moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polowa akademia „Combat Alert”

W środku mazurskich lasów, nad jeziorem Śniardwy powstał nietypowy ośrodek. W byłej szkole, w której ostatnio mieściło się schronisko młodzieżowe, Fundacja na Rzecz Obronności i Bezpieczeństwa Kraju „Combat Alert” prowadzi szkolenia proobronne. Liderów stowarzyszeń paramilitarnych oraz uczniów klas mundurowych certyfikowanych przez MON uczą m.in. żołnierze z 15 Brygady.

– To pierwsze takie miejsce w Polsce i bardzo potrzebne – podkreśla gen. bryg. Jarosław Gromadziński, dowódca 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

Ośrodek znajduje się w budynku po dawnej szkole w Zastrużnym na Mazurach. Gmina Orzysz sprzedała go Fundacji „Combat Alert”, która organizuje największe w kraju manewry stowarzyszeń obronnych. To właśnie one sfinansowały zakup.

REKLAMA

Budynek ma 500 m kw., kilka sal dydaktycznych oraz zaplecze socjalne, jednorazowo można tu skoszarować 40 osób. Wyposażony jest we własne agregaty prądotwórcze i otoczony 20-tonowymi bunkrami wartowniczymi, które zbudowała Fundacja. Pełnią przy nich służbę wartowniczą uczestnicy kursów. Przy ośrodku przygotowano także lądowisko dla śmigłowców. Wszystkie tereny przynależące do placówki zajmują ponad 100 hektarów.

W tej polowej akademii Fundacji „Combat Alert” będą się szkolić uczniowie klas mundurowych z wojskowym certyfikatem (biorących udział w pilotażowym programie MON-u) i liderzy organizacji paramilitarnych z całego kraju, czyli przyszłe rezerwy m.in. wojsk obrony terytorialnej.

Pierwsze zajęcia już się odbyły. – Jesienne szkolenia mają przygotować uczestników zimowej edycji manewrów „Combat Alert” – wyjaśnia gen. bryg. Jarosław Gromadziński.

Żołnierze 15 Brygady Zmechanizowanej podczas czterech wrześniowych weekendów przeszkolili prawie 200 osób. Członkowie organizacji proobronnych uczyli się wojskowych procedur, zasad walki prowadzonej przez jednostki operacyjne, planowania i prowadzenia ćwiczeń. Wojskowi instruktorzy szkolili ich także z budowy i składania broni, ustawiania pól minowych, zwalczania czołgów i udzielania pierwszej pomocy na polu walki. Gen. Gromadziński podkreśla, że organizacje proobronne to potężny potencjał kadrowy dla wojska. – Trzeba je tylko ukierunkować – dodaje. Zajęcia z grupą liderów na temat planowania działań na szczeblu taktycznym dowódca 15 Brygady prowadził osobiście.

W ośrodku na Mazurach była już takżepierwsza grupa uczniów. Do Zastrużnego przyjechali podopieczni Centrum Edukacji Mundurowej w Ełku, szkoły, która kształci przyszłych żołnierzy, policjantów i strażaków. – Dla nas szczególnie cenne jest rozszerzenie edukacji wojskowej o ćwiczenia praktyczne. Uczniowie mają dzięki temu okazję zweryfikować swoje umiejętności – mówi Agnieszka Pasko, dyrektor Centrum. Dodaje, że szkolenie było wyjątkowe: na zamkniętym terenie w środku lasu z wykorzystaniem technik i metodyki stosowanych podczas ćwiczeń w jednostkach wojskowych.

Marcin Korowaj, prezes Fundacji „Combat Alert”, podkreśla, że ośrodek powstał przy wsparciu kilku osób i instytucji. – Dzięki współpracy z 15 Giżycką Brygadą Zmechanizowaną, z ppłk. Jarosławem Wyszeckim, komendantem Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Bemowie Piskim, oraz burmistrzem Orzysza Zbigniewem Włodkowskim. Koncepcję pozytywnie zaopiniowało Biuro ds. Proobronnych MON – dodaje Korowaj.

Fundacja „Combat Alert” planuje zainwestować w rozbudowę placówki. – Musimy postawić cztery wiaty dydaktyczne, pod którymi będziemy prowadzać szkolenia medyczne, saperskie i łącznościowe. Chcemy też na swój użytek pozyskać strzelnicę w Orzyszu, trwają rozmowy z samorządem na ten temat – zapowiada prezes Fundacji. Jednocześnie zapewnia, że wszystkie inwestycje na terenie ośrodka są realizowane w porozumieniu z wojskiem i spełniają normy bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Ośrodek Szkoleniowy Combat Alert

dodaj komentarz

komentarze


16–31 lipca – polskie oddziały na rosyjskiej ziemi
Koszykarskie zgrupowanie
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
Inwestycje w Pionki
Bohaterowie wciąż inspirują! Finał konkursu literackiego „Polski Zbrojnej”
34 medale żołnierzy na mistrzostwach Polski
Sukces Trumpa czy Kima?
WOT zmodyfikuje zasady organizacji ćwiczeń poza poligonami
Armia zyskała 323 nowych oficerów
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Homar od nowa
„Sophia”: druga zmiana po certyfikacji
WOT: zacieśniamy współpracę z Estonią
Unitarka terytorialsów
Terytorialsi w urzędach
Polityka fałszywego uśmiechu
Spadochroniarze skakali po medale
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Powitanie kuwejckiego kontyngentu
Czarna Dywizja najlepsza na spartakiadzie
„Kościuszko” na oceanie
MON na lato dla dzieci żołnierzy
Groty na rynku cywilnym
Trump: „Polska nie jest zakładnikiem”
Ankona – samodzielna operacja 2 Korpusu
„Milion zza oceanu”, czyli Polacy w armii USA
Pomnik nagrobny „Gryfa” odsłonięty
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Powietrzny pokaz Orlików i Harvardów
Prezydent i szef MON-u na Łotwie
Pierwszy nowoczesny okręt II Rzeczypospolitej
Z Danii po „Orła”
Trofea spod Monte Cassino
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
Polscy bohaterowie Ankony
Serbskie Homary i Kryle
Szkoła Orląt będzie Akademią
PGZ i Leonardo chcą zbudować Kruka
Wojskowi lotnicy będą świętować w Dęblinie
Motywacja przez sport
75 lat temu powstał 2 Korpus Polski
Eastern Flank Pillar
Strzał ze śmigłowca
Francja inwestuje w obronność
Polak znaczy skazaniec
Pożegnanie pilota MiG-a-29
Płonący tor przeszkód
Sojusz jak wspólna pięść
Sukcesy lekkoatletów w Pucharze Świata i Diamentowej Lidze
Dwa medale kajakarki na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy
Cel: bezpieczne lotnisko
Znamy patronów 2019 roku
Wakacje na poligonie w Wędrzynie
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
„Kormoran” opuścił Bałtyk
Cel – wybrać najlepszych
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Polska delegacja w drodze do Brukseli

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO