moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W weekend – NATO Days w Polsce

3 Batalion 2 Pułku Kawalerii US Army, wspierany przez pododdziały brytyjskiego Light Dragoons, wyruszył z koszar w Niemczech. Żołnierze zmierzają w kierunku Orzysza, gdzie przez następne 6 miesięcy będą stacjonować w ramach wzmocnionej wysuniętej obecności NATO. Ale zanim przekroczą bramy koszar, zatrzymają się w Bydgoszczy i Elblągu, aby spotkać się z mieszkańcami miast.

Pierwszym miastem, jakie odwiedzą żołnierze sojuszniczych armii, będzie Bydgoszcz. W sobotę miedzy godziną 11 a 17 na Wyspie Młyńskiej będzie można się spotkać z wojskowymi z 2 Pułku Kawalerii US Army oraz Pułku Dragonów z Wielkiej Brytanii. Zaprezentują oni odwiedzającym m.in. amerykańskie pojazdy Stryker oraz brytyjskie rozpoznawcze Coyoty i Jackale. Ale to nie jedyne atrakcje, które tego dnia będą czekały na mieszkańców.

Urząd Miasta Bydgoszczy oraz cztery jednostki NATO: Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC), 3 Batalion Łączności NATO, Centrum Eksperckie Policji Wojskowej NATO oraz Grupa Integracyjna Sił NATO w Polsce (NFIU), które mają swoje siedziby w mieście, zadbali o to, aby wizyta sojuszników miała charakter prawdziwego święta. – Dzień NATO jest dla nas żołnierzy oraz pracowników pełniących służbę w jednostkach Paktu Północnoatlantyckiego w Bydgoszczy wyjątkowym dniem. Podczas spotkań z mieszkańcami regionu bydgoskiego, postaramy się przybliżyć zasady funkcjonowania NATO, opowiedzieć o charakterze naszej służby, ale przede wszystkim sprawić, aby wszyscy poczuli się dumni z faktu, że ich miasto jest polską stolicą NATO – mówi płk Artur Bogowicz, dowódca Grupy Integracyjnej Sił NATO w Polsce. – Serdecznie zapraszam mieszkańców Bydgoszczy i okolic, a także czytelników „Polski Zbrojnej” na nasz piknik militarny – dodaje.

REKLAMA

Mł. chor. Piotr Bartniak, oficer prasowy jednostki podkreśla, że w planie dnia są nie tylko spotkania z żołnierzami NATO. Będzie można także obejrzeć sprzęt armii i służb mundurowych, pokazy musztry paradnej przygotowane przez uczniów klas mundurowych oraz posłuchać koncertów orkiestr wojskowych.

Natomiast z samego rana, bo o godzinie 9, rozpocznie się bieg na orientację „NATO Race”. – To nietypowy wyścig, mogą w nim bowiem wziąć udział tylko zespoły, a podczas rywalizacji można korzystać z komunikacji miejskiej – mówi rzecznik NFIU. – Celem tego wydarzenia nie jest bicie rekordów szybkości, a wykazanie się wiedzą na temat funkcjonowania sił NATO w Polsce – dodaje. Oficer wyjaśnia, że trasa biegu wiedzie przez całe miasto, a uczestnicy muszą odwiedzić konkretne miejsca – przede wszystkim jednostki wojskowe  – i wykonać wskazane zadania, np. odpowiedzieć na pytania związane z NATO czy wykazać się celnością na strzelnicy. Limit czasu na pokonanie całej trasy wynosi 6 godzin.

Nie mniej widowiskowy będzie kolejny punkt programu – o  godzinie 11.30 rozpocznie się bowiem wyścig… na rzece Brdzie. Tym razem do rywalizacji przystąpią żołnierze z bydgoskich jednostek NATO, 1 Brygady Logistycznej, Inspektoratu Wsparcia, Bydgoskich Zakładów Elektromechanicznych „Belma” oraz policji i urzędu miasta – w sumie dziewięć zespołów. Każdy z nich, na 12-osobowej łodzi, będzie musiał przepłynąć 100-metrowy odcinek rzeki.

Organizatorzy nie zapomnieli także o najmłodszych. Dzieci i młodzież będą mogli wspinać się po ściance wspinaczkowej, pokonać tor przeszkód przygotowany przez straż pożarną czy wziąć udział w zabawie malowania twarzy. Każdy z gości pikniku będzie mógł także spróbować wojskowej grochówki.

Natomiast w niedzielę 15 października od godziny 12 do 16 żołnierzy NATO będzie można spotkać na starówce w Elblągu. –  Przed Bramą Targową zatrzyma się sześć pojazdów amerykańskiego 2 Pułku Kawalerii i brytyjskiego Pułku Dragonów. Do każdego będzie można wejść, zapoznać się z jego możliwościami technicznymi, a także porozmawiać z załogą – zachęca Łukasz Mierzejewski z biura prasowego urzędu miasta. – Oprócz tego do Elbląga przyjadą także strzelcy wyborowi z 15 Brygady Zmechanizowanej. Oni także  zaprezentują swoje wyposażenie – dodaje mjr Dariusz Guzenda, oficer prasowy Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód.

Żołnierze, którzy zmierzają do Orzysza, będą pełnić służbę w Polsce w ramach drugiej zmiany Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej. Na miejscu zastąpią kolegów, którzy przyjechali na wschodnią flankę NATO w kwietniu. W skład grupy, oprócz wojskowych US Army, wchodzą także wojskowi z Wielkiej Brytanii i Rumunii. Podczas tej zmiany szeregi Batalionowej Grupy Bojowej po raz pierwszy zasilą też Chorwaci.

Decyzja o rozlokowaniu na wschodniej flance natowskich żołnierzy zapadła podczas szczytu NATO, który w lipcu ubiegłego roku odbył się w Warszawie. Ustalono wówczas, że w ramach wzmocnionej wysuniętej obecności Sojuszu (eFP – ang. Enhanced Forward Presence) w Polsce i krajach bałtyckich ma stacjonować 3,5 tys. żołnierzy państw Paktu. Poza Polską natowskie wojska rozlokowano także na Litwie, Łotwie i w Estonii.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: U.S. Embassy, NFIU

dodaj komentarz

komentarze


Obchody 1 września na Westerplatte jednak z udziałem wojska
Słowacka Tarcza z udziałem Polaków
„Sophia”: powrót do domu
MMA w Sokołowie Podlaskim
Szkoła Orląt będzie Akademią
DracoX: hybryda samolotu i wielowirnikowca
16–30 września 1918 – rozstrzygająca operacja na zachodnim froncie
W Sejmie o systemie obronnym Polski
Cisi bohaterowie
Pretorianin
„Camp Pozzi” – nowa książka byłego żołnierza jednostki GROM
Cyfrowa brygada testuje nowe rozwiązania
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Dragoni ruszyli do boju
Pobiegną dla „Czarnego”
Reprezentanci Wojska Polskiego 15 razy na podium
Zmiany w dodatkach służbowych
Całe podium MP w półmaratonie dla żołnierzy
Trzeci wróg
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Burza wokół rocznicowych uroczystości na Westerplatte
Poznaj dzieje wojskowego Szpitala Ujazdowskiego
Strzały z Procy
Sopka do liftingu
Sukcesy żołnierzy z bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego
Mieliśmy oko nad Irakiem
Ruszyła budowa ORP „Albatros”
Podchorążowie z Dęblina z odznakami „Combat Swimmer”
Namejs ’18 – łotewskie manewry z międzynarodową obsadą
Gwardziści z USA w Krzesinach
Terytorialsi w urzędach
Rząd za kluczowymi zmianami
Zmiana dowództwa w LITPOLUKRBRIG
Nowa strzelnica dla wrocławskiej AWL
Poligonowy test zwiadowców
Szef MON odwiedził polskie kontyngenty
Abramsy i Bradleye w Polsce
Odprawa w Valburgu, czyli oskarżony gen. Sosabowski
Cios w domu wroga
Prezydent Duda w Białym Domu
Będę walczył z czerwonymi aż do ostatniego tchnienia
Mastery wylądowały w Krzesinach
Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
PKW Orlik od nowego roku z F-16
Kapral Marcin Lewandowski o krok od diamentów
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Polscy spadochroniarze z kawalerii na najwyższym podium
Bezzałogowce w programie „Orlik”
Sokoły pola walki
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Czarna Dywizja zdobywa Ypres
Zmiany w ustawie o weteranach
„Kościuszko” wyruszył po szczątki admirała
The United States of America Have It Their Way
Zmiany w zarządzie PGZ

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO