moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dni Radiolokacji

Jak lepiej i skuteczniej prowadzić prace badawczo-rozwojowe nad nowymi systemami radarowymi – to jeden z problemów, nad którym debatują uczestnicy Dni Radiolokacji. W Jachrance pod Warszawą podczas czterodniowego spotkania omawiano m.in. przełomowe technologie, a także sprawy dotyczące współpracy ośrodków badawczych z wojskiem.

Organizatorami Dni Radiolokacji są: Departament Polityki Zbrojeniowej MON, spółka PIT-Radwar, Wojskowa Akademia Techniczna oraz Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia.

Podczas czterodniowego spotkania, którego hasło przewodnie brzmi: „Przełomowe technologie radiolokacyjne w programie modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP”, zorganizowano dwie konferencje: naukowo-techniczną na temat radiolokacji oraz poświęconą urządzeniom i systemom radioelektronicznym.

REKLAMA

W trakcie pierwszej naukowcy i żołnierze omówili wszystkie najważniejsze projekty, nad którymi pracują polscy radiotechnicy na rzecz wojsk obrony powietrznej i przeciwrakietowej. Chodzi o badania dotyczące m.in. radarów pasywnych PET-PCL (PET – Passive Emitter Tracking, PCL – Passive Coherent Location,) mobilnej trójwspółrzędnej stacji radiolokacyjnej dalekiego zasięgu P-18PL oraz mobilnego trójwspółrzędnego radaru dalekiego zasięgu Warta. Przedstawiono także proces wdrażania do służby stacji radiolokacyjnej (ZDPSR) Bystra.

Uczestnicy naukowo-technicznej konferencji, która odbywa się już po raz 48., zastanawiali się przede wszystkim nad tym, w jaki sposób polska armia i konstruktorzy mogą skuteczniej realizować prace badawczo-rozwojowe nad nowymi systemami radarowymi. Temu problemowi poświęcono cały panel dyskusyjny. Jego moderator, emerytowany gen. bryg. prof. Bogusław Smólski, podkreślał, że trudności jest wiele. – W Inspektoracie Uzbrojenia MON pracuje nieco ponad 400 osób, które mają pod opieką 600 projektów. To jest przecież fizycznie niemożliwe, aby panować nad takim ogromem materiału. W Inspektoracie jest za mało ludzi i zespołów specjalistycznych – mówił generał, wskazując, że rozwiązaniem może być utworzenie agencji uzbrojenia, która wzięłaby pod swoje skrzydła cały proces zakupów nowego uzbrojenia (obecnie odpowiada za to kilka instytucji w tym, IU MON i DPZ MON). 

Niektórzy uczestnicy spotkania przyznawali, że inżynierom niekiedy trudno porozumieć się z wojskiem w sprawie wymagań technicznych dotyczących sprzętu, bo armia zmienia je nawet w trakcie prac. Generał brygady Stefan Mordacz, szef Zarządu Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, wyjaśniał, że wojsko musi stale modyfikować swoje oczekiwania, bo potrzebuje jak najskuteczniejszych narzędzi walki.

Na pojawiające się nowe zagrożenia radioelektroniczne wskazywał płk Dariusz Krzywdziński, szef Zarządu Wojsk Radiotechnicznych w Inspektoracie Sił Powietrznych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Pułkownik podkreślał, że nawet systemy, które do niedawna uchodziły za niewykrywalne, takie jak na przykład radary pasywne, można dziś namierzyć. – A jak można coś namierzyć, to przeciwnik zrobi wszystko, aby to zniszczyć – wyjaśniał.

Podczas drugiej konferencji nt. „Urządzenia i systemy radioelektroniczne” specjaliści z całej Polski debatują o poszczególnych komponentach elektronicznych stosowanych w radarach oraz o pracach badawczo-rozwojowych, jakie są prowadzone w tej dziedzinie przez polskie i europejskie firmy i instytucje naukowe.

Dni Radiolokacji zakończą się 16 listopada. Ich patronem medialnym jest „Polska Zbrojna”.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik

dodaj komentarz

komentarze


Szkoła Orląt będzie Akademią
„Sophia”: powrót do domu
The United States of America Have It Their Way
Pretorianin
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Amerykańskie dowództwo przyszłości
16–30 września 1918 – rozstrzygająca operacja na zachodnim froncie
Gwardziści z USA w Krzesinach
Zmiany w zarządzie PGZ
Czarna Dywizja zdobywa Ypres
Sukcesy żołnierzy z bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego
Cisi bohaterowie
Sopka do liftingu
Obchody 1 września na Westerplatte jednak z udziałem wojska
MMA w Sokołowie Podlaskim
Sokoły pola walki
„Camp Pozzi” – nowa książka byłego żołnierza jednostki GROM
Odprawa w Valburgu, czyli oskarżony gen. Sosabowski
Bezzałogowce w programie „Orlik”
Reprezentanci Wojska Polskiego 15 razy na podium
Rząd za kluczowymi zmianami
Burza wokół rocznicowych uroczystości na Westerplatte
Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
DracoX: hybryda samolotu i wielowirnikowca
W Sejmie o systemie obronnym Polski
Prezydent Duda w Białym Domu
Trzeci wróg
Słowacka Tarcza z udziałem Polaków
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Poznaj dzieje wojskowego Szpitala Ujazdowskiego
Zmiany w ustawie o weteranach
Terytorialsi w urzędach
Cyfrowa brygada testuje nowe rozwiązania
Mastery wylądowały w Krzesinach
Cios w domu wroga
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Strzały z Procy
Zmiany w dodatkach służbowych
Poligonowy test zwiadowców
Polscy spadochroniarze z kawalerii na najwyższym podium
Mieliśmy oko nad Irakiem
Dragoni ruszyli do boju
Kapral Marcin Lewandowski o krok od diamentów
Zmiana dowództwa w LITPOLUKRBRIG
Całe podium MP w półmaratonie dla żołnierzy
Abramsy i Bradleye w Polsce
„Kościuszko” wyruszył po szczątki admirała
Pobiegną dla „Czarnego”
Nowa strzelnica dla wrocławskiej AWL
Namejs ’18 – łotewskie manewry z międzynarodową obsadą
Będę walczył z czerwonymi aż do ostatniego tchnienia
Podchorążowie z Dęblina z odznakami „Combat Swimmer”
PKW Orlik od nowego roku z F-16
Ruszyła budowa ORP „Albatros”
Szef MON odwiedził polskie kontyngenty

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO