moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Antoni Macierewicz w Kanadzie o rosyjskiej agresji

O zagrożeniach bezpieczeństwa w Europie, wpływie Rosji na destabilizację sytuacji na naszym kontynencie i agresywnej polityce prezydenta Władimira Putina mówił minister obrony Antoni Macierewicz w trakcie międzynarodowej konferencji w Halifax. Kanadyjskie forum uznawane jest za czołowe zgromadzenie światowych przywódców zaangażowanych w globalne bezpieczeństwo.

– Polityka Rosji to nie jest już zimna wojna, to początek bardzo gorącej wojny – mówił minister obrony Antoni Macierewicz podczas zorganizowanego w kanadyjskim Halifax Międzynarodowego Forum Bezpieczeństwa. Szef polskiego MON podkreślał, że wskazują na to wyniki zakończonych dwa miesiące temu ćwiczeń „Zapad 17”. – Sięgały one od Morza Arktycznego po Morze Czarne i wraz z ćwiczeniami z użyciem rakiet balistycznych i rakiet Iskander, które mogą przenosić głowice nuklearne, pokazały, że Rosja nie szykuje się do obrony, ale do agresji – zaznaczył Macierewicz.

Szef polskiego MON wziął udział w panelu poświęconym wpływom Rosji na destabilizację bezpieczeństwa Europy i ostrzegał przed agresywną polityką tego kraju. – Obecnie na Ukrainie obserwujemy otwartą wojnę, która łamie porządek międzynarodowy, jednocześnie Rosja otwarcie mówi, że daje sobie prawo, by zmieniać systemy i granice krajów europejskich – podkreślał polski minister.

REKLAMA

Antoni Macierewicz dodał też, że wojna hybrydowa i teleinformatyczna nie ogranicza się do Europy, ale można ją obserwować także w USA i jest przeprowadzana w sposób bardzo agresywny. Szef polskiego MON zwrócił też uwagę na sytuację w Azji. – Z polskiego punktu widzenia aktywność Korei Północnej jest ściśle połączona z rosyjską agresją i jeśli nie weźmiemy tego pod uwagę, nigdy nie zrozumiemy skali planów, które Rosja obecnie realizuje – zaznaczył minister. Dodał jednocześnie, że najważniejszym sposobem, aby obronić się przed Rosją, jest zdolność przeciwstawienia siły sile.

W panelu dyskusyjnym uczestniczył także m.in. Pawło Klimkin, minister spraw zagranicznych Ukrainy. Określił on rosyjską politykę jako hybrydową wojnę przeciwko Zachodowi. Podkreślił jednocześnie, że Ukraina potrzebuje wsparcia krajów zachodnich. – Nasi przyjaciele z Polski i USA ćwiczyli z nami i to jest dla nas bardzo ważne – mówił Klimkin.

Wątek ten podjęła amerykańska senator Jeanne Shaheen, która podkreślała, że USA udzielają dużego wsparcia wschodniej flance NATO. O wkładzie USA w stabilność Europy i roli wojsk amerykańskich stacjonujących w naszym rejonie Starego Kontynentu mówił także szef polskiego resortu obrony. – Prezydent Donald Trump powiedział w Warszawie, że zawsze ramię w ramię z Polską będą stały wojska USA. Żaden prezydent USA nie zrobił tak dużo dla rozlokowania jednostek amerykańskich w naszym kraju – podkreślił minister Macierewicz.

Z kolei sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zaznaczył, że zarówno Kanada, jak i Stany Zjednoczone zwiększyły ostatnio swoją obecność wojskową w Europie. – Powrót tych dwóch krajów do Europy to znak siły i silnej więzi transatlantyckiej – stwierdził szef NATO.

Międzynarodowe Forum Bezpieczeństwa w Halifax (Halifax International Security Forum) odbyło się już po raz dziewiąty. W tym roku wzięło w nim udział przeszło 300 uczestników z ponad 80 krajów. Forum uznawane jest za czołowe zgromadzenie światowych przywódców zaangażowanych w globalne bezpieczeństwo. Coroczne spotkania polityków i ekspertów poświęcone są wzmocnieniu strategicznej współpracy między demokratycznymi krajami. Tegoroczne dyskusje na Forum dotyczyły m.in. broni nuklearnej, odbudowy Bliskiego Wschodu, roli kobiet w procesie pokojowym, stosunków rosyjskich, terroryzmu i cyberataków oraz zmian klimatycznych.

AD , TVP Info, The Cronicle Herald

autor zdjęć: por. Robert Suchy/COM MON

dodaj komentarz

komentarze


Cisi bohaterowie
The United States of America Have It Their Way
Zmiany w dodatkach służbowych
Rząd za kluczowymi zmianami
PW Inka z WITU
Sukcesy żołnierzy z bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego
Mieliśmy oko nad Irakiem
Cyfrowa brygada testuje nowe rozwiązania
„Camp Pozzi” – nowa książka byłego żołnierza jednostki GROM
Burza wokół rocznicowych uroczystości na Westerplatte
Pobiegną dla „Czarnego”
Zamknięte niebo nad Warszawą
Szkoła Orląt będzie Akademią
Zmiany w zarządzie PGZ
Pretorianin
Odprawa w Valburgu, czyli oskarżony gen. Sosabowski
Namejs ’18 – łotewskie manewry z międzynarodową obsadą
Poligonowy test zwiadowców
Podchorążowie z Dęblina z odznakami „Combat Swimmer”
Su-22 znowu w powietrzu
Będę walczył z czerwonymi aż do ostatniego tchnienia
Szef MON odwiedził polskie kontyngenty
Strzały z Procy
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Całe podium MP w półmaratonie dla żołnierzy
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Bezzałogowce w programie „Orlik”
Tu liczył się zgrany team i autorytet
Poznaj dzieje wojskowego Szpitala Ujazdowskiego
Gwardziści z USA w Krzesinach
Nowa strzelnica dla wrocławskiej AWL
Prezydent Duda w Białym Domu
16–30 września 1918 – rozstrzygająca operacja na zachodnim froncie
F-16 na pokazie, czyli co myśliwiec może pokazać publiczności
Reprezentanci Wojska Polskiego 15 razy na podium
Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Terytorialsi w urzędach
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Kapral Marcin Lewandowski o krok od diamentów
W Sejmie o systemie obronnym Polski
„Sophia”: powrót do domu
Zmiany w ustawie o weteranach
MMA w Sokołowie Podlaskim
„Kościuszko” wyruszył po szczątki admirała
Obchody 1 września na Westerplatte jednak z udziałem wojska
Polscy spadochroniarze z kawalerii na najwyższym podium
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Ruszyła budowa ORP „Albatros”
PKW Orlik od nowego roku z F-16
Abramsy i Bradleye w Polsce
Cios w domu wroga
Dragoni ruszyli do boju
Sopka do liftingu
Sokoły pola walki
Zmiana dowództwa w LITPOLUKRBRIG

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO