moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polowa akademia „Combat Alert”

W środku mazurskich lasów, nad jeziorem Śniardwy powstał nietypowy ośrodek. W byłej szkole, w której ostatnio mieściło się schronisko młodzieżowe, Fundacja na Rzecz Obronności i Bezpieczeństwa Kraju „Combat Alert” prowadzi szkolenia proobronne. Liderów stowarzyszeń paramilitarnych oraz uczniów klas mundurowych certyfikowanych przez MON uczą m.in. żołnierze z 15 Brygady.

– To pierwsze takie miejsce w Polsce i bardzo potrzebne – podkreśla gen. bryg. Jarosław Gromadziński, dowódca 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

Ośrodek znajduje się w budynku po dawnej szkole w Zastrużnym na Mazurach. Gmina Orzysz sprzedała go Fundacji „Combat Alert”, która organizuje największe w kraju manewry stowarzyszeń obronnych. To właśnie one sfinansowały zakup.

REKLAMA

Budynek ma 500 m kw., kilka sal dydaktycznych oraz zaplecze socjalne, jednorazowo można tu skoszarować 40 osób. Wyposażony jest we własne agregaty prądotwórcze i otoczony 20-tonowymi bunkrami wartowniczymi, które zbudowała Fundacja. Pełnią przy nich służbę wartowniczą uczestnicy kursów. Przy ośrodku przygotowano także lądowisko dla śmigłowców. Wszystkie tereny przynależące do placówki zajmują ponad 100 hektarów.

W tej polowej akademii Fundacji „Combat Alert” będą się szkolić uczniowie klas mundurowych z wojskowym certyfikatem (biorących udział w pilotażowym programie MON-u) i liderzy organizacji paramilitarnych z całego kraju, czyli przyszłe rezerwy m.in. wojsk obrony terytorialnej.

Pierwsze zajęcia już się odbyły. – Jesienne szkolenia mają przygotować uczestników zimowej edycji manewrów „Combat Alert” – wyjaśnia gen. bryg. Jarosław Gromadziński.

Żołnierze 15 Brygady Zmechanizowanej podczas czterech wrześniowych weekendów przeszkolili prawie 200 osób. Członkowie organizacji proobronnych uczyli się wojskowych procedur, zasad walki prowadzonej przez jednostki operacyjne, planowania i prowadzenia ćwiczeń. Wojskowi instruktorzy szkolili ich także z budowy i składania broni, ustawiania pól minowych, zwalczania czołgów i udzielania pierwszej pomocy na polu walki. Gen. Gromadziński podkreśla, że organizacje proobronne to potężny potencjał kadrowy dla wojska. – Trzeba je tylko ukierunkować – dodaje. Zajęcia z grupą liderów na temat planowania działań na szczeblu taktycznym dowódca 15 Brygady prowadził osobiście.

W ośrodku na Mazurach była już takżepierwsza grupa uczniów. Do Zastrużnego przyjechali podopieczni Centrum Edukacji Mundurowej w Ełku, szkoły, która kształci przyszłych żołnierzy, policjantów i strażaków. – Dla nas szczególnie cenne jest rozszerzenie edukacji wojskowej o ćwiczenia praktyczne. Uczniowie mają dzięki temu okazję zweryfikować swoje umiejętności – mówi Agnieszka Pasko, dyrektor Centrum. Dodaje, że szkolenie było wyjątkowe: na zamkniętym terenie w środku lasu z wykorzystaniem technik i metodyki stosowanych podczas ćwiczeń w jednostkach wojskowych.

Marcin Korowaj, prezes Fundacji „Combat Alert”, podkreśla, że ośrodek powstał przy wsparciu kilku osób i instytucji. – Dzięki współpracy z 15 Giżycką Brygadą Zmechanizowaną, z ppłk. Jarosławem Wyszeckim, komendantem Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Bemowie Piskim, oraz burmistrzem Orzysza Zbigniewem Włodkowskim. Koncepcję pozytywnie zaopiniowało Biuro ds. Proobronnych MON – dodaje Korowaj.

Fundacja „Combat Alert” planuje zainwestować w rozbudowę placówki. – Musimy postawić cztery wiaty dydaktyczne, pod którymi będziemy prowadzać szkolenia medyczne, saperskie i łącznościowe. Chcemy też na swój użytek pozyskać strzelnicę w Orzyszu, trwają rozmowy z samorządem na ten temat – zapowiada prezes Fundacji. Jednocześnie zapewnia, że wszystkie inwestycje na terenie ośrodka są realizowane w porozumieniu z wojskiem i spełniają normy bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Ośrodek Szkoleniowy Combat Alert

dodaj komentarz

komentarze


The United States of America Have It Their Way
Zmiany w ustawie o weteranach
JTAC wie najwięcej
Nowy inspektor sił powietrznych
Broń nie tylko dla mundurowych
Zmiany w dodatkach służbowych
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
„Patrol” walczy ze skażeniami
USA w hołdzie gen. Pułaskiemu
Na macie z mistrzem
Ratownicy – zawsze na służbie
Saperzy na start, czyli łotewskie ćwiczenia „Detonator”
Rząd za kluczowymi zmianami
Wyślij paczkę do PKW
Prezydent Duda w Białym Domu
Razem dla bezpieczeństwa
Optoelektronika dla Leopardów
Nothing Can Stop Our Tanks
Współpraca terytorialsów z pogranicznikami
Sierż. Janusz Raczy
„Bolko” na wodzie
Afgańska zmiana gotowa do misji
Prezydent w ONZ: wszyscy musimy przestrzegać prawa międzynarodowego
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Komitet Wojskowy NATO w Warszawie
Drużyna Biało-Czerwonych już w Sydney!
Weterani rozpoczęli swoje igrzyska
„Lalek”, czyli pół życia w konspiracji
Minister obrony z wizytą w Łuczniku
St. chor. sztab. Marek Stosio
Odkryto kolejne miejsce pochówku na Rakowieckiej
Sierż. Andrzej Skrajny
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Warto być żołnierzem
Po Bieszczadach dla Berdychowskiego
Kleszcze zamiast BRDM-ów
Więcej pieniędzy dla armii!
Pole by choice
Polska Casa nad Irakiem
Minister zaprasza w szeregi armii
„Patrol ‘18”: atak na lotnisku
16–31 października 1918 roku – Polacy tworzą regularną armię
Reach for More
Kawalerzyści na górskich trasach
Our efforts passed muster
Jastrzębie w Albacete
Nowoczesny schron nie tylko dla saperów
Inspektorat wrócił nad Bałtyk
Stalowa nowoczesność
Drugie życie BWR-ów
„Wostok”, czyli pokaz sztuczek wojennych
Kpr. Mariusz Mańczak
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Plut. Włodzimierz Wysocki
St. szer. Łukasz Wojciechowski
Kpr. Jakub Tynka
Premier symbolicznie rozpoczął budowę Muzeum Historii Polski
Plut. Krzysztof Polusik
MON sfinansuje budowę szpitala w Legionowie

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO