moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wiceminister Dworczyk o przyszłości klas mundurowych

Taki sam program nauczania dla wszystkich uczniów i identyczne mundury – wiceminister Michał Dworczyk mówił dziś o zmianach, jakie od 2019 roku będą obowiązywały certyfikowane wojskowe klasy mundurowe. – Chcemy, by w każdym powiecie działała jedna szkoła średnia, która prowadzi taką klasę – zapowiedział wiceszef MON podczas Ogólnopolskiego Forum Szkół.

Ogólnopolskie Forum Szkół „Edukacja Obronna Młodzieży” zostało zorganizowane po raz ósmy, a jego głównym tematem jest koncepcja funkcjonowania klas mundurowych. W Forum, które rozpoczęło się w poniedziałek i potrwa do jutra, biorą udział nauczyciele klas mundurowych szkół ponadgimnazjalnych, pracownicy kuratoriów, a także przedstawiciele m.in. resortu edukacji oraz obrony. Dziś w spotkaniu, które odbyło się w 7 Dywizjonie Lotniczym w Nowym Glinniku, uczestniczył wiceminister Michał Dworczyk. Sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej mówił m.in. o programie szkół z certyfikowaną klasą mundurową. – Najważniejszym celem tego programu jest wspieranie tworzenia rezerw sił zbrojnych. Ale chcemy też, by w szkołach uczyli się chłopcy i dziewczęta, którzy w przyszłości zostaną żołnierzami wojsk operacyjnych czy wojsk obrony terytorialnej – podkreślał Michał Dworczyk.

Wiceminister przypomniał, że od kiedy w 2009 roku zniesiono obowiązkową służbę wojskową, rzadziej też przeprowadzano szkolenia rezerw. – W rezultacie w 2010 roku wyszkolonych rezerwistów było 10 razy mniej, niż potrzebują tego siły zbrojne – przypomniał Dworczyk. Program certyfikowanych klas wojskowych ma być jednym ze sposobów na odbudowanie rezerw. Zasilą je absolwenci szkół z certyfikowanymi klasami mundurowymi, którzy przejdą szkolenie wojskowe.

Jak Ministerstwo Obrony Narodowej wesprze klasy mundurowe? Po pierwsze, dofinansuje szkolenie i umundurowanie uczniów. – W tym roku 57 zakwalifikowanych do pilotażowego programu placówek otrzymało już 3 miliony złotych – przypomniał Michał Dworczyk. Po drugie, wojsko zapewni broń, z której będą korzystali uczniowie oraz kadra szkół podczas szkoleń. Wiceminister poinformował, że w przyszłym tygodniu w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie nowelizacji ustawy o broni i amunicji. – Dzięki tym zmianom wojsko będzie mogło przekazać szkołom broń, ale wyłącznie na ogień pojedynczy, oraz amunicję – tłumaczył Dworczyk. – Oczywiście chodzi o szkoły, które spełniają ustawowe wymogi dotyczące posiadania odpowiednich zabezpieczeń oraz mają kadry z odpowiednimi uprawnieniami.
Resort obrony chce też, by absolwenci certyfikowanych klas mundurowych mieli możliwość udziału w dwutygodniowym szkoleniu poligonowym, po którym będą mogli zostać rezerwistami, oraz mieli pierwszeństwo w ubieganiu się o przyjęcie w szeregi armii zawodowej bądź obrony terytorialnej. Absolwenci otrzymają też dodatkowe punkty przy staraniach o indeks uczelni wojskowej.

Ponadto wiceminister Michał Dworczyk przedstawił najważniejsze założenia dotyczące certyfikowanych klas mundurowych. – Od 2019 roku we wszystkich licealnych klasach mundurowych będzie obowiązywał ten sam program nauki, ten sam podręcznik, te same lektury oraz ten sam program szkoleniowy, w tym obowiązkowe szkolenie strzeleckie – zapowiedział Dworczyk. – Chcemy też ujednolicić umundurowanie i nazewnictwo. To buduje poczucie wspólnoty – zauważył wiceminister. Wybrano już nakrycie głowy – granatowy beret i mundur wzór 2010. Szkoły mają również stopniowo odchodzić od współpracy z jednostkami operacyjnymi na rzecz współdziałania z kompaniami obrony terytorialnej. – Dzięki temu uczniowie nawiążą kontakt z żołnierzami, którzy są najbliżej społeczeństwa, a także zostaną odciążone same jednostki operacyjne, które w najbliższych latach będą podejmować wiele wyzwań w związku z rozwojem liczebnym wojska – powiedział wiceminister.

W tym roku do programu pilotażowego zakwalifikowało się 57 szkół, ale w przyszłym roku będzie ich o 150 więcej. – Namawiam was, abyście złożyli akces do tego programu – zachęcał wiceminister. 

Ewa Korsak

autor zdjęć: st. szer. Agnieszka Grzelak

dodaj komentarz

komentarze


Rivalry on Closed Sea
 
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Najpierw „Sonda”, później promocja
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Sprawdzają Brutusa
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
A Wave of Alliances
Wozy amunicyjne do Raków
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Przysięga śląskich terytorialsów
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Piknik ze smakiem
Warszawa walczy, wracamy
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Zielonka dla Patriotów
High Confidence Operations
Cienka niebieska linia
Śladami Pierwszej Pancernej
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Od sojusznika do kata
Łask ponownie z dyżurem bojowym
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Wojna wywiadów
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Rozpoczynamy nową erę
Czarny odchodzi do cywila
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Spełniliśmy swój obowiązek
Desant z transportowca-giganta
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Preselekcja u komandosów
Irańskie szachy
A Torn Subcontinent
„Pułaski” wrócił do kraju
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Wielofunkcyjny scyzoryk
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Przez krew zdobyty Śląsk
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Amerykańska przyszłość WZL
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Obrady Rady Unii Europejskiej
Jedna misja, jeden zespół
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO