moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Chcesz zostać podoficerem WOT? Ten kurs jest dla ciebie!

Trwa nabór na pierwszy kurs dla kandydatów na podoficerów wojsk obrony terytorialnej. To szkolenie wyłącznie dla cywilów. Na ochotników czeka 50 miejsc. Dokumenty można składać do 15 listopada. – Spodziewamy się dużego zainteresowania, głównie osób z organizacji proobronnych – mówi st. chor. sztab Andrzej Wojtusik z Dowództwa WOT.

Decyzję o rozpoczęciu naboru kandydatów na podoficerów wojsk obrony terytorialnej minister obrony narodowej podpisał pod koniec października. Nabór na szkolenie podoficerskie na potrzeby WOT-u będzie prowadzony wyłącznie spośród osób ze środowiska cywilnego. – Tym sposobem staramy się pozyskiwać podoficerów bez konieczności sięgania po zasoby wojsk operacyjnych. To dla nas bardzo ważne, aby nie obciążać naszymi potrzebami innych rodzajów sił zbrojnych – podkreśla st. chor. sztab. Andrzej Wojtusik z Dowództwa WOT.

Jakie wymagania?

REKLAMA

Aby wziąć udział w szkoleniu trzeba spełnić kilka warunków: mieć polskie obywatelstwo i co najmniej 18 lat, być fizycznie i psychicznie zdolnym do pełnienia czynnej służby wojskowej. Nie można być karanym za przestępstwo umyślne. Od ochotników wymagane jest też co najmniej średnie wykształcenie. Jednak – zgodnie z decyzją ministra – dopuszcza się możliwość składania wniosku przez osoby, które nie mają świadectwa ukończenia szkoły średniej. Pod warunkiem, że kandydat przedstawi komisji rekrutacyjnej dokumenty w dniu zdawania egzaminów kwalifikujących do udziału w kursie. – Przydatne mogą być wszelkie dokumenty potwierdzające kwalifikacje i umiejętności, czyli na przykład świadectwa językowe, ukończone kursy, specjalizacje zawodowe – wymienia st. chor. sztab. Wojtusik. Atutem mogą być także rekomendacje organizacji proobronnych czy zaświadczenie szkoły realizującej program przysposobienia obronnego lub edukacji dla bezpieczeństwa.

Ale wymogi formalne to nie wszystko. – Pamiętajmy, że kurs podoficerski to kształcenie przyszłych liderów, przywódców. Dlatego wymagamy od nich również otwartej głowy i samodzielności. Dowódca musi być otwarty na problemy ludzi oraz stosować innowacyjne metody zarządzania i szkolenia. Chcemy, by trafiali do nas najlepsi – dodaje podoficer z WOT-u.

Pierwszy taki nabór

Ochotnicy zainteresowani szkoleniem podoficerskim muszą złożyć wnioski do dyrektora Departamentu Kadr za pośrednictwem Wojskowej Komendy Uzupełnień do 15 listopada (wzór wniosku do pobrania na stronie internetowej Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu). Ochotników czeka rozmowa kwalifikacyjna oraz egzamin ze sprawności fizycznej, test z wiedzy ogólnej i języka angielskiego. – Kwalifikacje będą prowadzone w przyszłym roku, dlatego jeszcze nie znamy szczegółowego harmonogramu – przyznaje st. chor. Marcin Szubert, rzecznik SPWL w Poznaniu, ale zapewnia, że do prowadzenia kursu kadra Szkoły jest przygotowana.

– Chcielibyśmy doprowadzić do tego, aby już na etapie kwalifikacji wyłowić osoby o najlepszych predyspozycjach przywódczych i komunikacyjnych, ponieważ są to kluczowe kompetencje dla najniższych szczebli dowódców WOT – mówi st. chor. sztab. Wojtusik.

Na kurs na pierwszy stopień podoficerski zostanie przyjętych 50 najlepszych kandydatów. Szkolenie potrwa w sumie dziewięć miesięcy, ale przez pierwsze trzy miesiące będzie się odbywać szkolenie podstawowe. Wszyscy ochotnicy mają się szkolić się w grupie pancerno- zmechanizowanej, w Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych. – Póki nie mamy własnej placówki, będziemy bazować na wiedzy instruktorów z Poznania. Mają ogromne doświadczenie w przygotowaniu i szkoleniu przyszłych kaprali – mówi st. chor. sztab. Wojtusik.

Ale być może kolejne kursy podoficerskie odbędą się już w szkole WOT. Trwają bowiem prace nad utworzeniem Szkoły Podoficerskiej WOT w Siedlcach. – Pierwszy kurs w Poznaniu traktujemy trochę jak pilotaż. Tu program szkolenia jest ustandaryzowany dla wszystkich kandydatów na kaprali. Docelowo chcielibyśmy, aby w przyszłym programie szkolenia podoficerów WOT więcej było zagadnień związanych ze specyfiką działania piechoty lekkiej. Nowością ma być też e-learning – podkreśla st. chor. sztab. Wojtusik. Ochotnicy, którzy ukończą kurs w Poznaniu, już jako kaprale obejmą stanowiska w wojskach obrony terytorialnej.

Wojsko nie narzeka na brak zainteresowania. – Codziennie odbieram po kilka telefonów od osób zainteresowanych szkoleniem. Myślę, że znaczna część z nich zdecyduje się na złożenie wniosku – mówi st. chor. Szubert. 

Paulina Glińska, Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze

~bialasek09
1509950280
Troszkę to źle, nie lepiej poczekać rok, i z aktualnych ludzi co służą w WOT wyławiać narybek?
BC-83-C1-76
~Blazej
1509727980
Dopiero robie średnie ale chętnie pójdę jak mnie wezmą.
00-96-7A-1A
~Bania
1509719460
idz do WKU
E9-13-1F-76
~Kamil
1509689460
A co jeżeli jest się już żołnierzem WOT?
0B-DD-25-06

Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
 
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Koniec kijowskiego snu
Polskie porty bardziej otwarte
Obradowała Rada Gabinetowa
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
NATO walczy z koronawirusem
Podchorążowie za sterami Bielików
MON nie wycofuje się z MSPO
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Amerykanie odmładzają F-16
Online z mistrzami sportu
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Sukcesy sportowców w mundurach
Co z tegorocznym MSPO?
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Widzieć i nie być widzianym
„Spartan” znów na Mazurach
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
„Ratownik” od nowa
Specjalsi świętują
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Na misjach święta inne niż zwykle
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Prawdziwi wojownicy
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Army of Medics
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Przeciwlotnicza Sona
Białe noce podhalańczyków
Ćwiczenia z torpedą
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Pracowity tydzień flotylli
Wojsko przeciw wirusowi
Gotowi na „Defendera”
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Na zakupy do sklepu AMW
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Święto żołnierzy służących na misjach
Nowy wiceminister w MON
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Patrioty z polskimi przyczepami
Terytorialsi nie stracą dodatku
F-16 kończą misję w Estonii
Rubiny w walce z epidemią
Agent w generalskich szlifach
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Partyzanci rozgromili ubeków
Kierunek: Drawsko Pomorskie
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
„Harpun” do walki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO