moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kino wysokich lotów

Światowe hity, ale też amatorskie, niskobudżetowe produkcje – w Warszawie odbył się VIII Międzynarodowy Festiwal Filmów Lotniczych. Przez trzy dni miłośnicy kina i lotnictwa mogli obejrzeć prawie 40 produkcji. Najlepsze zostały nagrodzone przez jury festiwalu i samych widzów. Które filmy zostały wyróżnione w tym roku?

Tegoroczna, ósma już edycja Festiwalu Filmów Lotniczych odbyła się w warszawskiej Kinotece. Widzowie mieli okazję obejrzeć dokumenty i filmy fabularne – amatorskie oraz te, za którymi stały profesjonalne studia filmowe. Te ostatnie cieszyły się największym zainteresowaniem. Nic dziwnego, podczas festiwalu wyświetlano hity światowego kina, takie jak „Valerian i Miasto Tysiąca Planet” czy „Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie”. – Nie zapomnieliśmy też o najmłodszych widzach. Seanse filmów animowanych „Mój przyjaciel smok” czy „Riko prawie bocian” przyciągnęły do kina całe rodziny – mówi Maja Ptaszyńska, dyrektor organizacyjny Fly Film Festival.

W ostatnim dniu imprezy jury składające się z osób związanych z kinematografią przyznało nagrody dla najlepszych produkcji. W kategorii filmów fabularnych zwyciężył „Valerian i Miasto Tysiąca Planet" w reżyserii Luca Bessona. – Filmów fabularnych poświęconych lotnictwu nie powstaje wiele, bo ich produkcja wiąże się z ogromnymi kosztami – zauważa dr Agnieszka Kamińska, przewodnicząca jury. Z kolei za najlepszy dokument uznano produkcję Dmitry Ponomareva, czyli drugą część „Obrońców przestrzeni”. – Ten film opowiada o walkach, które obecnie toczą się na Ukrainie. Autor pokazuje realia, z jakimi musi się zmierzyć pilot w czasie wojny. Ten film bardzo różnił się od swoich konkurentów, dlatego zdecydowaliśmy się go nagrodzić – tłumaczy dr Kamińska, adiunkt w Katedrze Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej SWPS i redaktor TVP Historia.

REKLAMA

Natomiast spośród filmów amatorskich uwagę festiwalowego jury zwrócił nakręcony w 2016 roku „Drapacz chmur" w reżyserii Anny Goleniewicz. – Mimo że trwa tylko cztery minuty, opowiedziana w nim historia jest bardzo spójna, a jej przekaz czytelny – podkreśla przewodnicząca jury.

Nagrodę Grand Prix zdobył natomiast film „Śląski Ikar” w reżyserii Jana Zuba, poświęcony twórcy samolotu Śląsk i specjaliście silników lotniczych Antoniemu Gabrielowi. O przyznaniu tej nagrody jury zdecydowało jednogłośnie. – „Śląski Ikar” wyróżnia się wśród współczesnych produkcji, w których dominuje szybki i dynamiczny montaż. Przyznam, że urzekła mnie nieśpieszność tego filmu. To, że oglądając go, możemy pozwolić sobie na refleksję – mówi przewodnicząca jury. – Bohater filmu pochodzi z małej miejscowości, a na ekranie, oprócz jego historii, widzimy codzienność jej mieszkańców – dodaje.

Tradycyjnie swoją nagrodę przyznali także widzowie festiwalu. W tym roku, niemal jednogłośnie, zadecydowali, że trafi ona do Mateusza Ścibora, nastolatka, który poprzez film przekazał emocje, jakie towarzyszą lataniu szybowcem.

Galę wręczenia nagród VIII Fly Film Festivalu poprowadził Jarosław Kret, a wśród gości znaleźli się między innymi mistrzowie sportów lotniczych Dominika Jurkiewicz i Sebastian Kawa.

Kolejne dwie edycje festiwalu odbędą się w przyszłym roku. W maju będzie można zobaczyć filmy, które zostały dotychczas nagrodzone, a najlepszy z nich zostanie wyróżniony nagrodą Diamentowego Grand Prix. Wówczas zostanie także powołany Instytut Historyczno-Kulturalny Lotnictwa Polskiego. Natomiast dziesiąta edycja, która została zaplanowana na październik, ma być poświęcona 100. rocznicy powstania polskiego lotnictwa. Jak zapewniają organizatorzy wydarzenia, czyli Fundacja „Fly Film", oprócz filmów o tematyce lotniczej, będzie można zobaczyć akrobacje w wykonaniu lotniczych grup rekonstrukcyjnych.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: materiały organizatora

dodaj komentarz

komentarze


Burza wokół rocznicowych uroczystości na Westerplatte
Bezzałogowce w programie „Orlik”
Su-22 znowu w powietrzu
Pobiegną dla „Czarnego”
Cyfrowa brygada testuje nowe rozwiązania
Prezydent Duda w Białym Domu
Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Nowa strzelnica dla wrocławskiej AWL
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Cios w domu wroga
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Kapral Marcin Lewandowski o krok od diamentów
Tu liczył się zgrany team i autorytet
Odprawa w Valburgu, czyli oskarżony gen. Sosabowski
„Sophia”: powrót do domu
„Camp Pozzi” – nowa książka byłego żołnierza jednostki GROM
PKW Orlik od nowego roku z F-16
„Kościuszko” wyruszył po szczątki admirała
16–30 września 1918 – rozstrzygająca operacja na zachodnim froncie
Ruszyła budowa ORP „Albatros”
PW Inka z WITU
Terytorialsi w urzędach
Zmiany w ustawie o weteranach
Zamknięte niebo nad Warszawą
Obchody 1 września na Westerplatte jednak z udziałem wojska
MMA w Sokołowie Podlaskim
Dragoni ruszyli do boju
Sokoły pola walki
Zmiana dowództwa w LITPOLUKRBRIG
W Sejmie o systemie obronnym Polski
Zmiany w dodatkach służbowych
Sukcesy żołnierzy z bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego
Gwardziści z USA w Krzesinach
Abramsy i Bradleye w Polsce
Poznaj dzieje wojskowego Szpitala Ujazdowskiego
Będę walczył z czerwonymi aż do ostatniego tchnienia
Sopka do liftingu
F-16 na pokazie, czyli co myśliwiec może pokazać publiczności
Reprezentanci Wojska Polskiego 15 razy na podium
Zmiany w zarządzie PGZ
Całe podium MP w półmaratonie dla żołnierzy
Szef MON odwiedził polskie kontyngenty
Strzały z Procy
Rząd za kluczowymi zmianami
Cisi bohaterowie
Poligonowy test zwiadowców
The United States of America Have It Their Way
Polscy spadochroniarze z kawalerii na najwyższym podium
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Szkoła Orląt będzie Akademią
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Namejs ’18 – łotewskie manewry z międzynarodową obsadą
Mieliśmy oko nad Irakiem
Podchorążowie z Dęblina z odznakami „Combat Swimmer”
Pretorianin

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO