpisał kontrakt na dostawę dla polskiej armii 28 autobusów pasażerskich.

Sukces Autosana

Umowa na licencyjną produkcję bomb lotniczych Mk-82 to nie jedyna dziś dobra wiadomość płynąca ze spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Również w obecności wiceszefa MON Bartosza Kownackiego sanocki Autosan podpisał kontrakt na dostawę dla polskiej armii 28 autobusów pasażerskich. Umowa o wartości 18 milionów złotych jest kolejnym w ostatnim czasie sukcesem biznesowym spółki, która jeszcze dwa lata temu znajdowała się w stanie upadłości likwidacyjnej. Dziś ma portfel zamówień na ponad 120 pojazdów.

Jak zapowiedział w Sanoku wiceminister Kownacki, spółka ma szansę na kolejne kontrakty. – W ciągu najbliższych lat polska armia będzie potrzebować jeszcze ponad 200 autobusów. Mam nadzieję, że Autosan w tych postępowaniach wystartuje i życzę mu sukcesów – mówił. 

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Ireneusz Dorożański, MON

dodaj komentarz

komentarze

~ktos
1512027540
Czyli obecnie nitro-chem będzie wykonawcą dla głównej firmy tj RWM Italia, a komu RWM Italia dalej sprzeda to jej sprawa. "w przyszłości cały proces wytwarzania bomb, w tym także ich certyfikacja, może odbywać się w Polsce" - umowa to już dziś zabezpiecza? Jeśli nie to tylko pobożne życzenia, a RWM Italia za darmo na to się nie zgodzi (o ile w ogóle).
65-F2-95-97

16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
 
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Nowe laboratorium WAT
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Paczki dla kresowiaków
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Wybory do gremiów przedstawicielskich
Terytorialsi za oceanem
Szwedzki baypass przed „Orką”
Ostre strzelanie artylerzystów
Polska pod kontrolą armii
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Gotowi na misję
Kto zostawia ślady w sieci
Los Polski naszym losem
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Z archiwum „Szarego”
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Przyznano nagrody im. Rejewskiego
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Jak Polacy wyzwalali Bredę
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Defense Without Politics
Artyleryjska interoperacyjność
Razem się szkolą, razem walczą
Unwanted Treaty
Klucz do dobrych relacji
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
AMW poleca się na święta
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Pierwszy poległy pilot Września ’39
Amunicja i miny dla armii
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Zbrojeniówka pod nowym nadzorem
Minister Błaszczak u polskich żołnierzy w Libanie
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Trudna droga
Leopardy na Podkarpaciu
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Wojsko na święta
Sojusznicy przy wigilijnym stole
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Błyskawiczna reakcja
Klasy wojskowe po nowemu
The Army Enters the Frame
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
„Paszporty Ładosia” ratowały życie
Gorące obrady NATO w Londynie
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO