moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kino wysokich lotów

Światowe hity, ale też amatorskie, niskobudżetowe produkcje – w Warszawie odbył się VIII Międzynarodowy Festiwal Filmów Lotniczych. Przez trzy dni miłośnicy kina i lotnictwa mogli obejrzeć prawie 40 produkcji. Najlepsze zostały nagrodzone przez jury festiwalu i samych widzów. Które filmy zostały wyróżnione w tym roku?

Tegoroczna, ósma już edycja Festiwalu Filmów Lotniczych odbyła się w warszawskiej Kinotece. Widzowie mieli okazję obejrzeć dokumenty i filmy fabularne – amatorskie oraz te, za którymi stały profesjonalne studia filmowe. Te ostatnie cieszyły się największym zainteresowaniem. Nic dziwnego, podczas festiwalu wyświetlano hity światowego kina, takie jak „Valerian i Miasto Tysiąca Planet” czy „Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie”. – Nie zapomnieliśmy też o najmłodszych widzach. Seanse filmów animowanych „Mój przyjaciel smok” czy „Riko prawie bocian” przyciągnęły do kina całe rodziny – mówi Maja Ptaszyńska, dyrektor organizacyjny Fly Film Festival.

W ostatnim dniu imprezy jury składające się z osób związanych z kinematografią przyznało nagrody dla najlepszych produkcji. W kategorii filmów fabularnych zwyciężył „Valerian i Miasto Tysiąca Planet" w reżyserii Luca Bessona. – Filmów fabularnych poświęconych lotnictwu nie powstaje wiele, bo ich produkcja wiąże się z ogromnymi kosztami – zauważa dr Agnieszka Kamińska, przewodnicząca jury. Z kolei za najlepszy dokument uznano produkcję Dmitry Ponomareva, czyli drugą część „Obrońców przestrzeni”. – Ten film opowiada o walkach, które obecnie toczą się na Ukrainie. Autor pokazuje realia, z jakimi musi się zmierzyć pilot w czasie wojny. Ten film bardzo różnił się od swoich konkurentów, dlatego zdecydowaliśmy się go nagrodzić – tłumaczy dr Kamińska, adiunkt w Katedrze Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej SWPS i redaktor TVP Historia.

REKLAMA

Natomiast spośród filmów amatorskich uwagę festiwalowego jury zwrócił nakręcony w 2016 roku „Drapacz chmur" w reżyserii Anny Goleniewicz. – Mimo że trwa tylko cztery minuty, opowiedziana w nim historia jest bardzo spójna, a jej przekaz czytelny – podkreśla przewodnicząca jury.

Nagrodę Grand Prix zdobył natomiast film „Śląski Ikar” w reżyserii Jana Zuba, poświęcony twórcy samolotu Śląsk i specjaliście silników lotniczych Antoniemu Gabrielowi. O przyznaniu tej nagrody jury zdecydowało jednogłośnie. – „Śląski Ikar” wyróżnia się wśród współczesnych produkcji, w których dominuje szybki i dynamiczny montaż. Przyznam, że urzekła mnie nieśpieszność tego filmu. To, że oglądając go, możemy pozwolić sobie na refleksję – mówi przewodnicząca jury. – Bohater filmu pochodzi z małej miejscowości, a na ekranie, oprócz jego historii, widzimy codzienność jej mieszkańców – dodaje.

Tradycyjnie swoją nagrodę przyznali także widzowie festiwalu. W tym roku, niemal jednogłośnie, zadecydowali, że trafi ona do Mateusza Ścibora, nastolatka, który poprzez film przekazał emocje, jakie towarzyszą lataniu szybowcem.

Galę wręczenia nagród VIII Fly Film Festivalu poprowadził Jarosław Kret, a wśród gości znaleźli się między innymi mistrzowie sportów lotniczych Dominika Jurkiewicz i Sebastian Kawa.

Kolejne dwie edycje festiwalu odbędą się w przyszłym roku. W maju będzie można zobaczyć filmy, które zostały dotychczas nagrodzone, a najlepszy z nich zostanie wyróżniony nagrodą Diamentowego Grand Prix. Wówczas zostanie także powołany Instytut Historyczno-Kulturalny Lotnictwa Polskiego. Natomiast dziesiąta edycja, która została zaplanowana na październik, ma być poświęcona 100. rocznicy powstania polskiego lotnictwa. Jak zapewniają organizatorzy wydarzenia, czyli Fundacja „Fly Film", oprócz filmów o tematyce lotniczej, będzie można zobaczyć akrobacje w wykonaniu lotniczych grup rekonstrukcyjnych.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: materiały organizatora

dodaj komentarz

komentarze


Ławka, która łączy tradycję z nowoczesnością
Świnoujście świętowało 100-lecie marynarki
Pomnik katyński w Jersey City. Prawda historyczna kontra polityczna poprawność
Kierunek – wschodnia flanka
Eurosatory – królestwo militarnych pojazdów
Szachiści najlepsi w mistrzostwach NATO
Puma i Kuguar na Mazurach
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Gen. Sokołowski: Judo świetnie kształtuje charakter
Co z kierowcami pojazdów uprzywilejowanych?
Eurosatory 2018 zakończone
Wojskowi judocy na tatami
Sukces Trumpa czy Kima?
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Trening z koktajlami Mołotowa
W Radomiu o przygotowaniach do Air Show
Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City
IPN odnalazł szczątki kolejnego niezłomnego
Dzieci wyśpiewały i wytańczyły Niepodległą
GROM, jak rodziła się legenda
„Saber Strike ’18” – decydujące starcie
Minister obrony na spotkaniu w Rumunii
Naukowcy przypomnieli dorobek Wyższej Szkoły Wojennej
Eurosatory 2018: Robotyzacja pola walki
Z ziemi widzą więcej niż piloci
Wykaż się lotniczą wiedzą zdając do Szkoły Orląt
Na jakich zasadach powrót do armii?
Koszykarze z Czarnej Dywizji mistrzami Wojska Polskiego
Francja inwestuje w obronność
Egzamin „Kormorana” na Świnie
Terytorialsi na kursie dla ratowników wodnych
Srebrny medal st. szer. Mateusza Polaczyka
Legenda polskiej partyzantki
Polskie skrzydła w Afryce
LOT Szkoły Orląt
Eurosatory – osobiste wymogi
Patrioty bronią nieba na „Saber Strike”
Polskie Bryzy nad Afryką
Starcie pancernych plutonów
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Scenariusze dla Tygrysów
Bliski Wschód – definicja chaosu
Nowy inspektor marynarki wojennej
Załoga Bergepanzera w akcji
Wyjątkowa misja
Ustawa degradacyjna przyjęta przez rząd
Porady z paragrafem
Polityka fałszywego uśmiechu
15–30 czerwca 1918 – Błękitna Armia pod polskimi sztandarami
IPN szuka szczątków polskich żołnierzy na Litwie
Akademia Wojsk Lądowych otwiera drzwi
Jak polscy partyzanci zdobyli niemiecki garnizon
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO